ARCHIWUM

Volkswagen Golf

31-12-2019

Bezpieczeństwo w Volkswagenie Golfie po raz szósty w całej historii zostało ocenione w testach zderzeniowych Euro NCAP. Tylko raz, w 1998 roku, nie przyznano w nich kompletu pięciu gwiazdek, ale też i wówczas nie zdobył ich jeszcze żaden model samochodu.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Volkswagen Golf - uderzenie w przeszkodę odkształcalną

Nissan Juke

30-12-2019

Druga generacja i druga próba Nissana Juke w testach zderzeniowych Euro NCAP. W obu zdobył maksymalną notę pięciu gwiazdek.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Nissan Juke - uderzenie w przeszkodę odkształcalną

MG ZS EV

30-12-2019

To drugi test zderzeniowy Euro NCAP crossovera MG ZS. Poprzednio otrzymał notę trzech gwiazdek, teraz wersja z napędem elektrycznym zdobyła ich komplet.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - MG ZS EV - uderzenie w przeszkodę odkształcalną

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 52/2019

28-12-2019

W zestawieniu: Rewolucja w warszawskim systemie parkowania, Hybrydowe odmiany Opla Grandland X, Gdy chcemy kupić samochód elektryczny, Rośnie sieć stacji paliw Lotos i Orlen, Inwestycje drogowe na Kujawach i Śląsku.

Wydanie na weekend - Rewolucja w warszawskim systemie parkowania

MG HS

28-12-2019

Marka MG nie jest nowicjuszem w testach zderzeniowych Euro NCAP. Jej nowy crossover HS to szósty oceniany model i zarazem pierwszy, który otrzymał pięć gwiazdek.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - MG HS - uderzenie w przeszkodę odkształcalną

Ford Puma

27-12-2019

Jeszcze przed rynkowym debiutem Puma, nowy crossover w gamie Forda, został poddany ocenom w testach zderzeniowych Euro NCAP. Otrzymał w nich maksymalną notę pięciu gwiazdek.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Ford Puma - uderzenie w przeszkodę odkształcalną

Audi Q8

26-12-2019

Chociaż Audi Q7 i Q8 bazują na tej samej konstrukcji i wyposażeniu, różnice w kilku aspektach są znaczące. Stąd decyzja o przeprowadzeniu dodatkowych testów Euro NCAP dla wyższego modelu.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Audi Q8 - uderzenie w bok auta

Aiways U5

25-12-2019

Chiński crossover Aiways U5 zaliczył kilka wpadek na poszczególnych etapach testów zderzeniowych Euro NCAP. Uwagę zwracają potencjalnie wysokie noty za bezpieczeństwo dzieci, chociaż i tu odnotowano poważne zagrożenie.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Aiways U5 - uderzenie w przeszkodę odkształcalną

Bezpiecznych!

24-12-2019

Boże Narodzenie i Nowy Rok 2020


Volkswagen Sharan i SEAT Alhambra

23-12-2019

Volkswagen Sharan współdzieli swoje wyniki z bliźniaczą konstrukcją SEAT-a Alhambry. Ten test to konfrontacja wyposażenia samochodu z 2015 roku z obecnymi wymogami testów zderzeniowych Euro NCAP.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Volkswagen Sharan i SEAT Alhambra - uderzenie w przeszkodę odkształcalną

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 51/2019

21-12-2019

W zestawieniu: Rządowe propozycje zmian w przepisach drogowych, Nowy crossover Peugeota, Kary za brak polisy komunikacyjnej OC, FCA łączy siły z PSA, Dobre wieści dla kierowców na koniec roku.

Wydanie na weekend - Rządowe propozycje zmian w przepisach drogowych

Dziecko w Mercedesie CLA - foteliki i wózki

20-12-2019

Były pewne obawy, czy Mercedes CLA w nadwoziu Shooting Brake sprosta zakresom naszych testów z fotelikami i wózkami dziecięcymi. W sumie mamy zastrzeżenie tylko do jednej sytuacji ze zintegrowanym zagłówkiem kanapy.

Testy - Mercedes CLA Shooting Brake - próby z fotelikami dziecięcymi Maxi-Cosi, Britax-Romer i Recaro

Dziecko w Mercedesie CLA - wyposażenie samochodu

19-12-2019

Mercedes stosuje system automatycznego wykrywania fotelika dziecięcego na przednim miejscu pasażera. Przy lżejszym nacisku (według instrukcji do 13 kg) komputer pokładowy podejmuje decyzję o dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera.

Testy - Mercedes CLA Shooting Brake - sygnalizacja aktywnej poduszki powietrznej pasażera.

Zaskakujące modele w testach zderzeniowych Euro NCAP

18-12-2019

W ostatniej w tym roku partii modeli ocenianych przez Euro NCAP pojawiły się dwie mniej znane marki samochodów. To pochodzący z Chin pojazd elektryczny Aiways U5 i dwa brytyjskie MG (obecnie właścicielem Morris Garages jest Shanghai Automotive Industry Corporation).

Najnowsze wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP - Aiways U5 - Grudzień 2019

Peugeot 2008

15-12-2019

Podwójny test i noty nowego Peugeota 2008 to efekt różnic w doborze elementów wyposażenia. W drugim, najwyżej ocenionym, znalazł się kompletny system autonomicznego hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania obecności pieszych i rowerzystów.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Peugeot 2008 - uderzenie w przeszkodę odkształcalną

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 50/2019

14-12-2019

W zestawieniu: I Ty jesteś pieszym, Superb iV czyli pierwsza hybryda plug-in Skody, Rejestracje elektryków i hybryd plug-in w Polsce, S5 łączy Wielkopolskę z Dolnym Śląskiem, Subaru Import Polska rozwiązuje zespół rajdowy.

Wydanie na weekend - I Ty jesteś pieszym

Jeep Renegade

13-12-2019

W 2014 roku przeprowadzono pierwszy test zderzeniowy Jeepa Renegade. Przyznano wówczas pięć gwiazdek Euro NCAP, teraz są tylko trzy.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Jeep Renegade - uderzenie w przeszkodę odkształcalną

Dwie skrajności w bezpieczeństwie dzieci

12-12-2019

Najważniejszy plus i minus Fiata Tipo odnosi się do bezpieczeństwa dzieci podróżujących w fotelikach.

Testy - Fiat Tipo kombi - podsumowanie testu

Ford Mondeo

11-12-2019

To drugi, tym razem po modernizacji auta, sprawdzian piątej generacji Forda Mondeo. Uczestniczyło w nim kombi, ale uzyskane wyniki przypisano też wersji nadwozia liftback.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Ford Mondeo V facelifting - uderzenie w przeszkodę odkształcalną

Ford Kuga

10-12-2019

Kuga została po raz trzeci sprawdzona w testach zderzeniowych Euro NCAP. Ze wszystkich ocenianych modeli Forda w tym roku wyróżnia się najlepszą notą za ochronę potrąconego pieszego lub rowerzysty.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Ford Kuga - uderzenie w przeszkodę odkształcalną

Audi Q7

09-12-2019

Modernizacja Audi Q7 była okazją do ponownego sprawdzianu w testach zderzeniowych Euro NCAP. Zakończył się on, podobnie jak w 2015 roku, wynikiem pięciu gwiazdek. Jednak pierwsza generacja, w 2006 roku, otrzymała o jedną mniej.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Audi Q7 - uderzenie w przeszkodę stałą

Dziecko w Fiacie Tipo kombi - foteliki i wózki

09-12-2019

Podczas prób z montażem fotelików dziecięcych na kanapie Fiata Tipo zauważyliśmy problem z dopasowaniem do niej podstawy bazy Isofix (i-Size). Wysokość bagażnika przedzielona jest na dwie części, przy pakowaniu wózków nie było potrzeby jej obniżania.

Testy - Fiat Tipo kombi - próby z fotelikami dziecięcymi Maxi-Cosi, Britax-Romer i Recaro

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 49/2019

07-12-2019

W zestawieniu: W trosce o zdrowie kierowców zawodowych, Nowa Corsa już w salonach Opla, Zmienione etykiety opon, Plany Ford Polska, Kolejne prace na autostradach A1, A2 i A18.

Wydanie na weekend - W trosce o zdrowie kierowców zawodowych

Korytarz życia i jazda na suwak - opinie

06-12-2019

Dziś, 6 grudnia 2019 roku, weszły w życie dwie zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Tworzenie 'korytarza życia', to nic nowego, chyba każdy z kierowców spotkał się z sytuacją przepuszczenia pojazdu uprzywilejowanego. Z kolei 'jazda na suwak', to przede wszystkim kwestia kultury, której dotychczasowy brak uregulują teraz przepisy. O przedstawienie swoich opinii w tych kwestiach poprosiliśmy osoby mające duże doświadczenie w propagowaniu bezpieczeństwa na drodze.

Nowelizacja Ustawy Prawo o ruchu drogowym - Obowiązek tworzenia korytarza życia

Dziecko w Fiacie Tipo kombi - wyposażenie samochodu

05-12-2019

Fiat preferuje w Tipo rzadko spotykany sposób dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera. Obecność w kombi elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci jest podobna, ale nie identyczna jak w sedanie i hatchbacku.

Testy - Fiat Tipo kombi - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Długa lista przetestowanych modeli

04-12-2019

Kolejnych 11 modeli samochodów poddano testom zderzeniowym Euro NCAP, chociaż w przypadku Sharana wyniki dopisano jeszcze do bliźniaczej konstrukcji Alhambry. Peugeot 2008 miał dwa podejścia uzyskując za każdym razem inne oceny, ale uwagę zwraca obecność w zestawieniu Porsche Taycan i Tesli X.

Najnowsze wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP - Audi Q7 - Grudzień 2019

Optymistyczny środek jesieni

02-12-2019

W minionym miesiącu mieliśmy dwa przedłużone weekendy, co zawsze charakteryzuje się zwiększonym ruchem na drogach. Pomimo to był to w miarę spokojny okres, statystyki podają też jeden dzień bez ofiar.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Optymistyczny środek jesieni

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 48/2019

30-11-2019

W zestawieniu: Pierwsze w Polsce dopłaty do elektryków, Sześciuset konne Audi, Już za tydzień dwa ważne motowydarzenia w Warszawie, Coraz krótsza lista kandydatów na Samochody Roku 2020, Zamknięty odcinek A1, kolejne inwestycje na S3 i S11.

Wydanie na weekend - Pierwsze w Polsce dopłaty do elektryków

Opel Corsa

28-11-2019

Nowy Opel Corsa, podobnie jak bliźniacza konstrukcja Peugeot 208, nie zdobył kompletu gwiazdek Euro NCAP. Noty obniżyła słaba ochrona zagłówków siedzeń oraz brak w standardzie funkcji wykrywania rowerzysty przez system hamowania autonomicznego.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Opel Corsa - uderzenie w przeszkodę stałą

Mercedes GLB

27-11-2019

Mercedes GLB został wyposażony w aktywną maskę silnika, jednak podczas potrącenia pieszego poważne zagrożenie stanowi przedni pas auta. Nowy SUV, podobnie jak pozostałe modele ze Stuttgartu, które testowano w tym roku, wyróżnia się wysoką oceną w zakresie bezpieczeństwa dzieci.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Mercedes GLB - uderzenie w przeszkodę stałą

Dziecko w Renault Kadjar - foteliki i wózki

26-11-2019

W Renault Kadjar bez żadnych problemów zamontowaliśmy wszystkie, wykorzystywane w naszych testach, foteliki dziecięce. W próbach z pakowaniem wózków do bagażnika pozostawiliśmy podłogę w górnym położeniu.

Testy - próby z fotelikami dziecięcymi Maxi-Cosi, Britax-Romer i Recaro

Dziecko w Renault Kadjar - wyposażenie samochodu

25-11-2019

W 2018 roku Renault Kadjar przeszedł pierwszą w swojej historii modernizację. Dzięki niej pasażerowie podróżujący z tyłu zyskali nawiewy układu klimatyzacji oraz porty USB do podłączenia zasilania urządzeń multimedialnych.

Testy - Renault-Kadjar-facelifting-2018 - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 47/2019

23-11-2019

W zestawieniu: Ambasadorki Bezpieczeństwa PKP, Ford Mustang Mach-E, Polsko-włoska produkcja w Bielsko-Białej i Tychach, Postępy prac na budowach A1, S3, S7 i S8, Finisz sezonów Gosi Rdest i Dacia Duster Elf Cup.

Wydanie na weekend - Ambasadorki Bezpieczeństwa PKP

Mazda CX-30

19-11-2019

Mazda CX-30 debiutuje w testach zderzeniowych Euro NCAP, osiągając przy tym najwyższy w historii wynik w kategorii bezpieczeństwa dorosłych. To efekt między innymi wykorzystania do budowy nadwozia technologii Skyactive-Vehicle, w której połączono wyższą sztywność ze zdolnością pochłania i rozpraszania energii uderzenia.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Mazda CX-30 - uderzenie w przeszkodę stałą

Ford Explorer Plug-In Hybrid

18-11-2019

Explorer w swym debiucie w testach zderzeniowych Euro NCAP otrzymuje maksymalną notę pięciu gwiazdek. Jednocześnie to pierwszy model Forda z napędem hybrydowym, który uczestniczył w tym sprawdzianie.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Ford Explorer Plug-In Hybrid - uderzenie w przeszkodę stałą

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 46/2019

16-11-2019

W zestawieniu: Światowy Dzień Pamięci O Ofiarach Wypadków Drogowych, Skoda Octavia po raz czwarty, Poczta Polska wybrała elektryczne Nissany, Zimowe paliwa, inwestycje Orlenu w Niemczech i AS 24 w Polsce, Powoli, ale wciąż do przodu na budowach A1 i A18.

Wydanie na weekend - Światowy Dzień Pamięci O Ofiarach Wypadków Drogowych

Montujemy retrofity Philips X-tremeUltinon LED T10 W5W we wnętrzu samochodu

14-11-2019

Retrofity to nowe źródło oświetlenia samochodowego, które już dziś mogą zastąpić żarówki halogenowe. Nie posiadają jeszcze homologacji drogowej, ale bez przeszkód można je montować wewnątrz pojazdu.

Test - Montujemy retrofity Philips X-tremeUltinon LED T10 W5W we wnętrzu samochodu

Ford, Mazda i Mercedes z kompletem gwiazdek Euro NCAP

13-11-2019

Z czterech ocenionych właśnie modeli tylko trzy otrzymały maksymalną liczbę gwiazdek Euro NCAP. Nowy Opel Corsa powtórzył wynik uzyskany w testach zderzeniowych bliźniaczej konstrukcji Peugeot 208.

Najnowsze wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP - Ford Explorer - Listopad 2019

Efektywna hybryda Toyoty

12-11-2019

Już na dystansie niespełna 500 kilometrów doceniliśmy nowy napęd hybrydowy w Toyocie Corolla. W życiu codziennym może przeszkadzać niskie zawieszenie auta.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - plusy i minusy - efektywna hybryda Toyoty

Jedź Bezpiecznie POLSKO!

12-11-2019

Według wstępnych danych policji 11 listopada doszło do zaledwie 39 wypadków drogowych, w których poszkodowanych zostało 47 osób. I co najważniejsze, był to (pierwszy w tym roku) dzień bez ofiary śmiertelnej.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Jedź Bezpiecznie Polsko

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 45/2019

09-11-2019

W zestawieniu: Korytarz życia, jazda na suwak oraz kontrole drogowe, Odmłodzona Toyota C-HR, Flota pojazdów elektrycznych w Krakowie, Wkład odlewni Volkswagen Poznań do ID.3, Problemy i inwestycje na A1, przebicie granicy czterech tysięcy.

Wydanie na weekend - Korytarz życia, jazda na suwak oraz kontrole drogowe

Dziecko w Toyocie Corolla kombi - foteliki i wózki

08-11-2019

Przy montażu fotelików dziecięcych w hybrydowej wersji Toyoty Corolla trzeba uważać na jedno ograniczenie na kanapie. Przestrzeń bagażowa tego modelu nie została ograniczona umieszczeniem baterii pod podłogą.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - próby z montażem fotelików dziecięcych

Dziecko w Toyocie Corolla kombi - wyposażenie samochodu

07-11-2019

Nowa Toyota Corolla posiada wszystkie podstawowe elementy wyposażenia, które zaliczamy do kategorii bezpieczeństwa i komfortu podróży dzieci. Jedyną opcją w testowanym egzemplarzu samochodu był panoramiczny dach.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera z pozycji menu komputera pokładowego

Od pomysłu konstruktorów do eksploatacji w pojeździe

06-11-2019

Od ponad stu lat Philips konsekwentnie pracuje nad rozwojem oświetlenia pojazdów mechanicznych. Jednak osiągnięcie obecnej pozycji marki wśród koncernów motoryzacyjnych i kierowców nie byłoby możliwe bez utrzymania wysokich standardów jakości na etapie produkcji i dystrybucji.

Technika - produkcja żarówek halogenowych Philips

Największa Corolla z najmocniejszą hybrydą

05-11-2019

Dwunastą generacją Toyota Corolla powraca w pełnej krasie na europejskie salony. W palecie silników nie ma już diesli, ich miejsce zajmują hybrydy.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - 12. generacja Toyoty Corolla w nadwoziu kombi z napędem hybrydowym

Październik i Wszystkich Świętych na polskich drogach

04-11-2019

Statystycznie październik może okazać się najtragiczniejszym miesiącem tego roku na polskich drogach. W okresie Wszystkich Świętych zginęło mniej osób niż poprzednio.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Październik i Wszystkich Świętych na polskich drogach

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 44/2019

02-11-2019

W zestawieniu: Nie żyje dziennikarz motoryzacyjny Wojciech Romański, Honda Jazz jako crossover i hybryda, Ładowanie elektryka z latarni ulicznej, Szykuje się kolejna fuzja producentów samochodów, Telefon 19-111.

Wydanie na weekend - Nie żyje dziennikarz motoryzacyjny, Wojciech Romański

Nie do końca przemyślane rozwiązania

30-10-2019

Dacia Duster to obecnie najtańszy na polskim rynku SUV, który można doposażyć w kilka nowoczesnych elementów poprawiających komfort użytkowania. Jednak po stronie minusów punktujemy trzy rozwiązania mające wpływ na bezpieczeństwo.

Testy - Dacia Duster II 2WD - plusy i minusy testu

Peugeot 208

29-10-2019

Peugeot 208 w swoim drugim teście zderzeniowym Euro NCAP otrzymał tylko cztery gwiazdki. To między innymi wynik braku funkcji wykrywania obecności rowerzysty podczas hamowania awaryjnego.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Peugeot 208 - uderzenie w przeszkodę stałą

Jeep Cherokee

28-10-2019

Zmodernizowany w 2018 roku Jeep Cherokee otrzymał cztery gwiazdki Euro NCAP. Wynik nie mógł być wyższy, bo na liście wyposażenia zabrakło kilku elementów, a te które były obecne nie zawsze zapewniały odpowiednią ochronę.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Jeep Cherokee - uderzenie w przeszkodę stałą

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 43/2019

26-10-2019

W zestawieniu: Bezpłatna kontrola oświetlenia, Ósma odsłona Volkswagena Golfa, Pierwsze podsumowania akcji Bezpieczna droga do szkoły z ITD, Debata o smogu, nie tylko w Warszawie, Pierwszy tunel na Zakopiance gotowy.

Wydanie na weekend - Bezpłatna kontrola oświetlenia

Dziecko w Dacii Duster II - foteliki i wózki

25-10-2019

Atutem Dacii Duster jest wysokie nadwozie, co ułatwia wykonanie wszystkich czynności podczas wkładania nosidełka lub zapięcia dziecka w foteliku samochodowym. W pojemnym i ustawnym bagażniku zmieściliśmy jednocześnie oba wózki - z gondolą i spacerówkę.

Testy - Dacia Duster II 2WD - próby z montażem fotelików dziecięcych

Testy emisji spalin w Fiacie Panda, Seacie Arona i Skodzie Octavia

24-10-2019

Niezależna organizacja Green NCAP zaprezentowała wyniki testów kolejnych trzech modeli samochodów. Oceniany jest przede wszystkim poziom emisji spalin i zużycia paliwa.

Green NCAP - Fiat Panda CNG, SEAT Arona i Skoda Octavia - październik 2019

BMW serii 3

23-10-2019

Nowe BMW serii 3 otrzymało lepsze noty Euro NCAP, co testowana równolegle seria 1. Na tle ocenianych w tym roku modeli wszystkich marek "trójka" zapewnia wysokie bezpieczeństwo osobom dorosłym, jak i pieszym.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - BMW serii 3 - uderzenie w przeszkodę stałą

Dziecko w Dacii Duster II - wyposażenie samochodu

22-10-2019

W porównaniu z poprzedniczką, nowością na liście wyposażenia drugiej generacji Dacii Duster jest top-tether. System pokładowej rozrywki został wzbogacony o możliwość podłączenia zawartości smartfona.

Testy - Dacia Duster II 2WD - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

BMW serii 1

21-10-2019

Nowe BMW serii 1 pomimo, że otrzymało pięć gwiazdek Euro NCAP nie osiągnęło dobrych wyników. Poziom bezpieczeństwa dorosłych plasuje go niemal na końcu zestawienia testowanych w tym roku modeli wszystkich marek.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - BMW serii 1 - uderzenie w przeszkodę stałą

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 42/2019

19-10-2019

W zestawieniu: Propozycje zmian w zakresach kontroli drogowej, Toyota Yaris z centralną poduszką powietrzną i nowym układem hybrydowym, Inwestycje Polskiej Grupy Energetycznej w rozwój elektromobilności, Piąta edycja Warsaw Motor Show, Służby zimowego utrzymania dróg już w pogotowiu.

Wydanie na weekend - Propozycje zmian w zakresach kontroli drogowej

Kolejny sprawdzian rynkowego hitu Dacii

18-10-2019

W dobie pojazdów elektrycznych i półautonomicznych rynkowy sukces odnosi model o dość prostej konstrukcji. Nabywców przyciąga wciąż modnym nadwoziem SUV-a i przede wszystkim ceną oraz wyposażeniem.

Testy - Dacia Duster II 2WD - wersja z napędem na przednią oś

SsangYong Korando

17-10-2019

Do trzech razy sztuka, w dotychczasowych testach zderzeniowych Euro NCAP SsangYong Tivolii i XLV otrzymały po cztery gwiazdki. Nowe Korando jest więc pierwszym w historii modelem tej marki z najwyższą oceną.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - SsangYong Korando - uderzenie w przeszkodę stałą

Praktyczny w użytkowaniu, kosztowny w eksploatacji

16-10-2019

Kilka rozwiązań zastosowanych w Fordzie Focus kombi Active docenią rodziny z małymi dziećmi. Dla odmiany silnik benzynowy ma większy apetyt na paliwo.

Testy - Ford Focus IV kombi Active - plusy i minusy testu

Akcje serwisowe Toyoty i Lexusa

15-10-2019

Ostatnie wezwania do ASO skierowane zostały do właścicieli kilku modeli Toyoty i Lexusa. W sumie wykryte problemy dotyczą 5562 samochodów.

Akcje przywoławcze do serwisów - październik 2019 - Toyota Auris

Skoda Kamiq

14-10-2019

Kamiq, nowy model Skody to także debiutant w testach zderzeniowych Euro NCAP. A jednak nie do końca, bo część wyników dziedziczy od bliźniaczej konstrukcji - Scali.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Skoda Kamiq - uderzenie w przeszkodę stałą

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 41/2019

12-10-2019

W zestawieniu: Powstała polska marka podzespołów i części motoryzacyjnych, Cztery nowe hybrydy w gamie Peugeot, Kolejny ebus z Polski, Pół wieku w służbie bezpieczeństwa drogowego, Inwestycje drogowe w zachodniopomorskim i śląskim.

Wydanie na weekend - Powstała polska marka podzespołów i części motoryzacyjnych

Dziecko w Fordzie Focus kombi - foteliki i wózki

11-10-2019

Wyższe zawieszenie Focusa Active poprawia komfort wykonywania czynności związanych z dziećmi podróżującymi w fotelikach. Pojemność bagażnika kombi nie może być zaskoczeniem, ale jest w nim praktyczne rozwiązanie zwiększające wysokość.

Testy - Ford Focus IV kombi Active - próby z montażem fotelików dziecięcych

Dziecko w Fordzie Focus kombi - wyposażenie samochodu

10-10-2019

Ford Focus kombi Active zaskoczył nas sposobem zmiany statusu przedniej poduszki powietrznej pasażera. W Pakiecie Family otrzymamy zintegrowaną blokadę otwierania bocznych szyb i drugiej pary drzwi.

Testy - Ford Focus IV kombi Active - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera z pozycji menu komputera pokładowego

BMW na pięć, Jeep i Peugeot na cztery gwiazdki Euro NCAP

09-10-2019

Dwa modele BMW otrzymały najwyższe noty w najnowszych testach zderzeniowych Euro NCAP. Jeep Cherokee i Peugeot 208 otrzymały cztery gwiazdki, tracąc punkty w zakresie ochrony potrąconych pieszych i rowerzystów.

Najnowsze wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP - BMW serii 1 - Październik 2019

Mercedes EQC

08-10-2019

SUV Mercedesa z napędem elektrycznym powiększa grono modeli z pięcioma gwiazdkami Euro NCAP. EQC wyróżnia się wysoką notą za poziom ochrony dzieci.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Mercedes EQC - uderzenie w przeszkodę stałą

Mercedes CLA

08-10-2019

Nowe wcielenie Mercedesa CLA to najwyżej oceniony uczestnik tegorocznych testów zderzeniowych Euro NCAP. Uwagę zwracają wysokie noty za poziom bezpieczeństwa dzieci i ochronę pieszych.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Mercedes CLA - uderzenie w przeszkodę stałą

Active - mała dopłata za więcej korzyści z Focusa kombi

07-10-2019

Zainteresowani zakupem nowego Focusa mają w czym wybierać. Jedną z nowych propozycji Forda jest podwyższona wersja Active, która w naszym teście została połączona z nadwoziem kombi.

Testy - Ford Focus IV kombi Active - zmodyfikowany przód w stylu crossovera

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 40/2019

05-10-2019

W zestawieniu: Oto Najbezpieczniejsi młodzi kierowcy w Polsce, Toyota C-HR z mocniejszą hybrydą, Elektromobilność stawia nowe wyzwania nie tylko branży motoryzacyjnej, Grupa PSA inwestuje w rynek części zamiennych i sieć serwisów, Nowe przetargi i inwestycje GDDKiA.

Wydanie na weekend - Oto Najbezpieczniejsi młodzi kierowcy w Polsce

BMW Z4

03-10-2019

BMW Z4 to dowód, że nawet roadster z miękkim dachem może sprostać ostrym kryteriom stawianym przez Euro NCAP. Model ten wyróżnił się najwyższą oceną w historii tych testów, jaką przyznano za ochronę pieszych.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - BMW Z4 - uderzenie w przeszkodę stałą

KID - Karta informacyjna dziecka

02-10-2019

BabySafe, polska marka fotelików samochodowych, wyszła z ciekawą inicjatywą. To naklejka KiD, na której można wpisać podstawowe informacje o dziecku.

