WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 18/2022

30-04-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Policja, Mercedes, GITD, Dziennik Ustaw, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Policja na Polsecure 2022

Wydarzenia - I Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego Polsecure

WYDARZENIA | W dniach 27-29 kwietnia w Kiecach odbyły się I Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego Polsecure. Tematami przewodnimi było cyberprzestępczość oraz modernizacja służb mundurowych. Jednym z jej przykładów była prezentacja nowych oznakowań na radiowozach.

Zmiany dotyczą przede wszystkim nowych, wprowadzanych do floty pojazdów. Dominują na nich jaskrawe pola oraz elementy odblaskowe. Zwiększono również liczbę montowanych sygnałów błyskowych. Wszystko to ma zwiększyć widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze.

W licznych podsumowaniach wymieniono między innymi zakup laserowych mierników prędkości, urządzeń do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu oraz dronów (wykorzystywanych do rejestracji wykroczeń na drodze).

W tym roku planowanych jest zakup około 70 radiowozów z napędem hybrydowym i elektrycznym. Co ciekawe w trakcie panelu dyskusyjnego przedstawiciel Toyoty zadeklarował, że do połowy tego wieku rozwijane będą wszystkie rodzaje napędu i to użytkownik powinien decydować o optymalnym do swoich potrzeb wyborze.

W trakcie targów nie zabrakło również pokazów umiejętności, między innymi z zakresu zabezpieczania miejsca zdarzenia drogowego i udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Stowarzyszenie PASSA zaprezentowało kampanię „Wypadek to nie przypadek! Przeciwdziałaj - pomagaj!”.Mercedes-AMG C 43

PREMIERA TYGODNIA | W ubiegłym roku Mercedes wprowadził do sprzedaży szóstą generację Klasy C. Podstawową gamę tworzy nadwozie sedan (W 206) i kombi (S 206). Teraz uzupełniają ją wersje ze znaczkiem AMG (C 43).

Firma z Affalterbach tradycyjnie wprowadziła kilka zmian w elementach wyposażenia - układ wydechowy z czterema końcówkami, sportową kierownicę, czerwone pasy bezpieczeństwa oraz nowe fotele wyczynowe. W menu systemu multimedialnego MBUX pojawia się opcja zapisu parametrów jazdy na torze.

Najważniejsze dla użytkowników auta ulepszenia dotyczą konstrukcji. Zawieszenie oparto na adaptacyjnym systemie tłumienia ADS z wyborem trybów jazdy Comfort, Sport i Sport+. Napęd przenoszony jest stale na obie osie w proporcji 31:69. W standardzie tylne koła są skrętne - do prędkości 100 km/h w przeciwną stronę niż przednie (2,5 stopnia), powyżej w tą samą (0,7 stopnia).

Pod maską Klasy C AMG pracuje czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności dwóch litrów i mocy 408 koni mechanicznych (przy 6750 obr/min.). Absolutną nowością w seryjnym aucie jest turbodoładowanie za pomocą elektrycznej sprężarki. Efektywne napięcie do osiągnięcia prędkości 175 tys. obr/min. dostarcza 48-woltowa instalacja. Jej obecność wykorzystano do stworzenia efektu żeglowania znanego z układów hybrydowych. Napęd na koła przenosi przekładnia AMG SpeedShift MCT 9G (z wielotarczowym mokrym sprzęgłem startowym).

Mercedes-AMG C 43 w nadwoziu sedan (masa własna 1765 kg) osiąga setkę w czasie 4,6 sekundy. W przypadku kombi (1810 kg) następuje to - na papierze - o 0,1 sekundy później. W obu przypadkach prędkość maksymalna została ograniczona do 250 km/h (opcjonalnie 265 km/h).

Nowe pozycje Mercedesa Klasy C z modyfikacją AMG trafią do sprzedaży przed wakacjami.Konkurs dla dzieci „Twoje bezpieczne wakacje”

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - konkurs literacki Twoje bezpieczne wakacje

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Wystartowała druga edycja konkursu literackiego nt. bezpieczeństwa na drodze. Tym razem tematyka bajek lub opowiadań koncentrować się będzie na wakacyjnym wypoczynku. Ich autorami mogą być dzieci z klas 4-7 szkół podstawowych, zaś termin nadsyłania zgłoszeń mija 22 maja.

Uczestnicy muszą pamiętać o zawarciu w treści co najmniej trzech zasad związanych z bezpieczeństwem na drodze oraz umieszczenia wśród bohaterów maski ITD, Krokodylka Tirka.

