WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 48/2020

28-11-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Dekra, Audi, archiwum, FCA, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.



Debata o użytkownikach jednośladów

WYDANIE NA WEEKEND | Debata o użytkownikach jednośladów

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Jak co roku Dekra przygotowała raport brd, tym razem o "Bezpieczeństwie użytkowników pojazdów dwukołowych. Żeby wizja zero stała się rzeczywistością". W Polsce jego publikacja była tematem panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego z udziałem przedstawicieli Sejmu, policji, instytucji, środowisk branżowych i użytkowników jednośladów.

Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że w ostatnich czasach wzrosła rola, a tym samym i liczba, nie tylko motocykli, ale też rowerów i przede wszystkich hulajnóg. I szczególne te ostatnie pojazdy będą zyskiwać na popularności.

Zauważalny jest przy tym trend - podobnie jak w samochodach - stawiania na elektromobilność oraz współdzielenia pojazdów. Dlatego należy przyspieszyć prace legislacyjne nad uporządkowaniem zasad korzystania z hulajnóg, zwiększyć nakłady na rozwój infrastruktury dla rowerzystów i jednocześnie edukować użytkowników w kwestiach przepisów drogowych.

Należy też promować wśród nich używanie kasków. Z kolei policja powinna prowadzić częstsze kontrole trzeźwości, jak i egzekwować obowiązujące już przepisy. Tu największą bolączką jest jazda po chodniku, przejazd przez przejście dla pieszych i nieużywanie elementów oświetlenia po zmroku.

Wystosowano również apel do właścicieli wypożyczalni motorowerów, rowerów i hulajnóg o przeprowadzanie systematycznych kontroli technicznych swoich pojazdów.

W ubiegłym roku w wypadkach na polskich drogach zginęło 2909 osób. Największą grupą ofiar byli piesi - 27 proc. ogółu. Jeśli zliczymy użytkowników jednośladów - motocykle, motorowery i rowery (hulajnogi nie są ujęte w statystykach) to odsetek zabitych wyniósł 22 proc.

Coupe dołącza do gamy Audi Q5

PREMIERA TYGODNIA | Audi uzupełnia gamę, zmodernizowanego niedawno, SUV-a Q5 o nadwozie coupe. Sportback jest niezauważalnie dłuższy (+7 mm) i ma mniejszy o 60 litrów bagażnik. Różnicę można jednak zniwelować dzięki możliwości przesuwania i regulowania kąta oparć kanapy. Po ich złożeniu przestrzeń wzrasta do 1480 litrów.

Zawieszenie Q5 coupe może zostać oparte na amortyzatorach pneumatycznych, które pozwalają też na zmianę wysokości prześwitu. W górę o 45 mm, w dół o 15 mm. Z kolei podczas pakowania bagażnika tył można obniżyć o 55 mm.

Na kołach mogą znaleźć się 20-calowe felgi z oponami w rozmiarze 255/45. Linie wyposażenia tworzą dwie pozycje: Advanced i S line.

Pod maskę Q5 Sportback trafił silnik benzynowy 2.0 45 TFSI quattro o mocy 265 KM z 7-biegową skrzynią S tronic oraz dwa diesle. Dwulitrowy 40 TDI quattro ma 204 KM + S tronic, a trzylitrowy 50 TDI quattro ma 286 KM + triptronic.

Ofertę uzupełni SQ5 Sportback z silnikiem 3.0 TDI quattro 341 KM + tiptronic.

Audi Q5 w nadwoziu coupe trafi do salonów sprzedaży w pierwszym półroczu 2021 roku. Auto można już zamawiać, jednak nie znajdujemy go jeszcze w polskiej ofercie. W Niemczech wyceniono je od 50 900 do 72 000 euro.

Nowelizacja Ustawy o elektromobilności

WYDANIE NA WEEKEND | Nowelizacja Ustawy o elektromobilności

ELEKTROMOBILNOŚĆ | Na koniec października rejestracje samochodów osobowych z napędem elektrycznym i hybryd typu plug-in w Polsce wyniosły 15 965 sztuk. W porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku - i to pomimo panującej pandemii koronawirusa - nastąpił wzrost o 77 procent.

Większą dynamiką (+276 proc.) wyróżniają się autobusy. Jednak tu liczbę rejestracji 383 sztuk można uznać za śladową. W sumie park pojazdów obejmujący wszystkie segmenty zbliża się do 185 tysięcy. Czy za tą dynamiką podąża infrastruktura?

Póki co w całej Polsce ogólnodostępnych stacji ładowania jest 1294. Ile zaś prywatnych - tego nie wiadomo. Niemniej, jak mówi Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych "-Jesteśmy w tyle Europy".

W zmianie tego stanu rzeczy może pomóc nowelizacja Ustawy o elektromobilności. Jeden z punktów zakłada "wprowadzenie ułatwień w procedurach planowania i projektowania punktów ładowania w budynkach wielorodzinnych, w tym określenie obowiązku zapewnienia odpowiedniej mocy przyłączeniowej dla budynków i wprowadzenie ułatwień w uzyskiwaniu zgody na instalację punktu ładowania na parkingach wielostanowiskowych we wspólnotach/spółdzielniach mieszkaniowych".

