WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 2/2021

09-01-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, Volkswagen, Kia, CotY, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Wyższe kary za brak OC w 2021 roku

Ubezpieczenia - nowe stawki opłat karnych za brak ważnej polisy OC w 2021

UBEZPIECZENIA | Zgodnie z przepisami na początku każdego roku zmienia się wysokość opłat karnych za brak OC komunikacyjnego. Są one pochodną minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2021 ustalono na 2800 złotych brutto.

I tak w przypadku właścicieli samochodów osobowych (i lekkich dostawczych) to 5600 zł, dla pojazdów ciężarowych, ciągników i autobusów 8400 zł, jednośladów 930 zł, zaś dla maszyn rolniczych 280 zł.

To wysokość kar za przekroczenie 14 dni od terminu, w którym powinna zostać zawarta umowa OC. Mieszcząc się w widełkach 4-14 dni stawka wynosi 50 proc., a do 3 dni 20 proc.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, o istniejącym obowiązku dobrowolnego uiszczenia zaległości (numer konta 86 1030 1508 0000 0005 0033 3057 z podaniem marki pojazdu, rejestracji i roku).

Jednocześnie UFG prowadzi systematyczną weryfikację zawieranych umów w powiązaniu z danymi zarejestrowanych pojazdów. Na tej podstawie od stycznia do końca lipca 2020 roku wykryto aż 81 tys. osób, którzy nie wykupili komunikacyjnego OC. Średnie spóźnienie sięgało ponad 14 dni, procesem egzekucji może zająć się np. urząd skarbowy.

Brak ważnej polisy OC to także niemałe koszty, które trzeba będzie ponieść jako nieubezpieczony sprawca kolizji bądź wypadku. Średnia kwota regresu w minionym roku wyniosła 17 tysięcy złotych. Dwóch "rekordzistów" ma do zapłacenia po 1,4 mln złotych.

Nowy Tiguan w hybrydowej odsłonie

PREMIERA TYGODNIA | Tiguan to obecnie jeden z najpopularniejszych modeli Volkswagena w Polsce. Wyprzedza go tylko Golf, ale jest to różnica zaledwie jednego miejsca - odpowiednio 10 i 11 pozycja. W liczbach (dane Samar za 2020) to 622 sztuk.

W momencie, gdy z gamy Golfa znika wersja z napędem elektrycznym, Tiguan zyskuje odmianę hybrydy typu plug-in. Jej bazą jest jednostka benzynowa 1.4 TSI 150 KM (110 kW). Silnik elektryczny dysponuje mocą 115 KM (85 kW). Razem - według danych producenta - mogą wygenerować 245 KM (180 kW). Za przeniesienie napędu na przednią oś odpowiada skrzynia DSG o sześciu przełożeniach.

Bateria Volkswagena Tiguana eHybrid (nosi też tradycyjne dla tej marki oznaczenie to GTE) pozwala na przejechanie 50 kilometrów w trybie bezemisyjnym. Może osiągnąć w nim prędkość maksymalną 130 km/h. Sto procent pojemności akumulatora przy ładowarce 2,3 kW zajmuje pięć godzin, przy 3,6 kW około 3:40.

Jednocześnie z hybrydą w gamie Tiguana debiutuje system Travel Assist. Składa się na niego aktywny tempomat z regulacją odległości od poprzedzającego pojazdu oraz asystent utrzymania wybranego pasa jazdy.

W Polsce auto oferowane będzie w dwóch wersjach wyposażenia Life i Elegenace. Cena bazowa hybrydowego Tiguana to 161 090 złotych.

Oto najważniejsze auta Europy 2021

Wydarzenia - kandydaci do tytułu europejskiego samochodu roku 2021

WYDARZENIA | Jury konkursu na europejski samochód roku 2021 zakończyło selekcję wśród 29 zgłoszonych modeli. Z tego grona wybrało siedmiu finalistów: Citroen C4, Cupra Formentor, Fiat 500, Land Rover Defender, Skoda Octavia, Toyota Yaris i Volkswagen ID.3..

