portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Dziecko w Kii Sportage - foteliki i wózki
TESTY | Dziecko w Kii Sportage - wyposażenie samochodu
POLSKIE DROGI | Rozpoczęcie prac na S16 i S19 wokół Białegostoku

Portal dla wszystkich uczestnikw ruchu drogowego | Jed Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki


Tydzień 15/2019

13-04-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Nissan, Toyota, archiwum, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.


Rodzice o dzieciach w samochodzie

Cywilna Toyota Hilux w barwach Rajdu Dakar

Kampania Piwowarska edukuje kierowców

Skoda liderem, wysoka pozycja Dacii

Kolejny odcinek Via Baltica oddany do użytku


Rodzice o dzieciach w samochodzie

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Rodzice o dzieciach w samochodzie | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 15/2019

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Co roku rodzice spędzają ze swoimi dziećmi w samochodzie ponad 6 dni, co daje tygodniowo niecałe trzy tygodziny. Co się w tym czasie dzieje? Na to pytanie odpowiedziało pięć tysięcy osób w ankiecie przeprowadzonej na zlecenie firmy Nissan.

I tak 20 procent ankietowanych twierdzi, że podróż samochodem jest dla ich dzieci najbardziej nerwową czynnością w trakcie dnia. Najczęściej okazywane jest to krzykiem i złością (65 proc.), sprzeczkami pomiędzy rodzeństwem lub rówieśnikami (58 proc.), kopaniem w oparcie fotela kierowcy (49 proc.), odpinaniem pasów bezpieczeństwa (43 proc.) i rzucaniem zabawkami bądź innymi przedmiotami (39 proc.).

Przez takie zachowanie dzieci 67 proc. matek i 57 proc. ojców ma trudności z koncetracją za kierownicą. Najczęściej objawia się to przejazdem na czerwonym świetle, niewłączeniu kierunkowskazu lub niezamierzoną zmianą pasa ruchu bądź gwałtownym hamowaniem a nawet zatrzymaniem pojazdu. Ponadto wpływa to samą psychikę dorosłych, którzy docierają do celu spóźnieni, w złym nastroju bądź wyładowywali swoją agresję na innych uczestnikach ruchu drogowego.

Z tego powodu część respondentów, w większości kobiet, jest skłonna do rezygnacji z jazdy samochodem! Mając takie doświadczenia prawie co trzecia osoba deklarowała, że rozważając zakup nowego auta wybierze model wyposażony z systemy wspierające kierowcę.

A jak ci rodzice teraz radzą sobie z tymi sytuacjami? Ponad połowa ankietowanych wymieniała wspólne śpiewanie, 41 proc. zajmowanie uwagi zabawkami, 37 proc. podłączanie smartfona lub tabletu, a 22 proc. częstowanie słodyczami.

Elementy podnoszące bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci są jedną z części prowadzonych przez nas testów samochodów. Zobacz to na przykładzie Nissana Micry lub LEAF.

Cywilna Toyota Hilux w barwach Rajdu Dakar

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Cywilna Toyota Hilux w barwach Rajdu Dakar | Premiera tygodnia | Tydzień 15/2019

PREMIERA TYGODNIA | Duet Nasser Al-Attiyan i Matthieu Baumel z Toyota Gazoo Racing Team to zwycięzcy tegorocznego Rajdu Dakar w kategorii samochodów osobowych. Dokonali tego w Toyocie Hilux, której gama z tej okazji otrzymała właśnie limitowaną wersję.

Auto wyróżnia się przede wszystkimi dwoma kolorami nadwozia - białym perłowym (Pure) lub pomarańczowym metalikiem (Lava). Z przodu pojawił się nowy gril, zderzak, dolna osłona oraz ramki wokół świateł przeciwmgłowych. Na bocznych szybach owiewki, a nad skrzynią ładunkową - której wnętrze wykończono warstwą ochronną - zamykana klapa w kolorze nadwozia. Na kołach - napęd 4x4 - zamontowano 18-calowe felgi z oponami w rozmiarze 265/60 R18. Nadwozie zyskało też oklejenie nawiązujące do Rajdu Dakar.

Na skórzanej i perforowanej tapicerce, podsufitce i kokpicie, w tym zestawie zegarów, dominuje czerń. Pod maską znalazł się silnik D-4D o pojemności 2.4 litra i mocy 150 koni mechanicznych współpracujący z przekładnią automatyczną. Toyotę Hilux w wersji Dakar 2019 wyceniono na 192 900 złotych.

Kampania Piwowarska edukuje kierowców

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Kampania Piwowarska edukuje kierowców | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 15/2019

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Nasza redakcja nie jest przeciwna spożywaniu alkoholu, jednak kierowanie pojazdem mechanicznym po jego wpływem jest niedopuszczalne. Według statystyk policji w 2018 roku funkcjonariusze ujawnili aż 104 601 takich osób na 16 468 116 przeprowadzonych kontroli. Nietrzeźwi kierujący spowodowali 1614 wypadków, w których poszkodowanych zostało 1965 osób, a 203 poniosło śmierć. Z kolei nietrzeźwi piesi przyczynili się do 489 wypadków, w których było 433 rannych i 61 zabitych.

Do propagowania odpowiedzialnego spożywania alkoholu przed laty włączyła się Kampania Piwowarska, prowadząc między innymi serwis internetowy abcalkoholu.pl Jej wygląd oraz struktura niedawno została odświeżona. Przed skorzystaniem z jej zawartości należy potwierdzić swoją pełnoletność poprzez podanie daty urodzenia (która i tak w żaden sposób nie jest weryfikowana).

