WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 10/2021

06-03-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Honda, Porsche, Volvo, WCA, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Honda wprowadza kolejny stopień automatyzacji jazdy samochodem

Technika - Honda wprowadza kolejny stopień automatyzacji jazdy samochodem

TECHNIKA | Honda oferuje w swoich modelach samochodów pakiet bezpieczeństwa Sensing. W jego skład wchodzi kilka - stosowanych też przez innych producentów - systemów, które wspierają kierowcę podczas codziennej jazdy. W większości wymagają od niego zachowania uwagi i niemal natychmiastowego przejęcia kontroli w ryzykownych sytuacjach. Tak jest na przykład z układem utrzymania wybranego pasa ruchu. System po pierwszej korekcie toru jazdy wzywa do przejęcia kierownicy. Jeśli tego nie zrobimy to istnieje ryzyko zjechania na sąsiedni pas.

Wszystkie te elementy można zaliczyć do drugiego poziomu autonomiczności. Dostępna dziś technologia oczywiście pozwala na pełną automatyzację jazdy, jednak przepisy stopniują jej wprowadzanie.

Honda przekroczyła właśnie kolejną granicę, zyskując jako pierwszy producent dopuszczenie elementów poziomu 3 na drogach publicznych w Japonii. System Sensing Elite debiutuje w modelu Legend Hybrid EX (ale tylko w egzemplarzach użytkowanych w formie leasingu).

Oparto go na zestawie różnorodnych, często zdublowanych, czujników - od kamer w układzie 360 stopni, poprzez monitorowanie zachowania kierowcy, po trójwymiarowe mapy i nawigację satelitarną (GNSS). Podczas jego opracowania przejechano w ruchu rzeczywistym ponad milion kilometrów, co pozwoliło na zdefiniowanie pod 10 milionów sytuacji drogowych.

Najważniejsze możliwości jakie daje system Sensing Elite to jazda bez trzymania rąk na kierownicy (wymagane jest działanie tempomatu adaptacyjnego i układu utrzymania wybranego pasa ruchu) przy jednoczesnej możliwości autonomicznej zmiany pasa ruchu (zamiar potwierdzony włączeniem kierunkowskazu) czy podjęcia manewru wyprzedzenia innego pojazdu i powrotu na dotychczasowy pas ruchu oraz asystent hamowania awaryjnego z funkcją samodzielnego zjazdu na pobocze i zatrzymania samochodu.

Honda przestrzega jednocześnie przed ograniczeniami systemu i zaleca zachowanie szczególnej uwagi podczas wykonywania autonomicznych manewrów.

Taycan z pakietem off-road i bagażnikiem rowerowym

PREMIERA TYGODNIA | Jesienią 2019 roku na ostatnim salonie motoryzacyjnym we Frankfurcie zadebiutowało Porsche Taycan. Teraz do jego gamy dołącza - zapowiadany konceptem Mission E - wersja w nadwoziu Cross Turismo.

Nowy wariant jest nieco większy - ma 4974 mm długości przy rozstawie osi 2904 mm i 1967 mm szerokości (bez lusterek). Wysokość uzależniona jest od prześwitu i wynosi 1409 lub 1412 mm. Różnicę 30 mm daje opcjonalny pakiet Off-road Design. W komplecie także specjalne osłony pod zderzakami i progami. Do trybów jazdy dołożono Gravel z przeznaczeniem na wyboiste drogi. W standardzie napęd na obie osie i adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne.

Do tego modelu zaprojektowano uchwyt do przewożenia trzech rowerów (przy okazji zaprezentowano firmowe jednoślady eBike Cross i eBike Sport). Jego obecność nie przeszkadza w otwarciu klapy bagażnika. Tylny może pomieścić 405 lub 446 litrów (max. 1171 lub 1212 l). Objętość przedniego to 84 litry.

Cross Turismo oferowany będzie w pełnej gamie: Taycan 4, Taycan 4S, Taycan Turbo i Taycan Turbo S. W każdym silnik elektryczny na osi. Łącznie dysponują - odpowiednio - 380 (overboost z Launch Control 476), 490 (571) lub 625 KM (680 lub 761 KM). We wszystkich ta sama bateria o pojemności 93,4 kWh. Zapas energii pozwala na przejechanie od 388 do 452 km (pomiar WLTP).

Elektryczne Porsche Taycan Cross Turismo trafi do sprzedaży w połowie roku. Ceny w Polsce w przedziale 436 - 810 tysięcy złotych.

Trzy filary przyszłości Volvo

Z rynku - Trzy filary przyszłości Volvo

Z RYNKU | Volvo zaprezentowało swoje plany na najbliższą dekadę. W 2030 roku oferta marki oparta będzie wyłącznie na modelach premium z napędem elektrycznym. Obecnie w gamie, obok hybryd plug-in, znajduje się tylko XC40 Recharge.

Wkrótce dołączy do niego rynkowy debiutant C40. Jego napęd oparto na dwóch silnikach elektrycznych o łącznej mocy 400 KM (przy 660 Nm). Bateria o pojemności 78 kWh, poprzez ładowarkę 150 kW, osiągnie 80 proc. stanu po 40 minutach. Szacowany zasięg do 420 km (pomiar WLTP), przyspieszenie do setki poniżej 5 sekund i prędkość maksymalna ograniczona do 180 km/h.

Drugim filarem działalności Volvo będzie systematyczne przenoszenie sprzedaży samochodów do internetu. Nie oznacza to jednak likwidacji tradycyjnych salonów. Tak jak dotychczas będzie w nich można umówić się na jazdę testową i odebrać zamówione auto. No i oczywiście będą świadczyć usługi serwisowe.

Kolejnym celem będzie wzrost i rozwój samej firmy. W 2020 roku - do czego przyczynił się wybuch epidemii koronawirusa - zanotowano spadek zysku operacyjnego do poziomu 8,5 mld koron szwedzkich (wobec 14,3 mld SEK w 2019). Globalna sprzedaż modeli Volvo wyniosła 661 713 samochodów (705 452 w 2019).

Obecnie firma, poprzez swojego właściciela Zhejiang Geely Holding Group, posiada zakłady produkcyjne w Belgii, Chinach, Szwecji i USA. Zaplanowana strategia ma przyczynić się do osiągnięcia zerowego śladu węglowego w 2040 roku.

Według danych SAMAR po dwóch miesiącach 2021 Volvo sprzedało w Polsce 1996 nowych samochodów. Daje to marce 4. miejsce - po BMW, Mercedesie i Audi - w segmencie premium. Najpopularniejszymi modelami były XC60 (2. miejsce w zestawieniu, 620 szt.) i XC40 (3. miejsce, 561 szt.).

Kandydaci World Car Awards 2021

Wydarzenia - Kandydaci World Car Awards 2021

WYDARZENIA | Pierwszego marca poznaliśmy wyniki europejskiego konkursu Car of the Year 2021. W normalnej sytuacji, sprzed pandemii, byłby to dzień poprzedzający otwarcie salonu samochodowego w Genewie. Na tej samej imprezie przedstawiciele World Car Awards podaliby listę kandytatów do tytułów w poszczególnych kategoriach. Z oczywistych względów także i to przeprowadzono w formie przekazu on-line.

O miano Światowego Samochodu Roku 2021 (World Car of the Year) rywalizują: Audi A3, BMW Gran Coupe serii 2, BMW serii 4, Honda e, Kia K5 (Optima), Kia Sorento, Mazda MX-30, Mercedes GLA, Toyota Yaris i Volkswagen ID.4.

Do kategorii samochodu miejskiego zakwalifikowano Hondy Jazz (Fit) i e, Hyundaie i10 (Grand i10) i i20 oraz Toyotę Yaris.

W gronie aut luksusowych znalazły się: Aston Martin DBX, BMW X6, Land Rover Defender, Mercedes Klasy S oraz Polestar 2.

O tytuł World Performance Car ubiegają się: Audi RS Q8, BMW M2 CS i X5 M/X6 M, Porsche 911 Turbo i Toyota Yaris GR.

Część z wymienionych już modeli trafiło też do kategorii Design: Honda e, Land Rover Defender, Mazda MX-30, Polestar 2 i Porsche 911 Turbo.

