WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 43/2020

24-10-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: KPRM, Kia, Budimex, archiwum, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.



Nowe obostrzenia w całej Polsce

WYDANIE NA WEEKEND | Nowe obostrzenia w całej Polsce

PRZEPISY | Od dziś, w związku z epidemią COVID-19, na terenie całej Polski obowiązuje "czerwona strefa". Wraz z nią rozszerzone zostają dotychczasowe obostrzenia. Między innymi w odniesieniu do podróży komunikacją publiczną. Limit pasażerów liczony jest w odniesieniu do zajętości 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc (zgodnie z wpisem w dowodzie rejestracyjnym).

Ponadto podczas podróży należy zasłonić usta i nos. Obowiązek ten dotyczy również pieszych i rowerzystów. Zwolnione są z niego dzieci do ukończenia piątego roku życia oraz osoby posiadające stosowne zaświadczenie lekarskie.

Bez zmian w przypadku podróży samochodem osobowym, także w towarzystwie osoby spoza wspólnego gospodarstwa domowego. Tu zasłanianie ust i nosa nie obowiązuje.

Wraz z rozszerzeniem czerwonej strefy wprowadzono nowe ograniczenia. Dzieci klas 4-8 szkół podstawowych, ponadpodstawowych i studenci przechodzą na naukę zdalną. Ponadto od poniedziałku do piątku dzieci do 16 lat w godzinach 8:00-16:00 mogą przemieszczać się wyłącznie w towarzystwie rodzica lub opiekuna. Jedynym wyjątkiem jest przejście do szkoły i powrót z niej do domu.

Wprowadzono też zalecenie pozostania w domu osobom powyżej 70 roku życia. Od poniedziałku do piątku w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach i punktach pocztowych pomiędzy 10:00 a 12:00 obowiązują tzw. "godziny seniorów" (od 60 roku życia).

Wśród nowych zasad ograniczono do pięciu osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego uczestnictwo w imprezach, spotkaniach i zebraniach w przestrzeni publicznej.

Zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych odnosi się także do stacji paliw. Posiłki można zamawiać na wynos lub z dowozem do domu.

W całej Polsce obowiązują limity klientów w placówkach handlowych. W sklepie o powierzchni do 100 m2 to 5 osób na jedne otwarte stanowisko kasowe, powyżej na przebywającą w środku osobę musi przypadać 15 m2.

W reakcji na wprowadzenie czerwonej strefy Niemcy wprowadzają nowe zasady przekraczania granicy. Każda osoba wjeżdżająca z Polski musi poddać się 14-dniowej kwarantannie lub testowi na obecność koronawirusa. Ustanowiono jednocześnie wyjątki dla uczniów i pracowników z obszarów przygranicznych, jak też zawodowych kierowców, maszynistów czy pilotów.

Podróżując do innych krajów należy się liczyć z lokalnymi obostrzeniami. Ich zakres może się zmienić z dnia na dzień.

Odmłodzony Stinger

PREMIERA TYGODNIA | W 2017 roku Kia wprowadziła do swojej oferty sportowy model Stinger w nadwoziu liftback. Od tego czasu sprzedaż w Europie przekroczyła 10 tysięcy. Dużą popularnością cieszy się w Polsce, o czym świadczy wybór 1600 egzemplarzy, co daje nam 3. miejsce na Starym Kontynencie.

Teraz przyszedł czas na modernizację Stingera. Zmiany z pozoru są powierzchowne. Z tyłu nadwozia montowane są nowe reflektory, które łączy - wykonana z diod LED - listwa na klapie bagażnika. Wewnątrz wyróżnić można pozbawione ramki lusterko wsteczne. Gamę lakierów nadwozia uzupełnił kolor Ascot Green, a kół 19-calowe obręcze z geometrycznym wzorem.

Więcej zmian dokonano na liście wyposażenia - od teraz tylko w jednym poziomie GT. Na pokładzie Stingera debiutuje między innymi system autonomicznego hamowania awaryjnego przed przeszkodą podczas manewru skrętu w lewo, asystent powrotu na pas ruchu przy próbie jego zmiany skutkującej kolizją z jadącym obok pojazdem, aktywny system rozpoznawania znaków drogowych z automatyczną funkcją dostosowania prędkości do odczytanych ograniczeń, aktywny tempomat uwzględniający topografię drogi na podstawie wskazań nawigacji, ostrzeżenie przed otwarciem drzwi od strony zbliżającego się z tyłu pojazdu czy "przypominacz" o obecności dzieci i zwierząt w samochodzie.

Część z tych elementów dostępnych jest w pakiecie Prestige Line (5 tys. zł).

Przy okazji faceliftingu Kia zdecydowała o ograniczeniu oferty do najczęściej wybieranego silnika benzynowego 3.3 T-GDi 370 KM z ośmiobiegową skrzynią automatyczną. Do tego seryjnie montowany napęd na cztery koła.

Odświeżona Kia Stinger trafi do sprzedaży w listopadzie, cena w Polsce wyniesie 239 990 złotych.

Trójwymiarowa zebra przed szkołą

WYDANIE NA WEEKEND | Trójwymiarowa zebra przed szkołą

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Malowanie przejść dla pieszych w technice 3D nie jest niczym nowym. Powstałe w ten sposób złudzenie leżącej na drodze przeszkody zmusza kierowców do zwolnienia. Jak wykazały badania przeprowadzone w New Delhi, prędkość przed tak oznaczonymi miejscami zmalała o około 40 procent. Autorka tego pomysłu, Saumya Pandya Thakkar, przekonuje, że nie ma przy tym ryzyka "przestraszenia" kierowcy.