Poza obszernymi materiałami w zakładce Wiedza, Opinia Eksperta czy Co zawiera piwo, dostępny jest także kalkulator Sprawdź Promile. Można to zrobić zarówno on-line jak i poprzez pobraną na smartfona aplikację. Następnie należy podać płeć, wagę i wiek oraz określić (za pomocą dostępnego zestawu) spożyty alkohol. I tak otrzymujemy wynik z procentową zawartością we krwi i przypuszczalny czas osiągnięcia trzeźwości. A także uwagę, że pomiar nie uzwględnia różnych i indywidualnych czynników, jak obecny stan psychiczny, chociażby w postaci zmęczenia. Może więc różnić się od stanu rzeczywistego.

"Choć nigdy nie zastąpi profesjonalnego alkomatu, to wierzymy, że taki kalkulator pomaga w utrzymywaniu kontroli przy spożywaniu alkoholu oraz ostrzega użytkownika, że nie powinien jeszcze podejmować żadnych czynności wymagających pełnej trzeźwości. To narzędzie przeszło dość nietypową drogę, w kierunku odwrotnym niż większość aplikacji - od smartfona do strony www. Zdecydowaliśmy się na ten krok w odpowiedzi na potrzeby internautów"

- tłumaczy Grzegorz Adamski, kierownik ds. CSR w Kompanii Piwowarskiej.

Skoda liderem, wysoka pozycja Dacii

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Skoda liderem, wysoka pozycja Dacii | Z rynku | Tydzień 15/2019

Z RYNKU | W pierwszym kwartale tego roku nieznacznie spadła (minus trzy procent) sprzedaż nowych samochodów w Polsce (dane SAMAR). Najwięcej z nich (88 993 sztuk, co stanowi 65 proc.) to zakupy firmowe, w tym osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Zdecydowanie przeważają modele z silnikiem benzynowym (108 738/79,3 proc.), warto też odnotować sprzedaż elektryków na poziomie 412 sztuk (0,3 proc.).

Liderem polskiego rynku pozostaje Skoda (17 838), na drugim miejscu jest Toyota (14 501), a na trzecim Volkswagen (13 708). Sporym zaskoczeniem jest piąta pozycja Dacii (8732), która wielkością sprzedaży zbliża się do Opla (9008).

TOP 10 zamyka schodząca z rynku Skoda Rapid (2606), wyprzedza ją Fiat Tipo (2718) i także wycofywany model Toyota Auris (2740). Siódme miejsce należy do Forda Focusa (3112), zaś szóste do Opla Astra (3641).

Sukces Dacii oparty jest głównie na modelu Duster, które ze sprzedażą 3691 sztuk zajmuje piątą pozycję. Warto podkreślić, że w marcu był to najchętniej kupowany model samochodu osobowego w Polsce (1712). Po pierwszym kwartale Duster niewiele traci do czwartego w zestawieniu Volkswagena Golfa (3700).

Najniższe miejsce na podium zajmuje miejska Toyota Yaris (4343). Kolejne dwa naprzemiennie dzielą modele Skody. Tym razem druga jest Fabia (4942), a na pierwszym Octavia (5228).

Kolejny odcinek Via Baltica oddany do użytku

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Kolejny odcinek Via Baltica oddany do użytku | Polskie drogi | Tydzień 15/2019

POLSKIE DROGI | W sobotni poranek otwarto 13-kilometrową obwodnicę Suwałk. Droga powstała w ciągu S61 i jest fragmentem trasy Via Baltica łączącej kraje nadbałtyckie z Europą Zachodnią. W ramach tej inwestycji kierowcy korzystają już z odcinka o długości 12,75 km pomiędzy węzłami Raczki a Suwałki Południe. Nowy fragment zaczyna się właśnie w tym miejscu i kończy na nowym węźle Suwałki Północ. Pomiędzy nimi powstało 10 obiektów inżynieryjskich, pięć wiaduktów, w tym jeden na linią kolejową oraz przejścia dla zwierząt.

Według danych GDDKiA dzięki dokończonej właśnie obwodnicy codziennie Suwałki ominie około 5 tysięcy pojazdów ciężarowych. Nawierzchnia nowej drogi wykonana została z betonu cementowego, odpornego na odszktałcenia (nośność 11,5 tony na oś) i łatwego w utrzymaniu.

Droga ekspresowa S61 rozpoczyna się od węzła z S8 w Ostrowi Mazowieckiej i kończy na przejściu granicznym z Litwą w Budzisku. Poza 25-kilometrowym odcinkiem w okolicy Suwałk wybudowano po jednej jezdni w okolicy miejscowości Stawiski i Szczuczyn. Pozostałe odcinki, w tym obwodnica Łomży, są w trakcie realizacji. GDDKiA zapowiada otwarcie całości pod koniec 2021 roku. Inwestycja otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu "Łącząc Europę". Rolę Via Baltica w Ostrowi Mazowieckiej w kierunku Warszawy przejmuje droga ekspresowa S8.

POLECAMY
WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Sześć milionów samochodów zniekszatałcających dane z polskich dróg | Z rynku | Tydzień 14/2019 WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Efektywna ochrona pieszych | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 13/2019 WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Ze Strażą Miejską bezpiecznie | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 12/2019

14/2019

13/2019

12/2019

 
 

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry