WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 41/2020

10-10-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Renault, Opel, Honda, Hyundai, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.



Szkolenia dla kierowców na Torze Modlin

WYDANIE NA WEEKEND | Szkolenia dla kierowców na Torze Modlin

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | W miniony piątek, 9 października, na Torze Modlin rozpoczęła się seria szkoleń dla kierowców z województwa mazowieckiego. Mogą się do nich zgłosić osoby w dwóch kategoriach wiekowych: 18-24 oraz 55 i więcej lat. W sumie przygotowano 440 miejsc, a nabór prowadzony jest poprzez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Warszawie, Radomiu i Siedlcach. Ostatnie zaplanowano na 30 listopada.

Szkolenie składa się z dwóch modułów. Trzy godziny poświęcone są zajęciom teoretycznym, w których omawiane są najczęściej popełniane błędy za kierownicą, jak i wpływ alkoholu czy środków odurzających na psychomotorykę. Trwająca tyle samo czasu praktyczna to jazdy między innymi na płycie poślizgowej, jak i hamowanie awaryjne przed przeszkodą.

Uczestnicy zapoznają się także ze współcześnie montowanymi w samochodach systemami bezpieczeństwa. Do szkoleń wykorzystywane są auta ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

"Wielu kierowców w Polsce wciąż nie ma wystarczającej świadomości zagrożeń związanych z nadmierną prędkością, jazdą pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych czy rozproszeniem uwagi. Mamy nadzieję, że ćwiczenia na Torze Modlin pozwolą uczestnikom przekonać się, jak duże znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze mają realna ocena własnych możliwości i eliminowanie czynników ryzyka"

- mówi Leszek Kuzaj, dyrektor ds. Sportu i Eventów oraz ambasador Toru Modlin.

Kosmetyka Opla Crossland

PREMIERA TYGODNIA | Opel zapowiedział modernizację miejskiego crossovera Crossland. Pierwsza zmiana to usunięcie z nazwy oznaczenia X. Druga to upodobnienie przodu do modelu Mokka. Kolejne są symboliczne. Pod zderzakami pojawią się plastikowe osłony podwozia, z przodu nowy kształt reflektorów przeciwmgłowych LED, zaś z tyłu przyciemniane klosze świateł.

Do listy wyposażenia dojdzie adaptacyjny system kontroli trakcji IntelliGrip oferujący pięć trybów: Normal/On-road, Snow, Mud, Sand, ESP Off. Według zapowiedzi producenta zawieszenie oparto na nowych sprężynach i amortyzatorach.

W gamie Opla Crossland zadebiutuje sportowa odmiana GS Line+. Wyróżni się ona 17-calowymi felgami, czarnym dachem i czerwonym obramowaniem szyb oraz fotelami AGR.

Pod maską bez zmian. Paletę silników benzynowych tworzy 1.2 82 KM (5-biegowa skrzynia manualna) oraz turbodoładowane 110 i 130 KM (6-biegowa skrzynia manualna lub automatyczna). A także jeden wysokoprężny 1.5 102 lub 120 KM.

Obecnie Crossland X zajmuje 43. miejsce w rankingu sprzedaży nowych modeli w Polsce (dane SAMAR). Zmodernizowanego Crosslanda będzie można zamówić jeszcze w tym roku. Jego dostawy zaplanowano dopiero na początku 2021.

Rynek jednośladów po trzech kwartałach

WYDANIE NA WEEKEND | Rynek jednośladów po trzech kwartałach

Z RYNKU | Od stycznia do końca września zarejestrowano w Polsce 30 281 nowych jednośladów. To mniej, o 10 proc., od tego samego okresu z 2019 roku. Przedstawiciele Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego zwracają uwagę na zmniejszające się różnice pomiędzy tymi okresami. W czasie wiosennej pandemii była ona na poziomie minus 35 procent.

Inaczej wyglądają różnice w rozbiciu na kategorie jednośladów. Więcej niż połowę (17 041 szt.) stanowią motocykle (+ 1 proc. wzrostu) pozostałe (13 240 szt.) to motorowery (-21,5 proc.).

Pierwszą trójka wśród nowych motocykli tworzą: Honda (sprzedaż 2100 szt./udział w rynku 12,3 proc.), Yamaha (1943 szt./11,4 proc.) i Junak (1722 szt./10,1 proc.). Połowa sprzedaży tych jednośladów to modele z silnikami o pojemności do 125 cm3. Kolejna grupa, blisko 25 proc. to maszyny powyżej 750 cm3.