Szansę na tytuł Osobowość roku w branży motoryzacyjnej mają: Pratap Bose (Tata Motors), Luc Donckerwolke (Hyundai), Euisin Chung (Hyundai), Tomiko Takeuchi (Mazda) i Akio Toyoda (Toyota).

Finałowe trójki poznamy 30 marca, a ostateczne wyniki 19 sierpnia. Na ten dzień "optymistycznie" zaplanowano otwarcie New York International Auto Show. W przyszłym roku konkurs World Car Awards zostanie rozszerzony o kategorię pojazdów elektrycznych.

Co nowego na A4 i S19 oraz w tunelu pod Świną?

Polskie drogi - Modernizacja autostrady A4 na odcinku Krzyżowa - Legnica

POLSKIE DROGI | Przed tygodniem informowaliśmy o ofertach na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej i Programem funkcjonalno-użytkowym wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla autostrady A4 na odcinku Legnica Południe - Wrocław Wschód. W miniony poniedziałek zakończono przetarg na ten sam zakres dla kolejnego fragmentu A4 Krzyżowa - Legnica (36 km).

Oferty złożyło pięć firm. Najtańszą Mosty Gdańsk (10,9 mln zł), budżet GDDKiA wynosił 12,4 mln zł. Obecnie trwa weryfikacja dokumentów, po pozytywnym zakończeniu nastąpi oficjalny wybór zwycięzcy.

Polskie drogi - Przetarg na S19 Malewice - Chlebczyn

Taka procedura zakończyła się właśnie dla przyszłej S19 Malewice - Chlebczyn (woj. mazowieckie). Przetarg na projekt i budowę 25-kilometrowego odcinka wygrała turecka firma KOILN INSAAT Sanayi ve Ticaret. Zaproponowana kwota 655,2 mln złotych była niższa o ponad 200 mln złotych od założonego przez GDDKiA budżetu.

Przy braku odwołań i pozytywnej kontroli przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych podpisanie umowy powinno nastąpić przed wakacjami. Budowa dwujezdniowej drogi po dwa pasy plus trzeci awaryjny z dwoma węzłami (Siemiatycze Północ i Południe) oraz mostem nad rzeką Bug (długość 658 metrów) powinna zakończyć się w 2025 roku.

Polskie drogi - Przetarg na S19 Iskrzynia - Dukla

Natomiast w przetargu na projekt i budowę dwóch fragmentów S19 w województwie podkarpackim złożono dwadzieścia ofert. Wszystkie poniżej przeznaczonego na ten cel budżetu. Dla odcinka Iskrzynia - Miejsce Piastowe (10,3 km) 11 propozycji, najtańsza pochodzi z konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones (365 mln zł). Dla odcinka Miejsce Piastowe - Dukla (10,1 km) 8 propozycji, najtańsza pochodzi z firmy Strabag (478,9 mln zł).

W ramach tej inwestycji powstaną dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, węzeł Dukla oraz dwa równoległe MOP-y Równe. Planowany termin podpisania umów to III kwartał 2021. Od tego momentu wykonawcy mają 36 miesięcy (z wyłączeniem okresu zimowego dla etapu budowy) na realizację.

  • Przegląd inwestycji drogowych 2020-2021

  • Można startować z pracami na A2, A18 i S19

  • Drążenie tuneli drogowych, dłuższa S19

  • Polskie drogi - Rozpoczęcie drążenia tunelu pod Świną, który połączy wyspy Wolin i Uznam

    W kluczową fazę weszła budowa podwodnego tunelu drogowego (1484 m) pomiędzy wyspami Wolin i Uznam (woj. zachodniopomorskie). Jego drążenie rozpoczął TBM, który jednocześnie odprowadza urobek i układa betonowe pierścienie o średnicy 11 metrów.

    Przy zachowaniu tempa 10-12 metrów na dobę prace powinny zakończyć się za sześć miesięcy. Prowadzi je, z wykorzystaniem tej samej metody, firma Gulermak, która niedawno zakończyła drążenie kolejnych tuneli warszawskiego metra.

    Docelowy układ drogowy będzie miał 3,4 km długości. Jego otwarcie zaplanowano na wrzesień 2022, szacowany koszt to 914 mln złotych.