WYDANIE NA WEEKEND
Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki
Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 42/2020
17-10-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: ZDZiT Olsztyn, Skoda, Polskie Radio, archiwum, GDDKiA
W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.
Maseczka w ruchu drogowym
Najmocniejsza Octavia trafiła do sprzedaży
Polskie Radio Kierowców w cyfrowym eterze
Finisz WSMP 2020
Otwarcie na S5, przetargi na A18 i S6
Maseczka w ruchu drogowym
PRZEPISY | Od 10 października cały obszar Polski objęto tzw. żółtą strefą. Tym samym przywrócono nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem osób, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność). Dotyczy to zarówno poruszania się po chodniku, przebywania w placówkach handlowych i urzędach, jak i komunikacji zbiorowej.
Obejmuje też osoby podróżujące samochodem (np. ze znajomymi czy taksówką), jeśli te nie zamieszkują razem, a także jadące na rowerze, hulajnodze itp.
Za naruszenie nakazu zasłaniania ust i nosa grozi kara od 500 do 30 tysięcy złotych. Podczas kontroli drogowej, w celu weryfikacji tożsamości, funkcjonariusz może zażądać odsłonięcia twarzy.
Zasada zachowania dla jednej osoby co najmniej 4 m2 wolnej przestrzeni w lokalu gastronomicznym odnosi się również do wydzielonych miejsc na stacjach paliw. Zajęty może zostać co drugi stolik. Od godziny 21:00 posiłki można zamówić tylko na wynos.
Jak nas poinformowało Ministerstwo Zdrowia, z wprowadzonych w placówkach handlowych "złotych godzin" dla seniorów (10:00-12:00 dla osób powyżej 60 roku życia) wyłączone są stacje paliw. W punktach znajdujących się w "czerwonej strefie" obowiązuje limit pięciu osób na jedną czynną kasę.
W środkach transportu publicznego także powróciły limity pasażerów. Można je liczyć w odniesieniu do zajętości 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. Wyjątkiem od tej zasady są przewozy uczniów realizowane na zlecenie samorządu terytorialnego (np. dowóz do szkół).
Została też znacznie ograniczona liczba osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych i wydarzeniach kulturalnych (w tym targach), na obiektach sportowych zostały zamknięte trybuny dla kibiców.
Te same obostrzenia obowiązują w tzw. czerwonej strefie. Tu dodatkowo wprowadzono ograniczenia liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę, a od 19 października zakaz organizacji imprez okolicznościowych.
Najmocniejsza Octavia trafiła do sprzedaży
PREMIERA TYGODNIA | W gamie nowej Skody Octavia debiutuje usportowiona wersja RS. Do wyboru nadwozie liftback i kombi. Jej wyróżnikiem jest między innymi zamienione linie przedniego zderzaka i reflektorów, większe wloty powietrza, wykończenie elementów połyskującą czernią oraz dyfuzor i spojler.
Wewnątrz zamontowano kierownicę ze zmienionym układem przycisków, sportowe fotele ze zintegrowanymi zagłówkami oraz aluminiowe pedały. W trybach jazdy dodano "Sport", a przy wyborze sportowego zawieszenia zostaje ono obniżone o 15 mm. Zawieszenie adaptacyjne wymaga dopłaty 3700 złotych.
Na początek do oferty trafia Octavia RS z silnikiem benzynowym 2.0 TSI 245 KM z 7-DSG. Start do setki zajmuje 6,7 sekundy. A także hybryda typu plug-in 1.4 TSI 245 KM 6-DSG (zasięg w trybie elektrycznym w przedziale 50-64 km). Tu przyspieszenie wynosi 7,3 sekundy.
W planach jest jeszcze diesel 2.0 TDI 200 KM i opcja z napędem 4x4.
Skoda Octavia RS została wyceniona od 147 850 do 162 150 złotych.
Polskie Radio Kierowców w cyfrowym eterze
WYDARZENIA | Polskie Radio uruchomiło całodobową stację Polskie Radio Kierowców. Do jej odbioru w samochodzie potrzebne jest radio cyfrowe DAB+. Alternatywą może być aplikacja na urządzenia multimedialne lub emisja w internecie.
Dzienna ramówka została podzielona na kilka części. Od świtu do 11:00 pasmo wypełni Rozrusznik z informacjami drogowymi (także w języku angielskim, niemieckim i ukraińskim), pogodowymi i bieżącymi informacjami. Kolejne, do 17:00, zajmą Wysokie obroty. Ten czas przeznaczony został na rozmowy z gośćmi, aktualności, porady i felieton.
Do 23:00 potrwa Na luzie, w których pojawią się reportaże i rozmowy ze słuchaczami. Następnie czas 5:00 rano wypełni Automat. Będą to powtórki najciekawszych i najważniejszych fragmentów programów. Wszystkie audycje przeplatane będą bardzo dużą porcją wyselekcjonowanej "muzyki drogi". Według zapowiedzi duża część czasu poświęcona będzie szerokopojętemu bezpieczeństwu - zarówno pieszych, kierujących jednośladami i pojazdami, jak też... osób znajdujących się na wodzie.
Szefową stacji została Edyta Poźniak, zaś wydawcą Mariusz Dąbrowski (Radio Kierowców PR1).
Finisz WSMP 2020
SPORT | W ubiegły weekend na Torze Poznań zakończył się tegoroczny sezon w Wyścigowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. W klasyfikacji generalnej w klasie D4 Open zwyciężył Bartosz Walkowiak (BMW E90), w D4 3500 Łukasz Stolarczyk (Volkswagen Golf TCR), zaś w D4 +3500 Mariusz Miękoś (Lamborgihi Huracan).
W wyścigach w klasie DN1 Kia Picanto triumfował Alan Czyż, w DN2 Przemysław Kaźmierczak (Suzuki Swift), w DN3-0 Maluchy (126p) Jacek Chojnacki, w DN3-1 Mirosław Janduła, zaś w DN4 Toyota Racing Cup Bartłomiej Czwartosz (Toyota Celica GT TRC). W klasie OMM Super S Cup Bartosz Alejski (Mini R53), a w 318 IS Cup Marcin Lempert (BMW E36).
W klasyfikacji generalnej wyścigów Endurance tegoroczny tytuł Mistrza Polski wywalczyli - ex aequo - Maciej Błażek i Mateusz Lisowski (obaj Porsche 911 GT3 Cup).
Otwarcie na S5, przetargi na A18 i S6
POLSKIE DROGI | W poniedziałek, 12 października, oddano do ruchu kolejny odcinek S5. To osiemnaście kilometrów pomiędzy węzłami Szubin Północ i Żnin Północ (woj. kujawsko-pomorskie).
Do dyspozycji są po dwa pasy ruchu w każdą stronę (z rezerwą na trzeci). Jednak na kilometrowym fragmencie (tzw. kaczy dołek) trwają jeszcze prace wykończeniowe. Stąd czasowe ograniczenie do 70 km/h. Według deklaracji wykonawcy, firmy Intercor, będzie obowiązywał przez miesiąc czasu.
Do końca tego roku powinien zostać ukończony kolejny fragment S5 Bydgoszcz Opławiec - Bydgoszcz Błonie.
Cztery warianty przedłużenia S5
Kolejne kilometry na ekspresówkach S5 i S7
Finalizacja umów z wykonawcami odcinków A1 i A18 oraz S1 i S5
Zakończono przetarg na przebudowę 21-kilometrów południowej jezdni DK18 (od granicy województw lubuskiego z dolnośląskim do Golnic) do parametrów autostrady. Złożono w num cztery oferty. Jedna z nich przekroczyła budżet zaplanowany przez GDDKiA w wysokości 278 356 266,22 złotych.
Najniższą kwotę zaproponowało konsorcjum firm Kobylarnia, Mirbud i Budpol (258 700 000,01 zł). W tym przypadku cena jest jedynym kryterium branym pod uwagę przy wyborze wykonawcy.
Jego zadaniem będzie rozbiórka południowej jezdni, która obecnie wykonana jest z płyt betonowych. Na jej miejscu powstanie nowa, o szerokości 11 metrów. Ponadto zostaną zmodernizowane dwa węzły Luboszów i Golnice oraz zbudowane pasy włączania i wyłączania do miejsca obsługi podróżnych Świętoszów Południe.
Inwestycja, realizowana w formuje "Buduj", powinna zostać ukończona w 2023 roku.
W minionym tygodniu GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę 22-kilometrowego odcinka S6 pomiędzy Leśnicami a Bożympolem Wielkim. W jego ciągu powstanie jednocześnie obwodnica Lęborka z węzłami Południe i Wschód. Kolejny to Łęczyce i przebudowany Bożepole Wielkie.
Do końca roku mają zostać ogłoszone przetargi na S6 w kierunku Słupska (gotowa jest już jedna jezdnia obwodnicy), a w przyszłym do Koszalina.