WYDARZENIA

Przegląd roku | 2020

10 obrazków ze świata motoryzacji z 2020 roku

05-01-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, Euro NCAP, GDDKiA, EMP

Banalnym wręcz wstępem do tego zestawienia będzie stwierdzenie, że miniony rok upłynął pod znakiem koronawirusa. Nie oznacza to jednak braku innych wydarzeń, które w mniejszym czy większym stopniu przełożą się na ruch drogowy.

Wydarzenia - podsumowanie 2020 roku w motoryzacji

Koronawirus

COVID-19 odcisnął piętno na każdej dziedzinie naszego życia. Z punktu widzenia kierowcy mieliśmy i ograniczenia w przemieszczaniu się i zawirowania wokół wiosennej wymiany opon i niejasności z obowiązkiem zasłaniania ust i nosa podczas jazdy samochodem.

Na przełomie kwietnia i maja ceny litra benzyny i oleju napędowego na stacjach paliw spadły poniżej 4 złotych.

Z perspektywy czasu widać też, że w obliczu zagrożenia epidemiologicznego kosztem komunikacji publicznej wzrosła rola prywatnych pojazdów. I niestety nic nie wskazuje na to, aby w 2021 roku było inaczej.

Wydarzenia - od 2020 roku dokument prawa jazdy możemy zostawić w domu

e-pakiet kierowcy

Tworzona przez lata Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców przechodziła różne zawirowania. W końcu dopracowano taką wersję, która gwarantuje dostęp do wiarygodnych danych.

Dostęp do nich, dziś z poziomu każdego radiowozu, ma policja. To z kolei pozwoliło na stopniowe znoszenie obowiązku posiadania przy sobie dokumentów. Po dowodzie rejestracyjnym i polisie OC w grudniu 2020 przyszła pora na prawo jazdy.

Wydarzenia - potrzeba więcej czasu na realizację Wizji Zero

Deklaracja Sztokholmska

W 2020 zakończyła się globalna Dekada na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jej celem była redukcja liczby wypadków oraz poszkodowanych i zabitych osób o połowę. Założenia te nie zostały osiągnięte.

W lutym na spotkaniu w stolicy Szwecji wyznaczono nową datę - rok 2030. A do połowy XXI wieku osiągnięcie "Wizji Zero".

Wydarzenia - od kiedy pieszy z pierwszeństwem na przejściu?

Zmiany w przepisach

Pod koniec 2019 roku padła pierwsza zapowiedź nowelizacji Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wśród propozycji znalazła się między innymi propozycja nadania pieszemu pierwszeństwa w momencie zbliżania się do przejścia. I wywołała - co zrozumiałe - gorącą dyskusję.

Pod koniec roku do Sejmu trafiły trzy wersje zmian - rządowa i dwie poselskie - którymi zajmie się podkomisja infrastruktury. I to będzie temat przewodni 2021 roku.

Wydarzenia - do 2030 roku powstanie 100 obwodnic w ciągu ważnych dla transportu ciężkiego dróg krajowych

Polskie drogi

W różnym tempie, ale z roku na rok rozrasta się sieć dróg szybkiego ruchu. 2020 to przede wszystkim budowa A1 pomiędzy Łodzią a Częstochową oraz ekspresówek S7, S19 i S61.

W lutym rząd przedstawia ambitny plan powstania do 2030 roku 100 obwodnic. To co ważne, znajdą się w ciągu dróg krajowych o dużym znaczeniu dla transportu kołowego, a pomimo to wciąż leżących poza głównymi planami drogowców.

Wydarzenia - testy zderzeniowe Euro NCAP rozszerzone o ocenę efektywności ochrony centralnej poduszki powietrznej

Nowe testy Euro NCAP

Organizacja Euro NCAP systematycznie zaostrza kryteria swoich testów zderzeniowych. Niejako celem tych działań jest wymuszenie na producentach samochodów rozwijania rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo.

Pod tym względem w minionym roku podwyższono poprzeczkę. Przy zderzeniu czołowym używana jest nowa platforma, przy bocznych sprawdzana efektywność ochrony centralnej poduszki powietrznej, a przy manewrze skrętu skuteczność systemu wykrywającego obecność pieszych czy ryzyko kolizji w pojazdem nadjeżdżającym z naprzeciwka.

Do tego doszła promocja Karty bezpieczeństwa pojazdu, a pod koniec roku pierwsza publikacja testów samochodów dostawczych.

Wydarzenia - Peugeot 208 europejskim, a Kia Telluride światowym samochodem roku 2020

Car of the Year i World Car of the Year

Dwa najważniejsze - przynajmniej dla producentów samochodów - konkursy. W Europie ogłoszenie wyników zbiega się z pierwszymi decyzjami o obostrzeniach związanych z koronawirusem. W 2020 roku wygrywa Peugeot 208.

Miesiąc później, w kwietniu, jury World Car Awards wybiera ten "NAJ". Zostaje nim Kia Telluride.

Wydarzenia - czy w 2021 zostanie ujednolicony system elektronicznego poboru opłat na polskich autostradach?

Opłaty za przejazd autostradami

Na tle innych krajów Europy sieć autostrad w Polsce wciąż jest niewielka. Za to mamy czterech zarządców, a tym samym sposobów zdalnego poboru opłat.

Być może pierwszą jaskółką zwiastującą unormowania tej sytuacji są zmiany, które na swoich odcinkach wprowadzi GDDKiA. Z końcem grudnia 2021 mają zniknąć tradycyjne Miejsca Poboru Opłat. W ich miejsce promowana będzie aplikacja eToll, a propozycję dołączenia do tego systemu otrzymali pozostali koncesjonariusze odcinków autostrad. Czekamy na wyniki konsultacji w tej sprawie.

Wydarzenia - czy powstanie polski samochodów elektryczn Izera?

Izera

W połowie wakacji spółka ElectroMobility Poland zaprezentowała projekt samochodu elektrycznego Izera. Na scenie stanęły dwa modele - hatchback z segmentu C i SUV. Pomimo, że ten pierwszy ma wnętrze (drugi to tylko bryła nadwozia) wciąż niewiele wiadomo z jakich podzespołów będzie zbudowany.

Pod koniec roku ujawniono, że fabryka Izery powstanie na Śląsku, a start produkcji zaplanowano w 2024 roku.

Wydarzenia - czy to jest koniec wystaw samochodowych?

Salony samochodowe

Pierwszą ofiarą epidemii koronowariusa był marcowy Geneva International Motor Show. Imprezę odwołano tuż przed jej otwarciem z nadzieją na ponowne otwarcie za rok. Dziś już wiadomo, że kolejna edycja nie nastąpi wcześniej niż w 2022.

Podobny los spotkał i New York International Auto Show i Poznań Motor Show i Mondial de l'Automobiles w Paryżu.

Przy obecnie dynamicznie zmieniającej się sytuacji niepewny jest też los jesiennej imprezy w Monachium. To miał być debiut tego miasta, które w wygranym konkursie przejęło organizację od Frankfurtu nad Menem.

Wiele jednak wskazuje na to, że COVID-19 przyspieszył widoczny z roku na rok koniec tego typu wystaw samochodów.