WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 15/2021

10-04-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Toyota, Jeep, Romet, BMW, Oponeo, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Prezes Toyoty Człowiekiem Roku w branży motoryzacyjnej

Wydarzenia - Akio Toyoda Człowiekiem Roku w branży motoryzacyjnej

WYDARZENIA | Za 10 dni zostanie ogłoszony werdykt jury World Car Awards. Jednak wcześniej poznaliśmy wynik głosowania na World Car Person of the Year 2021. Został nim Akio Toyoda - prezydent i CEO Toyota Motor Corporation.

"Akio Toyoda to charyzmatyczny prezydent i CEO Toyota Motor Corporation, który od wielu lat z sukcesem przebudowuje swoją firmę. W 2020 roku dzięki jego przywództwu Toyota utrzymała rentowność pomimo pandemii COVID-19, jednocześnie chroniąc miejsca pracy na całym świecie. Toyota utrzymuje stabilne tempo rozwoju firmy w czterech najbardziej przyszłościowych aspektach (CASE) - internetu w samochodzie (Connected), autonomicznego prowadzenia (Autonomous), car-sharingu (Shared) i elektryfikacji napędów (Electric). W ubiegłym roku zainicjował także budowę Woven City, supernowoczesnego prototypowego miasta przyszłości. To wszystko udało mu się pogodzić z aktywnym udziałem w sportach motorowych jako kierowca"

- czytamy w uzasadnieniu jury konkursu.

Akio Toyoda urodził się w 1956 roku w Nagoi (Japonia). Jest prawnukiem Sakichiego Toyody, założyciela dzisiejszego Toyota Motor Corporation. Pracę w nim rozpoczął w 1984 roku, doświadczenie zawodowe zdobywał w wielu działach zarówno w Kraju Kwitnącej Wiśni, jak i za granicą. Na początku XXI wieku został powołany do rady dyrektorów, a w 2009 roku otrzymał nominację na najwyższe stanowisko w firmie. Nastąpiło to w bardzo trudnym czasie - serii wpadek technicznych, tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi u wybrzeży Japonii wywołanego falą tsunami oraz globalnej recesji.

Obecnie Toyota jest największym producentem samochodów na świecie z udziałem 10,5 proc. Jej wycena to blisko 60 mld USD. W najnowszym rankingu Brand Finance Global 500 zajęła 12. miejsce.

W 2020 roku Toyota w Europie była trzecia, a w Polsce liderem sprzedaży nowych samochodów osobowych.

Jednym z hobby Akio Toyoda są sporty motorowe. Jako kierowca startował między innymi w 24-godzinnym wyścigu na torze Nurburgring. Powołał też do życia fabryczny zespół Gazoo Racing.

Odmieniony Jeep Compass

PREMIERA TYGODNIA | Compass to europejski bestseller Jeepa. Od pięciu lat na rynku oferowana jest II-generacja, która właśnie doczekała się modernizacji. Jednocześnie stanowi ona ważny punkt w historii marki. To pierwsza premiera w ramach Grupy Stellantis (Fiat/PSA), a produkcja tego modelu zostaje przeniesiona z Meksyku do Włoch (Melfi).

Na zewnątrz największym zmianom uległ przód, z charakterystycznym grillem włącznie. Zamontowano nowe reflektory Full LED, przesunięto światła do jazdy dziennej i przemodelowano zderzak. Na koła trafiły nowe 18- i 19-calowe felgi. Większe przeobrażenie przeszło wnętrze - od kokpitu z cyfrowym zestawem zegarów poprzez centralny tunel z dwoma pojemnymi schowkami do rodzajów tapicerek i elementów wykończenia z aluminium i włókna węglowego.

Centrum systemów pokładowych stanowi nowa generacja Uconnect 5 z ponad 10-calowym ekranem dotykowym na środku kokpitu. Do menu trafiła nawigacja TomTom i funkcja komunikacji za pośrednictwem komend głosowych aktywowanych hasłem "Hey Jeep".

Z kolei lista systemów wspierających kierowcę została rozszerzona o adaptacyjny tempomat z funkcją rozpoznawania znaków drogowych i automatycznego dostosowania prędkości do odczytanych wskazań, system autonomicznego hamowania awaryjnego przed przeszkodą z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów, układ monitorowania zmęczenia kierowcy, zintegrowany system utrzymania toru jazdy, zadanej prędkości i odległości od poprzedzającego pojazdu oraz zestaw kamer 360 stopni.

Do gamy jednostek napędowych powraca silnik wysokoprężny 1.6 MultiJet II o podniesionej mocy do 130 KM, który jednocześnie został zmodyfikowany pod wymogi normy Euro 6D Final. Poprawiono również osiągi jednostki benzynowej 1.3 GSE 130 KM lub 150 KM.

Gamę uzupełnia hybryda plug-in 4xe oparta na powyższym silniku 1.3, która w połączeniu z dwoma elektrycznymi dysponuje mocą 190 lub 240 KM. Bateria o pojemności 11,4 kWh pozwala przejechać niecałe 50 km w trybie EV.

Bez zmian w wersjach wyposażenia: Sport, Longitude, Limited, S i Trailhawk. Dojdzie do nich specjalna 80th Anniversary.

Zmodernizowany Jeep Compass trafi do polskich salonów w połowie bieżącego miesiąca. Ceny od 99 900 złotych.

Romet i BMW na czele sprzedaży jednośladów

Z rynku - Rynek jednośladów styczeń-marzec 2021

Z RYNKU | Pierwszy kwartał na rynku nowych motorowerów i motocykli w Polsce zamknął się sprzedażą 5143 szt. (dane: SAMAR). To o 314 jednośladów mniej niż w analogicznym okresie 2020 roku (-5,8 proc.).

