PRZEPISY

Projekty | Ustawa Prawo o ruchu drogowym

Ostatni etap nowelizacji przepisów drogowych

26-02-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Wyjątkowo zgodnie, głosami 435 do 15, Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tym samym zmiany dotyczące pierwszeństwa pieszego, jednolitej prędkości w mieście i zachowania odstępu na drogach szybkiego ruchu trafią do podpisu przez Prezydenta.

Przepisy - Ostatni etap nowelizacji przepisów drogowych

Pod koniec 2019 roku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w przepisach drogowych. Największe emocje wzbudził punkt odnoszący się do nadania pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście. Dwa kolejne dotyczyły ujednolicenia prędkości do 50 km/h na obszarze zabudowanym przez całą dobę oraz czasowego zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie o 50 km/h prędkości obowiązującej także poza obszarem zabudowanym.

Jednocześnie podobne projekty złożyły dwie grupy posłów. Po prawie roku do Sejmu trafił rządowy zestaw propozycji, w których zabrakło tzw. "+50" poza obszarem zabudowanym. Dodano za to przepis regulujący zachowanie odległości pomiędzy pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach.

Pod koniec 2020 roku wszystkie propozycje trafiły do Sejmowej Podkomisji Infrastruktury. Ta zarekomendowała projekt rządowy, który Sejm przegłosował 423:26.

W ubiegłym tygodniu nowelizacją zajął się Senat. Wprowadzono jedną poprawkę - zakazującą pieszemu korzystania z telefonu lub podobnego urządzenia elektronicznego także przed zamiarem wejścia na pasy. Tu także niemal wszyscy (95:4) poprało pozostałe zmiany w przepisach.

25 lutego 2021 roku w trakcie 26. posiedzenia Sejmu posłowie głosowali "za odrzuceniem poprawki". 435 parlamentarzystów wyraziło sprzeciw, 2 wstrzymało się, a 9 nie głosowało.

Za odrzuceniem było 13 posłów - Piotr Borys (KO) i Magdalena Sroka (PiS) oraz przedstawiciele Konfederacji - Konrad Berkowicz, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Artur Dziambor, Krystian Kamiński, Janusz Korwin-Mikke, Jakub Kulesza, Dobromir Sośnierz, Krzysztof Tuduj, Michał Urbaniak i Robert Winnicki.

Tym samym uchwalono nowelizację Ustawy Prawo o ruchu drogowym, wyznaczając datę wejścia w życie na 1 czerwca 2021 roku. Dokument został przesłany do Prezydenta, który może ją podpisać, jak też zgłosić weto.