WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 43/2021

23-10-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Policja, Fiat, Skoda, Kajto, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Kolejne okazje do bezpłatnego sprawdzenia ustawień świateł w samochodzie

Porozmawiajmy o bezpieczenstwie - bezpłatne kontrole ustawienia świateł w samochodzie

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | W cztery soboty - 23 października, 6 i 20 listopada oraz 4 grudnia - kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł w swoich samochodach. Lista 1273 Stacji Kontroli Pojazdów z całej Polski, w których będzie można tego dokonać znajduje się pod tym linkiem.

To szósta odsłona akcji "Twoje światła - Nasze Bezpieczeństwo" zainicjowanej przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. Jednym z jej partnerów jest firma Yanosik, dzięki której aktualne adresy stacji kontroli pojawią się w oferowanej przez nią aplikacji do nawigacji.

W trakcie briefingu rozpoczynającego tegoroczną akcję policjanci przypominali o - wydawałoby się oczywistej dla wszystkich - zależności pomiędzy stanem oświetlenia a widocznością na drodze. Tymczasem - jak podali przedstawiciele ITS - z wyników poprzednich edycji, jak i przeprowadzanych testów drogowych wynika, że tylko kilka procent pojazdów miało prawidłowo ustawione światła.

Potwierdzają to również dane ze Stacji Kontroli Pojazdów, aż 4 na 10 negatywnie zakończonych przeglądów technicznych dotyczyło właśnie oświetlenia. Przez zbyt nisko ustawione utrudniona jest obserwacja pieszych znajdujących się w obrębie drogi, zaś zbyt wysoko mogą oślepiać innych kierowców.

Należy również pamiętać o zachowaniu czujności przy zmieniających się warunkach atmosferycznych w trakcie dnia. Nie zawsze bowiem zadziała układ automatycznej zmiany świateł dziennych na mijania, a więc i tylnych pozycyjnych. O ich przestawieniu zapomina też wielu kierowców pojazdów wyposażonych w tryb manualny.


Rodzina Fiatów 500 RED debiutuje w Polsce

PREMIERA TYGODNIA | We wrześniu tego roku Fiat otworzył na terenie swojej fabryki w Turynie muzeum Casa 500 i ogrody wiszące La Pista 500. Podczas tej uroczystości zaprezentowano nowe wersje "pięćsetki" w kolorze czerwonym. Wybór tego lakieru jest nieprzypadkowy, bowiem widniejąca przy nich nazwa RED nawiązuje do międzynarodowego projektu w zakresie przeciwdziałania zachorowań na AIDS i globalnego ocieplenia, a obecnie także i walce z pandemią COVID-19.

Fiat 500 RED dostępny będzie w całej gamie tego modelu. W przypadku drugiej generacji czteroosobowego hatchbacka i odmiany cabrio z miękkim (czarnym) dachem bazuje na wersji Dolcevita z panoramicznym szklanym dachem. Pod maską miękka hybryda z silnikiem benzynowym 1.0 70 KM. Jest też III-generacja, czyli Nowy Fiat 500 RED i 500C RED z napędem elektrycznym zasilanym bateriami o pojemności 23 kWh lub 42 kWh.

Z kolei w pięcioosobowym 500X RED, także w odmianie z miękkim dachem, wykorzystano wersję Cross. Tutaj dla odmiany w palecie jednostek są dwa silniki benzynowe: 1.0 (120 KM) i 1.3 (150 KM).

Ofertę uzupełnia największy model - 500L RED. Do jego napędu wykorzystano silnik benzynowy 1.4 95 KM.

Na zewnątrz rodzina "czerwonych" pięćsetek wyróżnia się okolicznościowymi emblematami i dodatkami stylistycznymi. Co ciekawe dostępne są także w innych kolorach nadwozia.

Wewnątrz uwagę zwraca tapicerka z przędzy Seaqual, którą wykonuje się z przetworzonych odpadów tworzyw sztucznych wyłowionych z morza.

Włoski producent podkreśla też fakt wykonania niektórych elementów wnętrza - kierownicy, foteli i bagażnika - z materiałów poddanych specjalnej obróbce. Uzyskana w jej wyniku powłoka ma zdolności neutralizujące wirusy i bakterie. Dodatkowo filtr kabinowy nasączono substancją biobójczą, a do każdego sprzedanego egzemplarza dodawany jest specjalny dozownik z płynem do dezynfekcji rąk.

Na razie opublikowano ceny tylko dwóch modeli, ale faktycznie wybór jest większy. W Polsce Fiat 500 RED Hybrid kosztuje 64 100 zł, a odmiana 500C RED 73 100 zł. Natomiast nowy Fiat 500 RED z silnikiem elektrycznym 95 KM 115 000 zł, a z 118 KM 135 000 zł. Najwięcej zapłacić trzeba za taki napęd w cabrio - odpowiednio - 124 200 i 143 600 zł.

W przyszłym roku w Europie rozpocznie się sprzedaż modeli Jeep RED, a w USA także RAM RED.


