WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 16/2022

16-04-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Circle K, Opel, archiwum, Gosia Rdest, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Drogowe ABC przedszkolaków z Circle K i PCK

Porozmawiajmy o bezpieczenstwie - Drogowe ABC z Circle K i PCK

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Ruszyła trzecia edycja programu edukacyjnego „Drogowe ABC” przygotowanego przez Polski Czerwony Krzyż i sieć stacji paliw Circle K. Jego celem jest budowa odpowiedzialnych zachowań już od wczesnych lat, stąd też skierowany jest do dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Przeprowadzone w 2018 roku badanie wykazało, że dla 75 proc. najmłodszych to rodzice są wzorem do naśladowania. Jednak aż co piąta osoba uważa, że nie ma wystarczającej wiedzy do przekazania, jak też czasu do podjęcia tego tematu.

W ramach programu organizatorzy opracowali kilka scenariuszy zajęć dla przedszkoli, które można pobrać bezpłatnie ze strony drogoweabc.pl. Ponadto przygotowano szereg materiałów dydaktycznych dla dzieci, w tym kolorowanki i elementy odblaskowe z bohaterem akcji - misiem Cyrylem. Do bieżącej edycji dołączono też filmy animowane.

Jak wyliczają autorzy akcji, dotychczas wzięło w niej udział ponad 50 tys. przedszkolaków z 12 województw. Tym razem zasięg obejmie całą Polskę, środki finansowe na realizację w całości pokrywa firma Circle K Polska.Dłuższa wersja nowej Astry

PREMIERA TYGODNIA | W ubiegłym roku Opel zaprezentował szóstą generację Astry. W pierwszej kolejności do sprzedaży trafił pięciodrzwiowy hatchback. Teraz dołącza dłuższy model w nadwoziu kombi. Tradycyjnie dla tej marki nosi oznaczenie Sports Tourer.

Auto ma teraz 4642 mm długości przy rozstawie osi 2732 mm. W porównaniu do poprzednika to więcej o 70 mm, zaś do aktualnego nadwozia hatchback o 57 mm. Szerokość to 1860 mm, a wysokość 1480 mm. Bagażnik, w zależności od wersji napędowej, pomieści do 1634 litrów.

Na kokpicie nowej Astry debiutuje cyfrowy zestaw zegarów, do menu ekranu dotykowego przeniesiono sterowanie wieloma urządzeniami pokładowymi. Zachowano jednak fizyczne przyciski do regulacji układu klimatyzacji.

Kombi dostępne jest w pięciu wersjach wyposażenia - Astra, Edition, Elegance, GS Line i Ultimate. We wszystkich znalazł się między innymi układ utrzymania auta na wybranym pasie ruchu, system autonomicznego hamowania awaryjnego przed przeszkodą z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów oraz rozpoznawania znaków drogowych z możliwością dostosowania prędkości do odczytanych ograniczeń.

Pod maską trzycylindrowy silnik benzynowy 1.2 Turbo 110 lub czterocylindrowy 130 KM, diesel 1.5 130 KM bądź hybryda plug-in 180 KM. W zależności od wyboru montowana jest sześciobiegowa skrzynia manualna bądź ośmiostopniowa przekładnia automatyczna.

Opel Astra kombi dostępny jest już w polskich salonach. Wyceniono go od 96 900 do 186 900 złotych.Wciąż najwięcej zastrzeżeń do jakości oleju napędowego

Z rynku - kontrole jakości paliw w 2021 roku

Z RYNKU | Inspekcja Handlowa systematycznie kontroluje jakość paliw. Właśnie podsumowano wyniki z 2021 roku, w trakcie którego pobrano 1565 próbek - w tym 779 benzyn i 786 oleju napędowego. W wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych zakwestionowano 27 z nich to tj. 1,72 proc. ogółu. To mniej niż w latach poprzednich, dla porównania w 2020 było 1,88 proc., a 2013 aż 5,39 proc.

Stacje paliw wybierano losowo, ale część z nich także na podstawie wcześniejszych informacji od kierowców czy policji, jak też negatywnych wyników. I to właśnie w tych miejscach aż 21 z 27 próbek nie spełniało norm jakościowych.

Podobnie jak w latach poprzednich najwięcej zastrzeżeń (22) było do oleju napędowego. Przede wszystkim ze względu na niską stabilność oksydacyjną czy temperaturę zapłonu. W przypadku benzyny (5) najczęściej kwestionowano liczbę oktanową.

W 2021 roku przedstawiciele IH pobrali również 345 próbek gazu LPG. Tylko jedna z nich nie spełniała norm jakościowych.

W następstwie tych kontroli wydano 6 decyzji o wycofaniu paliw z obrotu, złożono 23 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, wszczęto też 14 postępowań administracyjnych.

Mapa skontrolowanych stacji paliw dostępna jest na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.Gosia Rdest w Alpine Cup

Sport - Gosia Rdest po raz trzeci startuje w Alpine Elf Europa Cup

SPORT | Dziś, w sobotę 16 kwietnia, Gosia Rdest po raz trzeci rozpoczęła rywalizację w cyklu Alpine Elf Europa Cup. Wybór daty nie jest przypadkowy, bowiem właśnie w okresie świąt Wielkiej Nocy we Francji rozpoczyna się sezon motorsportu.

Pierwszy wyścig odbywa się na Circuit Paul Armanac w Nogaro. Zwycięzców poznamy w poniedziałek. Kolejne rundy zaplanowano na:


Czytaj także:

  • 12-14 maja - Magny Cours, Francja,

  • 17-19 czerwca - Zandvoort, Holandia,

  • 8-10 września - Barcelona, Hiszpania,

  • 23-25 września - Monza, Włochy,

  • 14-16 października - Paul Ricard, Francja.


„W zeszłym roku staliśmy na podium, a apetyt rośnie w miarę jedzenia. Większość torów znam bardzo dobrze z poprzednich lat. Nie miałam jeszcze przyjemności jechać po nowej nitce w Zandvoort, a na Monzy nie startowałam ani razu, więc z całą pewnością będzie to wyjątkowe przeżycie. Na razie skupiam się na Nogaro, torze, który bardzo mi podpasował w 2020 i 2021 roku”

- zapowiada Gosia Rdest.


Czytaj także:


Postępy w budowie S11, DK66 i Drogi Czerwonej

Polskie drogi - decyzja środowiskowa S11 Oborniki - Poznań

POLSKIE DROGI | GDDKiA uzyskała Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla odcinka S11 Oborniki - Poznań (22 km). Tym samym wybrano i zatwierdzono wariant jego przebiegu. Kolejnym etapem będzie opracowanie Koncepcji programowej, która uszczegółowi wszystkie parametry przyszłej drogi. Na tej podstawie będzie można ogłosić przetarg w formule Projektuj i buduj.

Na tym odcinku S11 powstaną między innymi węzły Oborniki i Chludowo, wiadukt nad linią kolejową, most nad Wartą oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych. Rozpoczęcie budowy planowane jest w 2024 roku.


Czytaj także:


Postępy w budowie S11, DK66 i Drogi Czerwonej

Polskie drogi - finansowanie projektu Drogi Czerwonej

Tzw. Droga Czerwona połączy port w Gdyni z drogą ekspresową S6 (Obwodnica Trójmiasta) i dalej poprzez A1 i A2 z planowanym pod Warszawą lotniskiem. W sprawie sfinansowania prac przygotowawczych podpisano właśnie trójstronne porozumienie. Dwadzieścia milionów na ten cel przekazała spółka Centralny Port Komunikacyjny.

Droga będzie miała przekrój dwóch jezdni przystosowanych do transportu ciężkiego. Na długości zaledwie 9 kilometrów powstanie między innymi pięć węzłów oraz szereg tuneli i przejazdów pieszo-rowerowych.

Realizacja Drogi Czerwonej wpisana jest do rządowego programu, szacowana jej wartość to około 2,7 mld zł. Zgodnie z planem powinna powstać do 2025 roku.


Czytaj także:


Polskie drogi - umowa na obwodnicę Bielska Podlaskiego DK66

Drogowcy podpisali umowę na projekt i budowę fragmentu południowej obwodnicy Bielska Podlaskiego. To zaledwie trzy kilometry w ciągu DK66, ale niezwykle ważne dla domknięcia prowadzonej już inwestycji na S19.

Odcinek ten będzie miał przekrój jednej jezdni z początkiem i końcem w formie ronda. Powstanie też wiadukt nad torami kolejowymi, most nad rzeką Białą oraz przejście dla zwierząt.

Na realizację tej inwestycji konsorcjum firm - Unibep, Budrex i Value Engineering ma 32 miesiące z wyłączeniem przerw zimowych (15 grudnia - 15 marca) na etapie budowy. Przy tym założeniu droga powinna być gotowa do 2025 roku.


Czytaj także: