WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 45/2021

06-11-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Renault, Toyota, MAN, Stellantis, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Szkoła Jazdy Renault zaprasza na bezpłatne zajęcia

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - bezpłatne zajęcia w Szkole Jazdy Renault na Torze Modlin

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Przedstawiciele Renault zapowiedzieli kontynuację bezpłatnych szkoleń dla kierowców w wieku 18-24 lat i powyżej 55 roku życia. Jednodniowy program składa się z bloku zajęć teoretycznych i jazd praktycznych na Torze Modlin.

Celem projektu, jak określają organizatorzy "jest uświadomienie kierowcom zagrożeń związanych z nadmierną prędkością, a także zwrócenie uwagi na rolę możliwości percepcyjnych w danym wieku – w tym również w kontekście wpływu substancji psychoaktywnych na koncentrację i zdolność do prowadzenia samochodu".

Plany zakładają przeszkolenie blisko dwóch i pół tysiąca osób w ciągu trzech najbliższych lat. Nabory prowadzone będą przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie. W poprzedniej edycji wzięło w nich udział 900 kierowców.

Projekt współfinansowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.


Toyota Aygo przeobraża się w crossovera X

PREMIERA TYGODNIA | Aygo to aktualnie najmniejszy model Toyotyna polskim rynku. Od siedmiu lat w salonach oferowana jest druga generacja, która w 2018 roku przeszła ostatni facelifting. Objął on między innymi kształt przodu, w który wpisano literę iks. Dziś to charakterystyczny znak rozpoznawczy tego modelu. Nie dziwi więc, że kolejne wcielenie Aygo zamiast III otrzymało X.

Nowy maluch Toyoty został zbudowany na płycie podłogowej TNGA GA-B. Tej samej co Yaris Cross, co pozwoliło na drugą istotną zmianę - awans do segmentu miejskich crossoverów. W porównaniu do II-generacji długość wzrosła o 235 mm (3700 mm), rozstaw osi o 90 mm (2430 mm), szerokość o 125 mm (1740 mm), a wysokość o 50 mm (1510 mm). Skrócenie przedniego zwisu i wydłużenie tylnego znacząco powiększyło przestrzeń bagażnika, aż o 63 litry. Teraz bazowa mierzy 231 l, a maksymalna 829 l.

Na liście wyposażenia Aygo X znajdą się między innymi reflektory główne Full LED, pakiet Toyota Safety Sense 2.5 z systemem autonomicznego hamowania awaryjnego przed przeszkodą z funkcją wykrywania obecności pieszego i rowerzysty, adaptacyjny tempomat oraz asystent utrzymania wybranego pasa ruchu. Wśród opcji składany, półcienny dach. Odcienie lakieru dwukolorowego nadwozia nawiązują do przypraw o ostrym smaku, jak kardamon, chilli, imbir czy jałowiec. Ich dopełnieniem jest czerń.

Pod maską znajdzie się tylko jeden silnik, trzylitrowy benzynowy o pojemności jednego litra i mocy 72 koni mechanicznych. W parze z nim montowana będzie (tylko) 5-biegowa skrzynia manualna lub przekładnia S-CVT. Prędkość maksymalna wyniesie - odpowiednio - 158 lub 151 km/h, zaś średnie zużycie paliwa (pomiar WLTP) 4,7 lub 4,9 l/100 km. Bak pomieści 35 litrów benzyny.

Nowa Toyota Aygo X wejdzie do sprzedaży w 2022 roku.


Prawo jazdy kategorii B do 4,25 tony

Przepisy - uprawnienia posiadaczy prawa jazdy kategorii B do kierowania pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej 4,25 tony

PRZEPISY | Katalog pojazdów, którymi może kierować posiadacz prawa jazdy kategorii B stale się powiększa. W 2014 roku dodano do niego motocykle o maksymalnej pojemności 125 cm3 i mocy 11 kW (15 KM). Warunek - posiadanie tych uprawnień od co najmniej trzech lat.

