WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 50/2021

11-12-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, Mazda, Mercedes, Renault, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Zawodowcy złapani na zakazie wyprzedzania

Polskie drogi - ITD zatrzymuje kierowców pojazdów ciężarowych za łamanie zakazu wyprzedzania

POLSKIE DROGI | Inspekcja Transportu Drogowego przygląda się prowadzącym pojazdy ciężarowe na autostradach. Działania skoncentrowano na tych, którzy pomimo zakazu wykonują manewr wyprzedania. Stanowi to nie tylko powód do frustracji wśród pozostałych kierujących, ale przede wszystkim stwarza realne niebezpieczeństwo na drodze.

Wjeżdżająca na lewy pas ciężarówka z ogranicznikiem prędkości do 90 km/h wymusza gwałtowne hamowanie pozostałych aut. Różnica w redukcji na krótkim odcinku drogi może być spora, bowiem zgodnie z przepisami samochód osobowy może poruszać się do 140 km/h. Łatwo więc może dojść do poważnego w skutkach karambolu z udziałem kilku pojazdów.

O tym, że łamanie zakazów wyprzedzania przez kierujących ciężarówkami jest nagminne, poświadczy z własnego doświadczenia wielu użytkowników autostrad. Skalę tych wykroczeń potwierdzają dane ITD. W ciągu dwóch listopadowych dni wszczęto z tego powodu 270 kontroli na A2, A4 i A6. Natomiast 7 grudnia na dolnośląskim odcinku A4 zatrzymano kolejnych 16 kierowców.

Najczęściej słyszanym tłumaczeniem było "nie zauważyłem znaku zakazu" i "nie wiedziałem o obowiązującym zakazie".

Przy "okazji" ITD wystawiła mandaty za przekroczenie prędkości i naruszenia czasu pracy. Co równie niepokojące na 386 skontrolowanych pojazdów ciężarowych zatrzymano aż 24 dowody rejestracyjne (6 proc. ogółu).


Hybrydowa Mazda2 to klon modelu innej marki

PREMIERA TYGODNIA | W 2022 roku Mazda wprowadzi do sprzedaży odświeżoną "dwójkę". Przy tej okazji - po raz pierwszy w europejskiej historii tego producenta - do oferty dołączy wersja z pełnym układem miękkiej hybrydy. W tym przypadku jest to wynik kooperacji z inną japońską marką - Toyotą. Pokrewnym modelem jest czwarta generacja Yarisa.

Hybrydowa Mazda2 otrzyma trzycylindrowy silnik benzynowy o pojemności półtora litra i mocy 93 koni mechanicznych (68 kW). Wesprze go elektryczny (59 kW), co pozwoli razem osiągnąć 116 KM. Niewielka bateria ładowana jest energią odzyskiwania w trakcie hamowania. Do współpracy z tym układem hybrydy przeznaczono przekładnię automatyczną.

Mazda podaje dla swojej "dwójki" identyczne, jak w Yarisie osiągi. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje 9,7 sekundy, maksymalna prędkość wynosi 175 km/h, zaś zużycie paliwa (WLTP) wyliczono na cztery litry na 100 km.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że rozstaw osi Mazdy 2 wynosi 2570 mm, a w przypadku hybrydy jest o 10 mm mniej. Inną różnicą jest pojemność bagażnika, który wynosi - odpowiednio - 250 i 286 mm. Przyczyną jest właśnie owe pokrewieństwo z Yarisem, a raczej fakt przełożenia znaczków firmowych na masce.

Hybrydowa Mazda2 oferowana będzie w trzech wersjach wyposażenia - Hybrid Pure, Hybrid Agile i Hybrid Select. Nie opublikowano jeszcze polskiego cennika tej odmiany.


Kolejny poziom autonomicznej jazdy z dopuszczeniem do ruchu

Technika - systemy zautomatyzowanej jazdy poziomu 3 w Mercedesie Klasy S i EQS

TECHNIKA | Mercedes otrzymał w Niemczech zgodę na zastosowanie na drogach publicznych (dokładniej na blisko 14 tys. km autostrad) systemów zautomatyzowanej jazdy na poziomie 3. Homologacja (wydana przez tamtejszy urząd transportu samochodowego KBA) dotyczy układu Drive Pilot, który przejmuje prowadzenie samochodu do prędkości 60 km/h. W tym czasie uwaga kierowcy, zajmującego swoje miejsce w samochodzie, może być skupiona na wykonywaniu innych czynności.

Pierwszymi modelami Mercedesa dopuszczonymi do ruchu jest Klasa S i jej elektryczna odmiana EQS (kupionych w 2022 roku). Aktywacja systemu Drive Pilot pozwoli na automatyczne utrzymanie prędkości i odległości od innych pojazdów oraz toru jazdy na wybranym pasie z uwzględnieniem geometrii drogi, jak też na autonomiczne manewry omijania czy hamowania. Układ czujników odczyta nie tylko wskazania znaków drogowych, ale też i sygnały pojazdów uprzywilejowanych. Całość bazuje na cyfrowych mapach 3D aktualizowanych w czasie rzeczywistym. Wszystko posiada zdublowany system zabezpieczenia na wypadek awarii jakiegoś podzespołu elektroniki.

W sytuacji zagrożenia system nakazuje kierowcy przejąć prowadzenie. Przy braku reakcji i powtórzeniu ostrzeżeń aktywowany jest układ autonomicznego hamowania, do bezpiecznego dla pozostałych uczestników ruchu zatrzymania auta włącznie. Następnie inicjowane jest połączenie alarmowe z centrum obsługi Mercedesa.

Obecnie prowadzone są jazdy testowe z wykorzystaniem Drive Pilot w USA i Chinach. Jego dopuszczenie na terenie Europy uzależnione jest od krajowych przepisów.


Nowe życie samochodów używanych i baterii trakcyjnych

Z rynku - fabryczna regeneracja samochodów używanch i baterii trankcyjnych pojazdów EV w fabryce Renault

Z RYNKU | Mija rok od modernizacji zakładów Renault we francuskiej miejscowości Flins na obiekt spełniający współczesne wymagania ochrony środowiska i gospodarowania odpadami. Częścią tego projektu jest Refactory VO, w którym "drugie życie" zyskują samochody używane. Od września takiej regeneracji poddano 1500 sztuk, zaś docelowa zdolność wyniesie 45 tys. rocznie (2023). W najbliższych planach między innymi przebudowa pojazdów dostawczych z silnikami spalinowymi na elektryki.

Filarem tego przedsięwzięcia jest dział zajmujący się regeneracją części mechanicznych. Prowadzone są prace nad poszerzeniem usług o podzespoły elektroniczne i odzyskiwanie materiałów ze zużytych katalizatorów.

Ale to nie jedyny obszar nowej działalności fabryki we Flins. Osobny dział zajmuje się bateriami trakcyjnymi pochodzącymi z używanych samochodów EV. Z części z nich zbudowano magazyn energii (pojemność 10 MWh) do zasilania wewnętrznej infrastruktury. Do ładowania wykorzystywane są między innymi panele słoneczne. Tutaj także odbywa się regeneracja akumulatorów na rynek wtórny, a w planach inwestycje związane z wodorem.

Dopełnieniem tych prace jest nowo powstałe centrum innowacyjno-szkoleniowe.


Oddanie do ruchu odcinka S19, rozpoczęcie prac na A2 i S61

Polskie drogi - Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na A2 Kałuszyn - Groszki

POLSKIE DROGI | Pierwszy odcinek planowanej autostrady A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce przechodzi do etapu budowy. Wojewoda Mazowiecki wydał właśnie decyzję o Zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na 12 kilometrów pomiędzy istniejącym węzłem Kałuszyn i przyszłym Groszki.

W ramach tego kontraktu powstaną dwie jezdnie po dwa pasy ruchu plus awaryjny w każdą stronę. Wykonawca projektu, firma PUT Intercor (500 mln zł), przystępuje teraz do prac budowlanych. Ich zakończenie planowane jest jesienią 2023 roku.

Obecnie prowadzone są postępowania administracyjne dla dwóch pozostałych odcinków A2: Groszki - Gręzów (powinien być gotowy latem 2024) i Gręzów - Siedlce Zachód (jesień 2023).

Polskie drogi - Oddanie do ruchu S19 Rudnik nad Sanem - Łowisko

W poniedziałek 6 grudnia udostępniono do ruchu odcinek ekspresówki S19 pomiędzy węzłami Rudnik i Łowisko. To trzydzieści kilometrów drogi - w praktyce podzielonej na trzy kontrakty w formule Projektuj i buduj - o przekroju dwóch jezdni po dwa pasy ruchu. W jej ciągu powstały także węzły Nisko, Jeżowe i Nowa Sarzyna oraz Miejsca Obsługi Podróżnych Podgórze (kat. III) i Jeżowe (kat. II).

Droga S19 to część korytarza Via Carpatia łączącego północ z południem Europy. Odcinek na terenie Polski będzie miał ponad 700 kilometrów długości.

Polskie drogi - Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na S61 Podborze - Śniadowo

Innym szlakiem transportowym przebiegającym przez Polskę będzie Via Baltica (połączy Estonię, Łotwę oraz Litwę i dalej drogą morską Finlandię). W naszym kraju to S61 od węzła Podborze na S8 do przejścia granicznego w Budzisku. Część z niej już istnieje, pozostała jest na różnym etapie budowy.

Ostanim fragmentem, na którym zaczynają się prace jest Podborze - Śniadowo (blisko 20 km). Wojewoda Mazowiecki wydał właśnie dla niego ZRID, który obejmuje także przebudowę skrzyżowania z S8 (3 km). Inwestycję, również w zakresie projektu, realizuje od stycznia 2020 roku firma Polaqua (750 mln zł). Termin oddania drogi do użytku wyznaczono na koniec 2023 roku.