WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 12/2021

20-03-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, Peugeot, Facebook, Energa, Google, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Aktualne zasady bezpieczeństwa

Przepisy - Aktualne zasady bezpieczeństwa

PRZEPISY | Od dziś, 20 marca, do co najmniej 9 kwietnia 2021, obowiązują zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Wśród nich między innymi zostają częściowo zamknięte galerie handlowe, placówki kulturalne oraz baseny, siłownie i obiekty sportowe. Oznacza to, że nadal działają sklepy motoryzacyjne (w tym wielkopowierzchniowe) oraz warsztaty i serwisy (nadchodzi sezon wymiany opony).

Do zdalnego nauczania powracają dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, a rząd zachęca dorosłych do przejścia na tzw. home office. Niewątpliwie przełoży się to na spadek natężenia ruchu drogowego. Niemniej na 2-5 kwietnia przypadają Święta Wielkiej Nocy. Póki co nie słychać o planach ograniczających mobilność w tym okresie.

Obecnie obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust wyłącznie za pomocą maseczki. Nie trzeba jej używać podczas jazdy samochodem, nawet z osobami spoza wspólnego gospodarstwa domowego. Ale nadal trzeba pamiętać o ograniczeniach w modelach homologowanych dla 8 lub 9 miejsc. Tylko połowa z nich może być zapełniona, jednak nie dotyczy to rodzin.

Przepis ten powstał przede wszystkim z myślą o busach wykorzystywanych do transportu osób. Podobnie jest z miejscami w środkach komunikacji publicznej (50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc, w tym 50 proc. siedzących), z tą różnicą, że istnieje obowiązek używania maski.

Należy ją także założyć na parkingu czy podczas kontroli drogowej bądź wizyty na stacji paliw. Na nich wciąż zamknięte pozostają kąciki gastronomiczne - napoje i jedzenie sprzedawane są wyłącznie na wynos. Trzeba też zachować 1,5 metrową odległość od innej osoby, np. podczas oczekiwania w kolejce do kasy.

Skomplikowane zasady dotyczą osób przekraczających granicę, zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną Unii Europejskiej. Część krajów wprowadza ostrzejsze ograniczenia, wymagane jest zaświadczenie o szczepieniu (preparatem dopuszczonym do użytku na terenie UE) czy testu z negatywnym wynikiem otrzymanym co najmniej na 48 godzin przed podróżą (w języku angielskim).

Zawieszony jest międzynarodowy ruch pociągów. Niektóre osoby po przybyciu do Polski musi pozostać w 10 dniowej kwarantannie lub poddać się samoizolacji.

Według rządowych danych na dzień 20 marca 2021 od początku epidemii w Polsce potwierdzono 2 036 700 zakażeń, 49 159 osób zmarło, a 1 640 050 wyzdrowiało. Wykonano 4 983 494 szczepień, w tym 1 769 770 dwiema dawkami.

Hatchback zapoczątkuje III-generację Peugeota 308

PREMIERA TYGODNIA | W 2007 roku Peugeot w miejsce modelu 307 wprowadził 308. Był to ostatni przypadek, w którym kolejna generacja rosła o ostatnią cyfrę. Dlatego właśnie w 2013 otrzymaliśmy 308 II, a w tym roku 308 III.

Na początek wchodzi wersja w nadwoziu hatchback. Teraz jest dłuższy o 114 mm (4367 mm), z czego 55 mm przypadło na rozstaw osi (2675 mm). Szerokość (bez lusterek) zwiększono o 55 mm (1859 mm), a wysokość obniżono o 13 mm (1444 mm). Pojemność bagażnika wzrosła do 412 litrów (maks. 1323 l).

Jednak pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest nowe/stare logo Peugeot. Umieszczono je także na przednich błotnikach.

Wewnątrz znalazł się nowy i-Cocpit, a oprogramowanie centralnego ekranu (przekątna 10-cali) pozwala na dowolne zestawianie wybranych przycisków sterowania. Częścią z nich będzie można zawiadywać za pośrednictwem komend głosowych.

Na liście wyposażenia zadebiutuje między innych aktywny asystent utrzymania wybranego pasa ruchu. Jego zakres zostaje poszerzony o półautomatyczny tryb wyprzedzania (70-180 km/h) oraz autonomiczne dostosowanie prędkości do wskazań znaków drogowych czy wyprofilowań łuków drogi (do 180 km/h). Zakres działania asystenta martwego pola w lusterkach bocznych został wydłużony do 75 metrów.

W gamie jednostek napędowych znajdą się silniki benzynowe 1.2 o mocy 110 i 130 KM oraz wysokoprężny 1.5 130 KM. Nowością będą hybrydy plug-in 1.6 180 i 225 KM. Dołączono do nich przekładnię e-EAT8. Baterie o pojemności 12,4 kWh pozwolą na pokonanie do 60 km (pomiar WLTP).

Nowy Peugeot 308 hatchback trafi do sprzedaży w II połowie 2021. Na koniec roku zapowiadane jest także kombi (SW).

Sabine Schmitz (1969-2021)

Pożegnania - Sabine Schmitz

POŻEGNANIA | 16 marca, w wieku 51 lat, zmarła Sabine Schmitz. Szerszej publiczności znana była przede wszystkim z komentowania sportów motorowych oraz występów w programie "Top Gear".

Nie trafiła tam przypadkowo - wcześniej startowała w licznych wyścigach, w tym 24-godzinnych na torze Nurburgring. Wygrała je (jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Reck) w 1996 i 1997 roku. Kolejne starty miały miejsce w 2008 (3. miejsce), 2011 (9) i 2012 (6).

