WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 47/2020

21-11-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: PZM, Nissan, archiwum, Mercedes, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.



Jałowa dyskusja o bezpieczeństwie na polskich drogach

WYDANIE NA WEEKEND | Jałowa dyskusja o bezpieczeństwie na polskich drogach

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | W minioną niedzielę, 15 listopada, po raz dwudziesty piąty obchodzony był Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Dzień później Polski Związek Motorowy, za pośrednictwem transmisji on-line, zorganizował debatę.

Jej głównym celem była próba znalezienia rozwiązań przyczyniających się do realnej poprawy bezpieczeństwa na drodze. Wiadomo już, że przyjęte działania w ramach globalnej Dekady BRD na lata 2011-20 nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Na początku tego roku w tzw. Deklaracji Sztokholmskiej jako cel pośredni wskazano redukcję o połowę liczby wypadków i ofiar. Natomiast w roku 2050 powinna zostać osiągnięta "Wizja Zero".

Tymczasem, chociaż systematycznie poprawia się bezpieczeństwo na polskich drogach, to nasz kraj wciąż znajduje się na samym końcu najtragiczniejszych statystyk w Unii Europejskiej.

Podczas debaty Adam Sobieraj z Fundacji "Drogi Mazowsza" zwrócił uwagę na roczne koszty z tego tytułu wynoszą około 58 miliardów złotych. Obrazowo porównał tę kwotę do zakupu 780 tysięcy respiratorów. Ale i tak utraty życia nie da się wycenić.

Z kolei Agnieszka Krasnolucka z Fundacji FIA postawiała na inne porównanie: "Jeśli szczepimy nasze dzieci przeciwko odrze, tężcowi, to dlaczego nie szczepimy ich przeciwko temu, co może zakończyć ich życie w ciągu jednej sekundy? Szczepionką tutaj jest niska prędkość… W miastach obniżających prędkość, widać, jaki ma to wpływ na szczęśliwe powroty do domu".

I właśnie prędkość ma być dominującym działaniem w tworzonym Narodowym Programie BRD na lata 2021-2030. W jego realizację, na przykładzie niemocy ustawodawcy w nowelizacji przepisów w zakresie ujednolicenia prędkości do 50 km/h na obszarze zabudowanym przez całą dobę i czasowego zatrzymywania prawa jazdy za +50 km/h także poza obszarem zabudowanym, można już powątpiewać.

Naszym zdaniem zgłoszone postulaty o koordynacji wszystkich działań BRD, powołania do tych spraw rządowej organizacji (w takich razie czym jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego?) czy konieczności "zmiany postaw nas, dorosłych" nie wnoszą nic nowego. Powielane są nie od wczoraj, nie od roku, ale co najmniej dwóch dekad!

Zgodzimy się z uwagą Tomasza Żuchowskiego, Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, że aspekt BRD w naszym kraju powinien w końcu wyjść z fazy dyskusji do realizacji.

Przeszeregowanie oferty Nissana Micra

PREMIERA TYGODNIA | W 2017 roku Nissan przedstawiła piątą generację modelu Micra. Od tego czasu jego sprzedaż w Europie przekroczyła 230 tys. egzemplarzy. Teraz przyszedł czas na jego modernizację.

Zmiany sprowadziły się przede wszystkim do przemodelowania oferty. Bazą wersją wyposażenia została Accenta (poprzednio Visia+). Kolejne dwie to N-Design i N-Sport.

Pierwszą z nowych wersji wyróżniają dwukolorowe, 16-calowe felgi Genki, bezkluczykowy dostęp do samochodu, skórzana kierownica, dźwignia zmiany biegów i hamulca ręcznego oraz pakiet personalizacji nadwozia. W drugiej montowane są 17-calowe felgi, przednie światła LED, zaś siedzenia pokryto Alcantarą.

Do każdej można wybrać Pakiet bezpieczeństwa obejmujący system autonomicznego hamowania awaryjnego przed przeszkodą z funkcją wykrywania obecności pieszych, adaptacyjne światła drogowe, system ostrzegania i utrzymania wybranego pasa ruchu oraz rozpoznawania znaków drogowych. Bez względu na wersję wyposażenia dopłata wynosi 2700 złotych.

Pod maską znajduje się silnik benzynowy, który oznaczono symbolem IG-T 92. Można oznaczać obniżenie mocy z dotychczasowych stu do 92 KM. Do wyboru - bez zmian - pięciobiegowa skrzynia mechaniczna lub przekładnia XTronic.

Zmodernizowany Nissan Micra dostępny będzie w polskich salonach od grudnia. Ceny - poza promocją - zawierają się w przedziale 61 900 - 80 700 złotych.

100 dni solidarności w walce z COVID-19

WYDANIE NA WEEKEND | 100 dni solidarności w walce z COVID-19

PRZEPISY | Rząd przedstawił kolejny plan w walce z koronawirusem. Licząc zgodnie z jego nazwą 100 dni to sięga, aż przełomu lutego i marca 2021 roku. To o tyle znaczące, bo obejmuje też okres ferii zimowych dla dzieci. Te zamiast czasowego rozłożenia w poszczególnych województwach przypadną w jednym terminie, od 4 do 17 stycznia.

Jednocześnie, jak czytamy w komunikacie "Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe".

Wystosowano też apel, aby ograniczyć wyjazdy i spotkania związane ze Świętami Bożego Narodzenia i obchodów Sylwestra oraz Nowego Roku.

Przedstawiony dziś plan podzielono na kilka części. Obecny to "bezpiecznik" i utrzymuje wprowadzone dotychczas ograniczenia. Kolejny, pomiędzy 28 listopada i 27 grudnia, to etap "odpowiedzialności". Tu dla zmotoryzowanych i użytkowników komunikacji publicznej nic się nie zmienia. Przywrócona natomiast będzie działalność dużych sklepów i galerii handlowych (obowiązek zapewnienia 15 m2 na 1 klienta).

Od 28 grudnia istnieje możliwość powrotu do podziału Polski na strefy: czerwona, żółta (średnia z 7 dni do 9,4 tys. zachorowań) i zielona (do 3,8 tys.). W tej ostatniej zniesione zostaną między innymi ograniczenia w poruszaniu się osób do 16 roku życia w dni powszednie pomiędzy 8:00 i 16:00 oraz limity w komunikacji do zajęcia wszystkich miejsc siedzących lub 50 proc. liczby pasażerów.

Wszystko już rozstrzygnięte w F1

WYDANIE NA WEEKEND | Wszystko już rozstrzygnięte w F1

SPORT | Na trzy rundy przed końcem sezonu Formuły 1 mistrzowski tytuł wśród kierowców zapewnił sobie Lewis Hamilton. To siódmy jego triumf w tych wyścigach (2008, 2014, 2015, 2017, 2018 i 2019). Tym samym wyrównał rekord Michaela Schumachera (1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003 i 2004).

Do końca sezonu 2020 pozostały jeszcze: Grand Prix Bahrajnu (27-29.11), Grand Prix Sakhiru (4-6.12) i Grand Prix Abu Zabi (11-13.12). To one rozstrzygną o drugim i trzecim miejscu na podium klasyfikacji generalnej. Obecnie zajmują je Valtteri Bottas (197 pkt.) i Max Verstappen (170 pkt.). Teoretycznie w tej rywalizacji ma też szanse Sergio Perez (100 pkt.).

Hamilton i Bottas reprezentują barwy Mercedes-AMG Petronas F1 Team, a ten także może już pochwalić się tytułem wśród zespołów. Na drugim miejscu jest Aston Martin Red Bull Racing, a na trzecim BWT Racing Point F1 Team. I ta kolejność już się nie zmieni.

W klasyfikacji zespołowej na 8. miejscu jest Alfa Romeo Racing Orlen. Kierowcą rezerwowym w tym teamie jest Robert Kubica.

"(…) Myślę, że całe swoje życie skrycie marzyłem o czymś tak niesamowitym. Zawsze wydawało się mi się to jednak przesadzone, nieosiągalne. Pamiętam, jak Michael wygrywał te mistrzostwa. Każdy z nas, kierowców, stara się jak najlepiej wykonać swoją robotę i już zdobycie jednego, dwóch lub trzech mistrzostw jest tak trudne. Co więc powiedzieć o zdobyciu siedmiu tytułów? Coś niewyobrażalnego"

- skomentował Lewis Hamilton po ukończeniu Grand Prix Turcji.

Znakomite wieści z polskich dróg

WYDANIE NA WEEKEND | Znakomite wieści z polskich dróg

POLSKIE DROGI | Pomiędzy Tuszynem i Częstochową oddano do użytku kolejny fragment autostrady A1. To 10 kilometrów nowej jezdni od granicy województwa łódzkiego do Grabowej (śląskie). Na nowej jezdni ruch odbywa się w układzie 2+1, ale pod koniec roku mają zostać udostępnione po dwa pasy w każdą stronę.

GDDKiA podkreśla, że w tym roku oddano już 41 kilometrów jednej jezdnia A1. W przyszłym miesiącu dojdzie kolejnych 25 kilometrów.

WYDANIE NA WEEKEND | Znakomite wieści z polskich dróg

Na A4 na kilka dni przed planowanym terminem zakończył się remont północnej jezdni pomiędzy węzłami Krapkowice i Kędzierzyn-Koźle. Na ponad 12-kilometrach przeprowadzono gruntowną przebudowę nawierzchni wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Obecnie trwa usuwanie barier separacyjnych, stąd nadal obowiązuje ograniczenie prędkości.

Na przyszły rok planowane są podobne prace na jezdni południowej A4 od węzła Kędzierzyn-Koźle do granicy województw opolskiego i śląskiego. Natomiast w 2022 remont krótszego odcinka nitki północnej.

WYDANIE NA WEEKEND | Znakomite wieści z polskich dróg

Wykonawca blisko 14-kilometrowego odcinka S3 pomiędzy węzłami Lubin Północ i Kaźmierzów udostępnił do ruchu fragment nowej drogi. To sześć kilometrów od Polkowic Południe do Lubina wraz z węzłami. Cała inwestycja będzie ukończona w połowie przyszłego roku.

Ukończony z dużym opóźnieniem węzeł Kobyłka na podwarszawskim odcinku S8 uzyskał Pozwolenia na użytkowanie. Podobną procedurę przeszła też kładka dla pieszych na pobliskum węźle Marki. Tu trwają jeszcze prace wykończeniowe na towarzyszącej infrastrukturze. Według umowy powinny być zakończone wiosną 2021 roku, ale jest szansa, że nastąpi to do końca bieżącego.

W mijającym tygodniu zakończono kilka przetargów. Najkorzystniejszą ofertę na dokończenie prac na S7 Lubień - Naprawa (7,6 km) złożyła firma Strabag Infrastruktura Południe.

Bliżej też do wyłonienia wykonawców Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej w ciągu drogi ekspresowej S6. Odcinek 39 kilometrów podzielono na dwie inwestycje. Jedenaście firm złożyło oferty na fragment Chwaszczyno - Żukowo (16,3 km), z których najtańsza pochodzi od firmy Budimex (715 mln zł).

Tylu samo chętnych stanęło do przetargu na fragment Żukowo (z węzłem) - Gdańsk Południe (rozbudowa węzła). Najniższą ofertę złożyło konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia (blisko 777 mln zł).

GDDKiA ogłosiła przetarg na czwarty (i ostatni) fragment autostrady A2 Siedlce - Biała Podlaska. To 18 kilometrów od miejscowości Malinowiec do węzła Łukowisko.