Bezpieczeństwo dziecka - Karta informacyjna dziecka

Dramatyczna seria czterech dni

01-10-2019

Tragicznie zakończył się wrzesień na polskich drogach. Tylko w czasie czterech następujących po sobie dniach zginęło 49 osób, co stanowi blisko jedną czwartą wszystkich ofiar z tego miesiąca.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Dramatyczna seria czterech dni

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 39/2019

28-09-2019

W zestawieniu: Bezpiecznie do szkoły, Rewolucyjne zmiany w nowym BMW 1, Zaproszenie na targi EkoFlota 2019, Zmiany na Zakopiance i A18, Domorośli mechanicy samochodowi.

Wydanie na weekend - Bezpiecznie do szkoły - akcja Michelin Polska

Złożony problem z widocznością na drodze

25-09-2019

Następujące z wiekiem pogorszenie wzroku jest procesem naturalnym, potrafimy jednak skutecznie niwelować jego objawy. Podobną analogię można przypisać do oświetlenia pojazdu, ale w tym przypadku przykładamy do tego mniejszą wagę.

Na efektywność oświetlenia przez pojazd drogi wpływa wiele czynników

Porsche

23-09-2019

Elektryczne Porsche Taycan jeszcze przed oficjalną wzbudził niemałe emocje. Wszystko za sprawą korespondencyjnego pojedynku z Teslą toczonego o najszybszy przejazd na torze Nurburgring.

Porsche na IAA 2019 - Debiut pierwszego elektrycznego modelu - Taycan

Opel

20-09-2019

W tym roku Opel wprowadził już do swojej oferty kilka nowości, ale na salonie samochodowym we Frankfurcie najważniejsze miejsce zajęła Corsa. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się egzemplarz z napędem elektrycznym.

Opel na IAA 2019 - Debiut szóstej generacji Corsy

Hyundai

17-09-2019

Z gamy wielu modeli na stoisku Hyundaia, to najmniejszy i10 tworzył pierwszą linię ekspozycji. Dopiero za szpalerem kilku jego egzemplarzy zaparkowano concept-car "45".

Hyundai na IAA 2019 - Debiut trzeciej generacji i10

Honda

16-09-2019

Na początku roku Honda wprowadziła do swojej europejskiej oferty CR-V z nowej generacji napędem hybrydowym. Teraz stawia kolejny krok w kierunku elektromobilności prezentując gotowy do produkcji model e.

Honda na IAA 2019 - Rozpoczęcie strategii Electric Vision

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 37/2019

14-09-2019

W zestawieniu: Najwyższa Izba Kontroli krytykuje działanie odcinkowego pomiaru prędkości, Kia XCeed i Ceed kombi plug-in, Kongres Nowej Mobilności, Nominowani do World Car Awards 2020, Powstaje kolejny odcinek S7 pod Krakowem.

Wydanie na weekend - Wydanie na weekend - Najwyższa Izba Kontroli krytykuje działanie odcinkowego pomiaru prędkości

Ekologicznie i rodzinnie

09-09-2019

Renault ZOE zaskoczył nas w dwóch aspektach - osiągów na jednym ładowaniu baterii i możliwości montażu aż trzech fotelików dziecięcych typu Isofix. Nasze uwagi, chociaż można je zaliczyć tylko do praktycznych, mają wpływ na bezpieczeństwo.

Testy - Renault ZOE 2018 - plusy i minusy testowanego modelu Renault z napędem elektrycznym

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 36/2019

07-09-2019

W zestawieniu: Najbezpieczniejszy Młody Kierowca, Nissan prezentuje drugą generację Juke, W oczekiwaniu na ważną nowelizację przepisów drogowych, Ważny zakład Delphi Technologies powstał w Polsce, S17 coraz dłuższa, S10 coraz bliżej realizacji.

Wydanie na weekend - Najbezpieczniejszy Młody Kierowca

Audi A1

06-09-2019

Nowe Audi A1, podobnie jak poprzednia generacja, dołącza do grona aut z oceną pięciu gwiazdek Euro NCAP. Uwagę zwraca bardzo wysoka nota za działanie systemów podnoszących bezpieczeństwo - głównie Audi pre sense front w scenariuszach awaryjnego hamowania przed innym pojazdem.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Audi A1 - po uderzeniu w przeszkodę stałą

Dziecko w Renault ZOE - foteliki i wózki

05-09-2019

Trzy pary mocowań Isofix w Renault ZOE powinny zapewnić większy komfort w rozmieszczeniu fotelików dziecięcych. Bagażnik, pomimo obecności w nim kabli do ładowania, okazał się bardzo pojemny.

Testy - Renault ZOE 2018 - testy z wykorzystaniem fotelików dziecięcych Maxi-Cosi, Britax-Romer i Recaro

Wszystkie na pięć gwiazdek

04-09-2019

W najnowszej serii testów zderzeniowych Euro NCAP wszystkim modelom przyznano maksymalną liczbę pięciu gwiazdek. Ale obecność trzech z nich zasługuje na dodatkową uwagę - to rzadko oceniany roadster (tu ponownie BWM Z4) oraz trzeci w historii SsangYong (Korando), a także poprawiony w kilku aspektach bezpieczeństwa nowy Ford Focus.

Najnowsze wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP - Audi A1, Wrzesień 2019

Dziecko w Renault ZOE - wyposażenie samochodu

03-09-2019

Elektryczny maluch Renault zaskakuje trzema parami uchwytów do montowania fotelików dziecięcych typu Isofix. Część z opisywanych przez nas elementów dostępnych jest dopiero w topowej wersji wyposażenia Intens - dla przypomnienia testujemy model z rocznika 2018.

Testy - Renault ZOE 2018 - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Optymistyczne podsumowanie sierpnia

02-09-2019

Statystycznie sierpień należy do jednego z najtragiczniejszych miesięcy w skali roku na polskich drogach. Miniony, na podstawie wstępnych danych policji, był pod tym względem inny!

Podsumowanie sierpnia na polskich drogach - mniej ofiar śmiertlenych

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 35/2019

31-08-2019

W zestawieniu: Ferdinand Piech (1937-2019), Facelifting Opla Astra, Niebawem rozpocznie się seryjna produkcja polskiego elektryka?, Coraz bliżej połączenia Orlenu z Lotosem, Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej.

Wydanie na weekend - Zmarł Ferdinand Piech

Właściciele Audi, BMW, Fiatów i Opli wzywani do ASO

30-08-2019

W ponad 1700 egzemplarzach samochodów stwierdzono ryzyko wystąpienia fabrycznej usterki. Tym razem największa akcja serwisowa dotyczy II-generacji Opla Vivaro.

Akcje przywoławcze do serwisów - sierpień 2019 - Audi Q5

Wstępne podsumowanie wakacji 2019 na polskich drogach

29-08-2019

Jeszcze przed końcem wakacji przedstawiciele Policji, Inspekcji Transportu Drogowego i Straży Pożarnej podsumowali zdarzenia na polskich drogach. Przed nami ostatni weekend, podczas którego wystąpią dodatkowe utrudnienia w ruchu.

Wstępne podsumowaie sytuacji na polskich drogach w czasie wakacji 2019

Kolejne okazje do sprawdzenia samochodu na mobilnym testerze zawieszenia BILSTEIN

28-08-2019

Szesnaście kolejnych punktów z mobilnym testerem zawieszenia przygotował BILSTEIN dla polskich kierowców. Ciesząca się od kilku lat dużą popularnością akcja ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo na drogach.

BILSTEIN bezpłatnie sprawdzi stan techniczny zawieszenia w samochodach osobowych i lekkich dostawczych, Wrzesień 2019

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 34/2019

24-08-2019

W zestawieniu: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci renty ofiarom wypadków drogowych, Czwarta generacja Audi RS 6 Avant, Posiłki w trakcie podróży, PSA szykuje się do produkcji pojazdów dostawczych w Gliwicach, Domykanie obwodnicy Łodzi.

Wydanie na weekend - UFG będzie wypłacał renty poszkodowanym w wypadkach

Dziecko w Citroenie C5 Aircross - wyposażenie samochodu

22-08-2019

Citroen C5 Aircross wyróżnia się trzema parami uchwytów Isofix do mocowania fotelików dziecięcych. Z listy wyposażenia tego modelu zabrakło tylko panoramicznego dachu, który zaliczamy do elementów podnoszących komfort podróży najmłodszych pasażerów.

Testy - Citroen C5 Aircross - przełącznik statusu przedniej poduszki powietrznej pasażera

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 33/2019

17-08-2019

W zestawieniu: Edukacja brd w Miejscach Obsługi Podróżnych, Porsche Cayenne z turbodoładowaniem hybrydy, Coraz bliżej do ukończenia S7, S19 i S61, Pomoc w znalezieniu wolnego miejsca parkingowego, Miód z pasieki... Mercedesa.

Wydanie na weekend - Letnie akcje promujące bezpieczną jazdę w Miejscach Obsługi Podróżnych

Sześć marek samochodów osobowych ogłasza akcje serwisowe

14-08-2019

Abarth, Audi, Kia, Mercedes, SEAT i Skoda to marki, które rozesłały właśnie swoim klientom wezwania do przyjazdu do ASO. Najwięcej ich dotyczy Arony i Ibizy.

Akcje przywoławcze do serwisów - sierpień 2019 - Abarth 124 Spider

Park - bez zarchiwizowanych - samochodów osobowych

13-08-2019

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego opublikował branżowy raport za ubiegły rok. Uwzględniono w nim realny park pojazdów silnikowych zarejestrowanych w naszym kraju, niemal 75 procent z nich to samochody osobowe.

Z rynku - realny park zarejestrowanych samochodów osobowych w Polsce - 2018

Zaskakująco dużo w kwestii bezpieczeństwa

12-08-2019

Przy ocenie Abartha 124 Spider tylko jeden wyróżniony element wiąże się ze specyficzną budową nadwozia. Pozostałe, zarówno plusy i minusy, mogą się znaleźć w każdym modelu samochodu.

Testy - Abarth 124 Spider - plusy i minusy testowanego roadstera z miękkim dachem

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 32/2019

10-08-2019

W zestawieniu: Czym są i jak korzystać z urządzeń transportu osobistego?, Wybrane modele Volkswagena zyskują wyposażenie IQ.Drive, GDDKiA inwestuje w edukację i poprawę bezpieczeństwa, Sprzedaż opon w Polsce i w Europie, Robert Kubica pojedzie bolidem F1 w Gdyni.

Wydanie na weekend - Projekt zmian w przepisach odnoszących się do urządzeń transportu osobistego, w tym hulajnóg elektrycznych

Dziecko w Abarth 124 Spider - foteliki i wózki

09-08-2019

Na jedynym miejscu pasażera zamontowaliśmy foteliki ze wszystkich grup, jednak do każdego mamy jakieś uwagi. W bagażniku Abartha 124 Spider zmieścił się tylko jeden z używanych przez nas wózków dziecięcych.

Testy - Abarth 124 Spider - próby z fotelikami dziecięcymi

Dziecko w Abarth 124 Spider - wyposażenie samochodu

08-08-2019

Roadster Abarth 124 Spider wyposażony został prawie w komplet rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo i komfort dziecka, jaki może znaleźć się w dwuosobowym aucie. Na plus zaskakuje w nim sposób rozwiązania dezaktywacji przedniej i bocznej poduszki powietrznej pasażera.

Testy - Abarth 124 Spider - system automatycznego rozpoznania obecności fotelika dziecięcego

Miejska Fiesta z cechami crossovera

07-08-2019

Ósma generacja Fiesty pojawiła się w naszych testach na początku ubiegłego roku. W międzyczasie Ford wprowadził do swojej gamy wersje z oznaczeniem Active.

Testy - Ford Fiesta Active - Do zwykłej wersji Fiesty dodano kilka elementów charakterystycznych dla crossoverów

Roadster - jak z innej bajki

06-08-2019

W naszych testach pojawia się całe spektrum samochodów osobowych - od dwumiejscowego Smarta po Sprintera z podwójną kabiną i przestrzenią ładunkową. Nigdy jednak nie było dwumiejscowego roadstera, w dodatku o bardzo bogatym rodowodzie sportowym.

Testy - Abarth 124 Spider - to sportowa odmiana Fiata 124 Spider i czwartej generacji Mazdy MX-5

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 31/2019

03-08-2019

W zestawieniu: Otwarcie odcinka na A1, Hyundai Kona Hybrid, ITD o kontrolach na półmetku wakacji, Pojazdy specjalne w CEPiK, Continental na IAA we Frankfurcie.

Wydanie na weekend - Otwarto nowy odcinek autostrady A1 będący częścią obwodnicy Częstochowa

Wakacyjne wyjazdy samochodem obciążają pracę amortyzatorów

02-08-2019

W trakcie codziennej eksploatacji samochodu nie zawsze dostrzeżemy nieprawidłowości w pracy amortyzatorów. Czynnikiem uwypuklającym te objawy może być większe obciążenie pojazdu podczas wakacyjnych podróży.

Porady - Wakacyjne wyjazdy samochodem obciążają pracę amortyzatorów

Tragiczna połowa wakacji

01-08-2019

Od lat lipiec jest jednym z najtragiczniejszych miesięcy na polskich drogach. Niestety, miniony też jest tego potwierdzeniem, a do tego dochodzą nietrzeźwi kierujący, jednego z nich poznaliśmy nawet z imienia i nazwiska.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Półmetek wakacji na polskich drogach

Blisko 9,5 tysiąca samochodów musi trafić do serwisów

31-07-2019

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał od producentów samochodów informacje o kolejnych akcjach serwisowych. Najwięcej wezwań otrzymają posiadacze modeli Hondy, Porsche i Toyoty.

Akcje przywoławcze do serwisów - lipiec 2019 - Alpine A110

Dzieci na pokładzie Klasy biznes

30-07-2019

Niemal w każdym współczesnym modelu Mercedesa na plus powinniśmy wyróżnić system automatycznego rozpoznania obecności fotelika dziecięcego, a na minus miejsce montażu gaśnicy pod fotelem kierowcy. W podsumowaniu testu Klasy V punktujemy więc inne elementy i rozwiązania.

Testy - Mercedes Klasa V - plusy i minusy testowanego egzemplarza samochodu

Tesla Model 3

29-07-2019

Tesla Model 3 osiągnął najwyższą ocenę w zakresie elementów podnoszących bezpieczeństwo wśród wszystkich testowanych w tym roku modeli. Uwagę zwracają również dobre wyniki za ochronę dorosłych.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Tesla Model 3 - uderzenie w przeszkodę stałą

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 30/2019

27-07-2019

W zestawieniu: Nowe inwestycje Toyota Motor Manufacturing Poland, Od września Skoda Kamiq na polskim rynku, Kandydaci do CotY 2020, Coraz więcej ładowarek przy dworcach kolejowych, Nowy wykonawca fragmentu A1.

Wydanie na weekend - Toyota Motor Manufacturing Poland modernizuje dwie fabryki w Polsce, które zajmują się produkcją układów napędowych do hybryd

Dziecko w Mercedesie Klasa V - wyposażenie samochodu

25-07-2019

Mercedes Klasa V wyróżnia się systemem automatycznego rozpoznawania obecności fotelika dziecięcego z przodu oraz czteroma parami Isofix na miejscach z tyłu. Z elementów, których obecność wyróżniamy w naszych testach zabrakło uchwytów do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.

Mercedes Klasa V - system automatycznej dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera

Trzy marki samochodów dominują na polskim rynku

24-07-2019

W pierwszym półroczu 2019 roku o niecałe dwa procent wzrosła sprzedaż nowych samochodów osobowych w Polsce. Liderem rynku pozostaje Skoda, ale w zestawieniach TOP 10 klientów indywidualnych i podmiotów gospodarczych widać odmienne preferencje.

Z rynku - sprzedaż nowych samochodów w Polsce w pierwszy półroczu 2019 roku

Klasa sama dla siebie

23-07-2019

Mercedes to jedyna w Europie marka z segmentu premium, która oferuje bardzo dużego vana. Co prawda opartego na samochodzie dostawczym, ale zaprojektowanego z myślą o najwyższym komforcie podróżowania.

Testy - Mercedes Klasa V wersja Exclusive z pakietem stylistycznym AMG

Skoda Scala

22-07-2019

Scala debiutuje w ofercie Skody i testach zderzeniowych Euro NCAP. Oceniany egzemplarz, pomimo braku opcjonalnej poduszki kolanowej kierowcy, wyróżnia się jedną z najwyższych w tym roku not w zakresie bezpieczeństwa dorosłych.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Skoda Scala - po uderzeniu w przeszkodę odkształcalną

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 29/2019

20-07-2019

W zestawieniu: Kolejne kontrole autobusów i wyniki akcji SMOG, Pick-up powraca do oferty Jeepa, Peugeot prowadzi kolejne testy z pojazdem autonomicznym, Ograniczenia ruchu na A4 i ważna inwestycja w Świnoujściu, Dynamiczny wzrost rejestracji jednośladów.

Wydanie na weekend - Kolejne niepokojące wyniki kontroli stanu technicznego autobusów

Siedmiu producentów samochodów wysyła wezwania do serwisów

19-07-2019

Kolejne akcje serwisowe w Polsce ogłosiły BMW, Citroen, Fiat, Ford, Mercedes, Mitsubishi oraz Volvo. W sumie zgłoszone do UOKiK usterki dotyczą ponad 11,5 tysiąca samochodów.

Akcje przywoławcze do serwisów - lipiec 2019 -

Fotelik Britax-Romer KidFix III z nakładką XP

18-07-2019

Britax-Romer wprowadził na polski rynek trzecią generację fotelika samochodowego KidFix z oznaczeniem S. Model ten wyróżnia się nakładką amortyzującą XP.

Bezpieczeństwo dziecka - trzecia generacja fotelika samochodowego Britax-Romer KidFix S z nakładką amortyzującą XP

Pozorna oszczędność z zakupu nieoryginalnych lamp ksenonowych

17-07-2019

Globalizacja rynku niesie korzyści dla producentów i konsumentów, ale i poważne ryzyko. Dziś o wiele łatwiej wprowadzić bowiem do sprzedaży na rynek podrabiane produkty. W przypadku lamp ksenonowych marka Philips stosuje zabezpieczenia, ale pomijając kwestie prawne, podróbki mają duży wpływ na użytkowanie i bezpieczeństwo na drodze.

Porady - tylko zakup oryginalnych lamp ksenonowych gwarantuje prawidłowe oświetlenie drogi

Mercedes Klasa GLE

16-07-2019

Nowy GLE, podobnie jak testowany w tej turze Mercedes Klasy B, otrzymał wysokie noty w zakresie bezpieczeństwa dzieci. W obu modelach specjaliści z Euro NCAP mają te same zastrzeżenia do działania systemu autonomicznego hamowania przed przeszkodą.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Mercedes Klasa GLE - uderzenie w przeszkodę stałą

Mercedes Klasa B

15-07-2019

System rozpoznawania fotelika ustawionego tyłem do kierunku jazdy na miejscu pasażera podniósł oceny w zakresie bezpieczeństwa dzieci. Dzięki temu nowa Klasa B, na tle wszystkich testowanych w tym roku modeli, wyróżnia się najwyższą z uzyskanych not.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - Mercedes Klasa B - uderzenie w słup

Przegląd mijającego tygodnia - 28/2019

13-07-2019

W zestawieniu: Szokujące wyniki z kontroli stanu technicznego autokarów, Renault zapowiada drugą generację Captura, Zielone tablice dla profesjonalistów, Wkład Toyoty w rozwój poduszek powietrznych, Pojazd autonomiczny wyjedzie na autostradę A4.

Wydanie na weekend - GITD publikuje szokujące szczegóły z kontroli stanu technicznego autokarów

Zaskakujący podczas jazdy, mniej praktyczny w użytkowaniu

12-07-2019

To zbyt oczywiste, że 9-osobowe nadwozie będzie jednym z plusów Fiata Talento, ale wybrany do niego silnik można było ocenić dopiero podczas jazdy. Wszystkie nasze uwagi, włącznie ze sposobem dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera, dotyczą praktycznych rozwiązań zastosowanych w tym modelu.

Fiat Talento - podsumowanie testu - plusy i minusy

Zielone gwiazdki NCAP dla pięciu modeli samochodów

11-07-2019

Green NCAP to nowa, niezależna inicjatywa instytucji europejskich, której zadaniem jest promowanie ekologicznych pojazdów. Podstawową formą działalności są testy czystości spalin i zużycia paliwa - dziś ogłoszono wyniki dla kolejnych pięciu modeli samochodów.

Green NCAP to nowe, niezależne testy sprawności jednostek napędowych w samochodach osobowych

Dziecko w Fiacie Talento kombi - foteliki i wózki

10-07-2019

Wysoko ustawiona kabina pasażerska i szeroko otwierane (przesuwane) boczne drzwi Fiata Talento zdecydowanie ułatwiają wszystkie czynności związane z wsadzaniem i wyjmowaniem dzieci z fotelików. Duży bagażnik z łatwością pomieścił oba wózki, ale konstruktorzy auta nie do końca przemyśleli rozmieszczenie uchwytów do linek zabezpieczających przewożone przedmioty.

Fiat Talento - próby z fotelikami samochodowymi dla dzieci

Dziecko w Fiacie Talento kombi - wyposażenie samochodu

09-07-2019

W dziewięcioosobowym Fiacie Talento kombi dostępne są tylko dwa miejsca przystosowane do mocowania fotelików dziecięcych typu Isofix. Wszystkie elementy podnoszące bezpieczeństwo i komfort podróży najmłodszych pochodzą z Renault.

Fiat Talento - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Kia Ceed

08-07-2019

Nowa Kia Ceed została dwa razy oceniona w testach Euro NCAP. Pięć gwiazdek odnosi się do modeli z opcjonalnym pakietem, który zawiera system FCA rozszerzony o funkcje wykrywania obecności pieszych i rowerzystów.

Wyższa nota Euro NCAP przypadła modelom wyposażonym z system FCA z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów


Przegląd mijającego tygodnia - 27/2019

06-07-2019

W zestawieniu: Trzy ważne zasady z zachowania się na autostradzie, Pierwsze ceny nowego Peugeot 208, Nowe przepisy dotyczące kursów i egzaminów na prawo jazdy, Volkswagen wznawia szkolenia dzieci z udzielania pierwszej pomocy, GDDKiA udostępni ważne odcinki dróg jeszcze w te wakacje.

Rusza akcja promująca bezpieczne zachowanie na autostradach - utrzymanie odpowiedniej odległości, patrzenie w lusterka oraz trzymanie się prawego pasa


Renault ze znaczkiem Fiata dla dziewięciu osób

05-07-2019

Nie dojdzie do zapowiadanego niedawno mariażu Fiata z Renault, ale współpraca pomiędzy tymi markami już zaistniała. Jej efektem są bliźniacze modele Talento i Trafic.

Fiat Talento to bliźniak Renault Trafic


DS3 Crossback

04-07-2019

Podwójne oceny DS3 Crossback odnoszą się do modelu bez i z systemem Active Safety Brake. Jego obecność i działanie ma wagę jednej gwiazdki Euro NCAP.

Testy zderzeniowe Euro NCAP - DS3 Crossback uderzenie w przeszkodę


Podwójne oceny w testach zderzeniowych Euro NCAP dla DS3 Crossback i Kii Ceed

03-07-2019

Sześć kolejnych samochodów uzyskało maksymalną liczbę pięciu gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Nie wszystkie jednak za pierwszym podejściem, w dwóch przypadkach powtórzono próby modeli z opcjonalnym wyposażeniem.

Najnowsze wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP - DS3 Crossback miał w nich dwa podejścia, Lipiec 2019


Philips wprowadza kolejne typy retrofitów drugiej generacji

02-07-2019

Retrofity to oświetlenie przyszłości, które już dziś oferowane jest w sprzedaży. Philips rozszerzył właśnie ich ofertę o odpowiedniki typów H1, H11 i HIR2 drugiej generacji.

Nowe retrofity LED Philips H1, H11 i HIR2 drugiej generacji


Czerwiec - najtragiczniejszym miesiącem tego roku na polskich drogach

01-07-2019

Jeden czerwcowy dzień okazał się najtragiczniejszą dobą zarówno pod względem liczby wypadków i osób rannych, jak i zabitych. Zaskakująco spokojnie na drogach było podczas święta Bożego Ciała.

Podsumowanie czerwca na polskich drogach - wypadki, ranni, zabici.


Przegląd mijającego tygodnia - 26/2019

29-06-2019

W zestawieniu: Zasada jazdy na suwak będzie w końcu unormowana?, Od teraz Ford Puma w nadwoziu crossovera, Czy będzie maksymalnym termin na zarejestrowanie pojazdu?, Fabryka w Gliwicach zakończy produkcję Astry, Kolejne inwestycje w poprawę przejezdności i bezpieczeństwa na polskich drogach.

Rządowy projekt w sprawie jazdy na tzw. suwak


Dziecko w Volvo S90 - foteliki i wózki

25-06-2019

Nasze Volvo S90 wyposażono w opcjonalne podwyższenia dla starszych dzieci, co też poszerzyło zakres naszych testów z fotelikami. Pojemny bagażnik bez trudu zmieścił dwa wózki, ale trzeba się natrudzić z zabezpieczeniem ich na czas transportu.

Oceny z prób montowania fotelików samochodowych i pakowania wózków dziecięcych do nowego Volvo S90


Dziecko w Volvo S90 - wyposażenie samochodu

24-06-2019

S90, flagowa limuzyna Volvo, została bogato wyposażona pod kątem bezpieczeństwa i komfortu podróży dzieci. Jednym z rzadko spotykanych elementów jest podwyższenie zastępujące fotelik samochodowy.

TESTY | Elementy wyposażenia podnoszące bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci w Volvo S90


Przegląd mijającego tygodnia - 25/2019

22-06-2019

W zestawieniu: Rewolucja w ubezpieczeniach AC, Odświeżony Volkswagen Passat, wózek dziecięcy Cybex e-Priam, Większa przejezdność na A2 i S17, Sieci Shell, Lotos i AS 24 z większą ofertą dla kierowców i podróżnych.

Aviva wprowadza ubezpieczenia AC na krótsze okres niż miesiąc


Przegląd mijającego tygodnia - 24/2019

15-06-2019

W zestawieniu: Hasło Bezpieczny Przejazd wciąż aktualne, Peugeot 508 z większym bagażnikiem, Cyfrowe prawo jazdy, Budowy dróg z poślizgami, Podsumowanie W Series i Dacia Duster Elf Cup.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Hasło Bezpieczny Przejazd wciąż aktualne


Toyota Corolla

07-06-2019

Powracająca na europejski rynek Corolla od razu zaliczyła testy zderzeniowe Euro NCAP, otrzymując w nich maksymalną liczbę pięciu gwiazdek. Na tle wszystkich modeli ocenach w tym roku wyróżnia się najwyższą notą za ochronę potrąconego pieszego.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP | Toyota Corolla | Maj 2019


Renault Clio

06-06-2019

Renault to jeden z tych producentów samochodów, którzy wytyczali coraz wyższe standardy w bezpieczeństwie na drodze. W parze z nimi szły wyniki w testach zderzeniowych Euro NCAP. Nie inaczej jest teraz, nowe Clio otrzymało w nich bardzo wysokie noty za ochronę osób dorosłych i dzieci.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP | Renault Clio | Maj 2019


Mazda 3

05-06-2019

Na tle wszystkich modeli ocenianych w tym roku przez Euro NCAP, nowa Mazda 3 wyróżnia się najwyższą notą w kategorii bezpieczeństwo dorosłych. Uwagę zwraca także wysoki poziom ochrony podróżujących nią dzieci.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP | Mazda 3 | Maj 2019


Lexus UX

04-06-2019

Wzorem innych modeli Lexusa, także crossover UX wyposażony został w osiem poduszek powietrznych. Nie przełożyło się to jednak na stu procentową ochronę nóg osób siedzących z przodu, pomimo to wyniki uzyskane za bezpieczeństwo dorosłych należą do jednych z najwyższych.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP | Lexus UX | Maj 2019


Dwie skrajności w majowych statystykach wypadków na polskich drogach

03-06-2019

Według wstępnych danych policji w maju na polskich drogach zginęło 185 osób. W trzecią środę miesiąca odnotowano aż 16 zabitych, dzień później "tylko" jedną.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Wypadki drogowe w Polsce - Dwie skrajności w majowych statystykach wypadków na polskich drogach | Maj 2019


Rodzinny i praktyczny kombivan

30-05-2019

Od samego początku testu chwalimy Opla Combo Life za rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci. W podsumowaniu pozostawiamy tylko jedno z nich, pozostałe docenią wszyscy użytkownicy.

TESTY | Plusy i minusy | Rodzinny i praktyczny


Audi e-tron

29-05-2019

Pierwszy seryjnie produkowany model Audi z napędem elektrycznym otrzymał komplet gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Na uwagę zasługuje maksymalna ocena w próbach z autonomicznym systemem hamowania przy dużych prędkościach.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP | Audi e-tron | Maj 2019


Dziecko w Oplu Combo Life E - foteliki i wózki

28-05-2019

Drugi rząd siedzeń Opla Combo Life z łatwością pomieści stojące obok siebie trzy foteliki dziecięce. Kolejnym jego atutem jest przestronna - także na wysokość - przestrzeń bagażowa.

TESTY | Dziecko w Oplu Combo Life E | Próby z fotelikami i wózkami dziecięcymi


Dziecko w Oplu Combo Life E - wyposażenie samochodu

27-05-2019

Wywołany w naszych pierwszych wrażeniach okrzyk WOW w dużej części dotyczył wyposażenia nowego Opla Combo Life. Na pokładzie testowanej wersji Elite znalazły się bowiem wszystkie elementy, które zaliczamy do grupy podnoszącej bezpieczeństwo i komfort podróży najmłodszych pasażerów.

TESTY | Dziecko w Oplu Combo Life E | Wyposażenie samochodu


Przegląd mijającego tygodnia - 21/2019

25-05-2019

W zestawieniu: Niki Lauda (1949-2019), Kamper na bazie Volkswagena Crafter powstaje w Polsce, Nowelizacja Kodeksu Karnego odnośnie drogomierzy już obowiązuje, Porsche Experience otwiera program dla 14-latków, Podmyte drogi w Małopolsce, nowe inwestycje, zmiany w pisowni zagranicznych miast.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Niki Lauda 1949-2019 | Sport | Tydzień 21/2019


Opel Combo Life z efektem WOW

24-05-2019

Już pierwsze chwile spędzone w nowym Oplu Combo Life przekonały nas, że może właśnie znaleźliśmy kandydata do idealnego samochodu rodzinnego. Już zauważyliśmy w nim duży, chociaż jeszcze nie największy w tym modelu, bagażnik, kanapę z trzema parami mocowań Isofix, mnóstwo schowków i komplet rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci.

TESTY | Pierwsze wrażenia | Opel Combo z efektem WOW


Siedem piątek

22-05-2019

Przedstawiciele organizacji Euro NCAP podkreślają, że do testów zderzeniowych coraz częściej trafiają modele z napędem hybrydowym lub elektrycznym. Ich przewagę doskonale widać na przykładzie bieżącej siódemki. Tylko trzy z nich wyposażone były w tradycyjne jednostki spalinowe. Bez względu na to wszystkie otrzymały maksymalną notę pięciu gwiazdek.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP - Siedem piątek | Audi e-tron | Maj 2019


Bilstein zaprasza kierowców na bezpłatną kontrolę zawieszenia samochodu

17-05-2019

Od czterech lat Bilstein prowadzi w Polsce cykliczne kontrole mobilnym testerem zawieszenia. Pomimo uzyskania ponad przeciętnych wyników istnieje zapotrzebowanie na kontynuowanie tej akcji także w tym roku. 

PORADY | Eksploatacja samochodu - Bilstein zaprasza kierowców na bezpłatną kontrolę zawieszenia samochodu | Amortyzatory


Sprawne oświetlenie jednośladu zwiększa bezpieczeństwo na drodze

16-05-2019

Kask, rękawice, skórzany kombinezon - to elementy biernej ochrony zdrowia i życia motocyklisty. Do aktywnych zaliczyć można sprawne oświetlenie jednośladu.

PORADY | Eksploatacja motocykla - Sprawne oświetlenie jednośladu zwiększa bezpieczeństwo na drodze | Oświetlenie


Jedź Bezpiecznie POLSKO!

16-05-2019

15 maja w "zaledwie" 82 wypadkach zginęło aż 16 osób (79 rannych). To najtragiczniejszy dzień na polskich drogach w tym roku!

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Jedź Bezpiecznie Polsko


Dziecko w Mercedesie Klasa A W177 - foteliki i wózki

15-05-2019

Nietypowy sposób dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera i zintegrowane z siedzeniami zagłówki to dwa elementy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas montażu fotelików dziecięcych w nowej Klasie A. Do bagażnika najmniejszego w ofercie modelu Mercedesa zmieściły się jednocześnie dwa wózki.

TESTY | Dziecko w Mercedesie Klasa A W177 - foteliki i wózki | Mercedes Klasa A IV W177 hatchback linia AMG


Dziecko w Mercedesie Klasa A W177 - wyposażenie samochodu

14-05-2019

Mercedes niezmiennie wyróżnia się sposobem dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera. Pozostałe elementy z zakresu bezpieczeństwa i komfortu podróży dzieci są takie same jak w konkurencyjnych modelach.

TESTY | Dziecko w Mercedesie Klasa A W177 - wyposażenie samochodu | Mercedes Klasa A IV W177 hatchback linia AMG


Przegląd mijającego tygodnia - 19/2019

11-05-2019

W zestawieniu: O udzielaniu pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych, Raptor, off-roadowa wersja Forda Ranger, mPojazd - nowa aplikacja w smartfonie, GDDKiA inwestuje w drogi i bezpieczeństwo, Dacia Duster Elf Cup po raz trzeci.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - O udzielaniu pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 19/2019


Nadjeżdża reVWolucja

09-05-2019

Od kilku lat na kolejnych salonach samochodowych Volkswagen prezentuje gamę modeli ID. Ta generacja pojazdów z przyszłości zajmuje właśnie miejsce w ofercie sprzedaży tej marki.

SALON SAMOCHODOWY | Zapowiedzi - Nadjeżdża reVWolucja | Volkswagen ID.3 1ST


Przegląd mijającego tygodnia - 18/2019

04-05-2019

W zestawieniu: Kary za fałszowanie przebiegu pojazdu, Kolejne dwa SUV-y w salonach Mercedesa, Nowe wzory mandatów karnych, dłuższy termin na opłacenie mandatów zaocznych, Fragmenty A1 i S3 bez głównego wykonawcy, Sześć rund Kia Platinum Cup 2019.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Kary za fałszowanie przebiegu pojazdu | Prawo | Tydzień 18/2019


Coraz więcej ofiar na drogach

02-05-2019

Wzrost liczby wypadków, rannych i zabitych - to obraz sytuacji z kwietnia na polskich drogach. Pod każdym względem był to najtragiczniejszy miesiąc w tym roku.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Wypadki drogowe w Polsce - Coraz więcej ofiar na drogach | Kwiecień 2019


Trzecia lista akcji serwisowych ogłoszonych w kwietniu

30-04-2019

Miniony miesiąc obfituje w informacje o usterkach wykrytych w samochodach osobowych. Najwięcej wezwań do serwisów otrzymują właściciele modeli Lexusa i Toyoty.

WEZWANIA DO SERWISÓW | UOKiK - Trzecia lista akcji serwisowych ogłoszonych w kwietniu | 2019 | Citroen


Średni furgon Renault z długą przestrzenią ładunkową

29-04-2019

Po czterech miesiącach tego roku Renault utrzymuje w Polsce pozycję lidera sprzedaży w segmencie samochodów dostawczych. Niemal co czwarty z nich to Trafic.

TESTY | Samochody dostawcze - Średni furgon Renault z długą przestrzenią ładunkową | Renault Trafic III L2H1 furgon


Przegląd mijającego tygodnia - 17/2019

27-04-2019

W zestawieniu: Ford ponownie przeszkoli młodych kierowców, Luksusowy SUV Mercedesa zadebiutuje pod koniec roku, Zachowaj odstęp - zasada trzech sekund, Kierowca ciężarówki z blisko 6 promilami alkoholu, Stalexport rozpoczął ostatni etap remontu na A4.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Ford ponownie przeszkoli młodych kierowców | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 17/2019


Znamy laureatów 6. edycji konkursu "Ze Strażą Miejską bezpiecznie"

25-04-2019

Straż Miejska m. st. Warszawy sukcesywnie edukuje najmłodszych w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa na drodze. W prowadzonym od sześciu lat konkursie uczestnicy muszą wykazać się zarówno znajomością przepisów, jak i umiejętnością udzielenia pierwszej pomocy.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE I Działania na rzecz BRD - Znamy laureatów 6. edycji konkursu Ze Strażą Miejską bezpiecznie I 2019


Range Rover Evoque

24-04-2019

Drugi w historii Range Rover Evoque test zderzeniowy i po raz drugi maksymalna ocena od Euro NCAP. Do tego II-generacja tego modelu otrzymała najwyższe w tym roku noty za poziom bezpieczeństwa dzieci.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP | Range Rover Evoque | Kwiecień 2019


To były bardzo tragiczne święta na polskich drogach

23-04-2019

Jeśli miarą bezpieczeństwa na polskich drogach będą dzienne statystyki wypadków, to podczas najtragiczniejszej w tym roku doby zginęło 12 osób. Kolejne dwa takie dni mieliśmy podczas minionych Świąt Wielkiej Nocy.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Wypadki drogowe w Polsce - To były bardzo tragiczne święta na polskich drogach | Wielkanoc 2019


Jedź Bezpiecznie POLSKO!

21-04-2019

Wielka Sobota była jednym z najtragiczniejszych dni w tym roku na polskich drogach. W "zaledwie" 83 wypadkach śmierć poniosło aż 12 osób!

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Jedź Bezpiecznie POLSKO!


Przegląd mijającego tygodnia - 16/2019

20-04-2019

W zestawieniu: Wzrasta odsetek ofiar wśród użytkowników jednośladów, Pięć nowości z Shanghai Auto 2019, Milionowe regresy od nieubezpieczonych jednośladów, Volvo wprowadza nowy zakres komunikacji pomiędzy pojazdami, Umowa na ostatni odcinek autostrady A1 podpisana.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Wzrasta odsetek ofiar wśród użytkowników jednośladów | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 16/2019


UOKiK ogłasza dwanaście kolejnych akcji serwisowych

18-04-2019

Druga już w tym miesiącu lista wezwań do serwisów. Tym razem dotyczy nieco ponad czterech tysięcy samochodów osobowych i dostawczych sprzedanych w Polsce.

WEZWANIA DO SERWISÓW I UOKiK - UOKiK ogłasza dwanaście kolejnych akcji serwisowych I 2019 I BMW


Citroen C5 Aircross

16-04-2019

Nowy model w gamie Citroena, SUV C5 Aircross, przeszedł dwa testy zderzeniowe Euro NCAP. Pierwszy w standardowej wersji wyposażenia, drugi z opcjonalnym systemem automatycznego hamowania z funkcją wykrywania obecności na drodze rowerzysty.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP | Citroen C5 Aircross | Kwiecień 2019


Przegląd mijającego tygodnia - 15/2019

13-04-2019

W zestawieniu: Rodzice o dzieciach w samochodzie, Cywilna Toyota Hilux w barwach Rajdu Dakar, Kampania Piwowarska edukuje kierowców, Skoda liderem, wysoka pozycja Dacii, Kolejny odcinek Via Baltica oddany do użytku.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Rodzice o dzieciach w samochodzie | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 15/2019Dziecko w Fordzie Focus IV - foteliki i wózki

12-04-2019

Montowany w standardzie wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera poszerza możliwości ustawień fotelików tyłem do kierunku jazdy. Ograniczona w naszym Fordzie Focus hatchback pojemność bagażnika pomieściła dwa wózki dziecięce.

TESTY | Dziecko w Fordzie Focus IV - foteliki i wozki | Ford Focus IV hachtback ST-Line


Dziecko w Fordzie Focus IV - wyposażenie samochodu

11-04-2019

W porównaniu do testowanej przed pięcioma laty trzeciej generacji Forda Focusa teraz otrzymujemy wyłącznik poduszki powietrznej pasażera w standardzie. Praktycznym rozwiązaniem jest wybór Pakietu Family z elektryczną blokadą otwarcia szyb i drugiej pary drzwi.

TESTY | Dziecko w Fordzie Focus IV - wyposażenie samochodu | Ford Focus IV hatchback ST-Line


Dwie kolejne piątki, ale...

10-04-2019

Citroen C5 Aircross oraz nowy Range Rover Evoque otrzymały maksymalną ocenę pięciu gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Jednak w przypadku francuskiego SUV-a były dwa podejścia, to bez jednej funkcji podnoszącej bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów punktowano niżej.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP - Dwie kolejne piątki, ale... | Citroen C5 Aircross | Kwiecien 2019


Dojrzały Ford Focus

09-04-2019

Czwarta generacja Focusa wprowadza kilka nowych rozwiązań nie tylko w tym modelu, ale też i w gamie Forda. Większość z nich, co nas cieszy, odnosi się do bezpieczeństwa, ale też i komfortu jazdy.

TESTY | Pierwsze wrażenia - Dojrzały Ford Focus | Ford Focus IV hatchback ST-Line


Fotelik samochodowy 4Baby Aygo wycofany ze sprzedaży

08-04-2019

Firma 4Baby powiadomiła Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wadach wykrytych w foteliku dziecięcym Aygo (0-18 kg). Fotelik został wycofany z obrotu, a jego użytkownicy proszeni są o zaprzestanie użytkowania.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I Akcje serwisowe - Fotelik samochodowy 4Baby Aygo wycofany ze sprzedaży I Kwiecień 2019


Przegląd mijającego tygodnia - 14/2019

06-04-2019

W zestawieniu: Sześć milionów samochodów zniekształcających dane z polskich dróg, Elektryfikacja modeli Forda, Elektromobilność w mieście, parku i górach, Unia Europejska dofinansuje kolejne odcinki dróg w Polsce, Wyprzedzamy nowotwór.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Sześć milionów samochodów zniekszatałcających dane z polskich dróg | Z rynku | Tydzień 14/2019


Ośmiu producentów samochodów wzywa swoich klientów do serwisów

05-04-2019

Już w pierwszym tygodniu kwietnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o 17 akcjach serwisowych. Większość z nich dotyczy różnych modeli samochodów produkowanych przez FCA, ale jedną trzecią ze wszystkich wezwań skierowano do właścicieli Mazd.

WEZWANIA DO SERWISÓW I UOKiK - Ośmiu producentów samochodów wzywa swoich klientów do serwisów I 2019 I Alfa Romeo


Ważne cechy żarówek do motocykli

04-04-2018

Wiosna to dla miłośników jednośladów czas na rozpoczęcie sezonu motocyklowego. Pomimo, że dni stają się coraz dłuższe i bardziej słoneczne, to przed wyruszeniem w pierwszą podróż warto sprawdzić oświetlenie pojazdu.

PORADY | Eksploatacja motocykla - Ważne cechy żarówek do motocykli


Montaż haka holowniczego a tylne czujniki parkowania

02-04-2019

Współczesne samochody wyposażone są w coraz więcej systemów wspomagających kierowcę, jednym z nich są czujniki parkowania. W kontekście montażu haka holowniczego pojawia się pytanie, czy wpłynie to jakkolwiek na ich pracę np. podczas ciągnięcia przyczepy?

PORADY | Eksploatacja samochodu - Montaż haka holowniczego a tylne czujniki parkowania


Więcej wypadków, ale mniej zabitych!

01-04-2019

W marcu wzrosła liczba wypadków i osób, które odniosły w nich obrażenia. Jednocześnie na tle stycznia i lutego spadła liczba ofiar śmiertelnych.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE I Wypadki drogowe w Polsce - Więcej wypadków, ale mniej zabitych! I Marzec 2019


Jedź Bezpiecznie POLSKO!

31-03-2019

W ostatnią sobotę marca doszło do 86 wypadków drogowych, w których poszkodowanych zostało 105 osób i aż 12 poniosło śmierć. Był to najtragiczniejszy dzień na polskich drogach w tym roku.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Jedź Bezpiecznie POLSKO!


Przegląd mijającego tygodnia - 13/2019

30-03-2019

W zestawieniu: Efektywna ochrona pieszych, Najmocniejsza wersja Hondy HR-V, Na dobry początek sezonu rowerowego, Kolejne inwestycje na autostradach A1, A2, A4 i A18, W Series pierwszym krokiem Gosi Rdest w stronę F1?

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Efektywna ochrona pieszych | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 13/2019


SEAT Tarraco

25-03-2019

Tarraco jest 11 z 14 modeli SEAT-a z najwyższą oceną pięciu gwiazdek Euro NCAP. Jedną z opcji dla tego SUV-a jest trzeci rząd siedzeń, co teoretycznie zwiększa liczbę miejsc do montażu fotelików dziecięcych.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP | SEAT Tarraco | Luty 2019


Przegląd mijającego tygodnia - 12/2019

23-03-2019

W zestawieniu: Ze Strażą Miejską bezpiecznie, Porsche Cayenne debiutuje w nadwoziu coupe, Kierunki rozwoju w oponach samochodowych, Koniec przerwy zimowej na budowach dróg, Na mecie The Girls On Track.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Ze Strażą Miejską bezpiecznie | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 12/2019


Mercedes Klasa G

22-03-2019

Mercedes Klasa G po raz pierwszy uczestniczył w testach zderzeniowych Euro NCAP, otrzymując w nich maksymalną liczbę 5 gwiazdek. Jednak nie wszystkie próby potwierdziły optymalny poziom ochrony.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP | Mercedes Klasa G | Luty 2019


Honda CR-V

21-03-2019

Piąta generacja, i pierwsza w historii wersja hybrydowa, Hondy CR-V otrzymała maksymalną liczbę pięciu gwiazdek Euro NCAP. Przy ocenach montażu fotelików wykorzystano jednak model z silnikiem spalinowym, tylko on dostępny jest w konfiguracji dla siedmiu osób.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP | Honda CR-V | Luty 2019


Toyota

19-03-2019

Po wycofaniu się z produkcji silników wysokoprężnych Toyota promuje ekologiczne rozwiązania w postaci hybryd. Nie zapomiana przy tym o modelach wyczynowych, nawiązuje do nich sportowy pakiet w Corolli i przede wszystkim piąta generacja Supry.

WYDARZENIA | Salon samochodowy Genewa 2019 | Toyota


Skoda

18-03-2019

Nie będzie nadużycia w stwierdzeniu, że Skoda przygotowała jedną z najciekawszych i najważniejszych ekspozycji na salonie w Genewie. Dwa z debiutujących modeli to wersje seryjne, które mają dużą szansę powodzenia na polskim rynku.

WYDARZENIA | Salon samochodowy Genewa 2019 | Skoda


Przegląd mijającego tygodnia - 11/2019

16-03-2019

W zestawieniu: Akcja Pasy, Infiniti rezygnuje w Europy, Trzy pomysły na motoryzacyjne weekendy, Modernizacja państwowego odcinka autostrady A2, Powstaną kolejne MOP-y Lotosu.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Akcja Pasy | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 11/2019


Renault

15-03-2019

Piąta generacja Clio zdominowała stoisko Renault na 89. salonie samochodowym w Genewie. Jednak nie zabrakło miejsca i na prezentację aktualnej oferty oraz zróżnicowanego podejścia do elektromobilności i motoryzacji jutra.

WYDARZENIA | Salon samochodowy Genewa 2019 | Renault


Peugeot

14-03-2019

Peugeot na wejściu na stoisko ustawił olbrzymią figurę lwa, który strzegł najnowszych wariantów pięćset ósemek. Jednak najlepsze modele - naszym zdaniem - ukryto za nimi.

WYDARZENIA | Salon samochodowy Genewa 2019 | Peugeot


Mitsubishi

13-03-2019

Mitsubishi odświeża wygląd, wyposażenie i jednostki napędowe w dwóch modelach, które łączy napęd na cztery koła. Nie zapomina przy tym o rozwoju w stronę elektromobilności i tu proponuje firmowy pakiet do montażu w domu.

WYDARZENIA | Salon samochodowy Genewa 2019 | Mitsubishi


Mercedes

12-03-2019

Przedstawiciele Mercedesa pokreślają prowadzenie zrównoważonego rozwoju wszystkich typów jednostek napędowych. Doskonale obrazuje to zestawienie modeli zaprezentowanych na salonie samochodowym w Genewie.

WYDARZENIA | Salon samochodowy Genewa 2019 | Mercedes


Mazda

11-03-2019

W lutym Mazda zapowiedziała, że w Genewie przedstawi nowy model z segmentu SUV. Wiadomo więc było, że w jego oznaczeniu znajdzie się CX, jednak uzupełnienie go liczbą 30 stanowi zaskoczenie.

WYDARZENIA | Salon samochodowy Genewa 2019 | Mazda


Przegląd mijającego tygodnia - 10/2019

09-03-2019

W zestawieniu: GDDKiA inwestuje w poprawę bezpieczeństwa, Nowe systemy bezpieczeństwa i silniki w Fordzie Tourneo Custom, Finałowe trójki World Car Awards, Batalia o czystsze powietrze w Krakowie, TomTom i Elektrobit wspierają jazdę autonomiczną.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - GDDKiA inwestuje w poprawę bezpieczeństwa | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 10/2019


Przegląd mijającego tygodnia - 9/2019

02-03-2019

W zestawieniu: ITD podsumowało kontrole autokarów, Nowa Mazda3 hatchback już w sprzedaży, Cyfrowe innowacje poprawią bezpieczeństwo na drodze, Nowe stawki opłat na A4 Katowice-Kraków, Kajto i Szczepaniak pojadą w Polo GTI R5.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - ITD podsumowało kontrole autokarów | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 9/2019


Tragiczny luty na polskich drogach

01-03-2019

Według wstępnych danych najkrótszy miesiąc 2019 roku był tragiczniejszy od stycznia. I to pomimo mniejszej liczby wypadków drogowych.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Wypadki drogowe w Polsce - Tragiczny luty na polskich drogach | Luty 2019


Rodzinna nisza w zestawieniu z VAN-ami i SUV-ami

28-02-2019

Ford Tourneo Connect zalicza się do kombivanów, w tym przypadku w wersji Grand dla siedmiu osób. To ciekawa propozycja dla rodzin potrzebujących naprawdę przestronnego auta, w dodatku wyposażonego w nowoczesne systemy podnoszące bezpieczeństwo.

TESTY | Plusy i minusy - Rodzinna nisza w zestawieniu z VAN-ami i SUV-ami | Ford Grand Tourneo Connect II facelifting


Wszystkie modele na piątkę

27-02-2019

W pierwszych w tym roku testach zderzeniowych Euro NCAP oceniono trzy modele samochodów. Wszystkie otrzymały maksymalną notę, ale jeden z nich odznaczył się bardzo wysokim poziomem ochrony dorosłych pasażerów.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP - Wszystkie modele na piątkę | Honda CR-V | Luty 2019


Dziecko w Fordzie Grand Tourneo Connect - foteliki i wózki

26-02-2019

Podczas montażu fotelików dziecięcych w II rzędzie siedzeń widoczne są praktyczne różnice pomiędzy pięcio- a siedmioosobową wersją Forda Tourneo Connect. W testowanym modelu pojemność bagażnika możemy konfigurować przesuwając ostatnie fotele.

TESTY | Dziecko w Fordzie Grand Tourneo Connect  - foteliki i wozki | Ford Grand Tourneo Connect II facelifting


Przegląd mijającego tygodnia - 8/2019

23-02-201

W zestawieniu: Scenariusze popularyzacji samochodów elektrycznych w Polsce, Volkswagen przedstawia zmodernizowaną wersję T6.1, Nissan LEAF zasila flotę PKN Orlen, Kolejne inwestycje GDDKiA, Zbuduj Mustanga GT z klocków Lego.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Scenariusze popularyzacji samochodów elektrycznych w Polsce | Elektromobilność | Tydzień 8/2019


Dziecko w Fordzie Grand Tourneo Connect - wyposażenie samochodu

22-02-2019

W Fordzie Tourneo Connect zestaw elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci jest jednakowy dla wersji pięcio- i siedmioosobowej. Różnice dotyczą jedynie wybranego poziomu wyposażenia.

TESTY | Dziecko w Fordzie Grand Tourneo Connect  - wyposażenie samochodu | Ford Grand Tourneo Connect II facelifting


Mikrobus dla siedmiu osób

21-02-2019

Wbrew rynkowym trendom Ford wciąż utrzymuje w ofercie flotę modeli zaliczanych do segmentu mini- i vanów. I to nie małą, bo obok Galaxy oraz gamy C-Max i S-Max mamy całą rodzinę Tourneo.

TESTY | Pierwsze wrażenia - Mikrobus dla siedmiu osób | Ford Grand Tourneo Connect II facelifting


Zmiany na plus

19-02-2019

Skoda odświeżyła swój sztandarowy model jakim jest Fabia. Kilka nowych elementów zaliczyliśmy do plusów, jednak w niektórych miejscach wciąż brakuje praktyczniejszych rozwiązań.

TESTY | Plusy i minusy - Zmiany na plus | Skoda Fabia III kombi facelifting


Przegląd mijającego tygodnia - 7/2019

16-02-2019

W zestawieniu: Poczta Polska testuje pojazdy elektryczne, Zapowiedź nowego Mitsubishi ASX, Świetne wyniki Renault Polska, Rynek jednośladów w styczniu 2019, Opóźnione testy Roberta Kubicy.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Poczta Polska testuje pojazdy elektryczne | Elektromobilnosc | Tydzień 7/2019


Dziecko w Skodzie Fabii III kombi - wyposażenie samochodu

14-02-2019

Modernizacja trzeciej generacji Skody Fabia nie wniosła istotnych zmian w zakresie elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróżujących dzieci. Na uchwytach Isofix nadal brakuje informacji o - wprowadzonym w 2015 roku - standardzie i-Size.

TESTY | Dziecko w Skodzie Fabia III kombi  - wyposażenie samochodu | Skoda Fabia III kombi facelifting


Kilka słów przypomnienia o 112

11-02-2019

Jedenastego lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. To dobry powód o przypomnieniu prawidłowych zasad korzystania z niego.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Zdarzenia na drodze - Kilka słów przypomnienia o 112 | Numer Alarmowy 112


Przegląd mijającego tygodnia - 6/2019

09-02-2019

W zestawieniu: Czytelniejsze oznakowanie odcinkowych pomiarów prędkości, Facelifting Volkswagena Passata, Kandydaci do tytułu World Car of the Year, Kolejne inwestycje GDDKiA, Alfa Romeo Racing, nowy team w F1.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Czytelniejsze oznakowanie odcinkowych pomiarów prędkości | Znaki drogowe | Tydzień 6/2019


Fiat Tipo z najmniejszym bagażnikiem

07-02-2019

Nowy Fiat Tipo debiutował na rynku w nadwoziu sedan, jednak nie jest zaskoczeniem, że większą popularnością cieszy się hatchback. W ramach dogrywki do poprzedniego testu porównujemy różnice, w tym te dotyczące bezpieczeństwa i komfortu dzieci.

