WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 35/2021

28-08-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, Mercedes, PZM, Budimex, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Strażnik ukarze za szybką jazdę po chodniku

Przepisy - Strażnik oceni prędkość rowerzysty i użytkownika hulajnogi czy UTO

PRZEPISY | 16 sierpnia w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie rozszerzenia katalogu wykroczeń, za które strażnicy miejscy (gminni) mogą wystawić mandat karny.

Ich zakres reguluje art. 86a ustawy Kodeks wykroczeń:

  • "Kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na chodniku lub drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny albo karze nagany".

A to z kolei odniesienie to nowych przepisów określających zasady korzystania z tych pojazdów i urządzeń, które obowiązują od 20 maja 2021.

Wysokość mandatu za wymienione wykroczenie nie została sztywno ustalona. Będzie zależeć od oceny strażnika, który - co może budzić wątpliwości - nie musi korzystać z urządzenia pomiarowego. Przyjmuje się, że pieszy idzie ze średnią prędkością 6 km/h. Z kolei hulajnogi elektryczne mogą rozpędzić się nawet do 50 km/h. Dopuszczalne widełki kar to 20 - 500 złotych.

Straż miejska (gminna) nabywa nowe uprawnienia od wtorku, 31 sierpnia 2021.


Nowe oblicza Mercedesa Citan

PREMIERA TYGODNIA | W 2012 roku Mercedes zaprezentował następcę kombivana Vaneo. Model Citan (W415), w ramach globalnego sojuszu, zbudowano na bazie Renault Kangoo. Współpraca jest wciąż kontynuowana przyszedł więc czas na nowe generacje.

W gamie Mercedesa nadal będzie to furgon oraz osobowa wersja z oznaczeniem Tourer. W pierwszej kolejności na rynek trafią wersje o długości 4498 mm i rozstawem osi 2716 mm. Szerokość mierzy 1859 mm, a wysokość różni się od modelu 1811 - 1832 mm. Pojemność bagażnika Tourera wynosi 520 litrów, zaś przestrzeń ładunkowa furgonu 2,9 m3. Mercedes zapowiada też dłuższy rozstaw osi oraz wariant Mixto.

Poza rodzajem nadwozia widoczną różnicą pomiędzy wersjami będzie kokpit. Na liście wyposażenia standardowego znalazły się między innymi: asystent ruszania pod górę, układ stabilizacji przy podmuchu bocznego wiatru oraz system powiadamiania ratunkowego eCall. W przypadku wersji Tourer dochodzi siódma, centralna poduszka powietrzna umieszczona pomiędzy fotelami (podczas wypadku zapobiega zderzeniu się głowami) oraz sygnalizacja przekroczenia lini pasa drogi i monitorowanie martwego pola w lusterkach bocznych.

W opcjach między innymi aktywny tempomat i asystent utrzymania toru jazdy na wybranym pasie ruchu, system multimedialny MBUX oraz reflektory LED High Performance.

Gama jednostek napędowych Tourera składa się z silnika benzynowego 1.3 (M 200) 102 KM i 131 KM oraz wysokoprężnego 1.5 CDI (OM 608) 95 KM. W przypadku furgonu dochodzi diesel o mocach 75 KM i 116 KM. Ze wszystkimi współpracuje sześciobiegowa skrzynia manualna.

W przyszłym roku dołączy elektryczna wersja eCitan z baterią o pojemności 44 kWh. Szacowany zasięg wynosi 285 km, zaś prędkość maksymalną ograniczono elektronicznie do 130 km/h. Postój na przy stacji szybkiego ładowania powinien zająć 40 minut.

W Polsce sprzedaż II generacji Mercedesa Citan rozpocznie się w połowie września.


Najbezpieczniejszy młody kierowca 2021

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Najbezpieczniejszy młody kierowca 2021

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Polski Związek Motorowy rozpoczyna IV edycję konkursu "Najbezpieczniejszy młody kierowca". Adresatami są osoby w wieku 18-26 lat posiadające prawo jazdy kategorii B.

W pierwszym etapie - trwającym do 5 września - należy rozwiązać test składający się z 30 pytań (losowych z puli 200) z zakresu przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy czy ekojazdy. Materiały dostępne są na stronie najbezpieczniejszymlodykierowca.pl

Trzydzieści osób z najlepszymi wynikami (udzielenie prawidłowych odpowiedzi w jak najkrótszym czasie) zostanie zakwalifikowanych do półfinału, który zaplanowano 18 września na Torze Poznań. Nagrodą za pierwsze miejsce będzie miesięczne użyczenie jednego modelu samochodu marki Skoda.

Trzech najlepszych kierowców przejdzie do europejskiego finału "Best Young Driver 2021", który odbędzie się 2 października na Torze Modlin. Zwycięzca otrzyma podwójne zaproszenie, z opłaconą podróżą i pobytem, na wyścig F1 w Barcelonie w 2022 roku.


Kwiatowa świeżość asfaltu

Technika - asfalt o zapachu kwiatów

TECHNIKA | Firmy Lotos Asfalt i Budimex opracowały mieszankę bitumiczną o… zapachu kwiatów. Jest to jednak związek lotny, który z czasem wyparuje. Niemniej jego głównym zadaniem będzie poprawa warunków pracy ekip drogowych.

Obecnie trwają badania i analizy laboratoryjne tej mieszanki. Przeprowadzono też pierwsze próby i oceny użycia jej w praktyce. Przedstawiciele firmy Budimex rozważają wprowadzenie jej na szerszą skalę.

"Do oceny nowego wyrobu podeszliśmy w oparciu o posiadane doświadczenie z asfaltem PS 95/35 S. Dodatek zastosowany w asfalcie o obniżonej intensywności zapachowej stanowi mieszaninę naturalnych i syntetycznych olejków eterycznych i ma przyjemny kwiatowy aromat"

- mówi Cezary Godziuk, prezes zarządu spółki Lotos Asfalt.


Tunele na S3, oferty na S10 i przetargi na S19

Polskie drogi - budowa tuneli w ciągu S3 Bolków - Kamienna Góra

POLSKIE DROGI | Raport z budowy S3 pomiędzy Bolkowem a Kamienną Górą (woj. śląskie). Powstają tam dwa tunele. Krótszy TS-32 (320 metrów) budowany jest w otwartym wykopie. Obecnie wykonywane są zbrojenia fundamentów (zaawansowanie prac 12 proc.), które częściowo są już zalane betonem (14 proc.).

Dłuższy TS-26 (2272,2 m) drążony jest metodą górniczą. W obu komorach osiągnięto właśnie półmetek prac. Przy utrzymaniu dotychczasowego tempa (252 mb na miesięcznie) zakończenie tego etapu powinno nastąpić w połowie 2022 roku.

Zgodnie z harmonogramem 16,1 km odcinek S3 powinien być gotowy w drugiej połowie 2023.

Polskie drogi - oferty na S10 Bydgoszcz - Emilianów

Minął termin składania ofert na zaprojektowanie i budowę S10 od węzła Bydgoszcz Południe do Emilianowa (8,9 km) z rozbudową DK25 w Brzozie (5,3 km). Zainteresowanych jest dziewięć firm, najtańszą propozycję złożył Budimex (410 mln zł), najdroższą konsorcjum Aldesa Construcciones (521 mln zł). Wszystkie mieszczą się w zaplanowanym budżecie GDKKiA (560 mln zł).

Obecnie trwa weryfikacja złożony dokumentów. Cały odcinek S10 Bydgoszcz - Toruń (podzielony na cztery zadania) powinien być gotowy do 2026 roku.

Polskie drogi - przetarg na S19 Międzyrzec Podlaski - Radzyń Podlaski i Radzyń Podlaski - Kock

W mijającym tygodniu GDDKiA ogłosiła przetargi na dwa odcinki S19 Międzyrzec Podlaski - Radzyń Podlaski (22 km) i Radzyń Podlaski - Kock (18 km). W ramach tych inwestycji zaplanowano między innymi węzły Kąkolewnica, Radzyń Podlaski Północ i Południe oraz Borki. Powstaną też Miejsca Obsługi Podróżnych Sitno i Paszki.

Na całej długości ekspresówka będzie miała przekrój dwóch jezdni po dwa pasy ruchu. S19 jest częścią europejskiej trasy via Carpatia łączącej Litwę z Grecją.