WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 49/2021

04-12-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Kajto, Skoda, Honda, Stellantis, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Absolutna dominacja załogi Kajetanowicz - Szczepaniak

Sport - Kajetan Kajetanowicz i Maciek Szczepaniak zwyciężają 59. Rajd Barbórka i Kryterium Karowa

SPORT | Po roku wymuszonej przerwy powraca Rajd Barbórka. Tym razem 59. edycja w nieco zmienionej formie. Start do pierwszego odcinka specjalnego (3,6 km) wyznaczono już w piątkowy wieczór, 3 grudnia. Wytyczono go ulicami podwarszawskiego Pruszkowa. Sobotni poranek to kolejne nowe miejsce. Autodrom Słomczyn z fragmentami asfaltowej i szutrowej nawierzchni, na której usypano dwie hopki (3,58 km) wypełnił drugi i trzeci oes.

Kolejne dwa odbyły się na Torze Służewiec (5,38). Ostatni szósty był powrotem na Autodrom Bemowo (1,78 km) i formuły równoległej rywalizacji dwóch załóg.

Ostatecznie na najwyższym podium z czasem 18:35,42 stanęli Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak (Skoda Fabia Rally2), na miejscu drugim ze stratą +21,09 sek. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia Rally2), na trzecim +39,76 sek. Michał Ratajczyk i Jędrzej Szcześniak (Skoda Fabia Rally2).

Tradycyjnie Barbórkę zakończyło Kryterium Karowa (2,1 km). I tu ponownie triumfowała załoga Kajetanowicz/Szczepaniak. Było to ich dziewiąte zwycięstwo w tym miejscu. Sam rajd wygrali ósmy raz z rzędu! Trzeba też wspomnieć, że dwa tygodnie temu wywalczyli wicemistrzowski tytuł w WRC w sezonie 2021.


Unowocześniona Skoda Karoq

PREMIERA TYGODNIA | W 2017 roku w gamie Skody zadebiutował nowy model Karoq. W ofercie wskoczył na miejsce Yeti, ale nie jest to bezpośredni następca, a konstrukcja zaczerpnięta z Grupy Volkswagen, między innymi SEAT-a Ateca. Obecnie to jeden z siedmiu najpopularniejszych modeli Skody w Polsce (wg. SAMAR 33. miejsce, 3354 szt.). Jego popularność będzie starała się podnieść zaprezentowana właśnie wersja po faceliftingu.

Na zewnątrz wyróżnia ją nowy grill, reflektory z diodami LED oraz aerodynamiczny wzór alufelg. Przednie światła dostępne są teraz w technologii Full LED Matrix, zaś nadwozie w kolorach pomarańczowym Phoenix i szarym Graphite.

Gama wyposażenia składa się z dwóch pozycji Ambition i Style, osobną tworzy Sportline. Ciekawostką jest tapicerka wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu. Fotel pasażera zyskał funkcję zapisania w pamięci ustawień, w przypadku kanapy opcjonalny system VarioFlex dzieli ją na trzy części (40:20:40).

Zestaw tradycyjnych zegarów zastępuje wirtualny o przekątnej 8- lub 10,25 cala. Wśród dziewięciu poduszek powietrznych (boczne dla kanapy za dopłatą) brakuje centralnej. Wśród opcji dwa warianty systemu Travel Assist między innymi z asystentem jazdy w korku i rozpoznawaniem znaków prowadzonych robót drogowych.

Wybór jednostki napędowej sprowadza się do trzech silników benzynowych TSI (trzycylindrowy 1.0 110 KM i czterocylindrowe 1.5 150 KM lub 2.0 190 KM) oraz wysokoprężnego TDI (2.0 116 KM lub 150 KM). Wszystkie należą do generacji EVO opracowanej z myślą o redukcji zużycia paliwa i emisji spalin.

W parze z najsłabszym silnikiem benzynowym jest 6-biegowa skrzynia manualna. W pozostałych można ją zastąpić automatem DSG z siedmioma przełożeniami. Najmocniejsze silniki napędzają obie osie, przy czym TSI zarezerwowany jest tylko dla Sportline.

Odświeżona Skoda Karoq wejdzie do sprzedaży w 2022 roku.


Honda i Junak liderami na rynku jednośladów w Polsce

Z rynku - jednoślady w Polsce, sprzedaż - rejestracja - import, styczeń-październik 2021

Z RYNKU | Tegoroczny sezon motocyklowy można uznać już za zamknięty. A tym samym wstępnie podsumować rynek jednośladów w Polsce.

Jak podaje firma SAMAR od stycznia do października sprzedano ich 30 204 sztuk, co oznacza spadek o 6,6 proc. w porównaniu do 2020. Dominują motocykle (i to one zyskały 5,8 proc.), a co trzecim egzemplarzem jest motorower (te zaliczają spadek zainteresowania aż o 22,4 proc.).