TESTY | Dogrywka - Fiat Tipo z najmniejszym bagażnikiem | Fiat Tipo hatchback


Blisko 55 tysięcy wezwań do serwisów

05-02-2019

Mercedes, Opel, Toyota i Volvo poinformowały Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wykrytych wadach w niektórych modelach samochodów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszyscy ich właściciele powinni otrzymać wezwanie do serwisów w celu bezpłatnej naprawy.

AKCJE PRZYWOŁAWCZE DO SERWISÓW | UOKiK -  Blisko 55 tysięcy wezwań do serwisów | 2019 | Mercedes, Opel, Toyota, Volvo


Przegląd mijającego tygodnia - 5/2019

02-02-2019

W zestawieniu: UFG w walce z przestępczością ubezpieczeniową, Piąta generacja Renault Clio, Bezpieczna podróż zwierzaka w Fordzie Focus, Halo, zgłaszam zapotrzebowanie na energię elektryczną, Nowe odcinki dróg w Polsce.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - UFG w walce z przestępczością ubezpieczeniową | Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny | Tydzień 5/2019


Optymistyczny początek roku

01-02-2019

Statystycznie styczeń na polskich drogach jest jednym z "najbezpieczniejszych" miesiący w skali całego roku. W minionym, według wstępnych statystyk policji, jedynie w Nowy Rok liczba ofiar śmiertelnych była dwucyfrowa.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Wypadki drogowe w Polsce - Optymistyczny początek roku | Styczeń 2019


Dziecko w DS 7 Crossback - foteliki i wózki

30-01-2019

Wybranie pakietu z elektryczną regulacją foteli wyklucza posiadanie na prawym miejscu trzeciej pary mocowań Isofix. Bagażnik DS7 Crossback już w podstawowej konfiguracji okazał się bardzo funkcjonalną przestrzenią dla naszych wózków dziecięcych.

TESTY | Dziecko w DS 7 Crossback  - foteliki i wózki | DS 7 Crossback


Dziecko w DS 7 Crossback - wyposażenie samochodu

29-01-2019

DS 7 Crossback wyróżnia się dwoma elementami podnoszącymi bezpieczeństwo podróżujących dzieci. Pierwszym jest elektryczna blokada otwarcia drzwi od środka (opcja), drugim trzecia para mocowań Isofix (standard), jednak w naszym przypadku nie mogła się znaleźć.

TESTY | Dziecko w DS 7 Crossback  - wyposażenie samochodu | DS 7 Crossback


Francuski szyk na czterech kołach

28-01-2019

Era globalizacji i unifikacji produktów nie omija branży motoryzacyjnej. Co prawda marka DS Automobiles korzysta w pełni z zasobów Grupy PSA, ale stara się przy tym wyróżnić i nie są to banalne dodatki do personalizacji.

TESTY | Pierwsze wrażenia - Francuski szyk na czterech kołach | DS 7 Crossback


Przegląd mijającego tygodnia - 4/2019

26-01-2019

W zestawieniu: Druga eko-inwestycja Mercedes-Benz Manufacturing w Jaworze, Nadwozie shooting brake debiutuje w gamie Kii, Grupa Orlen reaktywuje sieć stacji Benzina na Słowacji, Motoryzacja (nie)odległej przyszłości, Toll Collect przypomina o nowych stawkach opłat na niemieckich drogach.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Druga eko-inwestycja Mercedes-Benz Manufacturing w Jaworze | Mercedes-Benz Manufacturing Poland | Tydzień 4 2019


Vitara z większym poczuciem bezpieczeństwa

25-01-2019

Już po pierwszych wrażeniach z testu odmłodzonym Suzuki Vitara planowaliśmy wyróżnić napęd AllGrip, który w podsumowaniu przegrał... z elementami podnoszącymi bezpieczeństwo. Z nimi też związane są wszystkie nasze minusy w tym aucie.

TESTY | Plusy i minusy - Vitara z większym poczuciem bezpieczeństwa | Suzuki Vitara V AllGrip facelifting


Dziecko w Suzuki Vitara V - foteliki i wózki

24-01-2019

Bez przeszkód zamontowaliśmy w Suzuki Vitarze wszystkie nasze foteliki dziecięce. Podwójna podłoga bagażnika daje dużą swobodę wykorzystania podczas transportu wózków, ale zabrakło uchwytów do linek zabezpieczających je podczas jazdy.

TESTY | Dziecko w Suzuki Vitara V - foteliki i wózki | Suzuki Vitara V AllGrip facelifting


Dziecko w Suzuki Vitara V - wyposażenie samochodu

23-01-2019

Suzuki Vitara została wyposażona w podstawowy dla nas zestaw elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróżujących dzieci. Za wyjątkiem bagażnika, w którym nie znaleźliśmy - nie licząc dwóch plastikowych oczek - zaczepów do mocowania siatki podtrzymujących przewożone przedmioty.

TESTY | Dziecko w Suzuki Vitara V - wyposażenie samochodu | Suzuki Vitara V AllGrip facelifting


Odświętny wystrój Suzuki Vitara

22-01-2019

Trzydzieści lat temu w ofercie Suzuki zadebiutowała Vitara. Dziś dostępna jest jej - wliczając Grand - piąta generacja, zaś okrągła rocznica stała się pretekstem do wprowadzenia nowych rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo.

TESTY | Pierwsze wrażenia - Odświętny wystrój Suzuki Vitara | Suzuki Vitara V AllGrip facelifting


Przegląd mijającego tygodnia - 3/2019

19-01-2019

W zestawieniu: Kolejne inwestycje GDDKiA w poprawę brd, Zmieniona koncepcja Opla Zafiry, FCA Poland podsumowuje działalność w 2018 roku, Grupa PSA zmodernizowała fabrykę silników w Tychach, Rajd Dakar 2019 zakończony.

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Kolejne inwestycje GDDKiA w poprawę brd | GDDKiA | Tydzień 3 2019


Przegląd mijającego tygodnia - 2/2019

12-01-2019

W zestawieniu: Podróż do przyszłości | Nowe elementy wyposażenia w Toyocie RAV4 | Elektrycznym Smartem po Warszawie | Autostrada A2 będzie kompletna? | Nowa stacja paliw Total Polska

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Podróż do przyszłości | CES 2019 | Tydzień 2 2019


Bezpiecznym autokarem na ferie zimowe

11-01-2019

Od jutra, dla dzieci z pięciu województw, rozpoczynają się ferie zimowe. Policja i Inspekcja Transporu Drogowego zapowiada wzmożone kontrole autokarów turystycznych, które zakończą się niemal pod koniec lutego.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Bezpieczeństwo dzieci - Bezpiecznym autokarem na ferie zimowe | 2019


Dziecko w Toyocie Auris II kombi - foteliki i wózki

10-01-2019

Druga generacja Toyoty Auris to nieco starszy model, którego nie objął wprowadzony w 2013 roku standard i-Size (R129). Zaletą testowanej wersji, jak to w kombi, jest pojemny bagażnik, kryjący dodatkową przestrzeń pod podłogą.

TESTY | Dziecko w Toyocie Auris II kombi - foteliki i wózki | Toyota Auris Touring Sports II facelifting


Dziecko w Toyocie Auris II kombi - wyposażenie samochodu

09-01-2019

Schodzącą z rynku druga generacja Toyoty Auris wyposażona jest we wszystkie elementy podnoszące bezpieczeństwo i komfort podróży najmłodszych pasażerów. Uwagę zwraca brak oznaczenia standardu i-Size na mocowaniach fotelików dziecięcych typu Isofix.

TESTY | Dziecko w Toyocie Auris II kombi - wyposażenie samochodu | Toyota Auris Touring Sports II facelifting


Jak zadbać o czyste powietrze podczas jazdy samochodem?

08-01-2019

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza pogarsza nasze samopoczucie. Wywołane tym bóle i zawroty głowy, uporczywy kaszel, kichanie czy załzawione oczy mogą podczas jazdy samochodem doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

PRODUKTY | Filtry kabinowe - Jak zadbać o czyste powietrze podczas jazdy samochodem? | Philips GoPure


Trzeba ze sceny zejść, niepokonanym*

07-01-2019

Auris to jeden z najpopularniejszych w Polsce modeli Toyoty. Jednak już za kilka tygodni zastąpi go na rynku nowa Corolla.

TESTY | Pierwsze wrażenia - Trzeba ze sceny zejść, niepokonanym | Toyota Auris Touring Sports II facelifting Hybrid


Przegląd mijającego tygodnia - 1/2019

05-01-2019

W zestawieniu: Apteczka samochodowa i kask rowerowy | Rośnie sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce | Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu | Zaparkuj, naładuj, wróć - innowacje Hyundaia i Kii | Startuje Rajd Dakar 2019

WYDANIE NA WEEKEND |  Przegląd mijającego tygodnia - Apteczka samochodowa i kask rowerowy | Tydzień 1 2019


Jaki był 2018 rok na polskich drogach?

03-01-2019

Dysponując wstępnymi danymi za grudzień można podjąć próbę podsumowania stanu bezpieczeństwa na polskich drogach w minionych dwunastu miesiącach. Patrząc jednak na statystyki chociażby sprzed roku istnieją obawy, że sytuacja uległa pogorszeniu.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Wypadki drogowe w Polsce - Jaki był 2018 rok na polskich drogach? | 2018


Grudzień na polskich drogach

02-01-2019

Pierwsza i ostatnia niedziela, to najtragiczniejsze dni grudnia na polskich drogach. Na ich tle, Święta Bożego Narodzenia okazały się wyjątkowo "spokojne".

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Wypadki drogowe w Polsce | Grudzień na polskich drogach | Grudzień 2018


Volvo S60 i V60

29-12-2018

Jeden samochód, a więc i te same wyniki, ale dla dwóch modeli - tak rozpisano wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP w przypadku nowego Volvo S60 i V60. Na ich wyposażeniu znalazła się aktywna maska silnika, która jednak nie zapewnia optymalnej ochrony potrąconej osobie.


Peugeot 508

28-12-2018

Peugeot 508 po raz drugi otrzymuje maksymalną ocenę w testach zderzeniowych Euro NCAP. Pomimo zamontowania aktywnej pokrywy maski silnika uzyskane wyniki w zakresie ochrony pieszego dalekie są od zakładanych efektów.


Jeep Wrangler

27-12-2018

Nowy Jeep Wrangler (JL) pozbawiony jest wielu elementów wyposażenia mających kluczowe znaczenie w testach zderzeniowych Euro NCAP. Masywna konstrukcja terenówki stwarza poważne zagrożenie potrąconej osobie.


Jedź Bezpiecznie!

24-12-2018


Komfortowa propozycja w segmencie C

21-12-2018

W zmodernizowanym Citroenie C4 Cactus doceniamy przede wszystkim komfort prowadzenia jak i podróży. Wśród trzech minusów wymieniamy elementy, które przekładają się na poziom bezpieczeństwa.

TESTY | Plusy i minusy - Komfortowa propozycja w segmencie C | Citroen C4 Cactus


Jaguar I-Pace

20-12-2018

I-Pace, pierwszy w gamie Jaguara w pełni elektryczny model wyposażony został w innowacyjną poduszkę powietrzną chroniącą potrąconego pieszego. Pomimo jej użycia w teście zderzeniowym Euro NCAP uzyskane wyniki nie są satysfakcjonujące.


Dziecko w Citroenie C4 Cactus - foteliki i wózki

19-12-2018

Umieszczona nietypowo w dachu Citroena C4 Cactus przednia poduszka powietrzna pasażera nie zmienia obowiązku jej dezaktywacji przed montażem fotelika dziecięcego tyłem do kierunku jazdy. Głęboki bagażnik zmieścił jednocześnie dwa wózki, których używamy do testów.

TESTY | Dziecko w Citroenie C4 Cactus - foteliki i wózki | Citroen C4 Cactus facelifting


Dziecko w Citroenie C4 Cactus - wyposażenie samochodu

18-12-2018

W Citroene C4 Cactus w nietypowy sposób umieszczono przednią poduszkę powietrzną pasażera. W każdej wersji wyposażenia szyby w drugiej parze drzwi są uchylne, stąd nie ma przycisku do blokady ich otwierania.

TESTY | Dziecko w Citroenie C4 Cactus - wyposażenie samochodu | Citroen C4 Cactus facelifting


Hyundai Santa Fe

17-12-2018

Podczas prób uderzenia w bok i w słup doszło do wadliwego otwarcia kurtyn powietrznych. Pomimo to nowa Santa Fe powtórzyła wyniki poprzedniej generacji i otrzymała pięć gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP.


Kompakt w modnej szacie

14-12-2018

W bardzo krótkim czasie crossovery zawładnęły sercami i portfelami zmotoryzowanych. Dziś mają już na tyle silną pozycję, że niektórzy producenci z myślą o nich porzucają klasyczne kompakty z segmentu C.

TESTY | Pierwsze wrażenia - Kompakt w modnej szacie | Citroen C4 Cactus


Nowa Mazda 3 już w Polsce

12.12.2018

Na odbywającym się na przełomie listopada i grudnia Los Angeles Auto Show zadebiutowała nowa Mazda 3. Przedpremierowy pokaz tego modelu był przysłowiową wisienką na torcie z okazji obchodów 10-lecia działalności firmy Mazda Motor Poland.

SALON SAMOCHODOWY | Premiery - Nowa Mazda 3 już w Polsce | Mazda 3 IV


Fiat Panda

11-12-2018

Oferowana do dziś trzecia generacja Fiata Panda zadebiutowała w 2011 roku. Przez te siedem lat w świecie motoryzacji doszło do kilku rewolucji technologicznych, niepodążanie za nimi odbija się na ostatnich wynikach testów zderzeniowych Euro NCAP tego modelu.


BMW X5

10-12-2018

Czwarta generacja BMW X5 otrzymała w testach zderzeniowych Euro NCAP maksymalną notę pięciu gwiazdek. Jednak część z ocenianych w nim elementów wyposażenia figuruje w polskim cenniku jako opcja.


Audi Q3

07-12-2018

W drugich w historii Euro NCAP próbach zderzeniowych Audi Q3 otrzymało także notę pięciu gwiazdek. Na tle wszystkich testowanych w tym roku modeli, ten wyróżnia się najwyższą ocenę w zakresie systemów podnoszących bezpieczeństwo.


Britax-Romer rozszerza funkcjonalność fotelików dziecięcych z gamy KidFix

06-12-2018

Kilka tygodni temu odwiedziliśmy główną siedzibę i fabrykę firmy Britax-Romer w Leipheim. Jedną z zaprezentowanych nam wówczas nowości była nowa generacja fotelików dziecięcych KidFix, które trafiły właśnie do sprzedaży na polskim rynku.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | Foteliki samochodowe - Britax-Romer rozszerza funkcjonalność fotelików dziecięcych z gamy KidFix | Britax-Romer KidFix2 R, Britax-Romer KidFix2 S


Euro NCAP (nie)punktuje Fiata Panda!

05-12-2018

Osiem, a właściwie dziewięć modeli, powiększyło listę testów zderzeniowych Euro NCAP. Wśród nich dwa osiągnęły jedne z najgorszych w historii wyniki.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Euro NCAP (nie)punktuje Fiata Panda! | Audi Q3, BMW X5, Fiat Panda. Hyundai Santa Fe, Jaguar I-Pace, Jeep Wrangler, Peugeot 508, Volvo S60/V60 | Grudzień 2018


W końcu bezpieczniej na polskich drogach?

03-12-2018

Na tle danych z ostatnich miesięcy, w listopadzie spadła liczba zabitych w wypadkach na polskich drogach. W tym okresie przypadły dwa przedłużone weekendy, o dwóch skrajnych bilansach wśród ofiar śmiertelnych.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Wypadki drogowe w Polsce - W końcu bezpieczniej na polskich drogach? | Listopad 2018


Jak osiągnąć idealną współpracę na linii klocki - tarcze hamulcowe?

29-11-2018

Tarcze i klocki hamulcowe powinny ze sobą idealnie współpracować. W przeciwnym razie układ zaczyna hałasować i działać w niewłaściwy sposób, zmniejszając bezpieczeństwo.

PORADY | Eksploatacja samochodu | Układ hamulcowy - Jak osiągnąć idealną współpracę na linii klocki - tarcze hamulcowe?


Sześć razy o bezpieczeństwie

28-11-2018

Wybrane przez nas plusy i minusy nowego Volvo V60 odnoszą się do bezpieczeństwa podróżujących tym autem osób, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Prawie wszystkie te punkty powielić można przy pozostałych modelach tej marki.

TESTY | Plusy i minusy - Sześć razy o bezpieczeństwie | Volvo V60 II Polestar


Oto finaliści Car of the Year 2019

26-11-2018

Znamy już finałową siódemkę 55. edycji konkursu na Car of the Year 2019. W przygotowanym zestawieniu pokusiliśmy się na własne uwagi i oceny, chociaż jednoznacznie nie wskazujemy zwycięzcy.

WYDARZENIA | Oto finaliści Car of the Year 2019


Pięć dostawczych nowości na Fleet Market 2018

21-11-2018

Dziesiąta edycja branżowych targów Fleet Market była dla nas okazją do spojrzenia na nowości w gamie pojazdów użytkowych. Podobnie jak w osobowych i tutaj przybywa modeli z alternatywnym - głównie dla silników wysokoprężnych - napędem.

WYDARZENIA | Targi - Pięć dostawczych nowości na Fleet Market 2018


Dziecko w Volvo V60 II - foteliki i wózki

19-11-2018

Nowe V60 to kolejny model Volvo, w którym zamontowany na stałe zagłówek kanapy przeszkadza w ustawieniu fotelika dla najstarszego dziecka. Bez zaskoczenia - bagażnik kombi bez problemów pomieścił oba wózki.

TESTY | Dziecko w Volvo V60 II - foteliki i wózki | Volvo V60 II Polestar


Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

18-11-2018

Co roku w trzecią niedzielę listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W Warszawie Fundacja Drogi Mazowsza przygotowała inscenizację kolizji samochodu wyjeżdżającego z przystanku z autobusem komunikacji miejskiej.


10 obrazków z Warsaw Motor Show 2018

16-11-2018

Z punktu widzenia dziennikarza motoryzacyjnego czwarta edycja Warsaw Motor Show 2018 nie wnosi nic nowego. Pewne ożywienie wnoszą prototypy FSO Syrena i Nowa Warszawa czy strefa sportów motorowych. Ale to tylko moje spostrzeżenia, zupełnie inne może mieć każdy, kto w najbliższy weekend wybierze się do podwarszawskiego Nadarzyna.

WYDARZENIA | Targi - 10 obrazków z Warsaw Motor Show 2018


Dziecko w Volvo V60 II - wyposażenie samochodu

15-11-2018

Pomiędzy Volvo V60 - zaliczanym do segmentu D i marek premium - a popularnymi autami miejskimi nie ma istotnych różnic w kwestii wyposażenia wpływającego na bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów. Atutem tej wersji nadwozia jest duży bagażnik, którego funkcjonalność podnosi składana przegroda.

TESTY | Dziecko w Volvo V60 II - foteliki i wózki | Volvo V60 II Polestar


Nowe oceny ADAC fotelików samochodowych dla dzieci

14-11-2018

Zrzeszenie ADAC opublikowało kolejne zestawienie swoich testów z fotelikami samochodowymi dla dzieci. Spośród 41 pozycji żadno rozwiązanie nie uzyskało najwyższej oceny.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | Foteliki samochodowe - Nowe oceny ADAC fotelików samochodowych dla dzieci | Testy


To Volvo do złudzenia...

13-11-2018

Pomimo, że nowe Volvo V60 jest od pół roku dostępne w polskich salonach, wciąż oferowana jest poprzednia generacja pod nazwą Classic. Testujemy oczywiście najmłodszy model, z którym jeszcze na parkingu mamy... pewien problem.

TESTY | Pierwsze wrażenia - To Volvo do złudzenia... | Volvo V60 II Polestar


Mercedes Klasa A

08-11-2018

Czwarta generacja Mercedesa Klasy A i czwarty udział w testach zderzeniowych Euro NCAP. To małe auto deklasuje pozostałe modele uczestniczące w tym roku w próbach w zakresie bezpieczeństwa dorosłych i dzieci oraz ochrony pieszych!


Mazda 6

07-11-2018

Mazda 6 po raz piąty uczestniczyła w testach zderzeniowych Euro NCAP i po raz trzeci zdobyła w nich komplet gwiazdek. Tym razem uwagę zwracają wysokie - w porównaniu ze wszystkimi ocenianymi w tym roku modelami - noty za ochronę dorosłych oraz dzieci.


Lexus ES

06-11-2018

ES to zupełnie nowy w europejskiej gamie Lexusa model w nadwoziu sedan. Już w pierwszych testach zderzeniowych Euro NCAP wyróżnia się bardzo wysoką oceną za ochronę potrąconego pieszego.


Bezpieczniejszy październik z tragicznym bilansem Wszystkich Świętych

05-11-2018

Dwieście trzydzieści sześć osób - to wstępny bilans ofiar śmiertelnych w październiku na polskich polskich. Pierwsze cztery dni listopada to kolejnych 40 ofiar, co stanowi aż 17 proc. tej liczby!

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Wypadki drogowe w Polsce - Bezpieczniejszy październik z tragicznym bilansem Wszystkich Świętych | Październik 2018


Dziecko w Seacie Arona - wyposażenie samochodu

25-10-2018

Siłą rzeczy SEAT-a Aronę porównujemy do mniejszej Ibizy, oba pod względem elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróżujących dzieci praktycznie się od siebie nie różnią. Na plus tego crossovera zaliczamy rozwiązania w przestrzeni bagażowej.

TESTY | Dziecko w Seacie Arona - wyposażenie samochodu | SEAT Arona


Hyundai z napędem wodorowym w próbach Euro NCAP

24-10-2018

Kolejne testy zderzeniowe Euro NCAP objęły siedem modeli, w tym zbiorczo trojaczki spod znaku PSA. Po raz pierwszy w historii uczestniczył w nich samochód z napędem wodorowym - Hyundai Nexo.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Hyundai z napędem wodorowym w próbach Euro NCAP | Citroen Berlingo, Opel Combo, Peugeot Rifter | Październik 2018


SEAT

18-10-2018

Na przestrzeni dwóch lat trzeci już model w nadwoziu SUV trafił do oferty SEAT-a. Tarraco - największy z nich - może pomieścić do siedmiu osób.

WYDARZENIA | Salon Samochodowy Paryż 2018 | SEAT


Porsche

17-10-2018

Marka Porsche osiągnęła swoją pozycję rynkową dzięki produkcji samochodów sportowych. Po 70. latach od jej rozpoczęcia wiele się zmieniło, bo dziś w ofercie równą popularnością cieszą się też SUV-y i crossovery.

WYDARZENIA | Salon Samochodowy Paryż 2018 | Porsche


Mercedes

15-10-2018

Niezmiennie, bardzo duże stoisko Mercedesa na targach w Paryżu, skrywało kilka premierowych odsłon. Spośród nich dużym zainteresowaniem cieszyła się seryjna już wersja nowego SUV-a z napędem elektrycznym.

WYDARZENIA | Salon Samochodowy Paryż 2018 | Mercedes


Volkswagen Touareg

28-06-2018

Test nowego Volkswagena Touarega udowadnia, jak znaczący wpływ na ochronę potrąconego pieszego ma aktywna maska silnika. Model ten - w zestawieniu wszystkich ocenianych w tym roku przez Euro NCAP - wyróżnia się najwyższą notą za działanie systemów podnoszących bezpieczeństwo na drodze.


Suzuki Jimny

27-06-2018

Suzuki Jimny debiutuje, w prowadzonych od ponad 20 lat, testach zderzeniowych Euro NCAP. Na przeszkodzie uzyskania lepszych ocen stanęły ograniczenia funkcjonalności systemu Dual Sensor Brake Support oraz niezadowalający poziom ochrony osób siedzących z przodu.


Ford Tourneo Connect

26-06-2018

Druga generacja Forda Tourneo Connect powtórzyła wynik uzyskany przez poprzednika w testach zderzeniowych Euro NCAP. W podsumowaniu prób związanych z bezpieczeństwem dzieci obniżono jednak końcową notę, co przełożyło się na zabranie jednej gwiazdki.


Od teraz ciśnienie w oponach możesz mieć zawsze pod kontrolą

25-09-2018

Od listopada 2014 roku wszystkie nowe samochody osobowe muszą być wyposażone w system monitorowania ciśnienia w kołach (TPMS). Dzięki marce Philips, z tego bardzo ważnego elementu podnoszącego bezpieczeństwo na drodze mogą teraz skorzystać właściciele starszych pojazdów.

PRODUKTY | TPMS - Od teraz ciśnienie w oponach możesz mieć zawsze pod kontrolą | Philips GoSure TS60i


Audi A6

24-06-2018

Sedan czyli limousine z napędem na przód - w takiej postaci do testów zderzeniowych Euro NCAP trafiło nowe Audi A6 (C8). Spośród wszystkich ocenianych w tym roku modeli samochodów uzyskał on najwyższą notę za poziom ochrony potrąconego pieszego.


Wygodny, praktyczny i dynamiczny, chociaż to mały crossover

21-09-2018

Jakby na przekór idei crossovera, Citroena C3 Aircross sprawdziliśmy tylko w długiej, liczącej blisko tysiąc kilometrów trasie, choć ta nie była pozbawiona ostrych zakrętów i stromych wzniesień. To wystarczyło nam do przekonania się, dlaczego ten model znalazł się w finałowej siódemce konkursu Car of the Year 2018.

TESTY | Plusy i minusy - Wygodny, praktyczny i dynamiczny, chociaż to mały crossover | Citroen C3 Aircross


Pięć, cztery czy trzy gwiazdki Euro NCAP?

20-09-2018

Z czterech kolejnych modeli samochodów biorących udział w testach zderzeniowych Euro NCAP tylko dwa otrzymały maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. Najsłabiej wypadło nowe Suzuki Jimny, które osiągnęło solidne wyniki jedynie w kategorii bezpieczeństwa dzieci.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP | Audi A6, Ford Tourneo Connect, Suzuki Jimny, Volkswagen Touareg | Wrzesień 2018


W kierunku Wizji Zero

19-09-2018

Po raz trzeci organizowany jest Europejski dzień bez ofiar śmiertelnych na drogach (EDWARD - European Day Without Road Death). Problem bardzo ważki, ale czy cel ten jest możliwy do osiągnięcia?

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Działania na rzecz brd - W kierunku Wizji Zero | Europejski dzień bez ofiar śmiertelnych na drogach


Dziecko w Citroenie C3 Aircross - foteliki i wózki

18-09-2018

Testowana wersja Citroena C3 Aircross została wyposażona w dwie, niezależnie przesuwane części kanapy z regulowanym kątem oparcia oraz podwójną podłogę bagażnika. Podczas wszystkich naszych prób przyjęliśmy jedno ustawienie dla tych elementów.

TESTY | Dziecko w Citroenie C3 Aircross - foteliki i wózki | Citroen C3 Aircross


Dziecko w Citroenie C3 Aircross - wyposażenie samochodu

17-09-2018

Pod kątem bezpieczeństwa podróżujących dzieci wyposażenie Citroena C3 Aircross różni się od modelu C3 między innymi w kwestii dostępności par mocowań fotelików typu Isofix. Teraz w Pakiecie Rodzinnym otrzymaliśmy dodatkowe rolety przeciwłoneczne montowane w drugiej parze drzwi.

TESTY | Dziecko w Citroenie C3 Aircross | Citroen C3 Aircross


Tragiczny rekord dnia

03-09-2018

Już wstępne dane dotyczące wypadków drogowych pokazują, że sierpień był jednym z najtragiczniejszych miesięcy w tym roku. Tylko jednego dnia zginęło aż 17 osób!

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Wypadki drogowe w Polsce - Tragiczny rekord dnia | Sierpień 2018


Dziecko w Toyocie Yaris III - foteliki i wózki

14-08-2018

W nowej - po drugim liftingu z 2017 roku - Toyocie Yaris naszą uwagę zwróciło rozstawienie na podłodze nogi bazy Isofix oraz regulacja wysokości zagłówka fotelika dla najstarszego dziecka. Bagażnik okazał się bardzo pojemny, ale zabrakło w nim uchwytów do mocowania linek zabezpieczających przewożone wózki.

TESTY | Dziecko w Toyocie Yaris III - foteliki i wózki | Toyota Yaris III facelifting Hybrid


Dziecko w Toyocie Yaris III - wyposażenie samochodu

13-08-2018

Hybrydowy Yaris dostępny jest wyłącznie w 5-drzwiowym nadwoziu, stąd naturalne różnice w wyposażeniu w porównaniu z wersjami z jedną parą drzwi. W bagażniku tego modelu Toyota nie montuje uchwytów do mocowań siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.

TESTY | Dziecko w Toyocie Yaris III - wyposażenie samochodu | Toyota Yaris III facelifting Hybrid


Miejski hit Toyoty z napędem hybrydowym

10-08-2018

Połowę z oferowanych w Europie modeli Toyoty można wybrać z napędem hybrydowym. Z tej palety sprawdzamy cieszącego się największą popularnością w naszym kraju Yarisa.

TESTY | Pierwsze wrażenia - Miejski hit Toyoty z napędem hybrydowym | Toyota Yaris III facelifting Hybrid


Inne spojrzenie na pick-upa

09-08-2018

Mercedesa Klasa X oceniamy przede wszystkim przez pryzmat auta z segmentu premium. Czyli takiego, z którego częściej korzystamy w życiu codziennym, niż jako narzędzia do ciężkiej pracy w terenie.

TESTY | Plusy i minusy - Inne spojrzenie na pick-upa | Mercedes Klasa X 250d Power


Jedź Bezpiecznie POLSKO!

08-08-2018

7 sierpnia na polskich drogach doszło do 117 wypadków, w których poszkodowanych zostało 130 osób, a 14 poniosło śmierć. Był to niestety nie pierwszy, tak tragiczny dzień w 2018 roku.


Britax-Romer wprowadza nową generację fotelika dziecięcego KidFix

06-08-2018

W wielu naszych testach samochodów wykorzystywaliśmy fotelik dziecięcy Britax-Romer KidFix II XP SICT. Niemiecki producent wprowadza właśnie na rynek jego następcę o nazwie KidFix III M.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | Foteliki samochodowe | Britax-Romer wprowadza nową generację fotelika dziecięcego KidFix | Britax-Romer KidFix III M


Dziecko w Mercedesie Klasa X - foteliki i wózki

03-08-2018

Pick-up śmiało może pełnić rolę samochodu dla rodziny z dwójką małych dzieci. Jednak w tym modelu podczas testów z fotelikami natrafiliśmy na problem z odchyleniem skorupy 2WayPearl.

TESTY | Dziecko w Mercedesie Klasa X - foteliki i wózki | Mercedes Klasa X 250d Power


Dziecko w Mercedesie Klasa X - wyposażenie samochodu

02-08-2018

Nowy pick-up Mercedesa wyposażony został w komplet elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci. Wśród nich wyróżnia się sposób dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera oraz montażu fotelików Isofix z pasem top-tether.

TESTY | Dziecko w Mercedesie Klasa X - wyposażenie samochodu | Mercedes Klasa X 250d Power


Rośnie liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych

01-08-2018

W pierwszy miesiąc wakacji na polskich drogach zginęło ponad 200 osób! W weekendy znacząco zwrosła liczba ujawnianych nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Wypadki drogowe w Polsce | Lipiec 2018


Volvo XC40

27-07-2018

Od tego roku organizacja Euro NCAP zaostrzyła kryteria ocen w swoich testach zderzeniowych. Do lipca poznaliśmy wyniki tylko trzech modeli samochodów, wśród nich crossover Volvo XC40 - jak na europejski Samochód Roku 2018 przystało - wypadł najlepiej.


Ford Focus

26-07-2018

Nowy Ford Focus, jako trzeci model samochodu w tym roku, został poddany rozszerzonym testom Euro NCAP w zakresie autonomicznego hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów. Poprawne działanie systemu nie pozwoliło jednak w osiągnięciu wyższej punktacji w kategorii bezpieczeństwa dorosłych.


Dzień Bezpiecznego Kierowcy

25-07-2018

25 lipca - Dzień Bezpiecznego Kierowcy - nie zapominajmy jednak o wzajemnym poszanowaniu przez wszystkich uczestników ruchu drogowego przez cały rok :)

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Dzień Bezpiecznego Kierowcy | 25 lipca | Jedź Bezpiecznie POLSKO!


Nowy Ford Focus i Volvo XC40 z najwyższą notą Euro NCAP

18-07-2018

Organizacja Euro NCAP opublikowała wyniki testów zderzeniowych dla dwóch kolejnych modeli samochodów osobowych. Nowy Ford Focus i Volvo XC40 otrzymały maksymalną notę w postaci pięciu gwiazdek.

TESTY ZDERZENIOWE EURO NCAP | Nowy Ford Focus i Volvo XC 40 z najwyższą notą Euro NCAP | Lipiec 2018


Seetroen, czyli lek na chorobę lokomocyjną

05-07-2018

Przed dwoma tygodniami rozpoczęła się kampania społeczna Bądźmy Razem Bezpieczni, której hasłem przewodnim jest "Odłóż smartfon i żyj". Dziś Citroen zaciekawił nas zupełnie innym spojrzeniem na używanie urządzeń mobilnych w trakcie podróży.

PRODUKTY | Akcesoria - Seetroen, czyli lek na chorobę lokomocyjną


Bardzo niebezpieczny czerwiec na polskich drogach

02-07-2018

Czternaście ofiar śmiertelnych, to najtragiczniejszy bilans jednej doby w 2018 roku. Taki dzień wydarzył się również w czerwcu, w miesiącu który był niebezpieczny także pod względem liczby wypadków i osób poszkodowanych.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Bardzo niebezpieczny czerwiec na polskich drogach | Czerwiec 2018


Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki | Alfa Romeo Stelvio Q4

Dziecko w Alfie Romeo Stelvio - foteliki i wózki

28-06-2018

Na kanapie Alfy Romeo Stelvio udało nam się wykorzystać przepis dotyczący przewożenia trzeciego bez fotelika ochronnego, ale... od razu porzucamy ten pomysł. System mocowania przewożonych w bagażniku przedmiotów będzie w naszym podsumowaniu jednym z plusów tego modelu.

TESTY | Dziecko w Alfie Romeo Stelvio - foteliki i wózki | Alfa Romeo Stelvio Q4


Jubileuszowa edycja ProfiAuto Show 2018

25-06-2018

Części zamienne, akcesoria samochodowe, narzędzia i urządzenia warsztatowe oraz spotkania z czołowymi zawodnikami sportów motorowych - to tylko część atrakcji na branżowych targach ProfiAuto Show zorganizowanych w miniony weekend w Katowicach. Zapraszamy do obejrzenia naszej krótkiej fotorelacji z 15. edycji tego wydarzenia.

WYDARZENIA | Jubileuszowa edycja ProfiAuto Show 2018


Odłóż smartfon i żyj!

20-06-2018

Pod takim hasłem rozpoczęła się 10. edycja kampanii społecznej Bądźmy Razem Bezpieczni. Jej organizatorem jest spółka Tramwaje Warszawskie, która chce zwrócić uwagę, że korzystanie z urządzeń mobilnych w ruchu miejskim stwarza wiele niebezpiecznych sytuacji.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Działania na rzecz brd - Odłóż smartfon i żyj | Bądźmy Razem Bezpieczni


Problemy z poduszkami powietrznymi

18-06-2018

Citroen, Peugeot, Suzuki i Toyota wzywają właścicieli kilku modeli samochodów osobowych do serwisów. Akcja związana jest z naprawą błędów w działaniu poduszek powietrznych!

AKCJE PRZYWOŁAWCZE DO SERWISÓW | Problemy z poduszkami powietrznymi | Citroen, Peugeot, Suzuki, Toyota


Wciąż mówimy o bezpieczeństwie dzieci

13-06-2018

Pod koniec ubiegłego roku mieliśmy okazję jeździć nowym SEAT-em Ibiza i od razu zwróciliśmy uwagę na sposobność montażu fotelika Isofix dla najstarszego dziecka. Teraz po pełnym teście tego modelu mamy trzy uwagi związane także z bezpieczeństwem najmłodszych pasażerów.

TESTY | Plusy i minusy | Wciąż mówimy o bezpieczeństwie dzieci | SEAT Ibiza V FR


Dziecko w Seacie Ibiza V - foteliki i wózki

06-06-2018

Podczas testów poprzedniej generacji SEAT-a Ibiza mieliśmy problemy z montażem fotelika Isofix dla najstarszego dziecka. Teraz to poprawiono, jednak natrafiliśmy na kolejną trudność, tym razem z fotelikiem z grupy 1.

TESTY | Dziecko w Seacie Ibiza V - foteliki i wózki


Dziecko w Seacie Ibiza V - wyposażenie samochodu

05-06-2018

Nowy SEAT Ibiza powinien zapewnić odpowiedni poziom podróży dwójce najmłodszych pasażerów. W bagażniku zaskakuje montaż tylko jednej pary zaczepów do siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.

TESTY | Dziecko w Seacie Ibiza V - wyposażenie samochodu


Nadal niebezpiecznie na polskich drogach

04-06-2018

Już ze wstępnych danych policji wiadomo, że maj był najniebezpieczniejszym miesiącem tego roku. Na jego tle miniony długi weekend wnosi trochę optymizmu.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Nadal niebezpiecznie na polskich drogach | Czerwiec 2018 Boże Ciało 2018


Max-Way Plus, kolejny fotelik RWF na polskim rynku

29-05-2018

Tyłem do kierunku jazdy to najbezpieczniejsza pozycja dla dziecka podczas podróży samochodem. Firma Britax-Romer wprowadziła właśnie na rynek nowy model fotelika, który pozwoli na to nawet do szóstego roku życia.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | Foteliki samochodowe | Max-Way Plus, kolejny fotelik RWF na polskim rynku | Britax-Romer Max-Way Plus


Informacje w zakresie przetwarzania i ochrony danych osobowych przez portal www.jedz-bezpiecznie.pl

25-05-2018

POLITYKA PRYWATNOŚCI | Informacje w zakresie przetwarzania i ochrony danych osobowych przez portal www.jedz-bezpiecznie.pl | RODO

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu tych danych - prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi od 25 maja 2018 roku warunkami korzystania z zasobów strony www.jedz-bezpiecznie.pl


Ważna informacja dla użytkowników Opla Insignia B

22-05-2018

Opel wzywa do serwisu właścicieli nowej Insigni. Naprawy wymagają pasy bezpieczeństwa na skrajnych miejscach kanapy.

AKCJE PRZYWOŁAWCZE DO SERWISÓW | Ważna informacja dla użytkowników Opla Insignia B | Opel Insignia B


Dużo więcej ponad standard w segmencie C

21-05-2018

Toyota C-HR wyposażona jest w wiele elementów, w dużej części montowanych seryjnie, które mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Ale też i po stronie minusów znalazło się kilka pozycji w tym zakresie, przy czym żadna z naszych ocen nie odnosi się bezpośrednio do działania napędu hybrydowego.

TESTY | Plusy i minusy | Dużo więcej ponad standard w segmencie C | Toyota C-HR Hybrid


Pół wieku motoryzacji dla najmłodszych

18-05-2018

18 maja 2018 roku marka Hot Wheels obchodzi okrągły jubileusz 50-lecia! Hot Wheels już od 1968 roku inspiruje kolejne pokolenia chłopców i zachęca do eksperymentowania, współpracy oraz podejmowania wyzwań, jakie stawia przed nimi nie tylko świat motoryzacji.

WYDARZENIA | Pół wieku motoryzacji dla najmłodszych | Hot Wheels


Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą

16-05-2018

Lew, słoń, zebra, tygrys, lemur i gepard - do tych zwierząt przyporządkowano zachowania polskich kierowców. Sprawdź, którym z nich jesteś w drogowej dżungli?

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą | DriveOn


Ważna informacja dla właścicieli SEAT-ów i Volkswagenów

14-05-2018

Grupa Volkswagen wzywa do serwisów właścicieli modeli SEAT Arona i Ibiza oraz Volkswagen Polo. Powodem są wadliwie działające zamki pasów bezpieczeństwa.

AKCJE PRZYWOŁAWCZE DO SERWISÓW | Ważna informacja dla właścicieli SEAT-ów i Volkswagenów | SEAT Arona, SEAT Ibiza, Volkswagen Polo


Moje doświadczenia z fotelikami samochodowymi dla dzieci | Kajetan Kajetanowicz

11-05-2018

Na konferencji prasowej Kajetan Kajetanowicz zdradził swoje plany rajdowe na sezon 2018. Nam w kuluarach opowiedział o swoich doświadczeniach z fotelikami samochodowymi dla dzieci.


Dziecko w Toyocie C-HR - foteliki i wózki

10-05-2018

Małe szyby z tyłu Toyoty C-HR optycznie ukrywają rzeczywistą szerokość tylnych drzwi, po ich otwarciu mamy dużą swobodę podczas wykonywania czynności związanych z dziećmi podróżującymi w fotelikach. Zaskoczeniem jest też pojemność przestrzeni bagażnika.

TESTY | Dziecko w Toyocie C-HR Hybrid - foteliki i wózki


Daję przykład! Klaudia Podkalicka

09-05-2018

Klaudia Podkalicka to kolejna znana osoba, która bez wahania przystąpiła do naszej akcji "Daję przykład". Dziękujemy!

Galeria "Daję przykład" dostępna jest tylko na profilu naszej Fundacji "Jedź Bezpiecznie"


Dziecko w Toyocie C-HR - wyposażenie samochodu

08-05-2018

Toyota C-HR nie wyróżnia się niczym ponad standard w zakresie elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróżująch w niej dzieci. Naszą uwagę zwróciło jednak wykonanie dwóch rzeczy - wyłącznika poduszki powietrznej pasażera i mocowania top-tether.

TESTY | Dziecko w Toyocie C-HR Hybrid - wyposażenie samochodu


Tragiczna majówka na drogach

07-05-2018

Za nami pierwszy, dla niektórych osób bardzo długi, majowy weekend. Wzmożony ruch na drogach przełożył się na wzrost wypadków i ofiar.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Wypadki drogowe w Polsce | Tragiczna majówka na drogach | Majowy weekend 2018


Ta hybryda zdobywa serca polskich kierowców

04-05-2018

Toyota sukcesywnie zwiększa sprzedaż nowych samochodów na polskim rynku. W ostatnich miesiącach znacząco przykłada się do tego crossover C-HR i to przede wszystkim w wersji z napędem hybrydowym.

TESTY | Pierwsze wrażenia - Ta hybryda zdobywa serca polskich kierowców | Toyota C-HR


Rośnie liczba wypadków na polskich drogach

02-05-2018

Już teraz wiadomo, że w kwietniu poszło do największej w tym roku liczby wypadków, a tym samym samym poszkodowanych osób. Prawdopodobnie jednak nie przełoży się to na na wzrost ofiar śmiertelnych!

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Rośnie liczba wypadków na polskich drogach | Kwiecień 2018


Dziecko w Volkswagenie Polo - foteliki i wózki

27-04-2018

Testowana wersja nowego Polo została wyposażona w profilowane siedzenia z przodu i z tyłu, co nie utrudniło nam poprawnego montażu fotelików dziecięcych. Przestrzeń bagażnika kształtować można za pomocą dwupoziomowej podłogi.

TESTY | Dziecko w Volkswagenie Polo VI - foteliki i wózki


Dziecko w Volkswagenie Polo - wyposażenie samochodu

26-04-2018

W porównaniu do poprzedniej generacji Polo nastąpiło kilka znaczących zmian w zakresie bezpieczeństwa i komfortu podróżujących dzieci. Pomimo to lista tych elementów pozostała bez zmian.

TESTY | Dziecko w Volkswagenie Polo VI - wyposażenie samochodu


Nissan LEAF

25-04-2018

Od tego roku organizacja Euro NCAP rozszerza zakres testów zderzeniowych o oceny działania autonomicznego systemu hamowania w różnych sytuacjach. Nowy Nissan LEAF jest pierwszym modelem samochodu, który został nim poddany.


Auto Nostalgia coraz bardziej... nostalgiczna

16-04-2018

Nieubłagalnie odchodzi pokolenie osób pamiętających przedwojenną motoryzację, a nam o wiele bliżej do wspomnień z czasów PRL-u. Oba wątki od lat łączy wystawa Auto Nostalgia, która tym razem zawitała na PGE Narodowy w Warszawie.

WYDARZENIA | Auto Nostalgia coraz bardziej... nostalgiczna


Dziecko w Suzuki Swift - foteliki i wózki

13-04-2018

Wszystkie próby z montażem naszych fotelików dziecięcych w nowym Suzuki Swift przebiegły bez większych problemów. Podczas pakowania wózków wersja hybrydowa w żaden sposób nie ograniczała funkcjonalności bagażnika.

TESTY | Dziecko w Suzuki Swift Hybrid (2017) - foteliki i wózki


Dziecko w Suzuki Swift - wyposażenie samochodu

12-04-2018

Kolejna generacja Suzuki Swift nie wnosi żadnych nowych elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży dziecka. Na liście wyposażenia wciąż brakuje uchwytów do mocowania siatki bądź linek zabezpieczających przewożone przedmioty.

TESTY | Dziecko w Suzuki Swift Hybrid (2017) - wyposażenie samochodu


Ford dozbraja swój rynkowy przebój

11-04-2018

Focus to od lat bardzo popularny na polskim rynku model Forda. Czy debiutująca właśnie czwarta generacja, z zupełnie nowymi odmianami, pozwoli mu osiągnąć jeszcze wyższą pozycję?

SALON SAMOCHODOWY | Ford dozbraja swój rynkowy przebój - Ford Focus IV

Wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy

06-04-2018

Naszego testowego Mercedesa GLC wyróżnia to, co powinno modele klasy premium. Dwa rzadko spotykane elementy podnoszące bezpieczeństwo dzieci i pieszych na pewno zasługują na wyróżnienie, z drugiej strony napęd hybrydowy nas rozczarował.

TESTY | Plusy i minusy | Wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy - tył

Dziesięć nowości na Poznań Motor Show 2018

05-04-2018

W Poznaniu rozpoczęły się największe w Polsce targi motoryzacyjne, wystawa obejmuje zarówno jednoślady, samochody osobowe i lekkie dostawcze oraz części i wyposażenie warsztatów. Spośród debiutujących na naszym rynku modeli wybraliśmy dziesięć najciekawszych naszym zdaniem.

WYDARZENIA | Dziesięć nowości na Poznań Motor Show 2018 - Alpine A110

W marcu był taki dzień...

03-04-2018

To tylko wstępne dane policji, ale warto odnotować ten fakt. 26 marca 2018 roku w następstwie wypadków drogowych nie było ofiar śmiertelnych.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | W marcu był taki dzień - droga

Dziecko w Mercedesie GLC - foteliki i wózki

30-03-2018

Pomimo, że w Mercedesie GLC udało się zmieścić i zapiąć pasami bezpieczeństwa dziecko pomiędzy dwoma fotelikami na kanapie, to nie dopuszczamy stosowania takiego rozwiązania w praktyce. Znacznie mniejszy bagażnik w hybrydzie pomieścił jednocześnie oba wózki dziecięce.

TESTY | Mercedes GLC - foteliki dziecięce

Dziecko w Mercedesie GLC - wyposażenie samochodu

29-03-2018

Mercedes proponuje autorski system dezaktywacji przedniej poduszki powietrznej pasażera. Poza nim wyposażenie GLC nie wyróżnia się dodatkowymi elementami podnoszącymi bezpieczeństwo i komfort podróżujących dzieci.

TESTY | Mercedes GLC - airbag ON

Podwójny triumf Volvo!

28-03-2018

Marzec 2018 na trwałe zapisze się w historii Volvo. Na początku miesiąca model XC40 otrzymał prestiżowy tytuł europejskiego samochodu roku, dziś międzynarodowe jury dziennikarzy motoryzacyjnych przyznało mu jeszcze większe wyróżnienie - World Car of the Year!

World Car of the Year 2018 | Volvo XC60

Jedź Bezpiecznie POLSKO!

27-03-2018

Według danych policji 26 marca 2018 na polskich drogach doszło do 55 wypadków, w których poszkodowanych zostało 60 osób. W wyniku tych zdarzeń nie było ofiary śmiertelnej! To pierwszy tak pozytywny dzień w 2018 roku!


Sezon rowerowy rozpoczęty!

26-03-2018

Kilka cieplejszych dni wystarczyło, aby na drogi i ulice powrócili rowerzyści. Fakt rozpoczęcia tegorocznego sezonu potwierdzili organizatorzy, wystawcy i zwiedzający Bike Expo na PGE Narodowy w Warszawie.

Bike Expo 2018 | Rozpoczęcie sezonu rowerowego | www.jedz-bezpiecznie.pl

Warsztaty Edukacyjne "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze" w Ptak Warsaw Expo

23-03-2018

Drugie Międzynarodowe Targi Transportu, Spedycji i Logistyki w Ptak Warsaw Expo były okazją do zorganizowania miasteczka brd. Powstało ono z inicjatywy Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego, którego członkiem jest nasza Fundacja "Jedź Bezpiecznie". W ramach wydarzenia poprowadziliśmy Warsztaty Edukacyjne "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze".

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Warsztaty Edukacyjne Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze w Ptak Warsaw Expo

Hybrydy i elektryki

06-03-2018

W komunikacie prasowym organizatorzy 88. Geneva International Motor Show zapowiadali ponad 110 światowych lub europejskich premier samochodowych. W rzeczywistości nowych modeli, które zobaczymy zaraz w salonach sprzedaży było o wiele mniej, ale i tak przygotowana przez ponad 180 firm ekspozycja warta jest zobaczenia.

WYDARZENIA | Hybrydy i elektryki - Genewa 2018

Do czterech razy sztuka

05-03-2018

Po raz siódmy w przeddzień rozpoczęcia Salonu Samochodowego w Genewie poznaliśmy zwycięzcę konkursu na Car of the Year. Tym razem prestiżowy tytuł przypadł Volvo XC40.

WYDARZENIA | Car of the Year 2018 - Volvo XC40


Już wiadomo, że było bezpieczniej

01-03-2018

Luty to według statystyk wypadków najbezpieczniejszy miesiąc roku na polskich drogach. We wstępnych statystykach minionego okresu nie ma ani jednego dnia, w których bilans ofiar śmiertelnych był dwucyfrowy!

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Wypadki drogowe w Polsce - luty 2018

Pojemne miejskie auto

22-02-2018

Nowy Nissana Micra oferuje trzy miejsca do zamontowania fotelików dziecięcych Isofix, w tym z dodatkowym punktem kotwiczenia top-tether. Problemem jest jednak brak możliwości zabezpieczenia przewożonych w bagażniku przedmiotów.

TESTY | Nissan Micra V - pojemne miejskie auto

Dziecko w Nissanie Micra - foteliki i wózki

16-02-2018

Para mocowań Isofix (i-Size) z punktem top-tether na fotelu pasażera stwarza dodatkowe opcje przy montażu fotelików dziecięcych. Bagażnik nowej Micry bez problemów pomieścił na raz używane przez nas wózki.

TESTY | Nissan Micra V - foteliki dzieciece

Dziecko w Nissanie Micra - wyposażenie samochodu

15-02-2018

Standardem wyposażenia każdej wersji nowego Nissana Micra są trzy komplety mocowań Isofix (i-Size). Za to nie otrzymamy elektrycznie regulowanych szyb w drugiej parze drzwi oraz uchwytów do mocowania przedmiotów przewożonych w bagażniku.

TESTY | Nissan Micra V - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Już nie taka Micra

13-02-2018

Z każdą nową generacją Micra, najmniejszy samochód w europejskiej ofercie Nissana, podrasta. Dziś bliżej jej do segmentu C, co z pewnością przyciągnie nowych użytkowników.

TESTY | Nissan Micra V - przód

TESTY | Volvo XC60 II AWD PolestarDziecko w Volvo XC60 - foteliki i wózki

02-02-2018

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | To nie był bezpieczny styczeń na polskich drogach - droga

To nie był bezpieczny styczeń na polskich drogach

01-02-2018

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | Narażanie dzieci na utratę życia | Foteliki samochodowe

Narażanie dziecka na utratę życia, część 3

31-01-2018

www.jedz-bezpiecznie.pl | Volvo XC60 II AWD Polestar - wyłacznik poduszki powietrznejDziecko w Volvo XC60 - wyposażenie samochodu

30-01-2018

Druga generacja Volvo XC60 zyskała w standardzie wyłącznik poduszki powietrznej pasażera...


Jedź Bezpiecznie Polsko!

30-01-2018

29 stycznia 2018 roku w zaledwie 73 wypadkach drogowych zginęło aż 14 osób (92 zostało rannych). To najtragiczniejszy dzień na polskich drogach w tym roku. Niestety, po raz pierwszy liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła granicę 10 osób.


Kia Stonic

29-01-2018

Przypadek Kii Stonic pokazuje dwa ważne aspekty testów zderzeniowych Euro NCAP. Po pierwsze z uwagi na niemal identyczne konstrukcje z Rio można było awansem przepisać uzyskane wyniki, po drugie dzięki zastosowaniu opcjonalnego pakietu bezpieczeństwa ocena końcowa z trzech gwiazdek wzrosła do pięciu.


TESTY | Volvo XC60 II AWD Polestar | front

Geny bezpieczeństwa w nowym Volvo XC60

26-01-2018

W czasach, w których niemal każdy nowy samochód zdobywa pięć gwiazdek w testach zderzeniowych...


Ford C-Max i Ford Grand C-Max

19-01-2018

Ford Grand C-Max to kolejny model samochodu, który nie zmienił się na przestrzeni ostatnich lat. Z tego względu specjaliści z Euro NCAP poddali go ponownej ocenie w testach zderzeniowych, a uzyskane wyniki przypisano bliźniaczej konstruckji Forda C-Max.


Fiat Punto

16-01-2018

Zmodernizowany po raz ostatni w 2012 roku Fiat Punto sprawdzony został według aktualnych kryteriów testów zderzeniowych Euro NCAP. Według naszych wyliczeń miażdżącą ocenę końcową w łatwy sposób można poprawić, ale obawy rodzą problemy z montażem fotelików dziecięcych.