Wiele wskazuje na to, że kolejnym pojazdem będzie samochód o dopuszczalnej masie całkowitej do 4250 kg. Jednak nie każdy, a tylko taki, w którym graniczne trzy i pół tony przekroczono ze względu na napęd paliwami alternatywnymi. Informacja o tym będzie musiała znaleźć się w dowodzie rejestracyjnym, a kierujący musiał posiadać prawo jazdy kategorii B od co najmniej dwóch lat.

Przepis ten, wynikający z większej nowelizacji ustawy o elektromobilności przegłosowano na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Za było 426 posłów, wstrzymało się 4 (wszyscy z Lewicy), a przeciw 10 (cała Konfederacja). Nie głosowało 20 parlamentarzystów.

Teraz projekt trafi do Senatu.


Problemy z produkcją windują ceny nowych samochodów

Z rynku - problemy z produkcją nowych samochodów

Z RYNKU | Globalne ograniczenia wprowadzone w związku z walką z COVID-19 przekładają się teraz na niespotykane do tej pory trudności na rynku motoryzacyjnym. Przestoje w fabrykach podwykonawców zachwiały łańcuchem dostaw, szczególnie w segmencie elektroniki. Obecnie popyt przewyższa podaż, co odzwierciedla dynamiczny wzrost cen.

Jak wyliczają przedstawiciele firmy Carsmile w tym roku częstotliwość podwyżek rzędu 2-4 proc. nowych samochodów następuje co kilka tygodni. Od stycznia zmiana wyniosła już około 17 proc. I to jeszcze nie koniec. Kolejny rok może dołożyć nawet 20 proc.

Do tego ograniczane są rabaty i wiele wskazuje na to, że nie będzie tradycyjnych wyprzedaży roczników. Zresztą dziś średni czas oczekiwania na zamówione auto wynosi nawet dziewięć miesięcy!

Coraz częściej zdarza się, że oferowane samochody są… niekompletne. Brakuje przede wszystkim elementów elektroniki, jak wyświetlacze LCD, indukcyjne ładowarki do telefonów, a nawet układów podgrzewania foteli. Same fabryki borykają się nawet z deficytem stali, opóźniają się też dostawy automatycznych skrzyń biegów. W tej sytuacji producenci aut decydują się na całkowite przestoje linii produkcyjnych.


Dwie jezdnie na A1, planowanie S11 i poszukiwanie wykonawcy DK66

Polskie drogi - otwarcie drugiej jezdni na A1 węzeł Radomsko - granica województw łódzkiego i śląskiego

POLSKIE DROGI | Pierwszy z budowanych odcinków autostrady A1 pomiędzy Łodzią a Częstochową został oddany do ruchu. To 13 kilometrów od węzła Radomsko do granicy województw łódzkiego i śląskiego.

Do dyspozycji kierowców są już dwie jezdnie, ale tylko na zasadzie przejezdności. Wciąż prowadzone są prace wykończeniowe w kierunku Łodzi, dlatego dostępne są dwa pasy, a prędkość ograniczono do 70 km/h. W przeciwną stroną jest już pełny przekrój - trzy pasy - ale i tu obowiązuje jeszcze limit 100 km/h.

Polskie drogi - wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla S11 Ujście - Oborniki

Coraz bliżej rozpoczęcia budowy ekspresówki S11 Ujście - Oborniki (woj. wielkopolskie). GDDKiA poinformowała o złożeniu wniosku o wydanie Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. To ważny dokument określający ostateczny przebieg i długość drogi. Jego uzyskanie spodziewane jest w drugiej połowie 2022 roku. Na tej podstawie zostaną opracowane szczegółowe rozwiązania inżynieryjne.

Komplet tych dokumentów pozwoli na ogłoszenie przetargu w formule Projektuj i buduj. Oddanie tej drogi do użytku powinno nastąpić w 2028 roku.

Polskie drogi - przetarg na DK66, fragment obwodnicy Bielska Podlaskiego

W mijającym tygodniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na projekt i budowę DK66 w okolicach Bielska Podlaskiego. To 3-kilometrowy fragment obwodnicy tego miasta, który połączy się z powstającą właśnie S19.

Termin składnia ofert mija 8 grudnia, zaś realizacja została zaplanowana na lata 2023-25.

Do wykonania między innymi dwa ronda i wiadukt kolejowy oraz jednojezdniowy przekrój po jednym pasie ruchu w każdą stronę.