Organizatorem konkursu „Twoje bezpieczne wakacje” jest właśnie Inspekcja Transportu Drogowego. To właśnie na jej adres mailowy (konkurs@gitd.gov.pl) należy przesyłać prace w formie elektronicznej. Partnerami, z użyczeniem czasu antenowego, zostało Polskie Radio i TVP Info. Patronat Honorowy pełni Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda. Więcej informacji na stronie Konkurs na bajkę/opowiadanie 2022

„W ubiegłym roku zainteresowanie udziałem w projekcie było ogromne. Wpłynęło ponad 1100 bajek i opowiadań o brd, a w nich dziesiątki przepisów, zasad, reguł, interesujących wniosków i spostrzeżeń. Dzieci okazały się doskonałymi obserwatorami drogowej rzeczywistości”

- podsumował na rozpoczęciu II edycji Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.Nowe blankiety Profesjonalnych Dowodów Rejestracyjnych

Przepisy - Profesjonalne Dowody Rejestracyjne

PRZEPISY | Od lipca 2019 roku wydawany jest tzw. profesjonalny dowód rejestracyjny (PDR). Dokument ten przeznaczony jest między innymi dla producentów i salonów sprzedaży. W ten sposób jeden komplet tablic (zielone litery na białym tle) można przypisać do różnych pojazdów, zakładając je na przykład przed jazdą testową.

1 dnia maja 2022 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury (Dziennik Ustaw 2022 poz. 918) zmieniające wzór PDR. Nowy blankiet, wykonany z papieru półsyntetycznego, zyskał… szereg zabezpieczeń nałożonych także w procesie drukowania. Nie zmienia się ani jego format, ani rubryki, ani sposób wypełniania (na podstawie prowadzonej ewidencji jazd testowych), ani termin ważności (30 dni).

Nowelizacja przepisów dopuszcza stosowanie nie tylko wydanych już PDR, ale też i tych zamówionych bądź już wydrukowanych. Jednak nie dłużej niż do 12 lipca 2022 roku.Otwarcia na S10 i S19, przetarg na S17

Polskie drogi - oddanie do ruchu wiaduktu S10 Szczecin Kijewo

POLSKIE DROGI | Ważne zmiany na modernizowanym węźle Szczecin Kijewo. Drogowcy udostępnili właśnie nowy wiadukt S10 w stronę Stargardu nad autostradą A6. Tworzy on parę wraz z oddanym w grudniu 2020 w kierunku Szczecina.

Nowa droga pozostaje jednak zwężona do dwóch pasów wyłącznie do jazdy na wprost. Nadal brakuje zjazdów, pozostają jeszcze do rozebrania fragmenty starych konstrukcji, jak i montaż nowych elementów infrastruktury. Stąd też zapowiadane są liczne zmiany organizacji ruchu i apel do kierowców o baczne zwracanie uwagi na oznaczenia.

Biegnąca pod węzłem autostrada A6 także pozostaje zwężona do jednej jezdni. Przełożenie ruchu na dwie nitki planowane jest jeszcze przed wakacjami.Polskie drogi - zakończenie przetargu S17 Tomaszów Lubelski - Hrebenne

Osiem firm złożyło oferty na projekt i budowę S17 Tomaszów Lubelski - Hrebenne (17,5 km). Najtańsza pochodzi od firmy Budimex (598 mln zł). Kolejne trzy mieszczą się także w założonym przez GDDKiA budżecie (664,8 mln zł).

To ostatni z trzech zakończonych przetargów na tym fragmencie S17. Na potwierdzenie rozstrzygnięcia i podpisanie umowy czekają odcinki Zamość Wschód - Zamość Południe (12,5 km) i Zamość Południe - Tomaszów Lubelski (18,5 km).Polskie drogi - oddanie do ruchu S19 Zdziary - Rudnik nad Sanem

Tuż przed majówką oddano do ruchu 8-kilometrowy odcinek S19 Zdziary - Rudnik nad Sanem. Tym samym międzynarodowy szlak via Carpatia ma już pełen przebieg pomiędzy granicami województw lubelskiego i podkarpackiego a Rzeszowem o łącznej długości 81,8 km.

W ciągu nowego odcinka, o przekroju dwóch jezdni po dwa pasy ruchu, powstał między innymi most nad Sanem. Obie nitki drogi poprowadzone zostały na osobnych konstrukcjach. Każda z nich ma długość blisko 400 metrów. Przęsło nad rzeką zostało wybudowane w technologii nawisowej i jest trzecim po Grudziądzu i Warszawie pod względem długości (142 m).

W przyszłości na tym odcinku S19 powstanie węzeł Zapacz z planowaną ekspresówką S74.