Najbezpieczniejsze modele według Euro NCAP | Best in class Cars of 2017

Najbezpieczniejsze modele według Euro NCAP

15-01-2018

Najwyżej ocenionym modelem samochodu w ubiegłorocznych testach Euro NCAP jest...


DS 3

10-01-2018

DS 3 to kolejny model z długą historią na rynku, który ponownie został oceniony w testach zderzeniowych Euro NCAP. Po tym sprawdzianie, według aktualnych wymagań, z przyznanych w 2009 roku pięciu gwiazdek pozostały tylko trzy.


BMW serii 6 Gran Turismo

05-01-2018

BMW 6 Gran Turismo bazuje na konstrukcji VII-generacji serii 5, która była już oceniana przez Euro NCAP. Stąd nowy model bawarskiej marki przejął awansem wyniki z prawie ze wszystkich elementów testów zderzeniowych.


Alfa Romeo Giulietta

04-01-2018

Specjaliści z Euro NCAP postanowili przeprowadzić próby zderzeniowe kilku modeli samochodów, które obecne są w salonach sprzedaży od kilku lat, ale ich konstrukcje, jak i wyposażenie fabryczne znacząco odstaje od dzisiejszych kryteriów ocen. Jednym z nich jest Alfa Romeo Giulietta, która w 2010 roku zdobyła komplet gwiazdek.


To był bezpieczny rok na polskich drogach!

03-01-2018

Wszystko wskazuje, że liczba zabitych w wypadkach na polskich drogach w 2017 roku nie przekroczy...

Subaru Impreza i Subaru XV

29-12-2017

XV to crossover Subaru zbudowany na platformie Imprezy. W 2017 roku pierwszy model przeszedł pełną procedurę testów Euro NCAP, drugi tylko próby w zakresie zderzenia bocznego i poziomu ochrony pieszych.


Porsche Cayenne

28-12-2017

Testowana wersja Porsche Cayenne wyposażona była między innymi w osiem poduszek powietrznych oraz aktywną pokrywę silnika. Pomimo to uzyskane noty w zakresie bezpieczeństwa dorosłych i ochrony pieszych nie plasują tego modelu w czołówce ocenianych w tym roku samochodów przez Euro NCAP.


Święta na polskich drogach

27-12-2017

Od 22 do 26 grudnia 2017 roku na polskich drogach doszło do 373 wypadków, w których 447 osób zostało rannych, a 42 poniosło śmierć...


Mercedes Klasa X

26-12-2017

Debiutująca w gamie Mercedesa Klasa X otrzymała komplet pięciu gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Na uwagę zasługują wysokie noty - w zestawieniu ze wszystkimi modelami ocenianymi w 2017 roku - w zakresie bezpieczeństwa dzieci.


Jedź Bezpiecznie!

23-12-2017

TESTY | Hyundai i30 III hatchback | Próby z fotelikami dziecięcymi Maxi-Cosi, Britax-Romer i Recaro

Dziecko w Hyundaiu i30 - foteliki i wózki

18-12-2017

Po zamontowaniu fotelików Isofix ich podstawy nie miały pełnego oparcia na kanapie. Bagażnik Hyundaia i30 w nadwoziu hatchback ma podwójną podłogę, przy pakowaniu obu wózków dziecięcych korzystaliśmy tylko w wyższego ustawienia.


TESTY | Hyundai i30 III hatchback | Wyposażenie samochodu - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Dziecko w Hyundaiu i30 - wyposażenie samochodu

15-12-2017

Trzecia generacja Hyundaia i30 nie posiada wszystkich - branych przez nas pod uwagę - elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróżujących dzieci. Część z nich dostępna jest dopiero w topowych wersjach wyposażenia.


Punto...

13-12-2017

Końcówka 2017 roku obfituje w wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP, tym razem poznaliśmy 17 ocen dla 15 modeli...

Trzeci fotelik Britax-Romer zgodny z i-Size

11-12-2017

W ofercie firmy Britax-Romer pojawił się kolejny - po Baby Safe i Trifix - fotelik spełniający nową...

BMW X3

07-12-2017

To był trzeci test zderzeniowy Euro NCAP modelu BMW X3. Poprzednie miały miejsce w 2008 (4 gwiazdki) i 2011 roku (5 gwiazdek).
TESTY | Skoda Octavia III facelifting | Plusy i minusy - Dwa oblicza bezpieczeństwa

Dwa oblicza bezpieczeństwa

06-12-2017

Standardem wyposażenia Skody Octavia, która zalicza się do segmentu samochodów popularnych, jest aż siedem poduszek powietrznych. Umieszczone wysoko punkty mocowania Isofix nie zapewniają optymalnego oparcia fotelika dziecięcego.


Volvo XC-60

05-12-2017

II-generacja Volvo XC-60 to najwyżej oceniony w tym roku model samochodu w zakresie bezpieczeństwa dorosłych i systemów podnoszących bezpieczeństwo. Wysokie noty od Euro NCAP otrzymał także za poziom bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów.

Tragiczny listopad, ale...

01-12-2017

Jesień to najniebezpieczniejszy okres roku na polskich drogach. Statystyki wypadków z listopada niestety będą tego potwierdzeniem, ale dane z jedenastu miesięcy są bardzo optymistyczne.


Jeszcze jedna seria listopadowych testów

30-11-2017

Organizacja Euro NCAP podaje wyniki testów zderzeniowych dla dziewięciu modeli samochodów, ale wśród nich były dwie bliźniacze konstrukcje Subaru...


Dziecko w Skodzie Octavia - foteliki i wózki

29-11-2017

Podczas modernizacji III-generacji Skody Octavia tylną kanapę i mocowania Isofix dostosowano do standardu i-Size. Jednak po zamontowaniu dedykowanej do niego bazy Isofix - jak i fotelików z kolejnych kategorii - ich podstawy nie miały pełnego oparcia na kanapie.


TESTY | Skoda Octavia III kombi facelifting | Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Dziecko w Skodzie Octavia - wyposażenie samochodu

28-11-2017

Facelifting Skody Octavia niewiele zmienił w zakresie elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróżujących dzieci. Jej wyróżnikiem pozostaje możliwość montażu fotelików typu Isofix na prawym fotelu pasażera.


Volkswagen T-Roc

27-11-2017

Crossover T-Roc to debiutant w gamie Volkswagena, a tym samym w testach zderzeniowych Euro NCAP. Już na początek wyróżnia się notą w zakresie bezpieczeństwa dzieci, jedną z najwyższych w gronie wszystkich ocenianych w tym roku modeli.

Volkswagen Polo

23-11-2017

Nowe Polo to 41 model Volkswagena, który oceniono w testach zderzeniowych Euro NCAP. W tym gronie 24 razy przyznano maksymalną liczbę 5 gwiazdek.

Skoda Karoq

22-11-2017

Ogłoszenie wyników testów zderzeniowych Euro NCAP zbiegło sięz rynkową premierą Skody Karoq. Uzyskane oceny w poszczególnych kategoriach, według obowiązujących jeszcze do końca roku kryteriów, pozwoliły na przyznanie końcowej noty w postaci 5 gwiazdek.

SEAT Arona

20-11-2017

Arona została uznana za bliźniaczą konstrukcję - płyta podłogowa, struktura nadwozia i wyposażenie - z V-generacją Ibizy. Stąd też część wyników z poprzednich testów Euro NCAP przypisano nowemu crossoverowi.

Mitsubishi Eclipse Cross

16-11-2017

Niemal w momencie rozpoczęcia sprzedaży na europejskich rynkach, Mitsubishi Eclipse Cross debiutuje także w testach zderzeniowych Euro NCAP. W porównaniu do ocenianych w tym roku modeli wszystkich marek otrzymał on bardzo wysokie noty za bezpieczeństwo dorosłych i ochronę pieszych

.

Citroen C3 Aircross

15-11-2017

Debiutujący w gamie Citroena crossover C3 Aircross uzyskał lepszą ocenę niż "osobowe" C3. Różnice dotyczą m.in. wyników za ochronę potrąconego pieszego i możliwości montażu fotelików dziecięcych na środkowym miejscu kanapy.

Zanim nadejdzie zima

14-11-2017

Samochód stał się już tak powszechnym elementem naszego życia, że coraz częściej zapominamy o jego bieżących przeglądach. Warto więc teraz, w ramach przygotowań do zimy, poświęcić mu nieco więcej czasu.


Od dziś zmiany na Stacjach Kontroli Pojazdów

13-11-2017

Znowelizowane przepisy ustawy o ruchu drogowym dotyczące Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) wprowadzają szereg rozwiązań...


Wszystkie na piątkę

08-11-2017

Osiem kolejnych modeli samochodów w testach zderzeniowych Euro NCAP otrzymało maksymalną notę pięciu gwiazdek. Aż siedem z nich to przedstawiciele segmentu crossoverów i SUV-ów.


Dziecko w Citroenie C3 - foteliki i wózki

06-11-2017

Dodanie trzeciej pary mocowań Isofix (i-Size) z top-tether poszerza możliwości bezpiecznego przewożenia dzieci...


Dziecko w Citroenie C3 - wyposażenie samochodu

03-11-2017

Nowy Citroen C3 oferuje aż trzy miejsca, na których można zamontować foteliki dziecięce typu Isofix. Elektryczna regulacja szyb z tyłu...


To nie był bezpieczny miesiąc!

02-01-2017

Już ze wstępnych danych wynika, że październik był jednym z najniebezpieczniejszych miesięcy 2017 roku na polskich drogach. Za to bardzo bezpieczny okazał się 1 listopada!


Maxi-Cosi wprowadza pierwszy fotelik dziecięcy z poduszkami powietrznymi

31-10-2017

Nie tak dawno Ford dołączył do listy wyposażenia...


Długa lista...

26-10-2017

W podsumowaniu testu Suzuki Ignis trudno było zdecydować się na trzy konkretne plusy i minusy. Wypisana lista liczy o wiele więcej pozycji...


Dla bezpieczeństwa przed zimą zadbaj o hamulce

25-10-2017

Rozpoczynający się sezon jesienno-zimowy powinien skłonić kierowców do przygotowania pojazdów na zmienne, cięższe warunki pogodowe...


Brak doświadczenia i skłonność do brawury

23-10-2017

W trzeci weekend października przypadła "Europejska Noc Bez Wypadku". Akcja ta skierowana jest do młodych kierowców w wieku 18-24 lata.

Dziecko w Suzuki Ignis - foteliki i wózki

20-10-2017

Nasze czteroosobowe Suzuki Ignis może być ciekawą propozycją dla rodziny z dwójką dzieci. Problemem jest jednak...


Dziecko w Suzuki Ignis - wyposażenie samochodu

19-10-2017

Nasz egzemplarz Suzuki Ignis wyposażony został w podstawowe elementy podnoszące bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci...


Dziecko w Fordzie Kuga - foteliki i wózki

11-10-2017

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera nadal jest opcją i zabrakło jej w testowanym egzemplarzu Forda Kuga...


Dziecko w Fordzie Kuga - wyposażenie samochodu

09-10-2017

Testowana obecnie wersja Forda Kuga po faceliftingu, pod kątem elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort dzieci...


Renault Koleos

06-10-2017

Nowy Koleos to już 23 model Renault, który na przestrzeni dwóch dekad istnienia testów zderzeniowych Euro NCAP otrzymał w nich najwyższą notę 5 gwiazdek. W gronie ocenianych w tych roku modeli wszystkich marek wyróżnia się wysokim wynikiem w zakresie działania systemów podnoszących bezpieczeństwo.

Range Rover Velar

04-10-2017

Velar to nowy na rynku model Range Rovera, który spokrewniony jest ze Światowym Samochodem Roku 2017. W gronie testowanych przez Euro NCAP w tym roku aut wszystkich marek wyróżnia się wysokimi ocenami za bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów.

Opel Grandland X

03-10-2017

Opel Grandland X, choć pozbawiony w standardzie autonomicznego systemu awaryjnego hamowania, otrzymał maksymalną ocenę 5 gwiazdek. W teście bezpieczeństwa dzieci zyskał też najwyższe noty spośród wszystkich modeli testowanych w tym roku przez Euro NCAP.

Opel Ampera-e

28-09-2017

Nowy Opel Ampera-e to już 26 model z silnikiem elektrycznym (wliczając hybrydy), który został poddany testom zderzeniowym Euro NCAP. Do uzyskania maksymalnej liczby 5 gwiazdek zabrakło mu niewiele, ale w bardzo ważnej kwestii bezpieczeństwa dzieci.

Mercedes Klasa C cabrio

27-09-2017

Kabriolety rzadko poddawane są próbom zderzeniowym Euro NCAP. Pomimo, że ze względu na konstrukcję nadwozia pozbawione są kilku elementów podnoszących bezpieczeństwo, podlegają one tym samym procedurom co samochody ze stałym dachem.

Mazda CX-5

26-09-2017

Druga generacja Mazdy CX-5, podobnie jak poprzednia, otrzymała maksymalną notę w testach zderzeniowych Euro NCAP. W porównaniu ze wszystkimi modelami ocenianymi w tym roku plasuje się wysoko w kategorii bezpieczeństwa osób dorosłych i ochrony pieszych.

Dziecko w Renault Megane Grandtour - foteliki i wózki

25-09-2017

Renault Megane w wersji GT zachowuje pełną funkcjonalność w zakresie...


Dziecko w Renault Megane Grandtour - wyposażenie samochodu

22-09-2017

Wyposażenie wersji GT pod kątem bezpieczeństwa i komfortu...


Dzień bez ofiar śmiertelnych na polskich drogach?

21-09-2017

21 września obchodzony jest Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drodze (EDWARD...


Rewolucja w gamie samochodów Volkswagena

20-09-2017

W natłoku modeli na stoisku Volkswagena we Frankfurcie wyraźnie wyróżniały się futurystyczne modele z rodziny I.D...


Jedź Bezpiecznie Polsko!

18-09-2017

W niedzielę, 17 września, funkcjonariusze policji prowadzili ogólnopolską akcję "Pasy". Jak na ironię tego dnia w "zaledwie" 93 wypadkach drogowych zginęło aż 17 osób, a 122 zostało rannych. To trzeci w tym roku, po 10 lipca i 7 sierpnia, tak tragiczny dzień polskich drogach.


Volkswagen przekazał mobilne...

09-09-2017

VI Ogólnopolski Konkurs "Ratujemy i Uczymy Ratować" wygrała Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Kołodziejewie...


Dwa modele Kii z poprawkami

06-09-2017

Tylko sześć z dziewięciu modeli otrzymało maksymalną liczbę pięciu gwiazdek w ostatnich testach zderzeniowych Euro NCAP...


W końcu bezpieczniej?

01-09-2017

Od wielu lat sierpień był jednym z najniebezpieczniejszych i najtragiczniejszych miesięcy na polskich drogach. Być może tendencja ta odwróciła się w tym roku.


Jak poprawić bezpieczeństwo na trasach szybkiego ruchu?

30-08-2017

Razem z rozwojem sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce, rośnie na nich - niestety - liczba wypadków...


Szukamy minusów

29-08-2017

Bazową wersję Mercedesa Klasy E All-Terrain wyceniono na ponad 200 tysięcy złotych, po dobraniu opcji cena testowego egzemplarza wzrosła o drugie tyle!


Komfort termiczny to Twoje bezpieczeństwo

28-08-2017

O ile większość kierowców doskonale rozumie związek między sprawnością układu zawieszenia czy hamulców a własnym bezpieczeństwem, o tyle układ klimatyzacji...


Dziecko w Mercedesie Klasa E - foteliki i wózki

25-08-2017

W naszym teście nie dysponowaliśmy firmowym fotelkiem Mercedesa (z grupy 0/0+) przeznaczonym do systemu automatycznego rozpoznania jego obecności na przednim miejscu pasażera...


Dziecko w Mercedesie Klasa E - wyposażenie samochodu

24-08-2017

Testowany egzemplarz Mercedesa Klasa E All-Terrain wyposażony został fabrycznie w automatyczny system rozpoznawania fotelika dziecięcego ustawionego tyłem do kierunku jazdy...


Ważna informacja dla posiadaczy fotelików Recaro!

23-08-2017

Producent samochodowych fotelików dla dzieci Recaro poinformował o wadliwych partiach modeli Zero.1 i Optia i bazy Recaro Fix...


Kierujesz życiem

17-08-2017

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotowała nowy spot do kampanii społecznej "Kierujesz życiem". Jak czytamy w otrzymanym komunikacie prasowym "Kampania ma na celu kształtowanie świadomości oraz zachęcenie odbiorców do przestrzegania przepisów ruchu drogowego w zakresie obowiązujących limitów prędkości jazdy oraz dostosowania tej prędkości do warunków ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem odbiorców w grupie wiekowej 18-24 lata". Obejrzyjcie sami!


Długi sierpniowy weekend na polskich drogach

16-08-2017

Połowa sierpnia to wyjątkowy okres na polskich drogach. Pomimo wzmożonego niż zazwyczaj ruchu minione dni można uznać za bezpieczne.


Daję przykład! Monika Mrozowska

11-08-2017

"Skręcona kierownica? Aby ją wyprostować trzeba uruchomić silnik, ale w pierwszej kolejności zapinamy pasy bezpieczeństwa!" - Monika Mrozowska to kolejna znana i lubiana osoba, która dołącza do naszej akcji (galerii) "Daję przykład!". Dziękujemy!,Galeria "Daję przykład" dostępna jest tylko na profilu naszej Fundacji "Jedź Bezpiecznie"


Ważne zmiany w taryfikatorze mandatów karnych

10-08-2017

Od 11 sierpnia 2017 roku wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu w sprawie wysokości grzywien nakładach w drodze mandatów karnych. Dotyczą one zasad przewożenia dzieci w samochodach.


Kładka Łazienkowska i co dalej?

09-08-2017

Szósty z ośmiu drogowych mostów w Warszawie został udostępniony dla rowerzystów. Pierwszy krok zrobiony, jednak do pełnego szczęścia brakuje jeszcze sporego odcinka, który nie wiadomo kiedy powstanie.

ADAC oceniło kolejne foteliki samochodowe dla dzieci

08-08-2017

Raz w roku niemieckie zrzeszenie ADAC przeprowadza testy samochodowych fotelików dla dzieci. Tym razem, w opublikowanym w maju, zestawieniu 37 modeli znalazły się cztery oceny niedostateczne.


Jedź Bezpiecznie Polsko!

08-08-2017

Niestety, tragiczny bilans zabitych w wypadkach drogowych z 10 lipca powtórzył się w kolejnych wakacyjnym miesiącu. Według wstępnych danych policji 7 sierpnia w 107 wypadkach poszkodowanych zostało aż 137 osób, a 17 poniosło śmierć.


Dwa plus trzy

07-08-2017

To nasze drugie podejście do Dacii Dokker - w porównaniu z testem z 2013 roku teraz opisujemy więcej elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży najmłodszych pasażerów...


Czy pamiętasz to z dziecieństwa?

04-08-2017

W środę, 2 sierpnia 2017, w wieku 87 lat zmarła Wanda Chotomska. W Jej arcybogatym dorobku pisarskim znalazły się pozycje promujące bezpieczeństwo na drodze, które wciąż należą do kanonu lektur szkolnych!


Dziecko w Dacii Dokker - foteliki i wózki

03-08-2017

Trzy pary mocowań Isofix na kanapie, przesuwane drzwi z boku oraz bardzo duży bagażnik pozwalają na komfortową podróż rodziny...


Dziecko w Dacii Dokker - wyposażenie samochodu

02-08-2017

Testowaliśmy Dacię Dokker w limitowanej wersji Outdoor, której przypisano niedostępne wcześniej elementy wyposażenia...


Tragiczny miesiąc na polskich drogach

01-08-2017

Już według wstępnych statystyk lipiec był najtragiczniejszym miesiącem tego roku na polskich drogach. Tylko jednego dnia...


Skoda nadal na czele rankingu sprzedaży

31-07-2017

W pierwszym półroczu sprzedaż nowych samochodów osobowych w Polsce wyniosła ponad 240 tys. sztuk. Niekwestionowanym liderem...


Volkswagen Arteon

24-07-2017

Arteon uzyskuje bardzo wysokie noty w testach zderzeniowych organizacji Euro NCAP. Niemal wszystkie brane pod uwagę elementy podnoszące bezpieczeństwo dostępne są w bazowej wersji wyposażenia.

Opel Insignia

19-07-2017

To trzecia próba Opla Insignia w testach zderzeniowych Euro NCAP zakończona po raz trzeci identyczną oceną. Uzyskane teraz wyniki odnoszą się zarówno do wersji w nadwoziu liftback (Grand Sport), jak i kombi (Sports Tourer).

Daję przykład! Marcin Hakiel

12-07-2017

Marcin Hakiel to kolejna znana i lubiana osoba, która błyskawicznie zgodziła się na zrobienie zdjęcia podczas zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Tym samym możemy powiększyć naszą galerię "Daję przykład!". Dziękujemy!,Galeria "Daję przykład" dostępna jest tylko na profilu naszej Fundacji "Jedź Bezpiecznie"


TESTY | Ford Fiesta ST200 | Pierwsze wrażenia - przód auta

Najmniejszy hot-hatch Forda

11-07-2017

Po wakacjach w salonach sprzedaży Forda zadebiutuje nowa Fiesta. Na pożegnanie obecnej jeszcze na rynku generacji przyglądamy się najmocniejszej wersji ST200.


Jedź Bezpiecznie Polsko!

11-07-2017

10 lipca na polskich drogach w "zaledwie" 99 wypadkach zginęło aż 17 osób, a 118 odniosło obrażenia! To najtragiczniejszy dzień w tym roku.


Nieważne, czy trasa krótka czy długa...

06-07-2017

W okresie świąt, długich weekendów, czy tak jak teraz na początku wakacji, w mediach jak bumerang powraca temat odpowiedniego przygotowania...


Nie wszystkie na piątkę

06-07-2017

Z siedmiu modeli - każdy w standardowej wersji wyposażenia pod kątem bezpieczeństwa - tylko pięć otrzymało maksymalną liczbę gwiazdek Euro NCAP. Wśród nich - a także na tle wszystkich tegorocznych testów - uzyskanymi wynikami wyróżnia się...


Bardzo niebezpieczny czerwiec na polskich drogach

03-07-2017

Rekordowa w tym roku liczba wypadków i rannych to bilans czerwca na polskich drogach..

Britax-Romer Baby Safe i-Size z bazą Isofix dla najmłodszych dzieci

29-06-2017

Baby Safe i-Size to pierwszy fotelik Britax-Romer...


Wstępna lista samochodów do tytułu CotY 2018

28-06-2017

Wojciech Sierpowski, jeden z dwóch polskich dziennikarzy w jury konkursu na Europejski Samochód Roku, podał wstępną listę kandydatów do kolejnej edycji...


Jedź Bezpiecznie Polsko!

26-06-2017

Niestety, bilans rozpoczęcia wakacji na polskich drogach jest bardzo tragiczny. W sobotę w 92 wypadkach zginęło 12 osób, zaś w niedzielę w 105 zdarzeniach było 15 ofiar śmiertelnych (to najwięcej, obok 17 maja, w tym roku)!


Niebezpieczeństwo w zasięgu ręki

22-06-2017

Dziś rozpoczęła się IX edycja Kampanii Społecznej "Bądźmy Razem Bezpieczni", przygotowanej przez spółkę Tramwaje Warszawskie. Tym razem pod hasłem "Niebezpieczeństwo w zasięgu ręki" organizatorzy chcą zwrócić naszą uwagę na zagrożenia spowodowane nierozważnym używaniem telefonów komórkowych przez przez użytkowników drogi. Od lat jednym z Partnerów Kampanii jest nasza Fundacja "Jedź Bezpiecznie", zaś wśród Patronów Medialnych magazyn "Jedź Bezpiecznie" i portal jedz-bezpiecznie.pl

Zobacz spot tegorocznej edycji Kampanii Społecznej "Bądźmy Razem Bezpieczni".


Proste pomysły warszawskich uczniów, które mogą poprawić...

21-06-2017

Znamy już wyniki konkursu na wynalazek 7. edycji programu edukacyjnego Akademia Wynalazców...


Doświadczenia zdobyte w terenie

16-06-2017

Półmetek rywalizacji w Dacia Duster ELF Cup podczas Warszawskiego Safari był doskonałą okazją do spotkania się w miasteczku serwisowym...


Daję przykład! Katarzyna Cichopek

14-06-2017

Katarzyna Cichopek to kolejna znana i lubiana osoba, która błyskawicznie zgodziła się na zrobienie zdjęcia podczas zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Tym samym możemy powiększyć naszą galerię "Daję przykład!". Dziękujemy!,Galeria "Daję przykład" dostępna jest tylko na profilu naszej Fundacji "Jedź Bezpiecznie"


Surowsze kary dla piratów drogowych

02-06-2017

Z dniem 1 czerwca 2017 roku wchodzą w życie zmiany w kodeksie karnym, wykroczeń, postępowania karnego, postępowania w...


Countryman i Kodiaq na piątkę, pozostałe dwa...

31-05-2017

Nowe MINI Countryman i Skoda Kodiaq otrzymałym maksymalną ocenę 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Z kolei Nissan Micra i Suzuki Swift miały dwa podejścia...


BILSTEIN ponownie udostępnia polskim kierowcom tester zawieszenia

29-05-2017

W 2016 roku BILSTEIN przeprowadził w Polsce bezpłatne...


Dziecko w Fordzie S-Max - wyposażenie samochodu

25-05-2017

Na nasze wyróżnienie zasługuje dodatkowe lusterko wewnętrze oraz mocowania Isofix na każdym z trzech foteli w II rzędzie...


Jedź Bezpiecznie Polsko!

18-05-2017

17 maja 2017 na polskich drogach doszło do 108 wypadków, w których śmierć poniosło aż 15 osób! Był to najniebezpieczniejszy i najtragiczniejszy dzień tego roku!


Dzięki nowym technologiom liczba ofiar śmiertelnych...

16-05-2017

Co roku na drogach całego świata ginie ponad 1,25 miliona osób...


Techniczne zróżnicowanie reflektorów ksenonowych

15-05-2017

Pojęcie lampy ksenonowej mimo, że powszechnie używane, nie jest jednolite. Kryją się pod nim różne rozwiązania techniczne...


Czas na nowe kombi Hyundaia

09-05-2017

Jedną z ważniejszych nowości tegorocznego salonu samochodowego w Genewie była III-generacja i30 w nadwoziu kombi. Miesiąc przed premierą w polskich salonach Hyundai podał szczegółową specyfikację i ceny.

#Zwolnij

08-05-2017

To szokujące dane, co roku na całym świecie w wyniku wypadków drogowych ginie ponad 1,2 miliona osób! Do większości z nich przyczyniła się nadmierna prędkość, przez co stała się tematem....


Fiat Doblo

26-04-2017

Fiat Doblo to przede wszystkim mały samochód dostawczy, na bazie którego powstała wersja osobowa. Jak pokazuje historia testów Euro NCAP większość takich konstrukcji nie osiąga najwyższych ocen...


Olej silnikowy: jak często trzeba go wymieniać?

25-04-2017

Czy faktycznie wystarczy wymieniać olej zgodnie z instrukcją obsługi auta?


Dodatek do CEPIK 2.0

24-04-2017

Od dziś wszyscy posiadacze prawa jazdy mogą skorzystać z nowej e-usługi. Po uwierzytelnieniu swojej tożsamości na rządowym portalu obywatel.gov.pl otrzymamy informację o stanie punktów karnych.