Z kolei wśród nowych motorowerów liderują: Romet Motors (3435 szt./25,9 proc.), Junak (2341 szt./17,7 proc.) i Torq (1099 szt./8,3 proc.).

Od początku 2020 roku sprowadzono do Polski 51 258 używanych motocykli (blisko 10 proc. mniej niż w 2019) i 7671 motorowerów (-6 proc.). Razem z nowymi na polskich drogach przybyło ich - odpowiednio 89 210(-9,5 proc.) i 68 299(-7,1 proc.) sztuk.

Hyundai i20 bezkonkurencyjny w RSMP 2020

WYDANIE NA WEEKEND | Hyundai i20 bezkonkurencyjny w RSMP 2020

SPORT | Powoli dobiega końca tegoroczny, bardzo skrócony, sezon w motorsporcie. Po odwołaniu czwartej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (Rajd Koszyc) rozstrzygnięcie zapadło w 48. Rajdzie Świdnickim.

Tegorocznym Mistrzem Polski w RSMP została załoga Jari Huttunen i Mikko Lukka reprezentująca barwy Hyundai Racing Poland (i20 R5). Drugie miejsce zajęli Grzegorz Grzyb i Michał Poradzisz (Skoda Fabia Rally 2 Evo), a trzecie bracia Łukasz i Tomasz Kotarbowie (Citroen C3 R5).

Hyundai ma więcej powodów do zadowolenia. Na czwartej pozycji klasyfikacji generalnej RSMP zameldowała się załoga Łukasz Byśkiniewicz i Zbigniew Cieślar, a na piątej Marcin Słobodzian i Robert Hundla. Obie korzystają także z modelu i20 w specyfikacji R5.

Drążenie tuneli drogowych, dłuższa S19

WYDANIE NA WEEKEND | Drążenie tuneli drogowych, dłuższa S19

POLSKIE DROGI | Według planów wykonawcy drążenie tunelu drogowego pod rzeką Świną, który połączy dwie największe wyspy Świnoujścia - Uznam i Wolin (woj. zachodniopomorskie), rozpocznie się w marcu 2021. Wykonana go tarcza TBM, która w częściach przypłynęła właśnie z Chin. Ma 101 metrów długości i średnicę wiercenia 13,5. Po przejściu czoła, podobnie jak przy budowie warszawskiego metra, od razu ustawiane będą betonowe tubingi.

W wydrążonym tunelu, o długości blisko półtora kilometra, powstanie jezdnia po jednym pasie ruchu. Każdy będzie miał 3,5 metra szerokości, zaś awaryjne po 2 metry. Cała inwestycja będzie miała 3,4 km długości. Zostanie oddana do użytku we wrześniu 2022 roku.

WYDANIE NA WEEKEND | Drążenie tuneli drogowych, dłuższa S19

Formalnie w Świnoujściu swój początek ma droga ekspresowa S3, która będzie prowadzić do przejścia granicznego z Czechami w miejscowości Lubawka (woj. dolnośląskie).

Na jednym z realizowanych obecnie odcinków Bolków - Kamienna Góra powstaną dwa tunele drogowe. Najdłuższy, składający się z dwóch komór, będzie miał 2,3 km długości. Przy jego budowie zostaną użyte cztery maszyny Jumbo Drill. Pierwsza została właśnie dostarczona na plac budowy. Za jej pomocą zostaną wykonane otwory strzałkowe, pod kotwy skalne i drenażowe.

Drążenie tunelu zajmie 15 miesięcy, kolejne trzy przeznaczone będą na wykonanie wlotów. Blisko 16-kilometrowy fragment S3 będzie przejezdny w połowie 2023 roku.

WYDANIE NA WEEKEND | Drążenie tuneli drogowych, dłuższa S19

Przed tygodniem informowaliśmy o otwarciu ofert na zaprojektowanie i budowę S19 Haćki - Bielsk Podlaski Zachód (woj. podlaskie). Teraz dobiegł końca przetarg na dalszy odcinek do miejscowości Boćki.

Propozycje cenowe złożyło dziewięć firm, z czego dwie powyżej planowanego budżetu w wysokości 354,3 mln złotych. Najtańsza oferta, o blisko sto milionów złotych mniej, pochodzi od Kolin Insaat Turizm Sanayi ve Ticaret (Turcja).

Kontrakt obejmuje zaprojektowanie i wybudowanie 12-kilometrów S19 o dwujezdniowym przekroju po dwa pasy ruchu. Ponadto powstanie węzła Boćki, pięciu wiaduktów, a także po sześć przejść i przepustów dla zwierząt. Podpisanie umowy z wykonawcą powinno nastąpić w I połowie 2021, zakończenie inwestycji w 2024 roku.