Skoda z programem on-line na temat brd

Porozmawiajmy o bezpieczenstwie - Skoda z programem on-line w akcji #ROKBEZPIECZEŃSTWA

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Marka Skoda rozpoczęła kolejne działania w ramach prowadzonego programu #ROKBEZPIECZEŃSTWA. Będzie to cykl webinarów prowadzonych na żywo za pośrednictwem kanału na YouTube, a także profili w mediach społecznościowych - Facebook i Instagram.

Pierwszy, godzinny odcinek został już wyemitowany w poniedziałek, 18 października. Poświęcony był niedawnym zmianom w przepisach ruchu drogowego odnośnie pierwszeństwa pieszych. Dużo czasu poświęcono na analizę i dyskusję dobrych i złych nawyków przechodniów oraz kierowców.

Kolejne webinary poruszą kwestie związane z jazdą na rowerze oraz samochodem. Będzie to spójne z ideą całego programu, który zakłada edukację na płaszczyźnie współdzielenia infrastruktury i wspólnego poszanowania wszystkich uczestników ruchu drogowego.


Kajto dla bezpieczeństwa najmłodszych

Porozmawiajmy o bezpieczenstwie - zakończenie edycji 2021 akcji Bezpieczni za kółkiem

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | W piątek, 22 października, zakończyła się tegoroczna edycja akcji "Bezpieczni za kółkiem". Jej inicjatorem jest kierowca rajdowy Kajetan Kajetanowicz, zaś partnerami Delphi Technologies, Pirelli i Radio ZET.

To właśnie na tej radiowej antenie organizatorzy zachęcali słuchaczy do dzielenia się swoimi doświadczeniami z edukacji dzieci w zakresie zasad bezpieczeństwa na drodze.

Dla pięciu zwycięzców przeznaczono nagrody pieniężne po dwa tysiące złotych. Każdy uczestnik przy zgłoszeniu musiał także wskazać placówkę oświatową, która otrzyma 20 tysięcy złotych na działania poprawiające wokół niej bezpieczeństwo najmłodszych. Dodatkowym bonusem będzie wizyta Kajetana Kajetanowicza. Lista nagrodzonych nie została jeszcze udostępniona.

"Nieuwaga, brawura, zwykłe nieprzestrzeganie czy naginanie prawa – wszystko to może zabrać życie: nasze, naszych bliskich czy innych osób. Wielu tragediom da się zapobiec, jeśli tylko zadbamy o bezpieczeństwo – co wymaga od nas odpowiedzialności i empatii. Jednocześnie każdy z nas jest odpowiedzialny również za siebie: na drogach zawsze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Edukacja od najmłodszych lat może przynieść tylko pozytywne efekty"

- komentuje Kajetan Kajetanowicz.


Krok bliżej do przebiegu S5, zmiany organizacji na S7 i otwarcie obwodnicy na S17

Polskie drogi - przedłużenie S6 Grudziądz - Ostróda

POLSKIE DROGI | Osiągnięto kolejny etap w realizacji przedłużenia drogi ekspresowej numer 5 pomiędzy Grudziądzem a Ostródą. GDDKiA podpisała właśnie umowę na opracowanie Studium Techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z konsorcjum firm Trakt (17,5 mln zł).

Zadaniem wykonawcy będzie szczegółowa analiza przebiegu 90 kilometrowego odcinka S5 w dwóch wariantach. Zostały one wybrane na podstawie wcześniejszych prac nad Studium Korytarzowym, w którym rozpatrywano cztery ogólne propozycje.

Etap ten, zaplanowany na 30 miesięcy, zakończy złożenie wniosku o wydanie Decyzji Środowiskowej, w której zostanie wskazany ostateczny przebieg. Jej pozyskanie powinno nastąpić w 2028 roku, zaś oddanie drogi do użytku w 2032.

Polskie drogi - zmiana organizacji ruchu na S7 Szczepanowice - Widoma

Na oddanym niedawno odcinku S7 Szczepanowice - Widoma (woj. małopolskie) zmieniono organizację ruchu. Decyzję o tym podjęto po obserwacji ruchu na drodze, który spowalniał się szczególnie podczas weekendów.

Korekta nastąpiła na węźle Szczepanowice, na którym rozdzielono relacje Warszawa - Kraków i Kraków - Warszawa. Według drogowców powinno to poprawić płynność ruchu, niemniej zatory mogą się nadal tworzyć w nadchodzącym okresie świątecznym (29 października - 1 listopada).

Polskie drogi - otwarcie jezdni na obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego

Dobra informacja z S17, na której powstaje obwodnica Tomaszowa Lubelskiego. Drogowcy wystąpili właśnie o wydanie pozwolenia na użytkowanie. Co prawda tylko jednej jezdni, ale jest to wynik wcześniejszej decyzji o takim przekroju.

Umowę, w formie aneksu z dotychczasowym wykonawcą, na projekt i budowę drugiej podpisano jesienią 2020 roku. Powstanie ona pomiędzy węzłami Tomaszów Lubelski Północ i Południe.

Realizowany fragment jest obecnie jedynym działaniem na S17 pomiędzy Lublinem a przejściem granicznym w Hrebennem.