Dziecko w Skodzie Yeti - foteliki i wózki

20-04-2017

Pomimo trzech, niezależnych foteli z tyłu nie udało nam się zamontować jednocześnie trzech fotelików dziecięcych...


Dziecko w Skodzie Yeti - wyposażenie samochodu

19-04-2017

Za niewielką dopłatą Skoda oferuje mocowania do fotelików dziecięcych typu Isofix także na przednim miejscu pasażera....


Tragiczniejsze święta na polskich drogach

18-04-2017

Tegoroczne Święta Wielkiej Nocy upłynęły pod znakiem deszczowej i zimnej pogody. Prawdopodobnie te nie najlepsze warunki panujące na drodze przyczyniły się do powstania wielu wypadków.


Zwycięzcą został...

12-04-2017

Fani motoryzacji w Polsce myślą już o nadchodzących świętach, a tymczasem w Nowym Jorku rozpoczyna się międzynarodowy salon samochodowy. Jest to także czas i miejsce na ogłoszenie wyników na World Car of the Year.


Znów więcej ofiar na polskich drogach

03-04-2017

W styczniu i w lutym w statystykach policji widnieje po jednym dniu bez ofiary śmiertelnej na polskich drogach...


Zimowe problemy z akumulatorem...

16-03-2017

Jeśli jedna mroźna noc przyczyniła się do problemów z akumulatorem, może to oznaczać jego techniczne zużycie...


Kolejne modele ocenione przez Euro NCAP

02-03-2017

Tym razem specjaliści z Euro NCAP ocenili sześć modeli, wszystkie w standardowej wersji wyposażenia....


Bardzo optymistyczne dane z polskich dróg

01-03-2017

Od początku tego roku zauważalnie poprawiło się bezpieczeństwo na polskich drogach. Jak pokazują statystyki dzienne policji...


Dziecko w Oplu Insignia - foteliki i wózki

24-02-2017

Opel wyposażył kanapę testowanego egzemplarza Insigni w trzy pary mocowań dla fotelików typu Isofix, jednak przy próbach ich montażu napotkaliśmy na liczne ograniczenia...


Dziecko w Oplu Insignia - wyposażenie samochodu

23-02-2017

Wyposażenie Opla Insignia wyróżnia się trzema parami mocowań fotelików dziecięcych typu Isofix. Podobnie jak w Adamie, także i w tym modelu...


Na przełomie dwóch generacji

20-02-2017

Za kilkanaście dni na salonie samochodowym w Genewie oficjalnie zadebiutuje II-generacja Opla Insignia. Stąd nasz test można by uznać za pożegnanie, ale...


Gdzie TOTAL testuje oleje silnikowe?

14-02-2017

W zakończonym niedawno Rajdzie Dakar historyczny triumf święciły aż trzy załogi jadące Peugeot 3008DKR. Sukces ten nie byłby możliwy bez świetnie przygotowanych samochodów, w których istotną rolę...


Sprawnie i w mieście i w trasie

13-02-2017

Opel Adam to miejskie auto, ale dzięki mocniejszemu silnikowi sprawnie poradzi sobie w długiej trasie. Jego niewielki rozmiar znacznie ogranicza możliwości ustawień fotelików dziecięcych.


Dziecko w Oplu Adam - foteliki i wózki

08-02-2017

Opel Adam to mały samochód miejski dla 4 osób, jednak nie sprawdzi się w roli auta dla rodziców...


Dziecko w Oplu Adam - wyposażenie samochodu

07-02-2017

Rocks Unlimited potraktować można jako kolejny, choć nie topowy, poziom wyposażenia Opla Adama. Wśród jego elementów ych...

Dlaczego kierowcy decydują się na obniżenie zawieszenia?

06-02-2017

Konstruktorzy niemal każdego samochodu dopuszczają późniejszą modyfikację jego zawieszenia...


Ze Strażą Miejską Bezpiecznie

31-01-2017

Już pojutrze drugi etap IV edycji konkursu dla dzieci ze szkół podstawowych "Ze strażą Miejską Bezpiecznie". W imieniu Fundacja "Jedź Bezpiecznie" i redakcji Magazyn dla wszystkich uczestników ruchu drogowego "Jedź Bezpiecznie" dziękujemy Straży Miejskiej m.st. Warszawy za zaproszenie do grona Partnerów!


NIK o bezpieczeństwie na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych

30-01-2017

Celem kontroli NIK była ocena działań zarządców infrastruktury...


Od ośmiu lat Skoda nie oddaje prowadzenia

27-01-2017

Miniony rok był kolejnym okresem wzrostu sprzedaży nowych samochodów osobowych w Polsce. Liderem wciąż pozostaje Skoda, która ma już blisko 13 procent rynku.


Dziecko w Volkswagenie Passat GTE - foteliki i wózki

26-01-2017

Sposób montażu fotelików dziecięcych w wersji hybrydowej GTE nie różni się w niczym od "zwykłego" sedana czy kombi...


Euro NCAP oceniło Mustanga i topowy model Volvo

25-01-2017

Pierwsze w tym roku wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP obejmują w sumie trzy modele. Nienajlepsze wyniki uzyskane...


Dziecko w Volkswagenie Passat GTE - wyposażenie samochodu

24-01-2017

Niezależnie od wersji nadwozia czy jednostki napędowej Volkswagen Passat posiada wszystkie - uznawane dziś za standard...


Hybrydowa era Volkswagena

19-01-2017

Ponoć los silników diesla jest już przesądzony, a przyszłość motoryzacji należy do jednostek elektrycznych. Zanim to jednak nastąpi za okres przejściowy będziemy uznawać erę hybryd.


Łańcuchowe rozrządy nie są bezobsługowe

18-01-2017

Jeśli nie chcesz mieć problemu z łańcuchowym napędem rozrządu, powinieneś nauczyć się dbać o nowoczesny silnik.


Nowości 2017, część 3

17-01-2017

Tradyjnie już pod koniec grudnia zwróciliśmy się do przedstawicieli firm motoryzacyjnych z prośbą o przedstawienie swoich nowości w nadchodzącym roku. Dziś trzecia, ułożona alfabetycznie, część.


Co nie zmieniło się w przepisach po nowym roku?

03-01-2017

1 stycznia 2017 roku weszły w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego o czym szczegółowo informowały media...


Grudzień na polskich drogach

02-01-2017

W 2015 roku to w grudniu zginęło najwięcej osób na polskich drogach. Pod tym względem mIniony miesiąc może okazać się bezpieczniejszy, jednak daleko nam będzie do optymistycznego...


Podsumowanie testów zderzeniowych Euro NCAP z 2016

30-12-2016

W mijającym roku organizacja Euro NCAP przeprowadziła serię 25 prób zderzeniowych...


Nadspodziewanie bezpieczne święta na polskich drogach!

27-12-2016

Święta czy długie weekendy charakteryzują się intesywniejszym natężeniem ruchu na drogach...


Trochę optymizmu na polskich drogach

01-12-2016

Po serii trzech tragicznych miesięcy na polskich drogach, w listopadzie odnotowano znaczny spadek liczby zabitych...


Ostatnie w tym roku testy zderzeniowe Euro NCAP

30-11-2016

W ostatniej tegorocznej serii testów Euro NCAP oceniono 5 modeli samochodów. Wśród nich - po raz pierwszy w historii....


Siedmiu finalistów konkursu CotY 2017

29-11-2016

Jury europejskich dziennikarzy motoryzacyjnych wybrało siedem modeli do prestiżowego tytułu Car of the Year 2017. Który model...


Podziękowania za promowanie BRD

25-11-2016

Po raz siódmy wyróżniono osoby, firmy i instytucje, które promują szeroko pojęte bezpieczeństwo na drodze...


Coraz więcej zabitych na polskich drogach

21-11-2016

Od wielu lat trzecia niedziela listopada na całym świecie poświęcona jest Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. 20 listopada na polskich...


Seryjny ABS w motocyklach

16-11-2016

Według analiz przyczyny wypadków układ ABS może znacznie ograniczyć skutki wypadków z udziałem motocyklistów. Obowiązek takiego seryjnego wyposażenia zostanie wprowadzony w UE już od stycznia 2017 roku.


Dziecko w Fiacie Tipo - foteliki i wózki

15-11-2016

Wyprofilowania siedziska kanapy sprawiły, że żaden z montowanych przez nas fotelików nie miał solidnego oparcia. Testy z wózkami dziecięcymi potwierdziły zalety bagażnika wersji sedan.


Dziecko w Fiacie Tipo - wyposażenie samochodu

14-11-2016

Do zmiany statusu działania przedniej poduszki powietrznej pasażera Fiat zastosował preferowane przez siebie rozwiązanie.


Fiat powraca do gry w segmencie C

09-11-2016

Fiat przygodę ze współczesnym Tipo rozpoczyna od nadwozia sedan. Choć to mało popularna wersja na polskim rynku, to znajdujemy w...


Dla wygody i bezpieczeństwa - żarówki wymieniaj parami i rób to regularnie

07-11-2016

Nie ma czegoś takiego, jak dobry moment na przepalenie się...


Dramatyczna sytuacja na polskich drogach

02-11-2016

Po pierwszych 10 miesiącach tego roku - w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego - widać znaczne pogorszenie bezpieczeństwa na polskich drogach


Dziecko w DS4 Crossback - foteliki i wózki

27-10-2016

Wnętrze kabiny pasażerskiej oraz bagażnik jest identyczne jak w DS4, więcej można mu z góry przypisać nasze opinie z...


Fiat Tipo

26-10-2016

Organizacja Euro NCAP przeprowadziła testy dwóch egzemplarzy nowego Fiata Tipo bez i z elementami podnoszącymi bezpieczeństwo. Różnice w ich ocenie wyniosły jedną gwiazdkę, jednak i tak nie było szans na uzyskanie maksymalnej noty.


Dziecko w DS4 Crossback - wyposażenie samochodu

25-10-2016

Pod kątem bezpieczeństwa i komfortu podróży dzieci standardowe wyposażenie DS4 i DS4 Crossback nieznacznie różni się.../

Kolejne badania BILSTEIN...

24-10-2016

W lipcu tego roku, po raz pierwszy w historii, przyjechał do Polski mobilny tester zawieszenia firmy BILSTEIN. Wyniki testów były pozytywnym zaskoczeniem, nie inaczej jest po drugiej turze przeprowadzonej we wrześniu!


Niedaleko pada jabłko od jabłoni

21-10-2016

Dziś każdy producent samochodów musi mieć w swojej ofercie crossovera. Marka DS przy okazji odświeżenia modelu DS4 zbudowała na nim "uterenowioną" odmianę.


Europejska Noc Bez Wypadku

17-10-2016

Od 13 lat w trzecią sobotę października organizowana jest Europejska Noc Bez Wypadku. Tradycyjnie już nasza redakcja i Fundacja "Jedź Bezpiecznie" czynnie wzięła w niej udział.


Ford inwestuje w poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach

11-10-2016

Kierowcy w wieku 18-24 lat należą do grupy największego ryzyka...


Mniejszy brat Cactusa

05-10-2016

Trudno jednoznacznie ocenić czy C4 Cactus okazał się rynkowym sukcesem, niemniej Citroen postanowił nadal podążać za wytyczonymi przez siebie trendami. Efektem tego jest III-generacja C3, której oficjalny debiut miał miejsce podczas tegorocznego...


Drugie wcielenie bestsellera Audi

04-10-2016

Segment SUV-ów wciąż ma się bardzo dobrze, a jednym z beneficjentów tego jest Audi. Debiutująca na salonie w Paryżu II-generacja modelu Q5, już teraz skazana jest na sukces.


Wciąż niebezpiecznie na polskich drogach!

03-10-2016

21 września podczas konferencji zorganizowanej w ramach Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drodze alarmowaliśmy o pogarszającej się sytuacji na polskich drogach.


Skaner, który już dziś zastępuje oczy kierowcy

27-09-2016

Każdy system wspomagający kierowcę przybliża nas do seryjnej produkcji autonomicznego pojazdu. Jego podstawą jest laserowy skaner otoczenia, który już dziś znajduje zastosowanie w...


BILSTEIN ponownie udostępnia mobilny tester zawieszenia

12-09-2016

W lipcu po raz pierwszy w historii przyjechał do Polski mobilny tester zawieszenia firmy BILSTEIN...


Daję przykład! Lidia Popiel

07-09-2016

Lidia Popiel to kolejna znana i lubiana osoba, która błyskawicznie zgodziła się na zrobienie zdjęcia podczas zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Tym samym możemy powiększyć naszą galerię "Daję przykład!". Dziękujemy!,Galeria "Daję przykład" dostępna jest tylko na profilu naszej Fundacji "Jedź Bezpiecznie"


Alarmujące dane z polskich dróg!

01-09-2016

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że minione wakacje na polskich drogach były o wiele tragiczniejsze niż przed rokiem. Już po wstępnych danych policji widać też, że...


Opcjonalny pakiet bezpieczeństwa podciąga oceny dwóch modeli samochodów

31-08-2016

Od tego roku organizacja Euro NCAP wyżej punktuje modele samochodów...


Na koniec wakacji i początek roku szkolnego

29-08-2016

Główne obchody 25-lecia Straży Miejskiej m. st. Warszawy zakończone zostały piknikiem rodzinnym...


Zaproszenie na piknik rodzinny

28-08-2016

W imieniu naszej Fundacji "Jedź Bezpiecznie" zapraszamy na Piknik Rodzinny z okazji 25-lecia Straży Miejskiej m. st. Warszawy. W naszym namiocie przeprowadzimy m.in. testy dla dzieci z wiedzy o przepisach ruchu drogowego, zaś dorośli będą się mogli przekonać, jak zmienia się ich sprawność psychomotoryzaczna pod wpływem alkoholu.


Dziecko w Volvo XC60 - foteliki i wózki

26-08-2016

Do sposobu montażu w Volvo XC60 fotelików dziecięcych mamy kilka uwag...


Dziecko w Volvo XC60 - wyposażenie samochodu

25-08-2016

W Volvo XC60 dopłacić trzeba za wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera..


Tragiczny dzień wakacji

16-08-2016

14 sierpnia był najtragiczniejszym dniem tegorocznych wakacji na polskich drogach. W zaledwie 102 wypadkach śmierć poniosło aż 15 osób.

Dziecko w Oplu Astra hatchback - wyposażenie samochodu

10-08-2016

Nowa generacja Opla Astra wyposażona została w podstawowe dziś rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo najmłodszym...


Skazany na sukces?

04-08-2016

Dziś 60 proc. udziału w sprzedaży modeli SEAT-a ma Leon. Wkrótce te proporcje mogą się zmienić za sprawą debiutującego właśnie SUV-a Ateca.


Dziecko w Volkswagenie Tiguan II - foteliki i wózki

27-07-2016

Przesuwana kanapa z regulowanym kątem pochylenia oparć wymaga odpowiednich ustawień do montażu fotelików dziecięcych. Z drugiej strony rozwiązania te znacznie powiększają...

Dziecko w Volkswagenie Tiguan II - wyposażenie samochodu

26-07-2016

W porównaniu do I generacji Volkswagena Tiguan zmieniono rozmieszczenie niektórych elementów podnoszących...

Auto z Gliwic motorem sprzedaży Opla

21-07-2016

Opel notuje w Polsce najlepsze wyniki sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych. Niekwestionowanym liderem wśród modeli jest nowa Astra.


Daję przykład! Ewa Chodakowska

19-07-2016

Ewa Chodakowska to kolejna znana osoba, która zgodziła się na zamieszczenie swojego zdjęcia w naszej galerii "Daję przykład!". Dziękujemy!

Galeria "Daję przykład!" dostępna jest tylko na profilu naszej Fundacji Jedź Bezpiecznie


NIK o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów na drogach publicznych

15-07-2016

Obecny system zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego nie umożliwia skutecznej ochrony...


Daję przykład! Grażyna Torbicka

13-07-2016

Grażyna Torbicka, to kolejna znana i lubiana przez publiczność osoba, która bez wahania zgodziła się na zrobienie zdjęcia w samochodzie podczas zapinanie pasów bezpieczeństwa. Z ogromną przyjemnością dołączamy je do naszej galerii "Daję przykład".,Galeria "Daję przykład" dostępna jest tylko na profilu naszej Fundacji "Jedź Bezpiecznie"


Rowerzyści spowodowali co trzeci wypadek ze swoim udziałem

12-07-2016

Niemal co chwilę widzimy niewłaściwe zachowania na drodze osób kierujących rowerem.


Dziecko w Renault Talisman - foteliki i wózki

11-07-2016

W testowanym Renault Talisman nie mieliśmy żadnych problemów z montażem fotelików dziecięcych. Bagażnik, jak to w sedanie...


Dziecko w Renault Talisman - wyposażenie samochodu

08-07-2016

Renault Talisman posiada wszystkie, uznane dziś za standard, rozwiązania zapewniające bezpieczną...

Okazja do skorzystania z mobilnego testera zawieszenia

07-07-2016

W niecodzienny sposób rozpoczynamy test nowego Volkswagena Tiguan...


Textar testuje do granic możliwości

06-07-2016

Żeby przekonać się jak skuteczne są tarcze i klocki hamulcowe Textar, inżynierowie firmy zorganizowali test drogowy na przełęczy Stelvio. Egzamin został zdany celująco...


Kierowcy wpłacili 6 mld złotych na inwestycje drogowe

05-07-2016

Mija właśnie 5 lat od uruchomienia elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL.

Zmiana bez sentymentów

04-07-2016

Renault nie przywiązuje się do nazw modeli i po dwóch dekadach obecności na rynku zastępuje Lagunę - Talismanem. Aspiracje są jednak większe, bo w pierwszej kolejności...

Bardzo niebezpieczny czerwiec!

01-07-2016

Wszystko wskazuje na to, że czerwiec był najtragiczniejszym miesiącem w tym roku na polskich drogach. Tylko jednego dnia zginęło aż 15 osób!


Jedź bezpiecznie na wakacje!

30-06-2016

Od lat wakacje to najniebezpieczniejsze miesiące w roku na polskich drogach. Pokazujemy województwa, na drogach których warto zachować szczególną ostrożność.


Jak używać telefonów komórkowych podczas wzywania pomocy

24-06-2016

Telefon komórkowy to dziś nierozłączony element naszego życia, który towarzyszy nam zawsze i wszędzie. Dlatego też w sytuacjach kryzysowych staje się najszybszym środkiem wezwania pomocy - warto więc wiedzieć jak najsprawniej z niego skorzystać.

Kolejne trzy modele na piątkę

22-06-2016

Organizacja Euro NCAP przeprowadziła testy zderzeniowe kolejnych trzech modeli samochodów według nowych zasad. We wszystkich preferowane elementy podnoszące bezpieczeństwo montowane są...


Bądźmy Razem Bezpieczni 2016

17-06-2016

Miło nam poinformować, że nasz portal oraz Fundacja "Jedź Bezpiecznie" po raz kolejny zostali Partnerami kampani "Bądźmy Razem Bezpieczni" prowadzonej przez Tramwaje Warszawskie. Oficjalnie tegotoczna edycja rozpocznie się 22 czerwca.


Dlaczego warto sprawdzić hamulce przed wakacyjną podróżą?

15-06-2016

Lato to, nie tylko w Polsce, zdecydowanie najtłoczniejszy...


Zrób to sam?

09-06-2016

Dekadę temu uruchomiono w Polsce pierwszy serwis Premio. Jubileusz był dla dziennikarzy okazją do sprawdzenia własnych umiejętności w prostych usługach świadczonych przez ten warsztat.


Niewidoczne zagrożenie

06-06-2016

Żywotność amortyzatorów uzależniona jest od warunków eksploatacji samochodu i stylu jazdy kierowców. Z reguły jest to kilka lat ale ich zużycie następuje stopniowo, co usypia naszą czujność.


Aktualności, nowości i ciekawostki

04-05-06-2016

Druga odsłona Audi A5, Zmodernizowany Peugeot 2008, Pełna chwały historia Clio, Niższe odszkodowania dla ofiar wypadków drogowych, Filtry dla alergików w modelach FCA


Pomijany element zawieszenia

30-05-2016

O roli sprawnych amortyzatorów w zawieszeniu samochodu nikogo nie trzeba przekonywać. Specjaliści reprezentujący firmę Bilstein zalecają przy ich wymianie również montaż nowych sprężyn.


Aktualności, nowości i ciekawostki

28-29-05-2016

Alfa Giulia już w polskich salonach, Zmodernizowany Hyundai Grand Santa Fe, Nowa opona całoroczna Kleber, Tom Tom ostrzega przed korkami, Jak prawidłowo dbać o opony?


W stronę bezpieczeństwa

27-05-2016

Wybierając tylko trzy elementy widać, że Audi dba o bezpieczeństwo zarówno dzieci, pieszych jak i innych kierowców. W nowym A4 trudno doszukać się minusów, nasze uwagi poczyniliśmy dopiero podczas praktycznych ocen.


Dziecko w Audi A4 Limousine - foteliki i wózki

20-05-2016

Audi w modelu A4 daje możliwość zamontowania aż 3 fotelików dziecięcych typu Isofix. Kolejnym plusem jest, jak to w sedanie, przestronny bagażnik - jednak producent unika podawania...


Dziecko w Audi A4 - wyposażenie samochodu

19-05-2016

Kilka lat temu Audi oferowało wyłącznik poduszki powietrznej pasażera i mocowania Isofix jako opcję, dziś oba elementy są standardem. Na wyróżnienie - choć to już nie nowość w tej marce...

Klocek hamulcowy musi się ścierać

12-05-2016

Jednak, gdy dzieje się to zbyt szybko, świadczy to o błędzie - albo mechanika montującego klocki w samochodzie...


BILSTEIN nie zapomina o legendach motoryzacji

09-05-2016

Producenci motoryzacyjni lubią się chwalić więzami ze sportem motorowym i z najlepszą klasyczną motoryzacją. Bilstein nie musi tego robić...


Długie dystanse bez pyłu na felgach

05-05-2016

Nie sposób wymienić wszystkich producentów klocków hamulcowych, a każdy mechanik i wielu kierowców ma swoją...


Toyota Prius

27-04-2016

Toyota Prius po raz trzeci przeszła testy zderzeniowe Euro NCAP i ponownie przyznano jej najwyższą ocenę. Jednak za każdym razem liczona była według obowiązujących wówczas kryteriów.


Dziecko w Volkswagenie Sharan - foteliki i wózki

26-04-2016

Teoretycznie w 7-osobowym Volkswagenie Sharan można jednocześnie zamontować aż 5 fotelików dziecięcych typu Isofix. W praktyce napotykamy na ograniczenia dla modeli fotelików z...


Dziecko w Volkswagenie Sharan - wyposażenie samochodu

25-04-2016

Trzeci rząd siedzeń wymaga dopłaty, w zamian otrzymujemy dwa kolejne fotele z pełnym zestawem mocowań dla fotelików dziecięcych. Sharan to kolejny model Volkswagena, w którym...


Aktualności, nowości i ciekawostki

23-24-04-2016

Fiat 124 Spider, Nowe Renault Koleos zadebiutuje w Chinach, Limitowana edycja BMW Cruise M Bike, Ford testuje jazdę w ciemnościach, Laufenn, nowa marka opon w Europie


Euro NCAP podnosi poprzeczkę w ocenach testów zderzeniowych

21-04-2016

Zgodnie z zapowiedziami organizacja Euro NCAP rozszerza kryteria przyznawania ocen w testach zderzeniowych. Jako pierwsze sprawdzianowi według nowej specyfikacji zostały poddane...


Spadła liczba zabitych, ale wciąż najczęściej giną piesi!

20-04-2016

Policja podsumowała ostatecznie stan bezpieczeństwa na polskich drogach w 2015 roku. Tym samym mamy oficjalne potwierdzenie, że było bezpieczniej niż przed rokiem, a przede wszystkim...


Dziecko w Hondzie HR-V - foteliki i wózki

08-04-2016

Konstruktorzy nowej Hondy HR-V zbyt blisko uchwytów Isofix przykręcili zamki do wpinania pasów bezpieczeństwa, co utrudniało nam ich wpinanie. Dużym plusem jest ponad 30-litrowy schowek...


Dziecko w Hondzie HR-V - wyposażenie samochodu

07-04-2016

W nowej Hondzie HR-V zastosowano dokładnie te same elementy i rozwiązania, które niedawno opisywaliśmy podczas testu Jazz'a. Japoński producent nie rozpieszcza nas opcjami i...


Bez szans na przeżycie!

06-04-2016

Specjaliści z Euro NCAP przetestowali cztery modele należące do kategorii czterokołowców (L7e). Wyniki nie pozostawiają złudzeń, pojazdy te nie zapewniają pasażerom żadnej ochrony.


10 miejsc, które warto odwiedzić na Poznań Motor Show

01-04-2016

Miesiąc temu organizatorzy odwołali tegoroczną edycję salonu samochodowego w Lipsku. Być może Niemcy nie mają pomysłu na ich rozwój, za to Motor Show w Poznaniu systematycznie zyskuje...


Podwójny triumf Mazdy

24-03-2016

W Nowym Jorku trwa właśnie międzynarodowy salon samochodowy. Tradycyjnie jest on również miejscem finału plebiscytu na światowy samochód roku.


Co ze starszymi dziećmi?

18-03-2016

Za największą wadę testowanego półtora roku temu SEAT-a Ibizy uznaliśmy trudności przy montażu jednej z grup fotelików dziecięcych. Od tego czasu model ten przeszedł modernizację, jest więc dobry powód do sprawdzenia czy to poprawiono?


Czy warto kupować używany amortyzator?

14-03-2016

Każdy właściciel starszych samochodów stara się zoptymalizować koszty naprawy do jego rynkowej wartości. Są jednak elementy, na których pod żadnym pozorem nie wolno oszczędzać!


Aktualności, nowości i ciekawostki

07-12-03-2016

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt maili z informacjami, których nie jesteśmy w stanie wykorzystać w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend...


Współpraca Fundacji "Jedź Bezpiecznie" ze Strażą Miejską m.st. Warszawy

24-02-2016

Nasza Fundacja została poproszona przez Najwyższą Izbę Kontroli...


Dziecko w Fordzie Mondeo - foteliki i wózki

23-02-2016

Testowany Ford Mondeo wyposażony był w poduszki powietrzne schowane w pasach bezpieczeństwa, które WYKLUCZAJĄ kilka sposobów mocowania fotelików dziecięcych...


Wystawa motocykli i skuterów 2016

22-02-2016

W miniony weekend w warszawskim EXPO XXi odbyła się kolejna wystawa, chciałoby się powiedzieć jednośladów, ale były na niej również trójkołowce oraz quady. Z roku na rok na tej imprezie znajdujemy coraz więcej elementów podnoszących bezpieczeństwo.


Aktualności, nowości i ciekawostki

20-21-02-2016

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt maili z informacjami, których nie jesteśmy w stanie wykorzystać w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend...

Dziecko w Fordzie Mondeo - wyposażenie samochodu

18-02-2016

Nowy Ford Mondeo nie oferuje nic więcej poza powszechnie stosowanymi elementami wpływającymi na bezpieczeństwo i komfort podróżujących dzieci.


Dwie nowe gwiazdy Mercedesa

17-02-2016

Ten rok obfitować będzie w premiery osobowych modeli Mercedesa. Dziś poznaliśmy dwie z nich - kolejną generację Klasy E i 7-osobowego SUV-a z nowym oznaczeniem GLS.