Podobne ułatwienia mają też objąć procedury w zakresie ogólnodostępnych stacji ładowania, które również będą mogły służyć za magazyny energii oddawanych przez pojazdy elektryczne.

Są też propozycje tworzenia buspasów na drogach krajowych (z dopuszczeniem do ruchu na nich samochodów BEV i wodorowych), a także zwolnienia z myta pojazdów niskoemisyjnych o DMC powyżej 3,5 ton.

W planach jest także obowiązek tworzenia Stref czystego transportu w miastach liczących powyżej 100 tys. mieszkańców. Do listy pojazdów mogących wjechać na ten obszar mogą zostać te zasilane LPG.

Projekt nowelizacji Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw trafił do konsultacji wybranych urzędów i związków pracodawców. Termin wnoszenia uwag wyznaczono na 30 dni.

A już 4 grudnia 2020 roku wejdzie w życie nowelizacja tzw. e-taryfy. Uwzględniono w niej postulaty podmiotów zarządzających stacjami ładowania. Dostawca energii zamiast pobierania opłaty stałej otrzyma trzykrotnie wyższą stawkę, ale liczoną tylko na podstawie faktycznego zużycia prądu.

Wranglery w barwach Straży Granicznej

WYDANIE NA WEEKEND | Wranglery w barwach Straży Granicznej

WYDARZENIA | Straż Graniczna kupiła 60 Jeepów Wrangler w wersji Sahara. Auta w dwudrzwiowym nadwoziu doposażono w wyciągarkę, kompletne osłony podwozia, hak holowniczy, jak i niezbędną sygnalizację dźwiękową oraz świetlną i systemy łączności.

Fabryczne zawieszenie z prześwitem 260 mm zapewnia głębokość brodzenia do 760 mm. W tym przypadku właściwości te poprawia montowany na słupku A od strony pasażera snorkel.

W komplecie pełnowymiarowe koło zapasowe oraz dwa komplety opony - Goodyear Wrangler Duratrac i letnie typu All Terrain Goodyear Wrangler Adventure.

Napęd Wranglerów stanowi turbodoładowany silnik benzynowy 2.0 o mocy 272 koni mechanicznych. Współpracuje on z 8-biegową przekładnią mechaniczną. System 4x4 Full-Time Command-Trac oferuje pięć (łącznie z neutralnym) trybów pracy. Oś tylną doposażono w mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu Trac-Lok.

Zakup auta zrealizowano w ramach "Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020". 28 Jeepów trafiło już do służby, kolejne dotrą do końca roku. Wszystkie zasilą oddziały SG na wschodniej granicy Polski.

Na obwodnicach Warszawy, Białegostoku i Brzeska

WYDANIE NA WEEKEND | Na obwodnicach Warszawy, Białegostoku i Brzeska

POLSKIE DROGI | Jeszcze w tym roku zostaną oddane do użytku dwa fragmenty S2 w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy. Trasa o długości 15 kilometrów połączy węzeł Lubelska (krzyżówka A2/S17) poprzez nowy most na Wiśle z węzłem Przyczółkowska.

Dalej S2 przebiega w tunelu pod dzielnicą Ursynów do węzła Puławska. Tu jednak prace są opóźnione i prawdopodobny termin oddania do ruchu to połowa 2021 roku.

GDDKiA podpisała umowę z Mota Engil Central Europe na projekt i budowę niemal 13 kilometrów S19 od węzła Białystok Południe do Plosek (woj. podlaskie). Docelowo będzie to międzynarodowy korytarz transportowy via Carpatia.

Jeszcze w tym roku drogowcy chcą podpisać dwie kolejne umowy na S19 na odcinkach Księżyno - Białystok Południe (z fragmentem DK 65) i Białystok Zachód - Księżyno. Tym samym powstanie spory fragment planowanej obwodnicy stolicy Podlasia.

Na rozpoczętej właśnie budowie powstaną dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pas awaryjny, węzeł Zabłudów, most nad doliną Narwi oraz szereg obiektów inżynierskich i infrastruktury towarzyszącej. Termin oddania do ruchu wyznaczono na 2024.

WYDANIE NA WEEKEND | Na obwodnicach Warszawy, Białegostoku i Brzeska

Podpisano również umowę z Eurovia Polska na projekt i budowę pierwszego odcinka DK 75 Brzesko - Nowy Sącz (woj. małopolskie). Jednocześnie jest to drugi etap łącznika i obwodnicy miejskiej i DK 94 z autostradą A4. Obecnie tworzy go jedna jezdnia z dwoma pasami ruchu. Teraz powstanie druga nitka jezdni. Na zaledwie 3 kilometrowym odcinku zostaną wybudowane między innymi dwa mosty i dwa przejścia dla zwierząt. Termin zakończenia to rok 2024.

W mijającym tygodniu zakończono przetarg przygotowanie studium korytarzowego dla DK 7 Rabka - Chyżne (woj. małopolskie). Swoje propozycje złożyły dwie firmy. Trwa analiza ich ofert.

GDDKiA ogłosiła też przetarg na projekt i budowę 13 kilometrów S6 na odcinku Bobrowniki - Skórowo (woj. pomorskie). W tym roku ta sama procedura zostanie rozpoczęta dla fragmentów Skórowo - Leśnica i Redzikowo - Bobrowniki.