Rozwiązanie trójwymiarowych przejść dla pieszych z powodzeniem sprawdza się w wielu, także europejskich krajach. W Polsce jednak nie jest dopuszczone do stosowania przez obowiązujące przepisy.

Pomimo to, w formie eksperymentu, powstały na drogach wewnętrznych przed szkołami w Bartoszycach, Lesznowoli i Miechowie. Ich wykonawcą, w ramach prowadzonego przez siebie programu brd Hello ICE, jest firma Budimex.

"W miejscu, w którym powstały pasy 3D, dochodziło wcześniej do wielu niebezpiecznych sytuacji. Kiedy odprowadzałam wnuczkę do szkoły, musiałam uważać na wyjeżdżające od strony osiedla samochody. Teraz kierowcy zwalniają i są bardziej ostrożni. A dzieci również baczniej rozglądają się zanim wejdą na jezdnię. Jest po prostu bezpieczniej. Mam nadzieję, że takie trójwymiarowe przejścia dla pieszych powstaną w całej Polsce w niebezpiecznych miejscach. Trzeba korzystać z dobrych wzorców"

- mówi jedna z mieszkanek Bartoszyc.

Proponowane zmiany na stacji kontroli pojazdów

WYDANIE NA WEEKEND | Proponowane zmiany na stacji kontroli pojazdów

PRZEPISY | Ministerstwo Infrastruktury przesłało do konsultacji publicznych projekt zmian w Ustawie Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw w zakresie badań technicznych pojazdów.

Zakłada on między innymi obowiązek fotograficznego udokumentowania obecności pojazdu na stanowisku kontrolnym. Na zdjęciach będzie musiała być widoczna cała bryła samochodu, po przekątnej z przodu i z tyłu oraz aktualne wskazanie drogomierza. Diagnosta będzie musiał je zachować w archiwum SKP pojazdów przez okres 5 lat.

Ponadto zostanie wprowadzona możliwość przeprowadzenia wcześniejszego, maksymalnie 30 dni przed wyznaczonym terminem, badania technicznego. Przy czym nie będzie to miało wpływu na "przyspieszenie" kolejnej wizyty kontrolnej.

Posiadacz pojazdu, który spóźni się z przeprowadzeniem badania będzie musiał liczyć się z zapłatą podwojonej stawki. Z karą finansową, dwóch tysięcy złotych, zostanie obciążony diagnosta za wykonanie usługi niezgodnej z przepisami. Z kolei właściciel SKP za nieprzestrzeganie prawa może otrzymać 10 tys. zł kary.

Jak czytamy w uzasadnieniu Ministerstwa Infrastruktury: "Projektowane przepisy służą także osiągnięciu celu postawionego przez Komisję Europejską, jakim jest Wizja zero zakładająca, że państwa UE powinny do 2050 roku zmniejszyć liczbę śmiertelnych ofiar wypadków w transporcie drogowym prawie do zera. System badań technicznych pojazdów stanowi część szerszego systemu mającego zapewnić, aby pojazdy były utrzymywane na bezpiecznym i akceptowalnym poziomie z punktu widzenia ich użytkowania. Podkreślić należy, że pojazdy mechaniczne z niesprawnymi układami mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo na drodze i mogą przyczyniać się do wypadków, powodujących obrażenia lub śmierć. W konsekwencji polski system badań technicznych wymaga zmian".

Kolejne kilometry na A1, przetargi na S7 i S19

WYDANIE NA WEEKEND | Kolejne kilometry na A1, przetargi na S7 i S19

POLSKIE DROGI | Na budowanej autostradzie A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową przełożono ruch na kolejny fragment nowej jezdni. To osiem kilometrów od mostu na Warcie do okolic Kruszyny (406 km A1). Bez zmian pozostaje tymczasowy układ 2+1.

Tym samym do dyspozycji kierowców jest już 34 z 81 km budowanej od podstaw jezdni. GDDKiA zapowiada, że w listopadzie oddanych zostanie kolejnych 20 km, a do końca roku będzie przejezdna cała nitka.

WYDANIE NA WEEKEND | Kolejne kilometry na A1, przetargi na S7 i S19

W przetargu na projekt i budowę S19 Kuźnica - Sokółka (10,5 km) z fragmentem DK19 (5,2 km) złożono 7 ofert. Wszystkie poniżej zakładanego przez GDDKiA budżetu na kwotę 832 mln złotych. Najtańsza propozycja, i to o blisko połowę, opiewa na 448,9 mln zł i pochodzi od firmy Intercor z Zawiercia.

Po weryfikacji dokumentów i przy braku odwołań umowa z wykonawcą powinna być podpisana w pierwszym kwartale 2021. Według planów inwestycja zostanie zakończono cztery lata później.

WYDANIE NA WEEKEND | Kolejne kilometry na A1, przetargi na S7 i S19

Zakończył się także przetarg na kontynuację budowy prawej jezdni S7 Lubień - Naprawa (woj. małopolskie). Tu też złożono siedem ofert, wszystkie poniżej budżetu GDDKiA (99,9 mln zł). Najtańszą złożyła firma Strabag Infrastruktura Południe (74,5 mln zł). Zgodnie z deklaracją inwestycja będzie gotowa po ośmiu miesiącach od dnia podpisania umowy.

Do dokończenia, po usuniętym z placu budowy konsorcjum IDS-BUD i ALTIS-HOLDING jest 7,6 km głównej jezdni, drogi techniczne, system odwodnienia, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz miejsca obsługi podróżnych Lubień i Krzeczów.