Niemniej wynik z samego marca jest aż o 45 proc. wyższy (+968 szt.), co najlepiej obrazuje ubiegłoroczny moment załamania związany z wybuchem epidemii koronawirusa. Dla porównania luty 2021 vs luty 2020 to -33,1 proc., a styczeń 2021 vs styczeń 2020 wyniósł -47,2 proc.

W minionym kwartale największy spadek (-30,8 proc.) zaliczył segment motorowerów (1604 szt.). W rankingu marek prowadzi Romet (382 szt.), Junak (179 szt.) i Barton (120 szt.). Za to motocykle mogą pochwalić się skokiem o +12,8 proc (3539 szt.). Tu TOP3 tworzą: BMW (612 szt.), Honda (612 szt.) i Yamaha (257 szt.).

W tym czasie import używanych jednośladów wzrósł o 53,8 proc. (15 018 szt.), a w marcu aż o 89,1 proc. (7974 szt.).

Zysk Oponeo pomimo spadków na rynku opon

Z rynku - Sprzedaż opon w Polsce 2020

Z RYNKU | Grupa Oponeo.pl opublikowała wyniki finansowe za rok 2020. Osiągnęła w nich przychód blisko miliarda złotych ze sprzedaży 3,8 mln opon (w Polsce i za granicą). W naszym kraju odnotowała wzrost o ponad 11 proc. względem 2019.

W tym czasie krajowy rynek sprzedaży nowych opon zanotował 13 proc. spadek. W rozbiciu na przeznaczenie najwięcej zmalał do samochodów dostawczych -17,3 proc., osobowych -14,9 proc. i SUV-ów -13,7 proc. Zyskały jedynie opony do motocykli +11 proc. i pojazdów ciężarowych +1,9 proc. Warto podkreślić rekordowe, o blisko 50 proc., zainteresowanie oponami całorocznymi (dane: Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego).

Do wyników Oponeo paradoksalnie przyczyniła się epidemia koronawirusa. Handel przeniósł się do sieci, którą kierowcy uznali w obecnej sytuacji za najbezpieczniejsze miejsce do zakupów. Grupa rozpoczęła też działalność w innych segmentach rynku. Na przykład poprzez spółkę zależną Dadelo prowadzi sprzedaż części rowerowych, jak i jednośladów.

Co nowego na S1, S2 i S3?

Polskie drogi - postępy na S1 Mysłowice - Bielsko-Biała

POLSKIE DROGI | W lutym GDDKiA unieważniła przetarg na projekt i budowę S1 pomiędzy Mysłowicami a Oświęcimiem. To efekt odwołań i batalii sądowych z chińską firmą, której oferta została odrzucona w 2019 roku. Sytuacja ta może mieć niekorzystny wpływ na realizację całej inwestycji, która od roku jest zaawansowana na S1 Oświęcim - Bielsko-Biała. Termin oddania całości zaplanowano w II połowie 2023 roku.

Szansą do nadrobienia opóźnienia jest podział pechowego odcinka na dwa zadania. Nowy przetarg na S1 Mysłowice - Bieruń (10 km) zostanie ogłoszony przed wakacjami.

Natomiast realizacja od obwodnicy Bierunia do Oświęcimia (2,9 km) wraz drogami dojazdowymi i łącznicami (4 km) ma zostać powierzona w trybie zamówienia z wolnej ręki konsorcjum Porr i Mota-Engil CE, które prowadzi już prace na S1 Oświęcim - Dankowice (15 km). Na takie działanie zezwala Prawo zamówień publicznych.

Polskie drogi - postępy na S2 Południowej Obwodnicy Warszawy

Pod koniec grudnia 2020 oddano do użytku 15-kilometrowy fragment Południowej Obwodnicy Warszawy (S2) Wilanów - Lubelska. Na czas nie ukończono jednak odcinka Puławska - Wilanów z tunelem pod Ursynowem. GDDKiA informowała wówczas o 90 proc. zaawansowaniu prac, które zostaną zakończone w I kwartale.

Zbliża się połowa kwietnia, wykonawca położył właśnie ostatni fragment nawierzchni na nitce północnej, ale tunel nie ma jeszcze kompletnej instalacji, a na zewnątrz nadal trwają prace.

Według nowych zapowiedzi wszystko ma być gotowe dopiero w czerwcu. Kolejne miesiące upłyną na przeprowadzeniu testów i odbiorów. GDDKiA nie podaje ostatecznego terminu oddania do ruchu.

Polskie drogi - postępy na S3 Bolków - Kamienna Góra, znalezisko w tunelu

Podczas drążenia tunelu w ciągu przyszłej S3 Bolków - Kamienna Góra (16,1 km) w rejonie Starych Bogaczowic (woj. dolnośląskie) natrafiono na nieznane wyrobisko górnicze. Na podstawie przedwojennych map zidentyfikowano je jako sztolnię Steinkohlenbergwerk consolidirte Heinrich Anna. Część prowadząca w kierunku wschodnim jest drożna (zbadano 50 metrów), zachodnia zasypana odpadkami skalnymi. Wyrobisko przecina prostopadle przebieg przyszłej drogi.

Odkrycie to nie opóźni prowadzonych prac drogowych. Tunel (TS-26 o długości 2300 m) rozpoczęto drążyć od strony północnej 9 marca. Planowane otwarcie tego 16-kilometrowego odcinka S3 nastąpi w II połowie 2023.