Oficjalny werdykt poznamy 1 marca.

W tym zestawieniu najbardziej utytułowaną marką jest Fiat. Tytuł Car of the Year otrzymał 9 razy, jeden z nich w 2008 roku przypadł powracającemu na rynek modelowi 500.

Kolejne marki pod tym względem to Volkswagen (4), Citroen (3) i Toyota (2, w 2000 wygrał Yaris). Debiutantem w konkursie jest Cupra.

Nowe logo inauguruje zmiany strategii Kii

Wydarzenia - podczas inauguracji nowe logo Kii utworzyły 303 drony

WYDARZENIA | Kia zaprezentowała nowe logo, które - jak wnioskujemy z prośby polskiego działu PR o możliwie najszybsze uaktualnienie zasobów graficznych - już obowiązuje. Nie wiadomo jednak kiedy i na jakim modelu samochodu się pojawi.

Więcej szczegółów na temat nowej strategii zostanie ujawnionych 15 stycznia. Slogan marki będzie brzmiał "Movement that inspires", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "ruch, który inspiruje". Kia w swoich działaniach skoncentruje się na popularyzacji pojazdów elektrycznych i usług związanych z mobilnością.

Jak czytamy w załączonym komunikacie prasowym nowe logo "przypomina odręczny podpis". Nietrudno jednak odnieść wrażenia, że kształtem nawiązuje do linii dachów obiektów fabrycznych.

Do jego prezentacji wybrano ciekawą formę wizualną. Nocne niebo nad Incheonem - trzecim co do wielkości miastem w Korei Południowej - rozświetliły fajerwerki. Na ich tle drony utworzyły wzór nowego logo Kii. Użyto do tego 303 maszyny latające, co już samym w sobie jest ustanowieniem rekordu Guinnessa w kategorii pokazów pirotechnicznych.

Poznaliśmy oferty cenowe na fragment A2 i węzeł A6/DK10

Polskie drogi - Intercor wygrywa przetarg na budowę A2 Łukowisko - Swory

POLSKIE DROGI | Zakończył się drugi, z czterech planowanych, przetarg na projekt i budowę autostrady A2 Siedlce (woj. mazowieckie) - Biała Podlaska (woj. lubelskie). Oferty cenowe na fragment od węzła Łukowisko do rejonu miejscowości Swory (12,5 km) złożyło 7 firm.

Najniższa (369 mln zł) pochodzi od PUT Intercor. Najwyższa od konsorcjum firm PORR i UNIBEP (515 mln zł). Powyżej zakładanego budżetu GDDKiA (495 mln zł) wycenił swoje prace jeszcze jeden podmiot.

Przy braku odwołań i pozytywnej weryfikacji oferty umowa ze zwycięzcą powinna zostać podpisana w kwietniu. Wówczas do końca roku powinien powstać projekt i złożony wniosek o Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Na tym odcinku A2 planowany jest przekrój dwujezdniowy po dwa pasy ruchu z rezerwą na trzeci.

Polskie drogi - Budimex dokończy budowę węzła Szczecin Kijewo

Rozstrzygnięto także przetarg na dokończenie węzła Szczecin Kijewo. Z czterech oferentów najniższą cenę (60 mln zł) zaproponował Budimex.

Przy braku odwołań i pozytywnie zakończonej weryfikacji dokumentów umowa zostanie podpisana w II kwartale roku. Zgodnie z deklaracją prace powinny zająć 13 miesięcy z wyłączeniem 90 dniowego okresu zimowego.

Węzeł Szczecin Kijewo to połączenie autostrady A6 z drogą krajową nr 10. Poprzedni wykonawca, Energopol Szczecin, opuścił plac budowy po wykonaniu 20 proc. prac. Ich dokończenie podzielono na 3 etapy, z których dwa już zrealizowano.

Obecny obejmuje budowę nowego wiaduktu w stronę Stargardu, przebudowę fragmentu jezdni oraz łącznic i odcinków zbiorczo-rozprowadzających na A6.