W rankingu marek nowych motocykli prowadzi Honda (3326 szt.), za nią jest BMW (2166 szt.) i Yamaha (2150 szt.). Wśród motorowerów liderem jest Romet (2063 szt.), dalej Junak (1716 szt.) i Barton (992 szt.).

Na przestrzeni dziesięciu miesięcy 2021 sprowadzono do Polski 63 918 jednośladów (wzrost o niecały procent).


Gliwicka fabryka samochodów zmienia profil produkcji

Wydarzenia - ostatni egzemplarz Opla Astry z Gliwic

WYDARZENIA | 30 listopada 2021 roku, po 23 latach zakończono w Gliwicach produkcję Opla Astry. To symboliczny moment dla fabryki, która tym samym zmienia profil z samochodów osobowych na dostawcze. W ramach nowo powstałej grupy Stellantis będą to modele Citroena, Fiata, Opla i Peugeot. Pierwsze zjadą z taśm produkcyjnych wiosną przyszłego roku. Wśród nich będą wersje z napędem elektrycznym.

Gliwicki zakład wybudowano jeszcze pod szyldem General Motors. W 1998 roku przeniesiono tu produkcję pierwszej generacji Astry (F) przemianowanej na Classic. Ostatnim egzemplarzem był hatchback z piątej generacji (K).

W latach 2000-2007 wyjeżdżała stąd Aqila, 2005-2007 bliźniacza konstrukcja Suzuki Wagon R+, a w 2005-2010 Zafira (B). W portfolio znalazł się też kabriolet Cascada oferowany zarówno ze znaczkiem Opla (Europa), Vauxhall (Wielka Brytania), Buick (USA) i Holden (Australia).

Zakończenie produkcji Astry w Gliwicach zbiegło się z rynkową premierą szóstej generacji (L) w nadwoziu kombi (Sports Tourer). Powstaje ono, podobnie jak hatchback, w macierzystej fabryce w Russelsheim w Niemczech.


Gotowe fragmenty A1 i S7, umowa na obwodnicę Kołbieli

Polskie drogi - koniec budowy A1 granica województw łódzkiego i śląskiego - Radomsko

POLSKIE DROGI | Drugiego grudnia oddano do użytku pierwszy odcinek A1 pomiędzy Tuszynem (woj. łódzkie) a Częstochową. To siedem kilometrów od granicy z województwem śląskim do Radomska w przekroju dwujezdniowym po trzy pasy ruchu w każdą stronę.

W połowie miesiąca powinien zostać udostępniony fragment pomiędzy węzłami Piotrków Trybunalski Południe i Zachód ze wszystkimi łącznicami (4 km). Prace finiszują także na odcinkach Kamieńsk - Radomsko i pomiędzy Kruszyną a obwodnicą Częstochowy. W sumie to 56 kilometrów nowej autostrady.

Drogowcy apelują do kierowców o przestrzeganie ograniczeń prędkości. Pomimo stopniowych udostępnień do ruchu docelowe 140 km/h będzie wprowadzone dopiero po zakończeniu całej drogi. Nastąpi to po oddaniu ostatniego odcinka Piotrków Trybunalski - Kamieńsk (24 km) w trzecim kwartale 2022.

Polskie drogi - oddanie do ruchu prawej jezdni S7 Lubień - Naprawa

W mijającym tygodniu udostępniono także drugą jezdnią S7 Lubień - Naprawa (woj. małopolskie). W dużym stopniu usprawni to przejazd na Zakopiance, który przez dokładnie dwa lata prowadził w tym miejscu tylko jedną nitką. Budowę po nierzetelnym wykonawcy - konsorcjum IDS-BUD i Altis-Holding - w rok zakończyła firma Strabag.

Wzdłuż oddanego odcinka (7,6 km) nadal prowadzone są prace, do ich zakończenia (prawdopodobnie w przyszłym roku) nieczynne pozostają Miejsca Obsługi Podróżnych Lubień i Krzeczów. W budowie, w tym tunel, pozostaje niemal 10 kilometrowy odcinek S7 Naprawa - Rabka Zdrój.

Polskie drogi - podpisanie umowy na projekt i budowę obwodnicy Kołbieli w ciągu DK15 przez węzeł na S17

GDDKiA podpisała umowę na projekt i budowę obwodnicy Kołbieli (woj. mazowieckie). Powstanie ona na długości 11 kilometrów w ciągu drogi krajowej nr 50. Wykonawca, firma PUT Intercor (342 mln zł) ma na to 36 miesięcy z wyłączeniem prac budowlanych w okresie 15 grudnia - 15 marca. Planowany termin oddania to połowa 2025 roku.

Wiadomo już, że obwodnica pobiegnie na północ od Kołbieli, będzie miała przekrój dwóch jezdni po dwa pasy ruchu w każdą stronę i połączy się na węźle Kołbiel z S17.