WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 11/2021

13-03-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, Citroen, Honda, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Aleksander Żyzny (1947-2021)

Pożegnania - Aleksander Żyzny

POŻEGNANIA | 12 marca w wieku 74 lat zmarł Aleksander Żyzny. Dziennikarz motoryzacyjny, znany przede wszystkim z audycji "Radio Kierowców" Programu 1 Polskiego Radia. Pracował w niej blisko cztery dekady, w latach 1988-2004 zajmował stanowisko kierownika redakcji. Drugą audycją prowadzoną na antenie radiowej jedynki była "Uwaga, bądź przezorny na drodze".

Na przełomie lat 70/80 ubiegłego wieku współtworzył w TVP Magazyn Motoryzacyjny Studia 2. Po przemianach gospodarczych prowadził kolejne programy - między innymi "Auto Moto Klub" i "Automania". Pracował również w tygodniku "Motor", w którym do 1996 roku piastował funkcję zastępcy redaktora naczelnego.

Przez wiele lat działał w Auto Klubie Dziennikarzy Polskich, ostatnio jako jego prezes. Jednym z realizowanych pomysłów był "Supertest ekonomii".

Aleksander Żyzny był także autorem książek, głównie poświęconych sportom motorowym i historii polskiej motoryzacji. Za swoje działania i publicystykę otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Złota Odznaka Honorowa PZM czy Honorowa Odznaka Zasłużony dla Transportu RP.

Facelifting Citroena C3 Aircross

PREMIERA TYGODNIA | W 2017 roku, po niemal dekadzie sprzedaży, Citroen wycofał z oferty miejskiego minivana C3 Picasso. Zastąpił go crossover C3 Aircross, który właśnie doczekał się pierwszej modernizacji. Chociaż rozpoczęto już przyjmowanie zamówień, to oficjalnie trafi do salonów w czerwcu.

Przebudowie uległ przód, rozrosła się atrapa chłodnicy, usunięto charakterystyczne reflektory główne, na dole dodano szeroką nakładkę. Pomimo to przedni zachowano ten sam zwis - 842 mm. To ważna informacja w kontekście tyłu, który przemodelowany zderzak wydłużył o 6 mm.

Tym samym długość auta wzrosła z 4154 do 4160 mm (rozstaw osi 2604 mm bez zmian). Pozostawiono też szerokość 1976 mm i wysokość 1597 mm oraz pojemność bagażnika 410/1289 litrów.

Paleta lakierów nadwozia zyskuje trzy nowe: Khaki Grey, Voltaic Blue i Polar White oraz dwie kombinacje: Anodised Orange i Anodised Dark Blue. Nowe są także 16- i 17-calowe felgi.

W cenniku zmodernizowanego C3 Aircross znalazły się cztery wersje wyposażenia: Feel, Feel Pack, Shine i Shine Pack. Na kokpicie może znaleźć się nowy, 9-calowy ekran dotykowy (opcja lub standard) oraz wyświetlacz head-up (1400 zł). Fabrycznym elementem staje się alarm niezamierzonego przekroczenia linii wybranego pasa ruchu.

Pod maską pozostają silniki 1.2 PureTech 110 i 130 KM oraz 1.5 BlueHDi 110 i 120 KM. Słabsze z 6-biegową skrzynią manualną, mocniejsze z przekładnią automatyczną EAT6.

Wersje C3 Aircross przed modernizacją kosztowały od 69 750 do 103 850 złotych. Nowe podrożały, od 70 850 do 107 850 zł.

Pieszy z pierwszeństwem od 1 czerwca 2021

Przepisy - Pieszy z pierwszeństwem od 1 czerwca 2021

PRZEPISY | W miniony poniedziałek, 8 marca 2021, Prezydent podpisał nowelizację Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wśród nadchodzących zmian pierwszeństwo przed pojazdami (z wyjątkiem tramwaju) zyska pieszy wchodzący na przejście. Jednocześnie będzie on musiał zachować szczególną ostrożność i podczas przechodzenia przez pasy nie będzie mógł używać telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych.

Kolejną zmianą jest ujednolicenie na obszarze zabudowanym maksymalnej prędkości 50 km/h przez całą dobę. Ponadto na drogach ekspresowych i autostradach kierowca będzie zobowiązany zachować minimalny odstęp przed poprzedzającym go pojazdem na tym samym pasie ruchu. Musi on wynieść (w metrach) połowę aktualnej prędkości. Wyjątkiem od tej zasady będzie wykonywanie manewru wyprzedzania.

W nowelizacji wskazano, że datą jej wejścia w życie będzie 1 czerwca 2021. Ogłoszenie o tym musi jeszcze zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Do tego czasu powinna zostać przeprowadzona szeroka kampania edukacyjna skierowana do pieszych i kierowców. Zapowiedział ją między innymi Premier Mateusz Morawiecki i Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Ogranem nadzorującym jej przebieg ma być - podległa temu ministerstwu - Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Tymczasem na jej stronie internetowej w dziale Aktualności ostatni wpis pochodzi z… 24 listopada 2020 roku!

Cztery warstwy filtrujące wnętrza samochodów Hondy

Produkty - Honda wprowadza do oferty filtr kabinowy Premium zmniejszający ryzyko infekcji koronawirusem

PRODUKTY | Honda wprowadza do oferty ASO filtr kabinowy Premium, który może wychwycić cząstki wirusa SARS-CoV-2. Wykorzystano w nim technologię opracowaną przez Freudenberg Group. To globalny koncern specjalizujący się między innymi w opracowaniu i produkcji materiałów filtracyjnych do układów wentylacji i klimatyzacji w samochodach. Jego skuteczność została potwierdzona przez austriacki instytut badawczy OFI.

Filtr (micronAir proTect) składa się z czterech warstw. Trzy z nich to standardowe wkłady używane w tego typu produktach. Innowacją jest ostatni, nasączony substancją aktywną pochodzącą z ekstraktu owocowego (składnik aktywny kwas cytrynowy CAS-Nr 77-92-9 i/lub 5949-29-1). W testach laboratoryjnych uzyskano prawie stuprocentową zdolność wychwycenia z powietrza cząstek mniejszych niż 5 mikrometra.

Nowy filtr kabinowy Premium przeznaczony jest do nowych modeli samochodów Hondy.

Zarządzanie ruchem na A1 i A2, przygotowania na S12 i S19

Polskie drogi - Realizacja Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na fragmentach autostrad A1 i A2

POLSKIE DROGI | GDDKiA wybrała najkorzystniejszą ofertę na realizację Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na fragmentach autostrad A1 (40 km) i A2 (65 km) w województwie łódzkim. Złożyła ją firma Sprint, która wyceniła swoje prace na 78,8 mln złotych (zakładany budżet na ten cel wynosił 90,6 mln zł).

W ramach kontraktu zostaną zainstalowane między innymi stacje pomiarowe i meteorologiczne, system kamer, znaki zmiennej treści z informacją o aktualnej sytuacji na drodze, wytyczonych czasowo objazdach czy panujących warunkach pogodowych.

Łódzki system, podporządkowany Centrum Zarządzania Ruchem w Strykowie, jest jednym z czterech takich projektów współfinansowanych przez Unię Europejską w Polsce. Pozostałe wyznaczono w Gdańsku, Katowicach i we Wrocławiu. W sumie obejmą monitoringiem drogi krajowe o długości 1100 kilometrów.

Polskie drogi - Decyzje środowiskowe dla przebiegu S12

Kluczowy moment osiągnięto na planowanej drodze ekspresowej S12 pomiędzy węzłami Radom Południe (S7) i Puławy Zachód (kierunek S17). Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Dokument ten formalnie zatwierdzi przebieg 67 kilometrów ekspresówki. Preferowany to tereny gmin Orońsko, Kowal, Radom, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna i Puławy.

Uzyskanie decyzji środowiskowej (co powinno nastąpić w tym roku) pozwoli przejść do kolejnego etapu - ogłoszenia przetargu na projekt i budowę. Droga S12 na tym odcinku będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu i siedem węzłów.

Podobna procedura w RDOŚ przebiega już dla S12 od granicy województw łódzkiego i mazowieckiego do Radomia (41,3 km). Natomiast dla odcinka od Piotrkowa Trybunalskiego (S8) do ww. granicy i rozwidlenia na S74 (do granicy z województwem świętokrzyskim) GDDKiA została wezwana do uzupełnienia Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (inwestycja ta ma już rygor natychmiastowej wykonalności).

Polskie drogi - Umowa na projekt i budowę S19 Sokółka - Kuźnica

Dobre wieści także z S19. GDDKiA podpisała w mijającym tygodniu umowę na projekt i budowę blisko 16 km od Sokółki do Kuźnicy (granica z Białorusią). Wykonawcą, za kwotę 526 mln złotych, jest firma PORR.

Droga S19, częściowo klasy GP, będzie miała po dwie jezdnie i dwa pasy ruchu. Ich liczba rozszerzy się do 6 tuż przy granicy, powstaną także dwa Miejsca Obsługi Podróżnych, w tym parking na ponad pół tysiąca pojazdów ciężarowych oczekujących na odprawę.

Zaplanowano też dwa węzły - Sokółka Północ i Kuźnica. Całość powinna być gotowa w 2024 roku.