I to właśnie z tym miejscem związała się zawodowo. Pracowała jako kierowca tzw. "Ring Taxi", czyli pojazdu wożącego turystów po słynnym odcinku Nordschleife (20,8 km). Sama szacowała, że pokonała go ponad 20 tysięcy razy.

Tu też po raz pierwszy poznała Jeremy Clarksona z "Top Gear", z którym podjęła sportową rywalizację. Już w pierwszym starciu była szybsza o kilka sekund, ale legendą obrósł wyścig Jaguar S-Type i Forda Transita. Tym razem za kierownicą dostawczaka była minimalnie wolniejsza, co i tak było nie lada wyczynem. Dzięki takim właśnie wyzwaniom zyskała przydomek "Królowej Nurburgringu". Po zmianie obsady w 2016 roku została współprowadzącą "Top Gear".

W lipcu 2020 Sabine Schmitz poinformowała, że przezwyciężyła wykryty trzy lata wcześniej nowotwór złośliwy. Nawrót choroby okazał się silniejszy.

Sieć Orlen Charge urośnie do ponad 400 stacji ładowania

Elektromobilność - Ponad 400 stacji ładowania dostępnych będzie w sieci Orlen Charge

ELEKTROMOBILNOŚĆ | Orlen, dzięki integracji z Grupą Energa, powiększy sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Optymistyczne plany zakładają, że obejmie ona ponad 400 punktów w całej Polsce. Dziś pod logo Orlen Charge działa ich 86, a Energa Obrót ma 53 (głównie na północy kraju). Do tego dojdzie jeszcze 279 stacji budowanych przez spółkę Energa Operator. 97 procent z nich będzie posiadać po dwa złącza 22 kW, pozostałe będą mieszane - po jednym 22 kW i 50 kW.

Wszystkie punkty połączy system płatności Orlenu. Pierwszy w ramach tej integracji zostanie udostępniony w Koszalinie. Szacuje się, że cały proces - z Energa Obrót - zostanie zakończony w czasie trzech miesięcy. W przypadku Energa Operator budowa sieci przewidziana jest na ponad rok czasu.

Dziś ładowanie elektryka na stacji Energii jest bezpłatne, wymagane jest jednak użycie zbliżeniowej karty dostępu (rejestracja on-line). Na Orlenie stawka za kWh wynosi: 1,43 zł (AC), 1,99 zł (DC 50 kW) i 2,29 zł (DC > 50 kW). Dodatkowo za zajęcie złącza AC naliczane jest 40 gr za minutę powyżej godziny, a dla DC po upływie 45 minut.

Drogowe inwestycje wokół Krakowa i Warszawy

Polskie drogi - projekt na rozbudowę węzła A4 z Zakopianką

POLSKIE DROGI | GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą dokumentacji rozbudowy węzła A4 Kraków Południe. Za kwotę 1,6 mln zł opracuje ją konsorcjum firm MPRB, Mosty Kraków i MP Infra.

W kontrakcie przewidziano, że w czasie 47 miesięcy zostaną przeprowadzone niezbędne prace zakończone wydaniem pozwolenia na budowę. Następnie konsorcjum będzie współprowadziło przetarg na roboty budowlane, a także je nadzorowało.

Docelowo na węźle A4 Kraków Południe zostaną przebudowane łącznice z DK7 w kierunku Zakopanego. Powstanie też estakada, rondo, podziemne przejście dla pieszych i towarzysząca infrastruktura. Zakończenie całej inwestycji powinno nastąpić w 2026 roku.

Polskie drogi - finsz na budowie tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy

W tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy w ciągu S2 wznowiono prace. Kontynuowane jest układanie betonowej nawierzchni jezdni oraz okładzin ściennych, a także wyposażenia technicznego.

Poziom zaawansowania oceniono na 89 proc., a zgodnie aneksem do umowy, całość powinna być gotowa do odbiorów 31 marca. GDDKiA planuje, że ostatni odcinek POW zostanie oddany do użytku jeszcze przed wakacjami.

Polskie drogi - nowy przetarg na wykonawcę S7 Widoma - Kraków

Sześć ofert złożono w nowym przetargu na budowę S7 Widoma - Kraków Nowa Huta (bez węzła). Najniższą cenę zaproponowała firma Intercor (1,25 mld zł), tym samym była jedyną, która zmieściła się w zaplanowanym przez GDDKiA budżecie (1,54 mld zł).

Do zaprojektowania i wybudowania jest 18,3 km drogi ekspresowej, cztery węzły, przecięcia z linią kolejową i tramwajową oraz infrastruktura towarzysząca.

Inwestycja ta ma spore opóźnienie. Poprzedni wykonawca, włoska firma Webulid (wcześniej znana jako Salini), nie wywiązał się z podpisanej umowy. Rozwiązano ją w grudniu 2020.

Polskie drogi - wprowadzenie stałej organizacji ruchu na S17 Lubelska - Kołbiel

Na podwarszawskim odcinku S17 usunięto obowiązujące od otwarcia drogi (lipiec 2020) ograniczenie prędkości do 80 km/h. Oznacza to zakończenie wszystkich prac wykończeniowych prowadzonych pomiędzy węzłem Lubelska i Kołbielą.

Na wspomnianym węźle trwają przygotowania do otwarcia pozostałych łącznic z A2 i Południową Obwodnicą Warszawy. Natomiast budowa odcinka S17 w kierunku Warszawy Wschód zaawansowana jest w 43 proc. Właśnie wprowadzono tymczasową organizację ruchu w miejscowości Zakręt na skrzyżowaniu dróg krajowych numer 2 i 17.