Przede wszystkim do miasta

15-02-2016

Nowa Honda Jazz zaskakuje obszerniejszym wnętrzem i nowymi rozwiązaniami z kategorii elektroniki. Trudno znaleźć w niej wady, po namyśle za największą uznaliśmy brak możliwości wyboru jednostki napędowej.


Aktualności, nowości i ciekawostki

13-14-02-2016

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt maili z informacjami, których nie jesteśmy w stanie wykorzystać w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend...


Następca Citroena Jumpy zadebiutuje w Genewie

09-02-2016

W ostatnich w 2015 roku testach zderzeniowych Euro NCAP pośrednio oceniono Citroena Space Tourer. Miesiąc przed jego oficjalną premierą producent udostępnił więcej szczegółów.


Dziecko w Hondzie Jazz - foteliki i wózki

08-02-2016

Przy fotelikach z grupy II-III mieliśmy trudności z zapięciem pasa bezpieczeństwa. Dodatkowy schowek pod podłogą bagażnika pozwolił na spakowanie...


Dziecko w Hondzie Jazz - wyposażenie samochodu

06-02-2016

W nowej Hondzie Jazz znalazł się komplet podstawowych elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci. Uwagę zwraca sposób umieszczenie dodatkowego punktu kotwiczenia fotelików Isofix.


Auto do miasta nie musi być maluchem

04-02-2016

Jazz jest najmniejszym modelem w obecnej ofercie Hondy. Ale to stwierdzenie może mylić, bo rozmiarami ten hatchback zalicza się do segmentu B.


Volkswagen rozpoczyna aktualizację oprogramowania w silnikach diesla EA189

03-02-2016

W grudniu ubiegłego roku Volkswagen przedstawił...

Te dwa dodatkowe fotele...

02-02-2016

W nowym Touranie znaleźliśmy wiele plusów, które chcielibyśmy wymienić, jednak trzymajmy się konsekwentnie zasady wyboru tylko trzech pozycji. Testowany egzemplarz miał dodatkowy rząd siedzeń, co w praktyce przełożyło się na jego... wady.


Dziecko w Volkswagenie Touran - foteliki i wózki

30-01-2016

Touran wyróżńia się 5 parami Isofix, jednak na dwóch miejscach z tyłu napotkaliśmy ograniczenia w montażu fotelików. Bagażnik w konfiguracji 5-osobowej zapewnia dużą swobodę podczas...

Dziecko w Volkswagenie Touran - wyposażenie samochodu

28-01-2016

Nowy Volkswagen Touran oferuje wiele praktycznych rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży najmłodszych pasażerów. Na wyróżnienie zasługuje...


Skoda niekwestionowanym liderem w Polsce

23-01-2016

W minionym roku sprzedano w polskich salonach blisko 50 tysięcy więcej samochodów osobowych niż w 2014 roku (wzrost o 16,5 proc.). Liderem pozostała Skoda z trzema modelami w...


Inteligentnie przyciemniane szyby

22-01-2016

W testowanych przez nas samochodach, przyciemniane szyby zaliczamy do elementów podnoszących komfort przede wszystkich najmłodszych pasażerów. Firma Continental przedstawiła właśnie swoje rozwiązanie w tym zakresie.


Dziecko w Fiacie 500X - foteliki i wózki

21-01-2016

Wyprofilowanie siedziska kanapy w testowanej wersji Fiata 500X nie zapewnia idealnego przylegania do niego fotelika Isofix. Przestrzeń bagażnika zmieściła wszystkie elementy dwóch wózków...


Dziecko w Volvo XC90 - foteliki i wózki

09-01-2016

Wysokie zawieszenie i szerokie drzwi z tyłu znacznie ułatwiają wszystkie czynności związane z fotelikami i zapinaniem w nich dzieci. Bagażnik jest na tyle duży, że po schowaniu dwóch...

Dziecko w Volvo XC90 - wyposażenie samochodu

08-01-2016

Wyposażenie standardowe nowego Volvo XC90 pod kątem bezpieczeństwa i komfortu podróży dzieci nie wyróżnia się na tle konkurencji. Więcej praktycznych rozwiązań dostępnych jest...

Podsumowanie działań Fundacji "Jedź Bezpiecznie" w 2015 roku

07-01-2016

W minionym roku działania Fundacji skoncentrowane były na współpracy z innymi podmiotami działającymi na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze...

Poniżej 3 tysięcy ofiar na polskich drogach!?

04-01-2016

Wszystko wskazuje na to, że w 2015 roku liczba zabitych w wypadkach spadła poniżej 3 tysięcy osób. Tak bezpiecznie na polskich drogach nie było przynajmniej od ponad 40 lat!


Tragiczne zakończenie roku

02-01-2016

Pod względem liczby osób zabitych na polskich drogach grudzień był najtragiczniejszym miesiącem minionego roku. Pomimo to newralgiczny okres świąt Bożego Narodzenia można uznać za bezpieczny.


Bezpieczniejsze święta na polskich drogach

28-12-2015

Czterodniowy okres Świąt Bożego Narodzenia na polskich drogach należał do bezpiecznych. W porównaniu do ubiegłego roku zginęło mniej osób.


Ostatnie w tym roku roku testy zderzeniowe Euro NCAP

16-12-2015

Rok 2015 organizacja Euro NCAP kończy publikacją ocen dla trzech modeli, a raczej jednego ze znaczkami różnych producentów, zaliczanych do kategorii Business and Familly Cars...

Siedmiu kandydatów do tytułu europejskiego samochodu roku 2016

15-12-2015

Międzynarodowe jury dziennikarzy motoryzacyjnych wybrało siedmiu finalistów plebiscytu COTY 2016. Kto z nich ma największą szansę?


BILSTEIN potęguje doznania za kierownicą supersamochodu

10-12-2015

Dwumiejscowa Alfa Romeo 4C imponuje wyrafinowaną linią nadwozia, ultralekką konstrukcją i wysokimi osiągami. Wydawać by się więc mogło, że to dzieło idealne, w którym nie da się już niczego udoskonalić.


Czy system kamer zastąpi lusterka?

02-12-2015

Być może już w niedalekiej przyszłości popularne hasło "Patrz w lusterka..." straci na znaczeniu, bo samochody nie będą już miały lusterek. Valeo pracuje już nad innowacyjnym systemem kamer, które zastąpią tradycyjne lusterka.


Tragiczne zakończenie miesiąca

01-12-2015

W poniedziałek, 30 listopada na polskich drogach zginęło aż 17 osób. To jeden z najtragiczniejszych dni w tym roku!


Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2015

27-11-2015

Jak co roku pod koniec listopada wyróżniono osoby i instytucje zaangażowane w poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach: Organizacja pozarządowa, Firma, Media, Instytucja Publiczna i Osoba.


Pamięci Ofiar wypadków drogowych

16-11-2015

W cieniu wydarzeń w Paryżu obchodzony był Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Według organizacji ETSC w 2014 roku na drogach 28 państw Unii Europejskiej zginęło blisko 26 tys. osób, z czego ponad 12 proc. w Polsce.


Honda Jazz

10-11-2015

Wyniki testowanych w tym samym czasie modeli Hondy HR-V i Jazz są prawie identyczne. Prawie, bo w szczegółowym rozrachunku wyższą ocenę uzyskał drugi z nich.


Honda HR-V

09-11-2015

Debiutujący w testach Euro NCAP nowy HR-V otrzymał maksymalną liczbę 5-gwiazdek. Największe zastrzeżenia były do konstrukcji przednich foteli oraz stabilności jednego z fotelików dziecięcych.


Audi A4

07-11-2015

W trzech ostatnich testach Euro NCAP Audi A4 zdobywa komplet 5 gwiazdek. Nowy model wyposażono w liczne elementy podnoszące bezpieczeństwo, jednak większość z nich nie jest jeszcze branych pod uwagę.


Zanim nadejdzie zima

06-11-2015

Sezonowa wymiana opon jest dobrą okazją do przyjrzenia się elementom samochodu, których nie widzimy na co dzień. W trakcie tej czynności warto obejrzeć m.in. amortyzatory.


Rozwód z żarówką

05-11-2015

Samochód i żarówka, która oświetlała drogę przed nim, zgodnie współżyli przez ponad sto lat. Jednak rozwój techniki jest nieubłagany i żarówka halogenowa wkrótce odejdzie do historii, a kierowcy urodzeniu już w XXI wieku...


Audi i Hondy na piątkę

04-11-2015

Nowe Audi A4 i dwie Hondy - HR-V oraz Jazz - otrzymały maksymalną ocenę 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Uboższe wyposażenie obniżyły ostateczną notę Volkswagena Caddy.


Bezpieczniejszy październik z tragicznym zakończeniem

02-11-2015

Październik może okazać się bezpieczniejszym, od poprzednich, miesiącem na polskich drogach. Jednak podczas przypadającego w tym roku w weekend Święta Zmarłych zginęło aż 30 osób.


Bezpieczna Szkoła Tirka

31-10-2015

30 października 2015 roku, w ramach Kampanii Społecznej "Oświeceni", towarzyszyliśmy inspektorom ITD w zajęciach "Bezpieczna Szkoła Tirka" w Szkole Podstawowej nr 1 w Łodzi. Wzięło w nich udział ponad 200 uczniów z klas I-III.


Bezpieczny pieszy

29-10-2015

29 października 2015 roku, na zaproszenie Komendanta Głównego Policji, nasza Fundacja brała udział w panelu "Porozmawiajmy o prewencji". Spotkanie w całości poświęcone było bezpieczeństwu pieszego.


Więcej niż nawigacja

28-10-2015

Rodzic podróżujący w pojedynkę z najmłodszym dzieckiem ma dylemat przy wyborze miejsca ustawienia fotelika. Z pomocą przychodzi im nowa funkcja... nawigacji firmy Garmin.


Fuelled by Future

22-10-2015 | źródło video - Toyota USA, tłumaczenie Toyota News PL

OCT.21.2015 - datę i nawiązanie do filmu "Powrót do przyszłości" wykorzystała Toyota w reklamie modelu Mirai. Jak dla nas mistrzostwo świata!

>

Zadbaj o widoczność i dobre samopoczucie jesienią

22-10-2015

Parowanie szyb w samochodzie nie tylko pogarsza widoczność, ale również wpływa na nasze samopoczucie. Zjawisku temu nie zawsze da się zapobiec, można jednak ograniczyć częstotliwość występowania.


UOKiK zajął się sprawą Volkswagena

21-10-2015

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu Volkswagen,,,

MINI w najobszerniejszej wersji

17-10-2015

Przed miesiącem na salonie samochodowym we Frankfurcie zadebiutowała druga generacja MINI Clubman (F54). Teraz czas na polską prezentację, chociaż do sprzedaży trafi na początku listopada.

Idealny świat bez wypadków na drodze?

14-10-2015

Od wielu lat w kwestiach związanych z bezpieczeństwem na drodze mówi się o "Wizji zero". Dla wielu osób, w tym dla mnie, to utopia, chyba, że...


Kajetanowicz i Baran najlepsi na Starym Kontynencie!

12-10-2015

Na jedną rundę przed końcem Rajdowych Mistrzostw Europy Kajetanowicz i Baran mają już zapewnione zwycięstwo. To pierwszy taki tytuł polskiej załogi od 18 lat.Tylko jeden na piątkę

07-10-2015

Kolejne testy zderzeniowe przyniosły wyniki dla 3 modeli samochodów. W tym zestawieniu tylko jeden otrzymał maksymalną liczbę 5 gwiazdek, pozostałe o jedną mniej.

Wielki finał sezonu 2015

05-10-2015

W sobotę 3 paździenika odbyła się finałowa runda Volkswagen Golf Cup 2015. Była ona jednocześnie zakończeniem trzyletniej historii tych wyścigów.


Stopniowa poprawa bezpieczeństwa

01-10-2015

Wszystko wskazuje na to, że po kilku miesiącach spadków we wrześniu poprawił się poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Statystycznie rzecz ujmując, w minionym miesiącu był jeden wyjątkowo bezpieczny dzień.


Znaczące wzmocnienia Hondy

30-09-2015

W ostatnim czasie oferta Hondy nie wyglądała imponująco. W końcu uzupełniają ją dwa długo wypatrywane modele - Jazz i HR-V.


Ruszyła produkcja nowej Astry

29-09-2015

Od momentu rynkowego debiutu Opel Astra związany jest z Polską. Dziś w Gliwicach oficjalnie rozpoczęto produkcję V-generacji tego modelu.


Europejska akcja Pasy

09-09-2015

9 września policjanci ruchu drogowego w całej Europie, w ramach działań prewencyjnych koordynowanych przez TISPOL (Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego), prowadzili akcję "Pasy". Działaniom polskiej drogówki towarzyszyła kampania "Mistrzowie w pasach".


Skuteczna ochrona przed zanieczyszczonym powietrzem

08-09-2015

Każdego dnia główną arterią Warszawy - Alejami Jerozolimskimi - przejeżdża ponad 60 tys. samochodów. Powietrze w miastach jest pełne zanieczyszczeń ze spalin samochodowych...

Wciąż niebezpiecznie

02-09-2015

Już ze wstępnych danych policji wynika, że sierpień był najniebezpieczniejszym miesiącem tego roku na polskich drogach. Jest jednak zdecydowanie lepiej niż w latach poprzednich.


MSW o strażach miejskich i gminnych w 2014 roku

01-09-2015

Ponad 2,5 mln interwencji przeprowadzili strażnicy miejscy w 2014 roku - wynika z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Nałożono ponad 1,3 mln mandatów na prawie 205 mln złotych. Blisko 67 proc. wszystkich ujawnionych przez straże wykroczeń dotyczyło tych popełnionych w ruchu drogowym.


Niebezpieczna II połowa roku

31-08-2015

Okres wakacji, co potwierdzają statystyki policyjne, to jedne z najbardziej niebezpiecznych miesięcy na polskich drogach. Niestety, sytuacja z tego roku nie jest pod tym względem wyjątkiem.

O filozofii ekojazdy i dobrych praktykach

28-08-2015

"Broszura opisuje konkretne manewry i zadania egzaminacyjne, dając wskazówki - pomocne do ich właściwego wykonania. Dodatkowo pomaga zrozumieć istotę i cel sprawdzanych przez egzaminatora elementów" - rozmowa z autorami publikacji "Eco-driving w szkoleniu, na egzaminie i w codziennej jeździe".


Pełne wsparcie kierowcy podczas parkowania

25-08-2015

Continental zaprezentował nowe możliwości zastosowań kamer Surround View przy manewrze parkowania samochodu. Wkrótce system ten pozwoli na samodzielne parkowanie bez wymaganej...

Kolejny spot kampanii GITD

19-08-2015

Od początku wakacji Główny Inspektorat Transportu Drogowego prowadzi kampanię "Zwolnij! Nie bądź baranem na drodze". Dziś zaprezentowano kolejny spot pokazujący jak prędkość wpływa na bezpieczeństwo na drodze.

>

Nowoczesny silnik, a zużycie oleju

13-08-2015

W nieustannym pościgu za czystszymi spalinami i mniejszym zużyciem paliwa producenci samochodów robią krok do tyłu: nowoczesne konstrukcje znów zaczęły odczuwalnie spalać olej. Czy oznacza to, że kierowcy są skazani na częste zaglądanie pod maskę i jego dolewanie?


Tak tragicznie jeszcze nie było!

01-08-2015

Według wstępnych danych policji w lipcu na polskich drogach zginęło aż 234 osób. Ostateczny bilans będzie jeszcze większy, a to już i tak oznacza, że był to najtragiczniejszy miesiąc w tym roku!


Umowa na ważny fragment S7 podpisana

29-07-2015

Dzisiaj podpisana została umowa na realizację zachodniej obwodnicy Radomia. Kolejny 25-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej powinien zostać oddany do ruchu przed końcem 2018 roku.


Jakie funkcje spełnia olej silnikowy?

16-07-2015

Smarowanie - prawie zawsze padnie taka odpowiedź, gdy spytamy kierowcę o rolę oleju silnikowego. Tak, to prawda, ale warto pamiętać, że dobrej jakości olej silnikowy spełnia również i inne, nie mniej ważne, funkcje.


Nie daj się alergii za kierownicą

15-07-2015

Wakacyjne wyjazdy budzą u alergików mieszane uczucia - z jednej strony piękna pogoda i perspektywa odpoczynku, z drugiej - wszechobecne w powietrzu uczulające pyłki. W takich warunkach podróż samochodem może stać się koszmarem.


Posłowie zmieniają prawo

13-07-2015

96. posiedzenie Sejmu przyniosło kolejne zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego. Większy dostęp do informacji zyskają kierowcy, zaś parlamentarzyści będą mogli przyjąć i zapłacić mandat.


Co trzeba, a co warto mieć w samochodzie

09-07-2015

Planując wakacyjną podróż samochodem za granicę warto dokładnie zaznajomić się z podstawowymi przepisami ruchu drogowego w poszczególnych krajach. W kwestii bezpieczeństwa na drodze lepiej być nadgorliwym niż sprawić sobie przykrą niespodziankę w sytuacjach awaryjnych.


Nigdy nie jeżdżę po alkoholu

06-07-2015

To kampania społeczna od lat prowadzona przez Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie. W tym roku jej przekaz postanowiono skierować do innej niż kierowcy grupy użytkowników ruchu drogowego.


Coraz bardziej niebezpiecznie!

01-07-2015

Według statystyk policyjnych czerwiec może być najniebezpieczniejszym miesiącem tego roku na polskich drogach. Na przestrzeni tego miesiąca doszło do dwóch zupełnie skrajnych sytuacji.


Pięć, cztery, trzy...

24-06-2015

W kolejnych w tym roku testach zderzeniowych Euro NCAP uczestniczyły 3 modele samochodów. Każdy z nich osiągnął inną liczbę gwiazdek.


O zasadach obowiązujących na drodze

20-06-2015

Nietypowo, bo w piątek, rozpoczął się Warszawski Tydzień Bezpieczeństwa Drogowego. W tym roku jest częścią kampanii społecznej Zarządu Dróg Miejskich "Trzy kolory".


Ważne jest to, czego nie widać

17-06-2015

Ideą tuningu jest zmiana parametrów auta poprzez ingerencję w jego fabryczną budowę. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę wypaczając jego sens poprzez doklejenie kilku błyskotek.


Bezpiecznie na drogach

15-06-2015

Końcówka roku szkolnego to doskonały moment na porozmawianiu o zasadach poruszania się po drodze. Okazją do przeprowadzenia kolejnych Warsztatów Edukacyjnych "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze" był piknik informacyjny zorganizowany przez CANARD.


Nietypowe szkody parkingowe

09-06-2015

Każdy użytkownik pojazdu podświadomie liczy się z możliwością uszkodzenia przez innych zaparkowanego auta. Są jednak przypadki, w których ujawnienie sprawcy potrafi nas kompletnie zaskoczyć.


Tragiczny bilans długiego weekendu

08-06-2015

W ciągu ostatnich 5 dni na polskich drogach zginęło 46 osób. To tyle samo co przed rokiem, jednak w tym liczba wypadków była mniejsza.


Francuska rewolucja

03-06-2015

W okresie styczeń-maj 2015 roku żaden nowy model Citroena nie znalazł się w polskim zestawieniu TOP 50. Czy zmieni to wprowadzona właśnie strategia obniżenia cen?


Dziecko w Volkswagenie Polo - foteliki i wózki

02-06-2015

Polo to bliźniacza konstrukcja m.in. z SEAT-em Ibiza. Jednak w przypadku Volkswagena nie napotkaliśmy na problemy podczas montowania fotelika dziecięcego z grupy 2-3.

Bardzo niebezpieczny maj

01-06-2015

W połowie maja zaostrzono kary dla kierowców łamiących niektóre przepisy. W kolejnych dniach - według statystyk - poprawiło się bezpieczeństwo, niemniej w maju doszło do rekordowej w tym roku liczby wypadków, a tym samym poszkodowanych w nich osób.


Dziecko w Volkswagenie Polo - wyposażenie samochodu

29-05-2015

O wyłączniku poduszek powietrznych trzeba pamiętać podczas kupowania auta, później nie ma możliwości jego zamontowanie. W Polo, tak jak w bliźniaczej Ibizie, brakuje ostrzeżeń przed...


Przez łąki i przez lasy

28-05-2015

Większy prześwit i dodatki stylistyczne czynią z tego Polo mini crossovera. Dzięki nim auto lepiej radzi sobie w terenie, o ile jest to utwardzona nawierzchnia.


Pierwsza odsłona Fiata Aegea

21-05-2015

Przed kilkoma dniami Fiat pokazał zarys nadwozia nowego sedana. Okazją do jego oficjalnej premiery jest - rozpoczynający się właśnie - Istambul Autoshow 2015.


Bezpieczny kompromis w oświetleniu na drodze

19-05-2015

Oświetlenie samochodu to układ mający duże znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa jak i komfortu podróżowania. Zbudowany jest on z wielu elementów służących do oświetlenia drogi, sygnalizacji wykonywanych manewrów, czy określenia pozycji pojazdu.


Powrót do przeszłości V

16-05-2015

Po raz piąty dzięki wystawie Autonostalgia można przenieść się w czasy wielopokoleniowej przeszłości. Młodsi mają tu wyjątkową okazję poczuć zapach prawdziwej benzyny.


Amortyzatory Bilstein do off-road'u teraz na wyciągnięcie ręki

14-05-2015

Od lat samochody o ponad przeciętnych możliwościach jezdych w terenie cieszą się niesłabnącą popularnością. Z reguły dokonywane w nich modyfikacje koncentrują się na podwyższeniu i ...


Dobrze (prze)widzieć

07-05-2015

Kierowca musi być przygotowany na wiele zaskakujących sytuacji na drodze. Nawet podczas "przewidywalnej" jazdy po autostradzie może dojść do uszkodzenia szyby.


Dziecko w Smarcie fortwo - wyposażenie samochodu

05-05-2015

Mały, dwuosobowy Smart nie zapomina o dzieciach, a raczej jednym dziecku. Wewnątrz znajdziemy wszystkie podstawowe elementy zapewniające mu bezpieczeństwo.


Ocal życie dzieciaków

04-05-2015

Save Kids Lives to temat przewodni Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Według danych ONZ codziennie w wypadkach drogowych na całym świecie ginie ponad 500 dzieci.


Statystycznie jest bezpieczniej

02-05-2015

Wstępne dane policji pozwalają wyciągnąć optymistyczne wnioski na temat bezpieczeństwa na polskich drogach. W kwietniowych wypadkach zginęło mniej osób niż miesiąc wcześniej.


Mniej niż segment A

30-04-2015

Siedemnaście lat temu wydawało się, że Smart nie wyjdzie poza konwencję zabawy na temat miejskiego autka. Czas jednak pokazał, że znalazło się dla niego miejsce, zarówno na rynku, jak i w sercach klientów.w

Nie kichaj na bezpieczeństwo na drodze

28-04-2015

Objawy alergii są nie tylko źródłem dyskomfortu, mogą też znacznie osłabić koncentrację kierowcy. Kichnięcie przy prędkości 80 km/h powoduje, że przejeżdża on 25 metrów z zamkniętymi oczami!


Zielone, żółte, czerwone

27-04-2015

Pierwszy piknik rodzinny z tegorocznej kampanii społecznej Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie "3 Kolory" za nami. Okazją do promowania bezpieczeństwa była inauguracja Skandia Maraton Lang Team.


Świeć przykładem

25-04-2015

Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa jest zasada widoczności. Uczestnicy ruchu drogowego powinni zadbać o to, by być widocznym dla innych i sami być jak najlepiej przygotowani do tego, by obserwować drogę i jej otoczenie.


Zdecydowanie do miasta

24-04-2015

Corsa od lat dobrze sprawdza się ruchu miejskim, a od teraz możliwość zmiany siły wspomagania kierownicy ułatwia wiele manewrów. Przed dalszymi wyprawami zniechęciła nas testowana jednostka napędowa - ale to kwestia wyboru - i brak prostego dostępu do firmowej nawigacji.


Renault i Suzuki najbezpieczniejsze

23-04-2015

Druga w tym roku seria testów zderzeniowych Euro NCAP przyniosła oceny 4 modeli. Tylko dwa z nich uzyskały maksymalną liczbę 5 gwiazdek.


Toyota chce podkręcić sprzedaż nowej hybrydy

22-04-2015

Toyota podążając śladami, należącego do niej, Lexusa wprowadza do oferty coraz więcej modeli hybrydowych. Przy okazji "odświeżenia" Aurisa promuje klientów decydujących się na ten właśnie rodzaj napędu.


Dziecko w Oplu Corsa E - foteliki i wózki

21-04-2015

Testy z fotelikami z każdej grup został zaliczony pozytywnie. Bagażnik okazał się pojemny i jednocześnie zbyt wąski pomiędzy nadkolami.


Dziecko w Oplu Corsa E - wyposażenie samochodu

20-04-2015

Pod względem wyposażenia auta w elementy podnoszące bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci, nowa Corsa nie wyróżnia się od poprzedniczki. W tym aucie nie otrzymamy elektrycznie regulowanych szyb z tyłu.


Krew dla najmłodszych

18-04-2015

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata - to przysłowie najlepiej oddaje warunki pogodowe, jakie panowały w tym roku na warszawskim Motosercu. Nie przeszkodziło to jednak w osiągnięciu celu, czyli zbiórki krwi dla dzieci.


Nowy lider u Opla

17-04-2015

Corsa to obecnie najchętniej kupowany w Polsce model Opla. Co ciekawe w salonach sprzedawane są jednocześnie dwie generacje tego auta.Amortyzator lewy, amortyzator prawy

14-04-2015

Chociaż część kierowców upatruje w tym źródło niepotrzebnych kosztów, to jednak wymianę amortyzatorów zawsze powinno wykonywać się parami, na tej samej osi.


Pierwsza odsłona nowej Skody Superb

13-04-2015

Superb to kolejny model, którego polski debiut zaplanowano na Poznań Motor Show 2015. Obecnie to czwarty najczęściej kupowany w Polsce model Skody.


Wyższe mandaty

11-04-2015

Od dziś zaczynają obowiązywać nowe stawki mandatów karnych za wykroczenia związane z ruchem drogowym. Porządkują one m.in. obowiązek używania elementów odblaskowych i kasków ochronnych oraz parkowania na miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych.


Nareszcie!

10-04-2015

Na ten debiut w Europie musieliśmy czekać... 51 lat! Okazją do polskiej premiery Forda Mustanga - i podania jego cen - był Poznań Motor Show 2015.


Coraz większe show

09-04-2015

Zaledwie trzy lata temu do kalendarza poznańskich targów powróciła motoryzacja. Bieżąca edycja Motor Show przyciągnęła już prawie wszystkie marki samochodów.


Dzięki sprawnej klimatyzacji nie zmęczysz się za kierownicą

08-04-2015

Klimatyzacja to nie tylko kwestia wygody, ale też system mający istotny wpływ na bezpieczeństwo. Prawidłowo działający poprawia samopoczucie kierowcy i pozwoli na zachowanie maksymalnego skupienia uwagi przez dłuższy czas.


Bezpieczniej w święta

07-04-2015

Policja podsumowała cztery świąteczne dni na polskich drogach. Było bezpieczniej niż przed rokiem, ale w poprzednich latach ginęło mniej osób.


Bezpiecznych świąt!

04-04-2015

Każdy okres świąteczny łączy się ze zwiększonym ruchem na drodze. W większości przypadków w bliższą lub dalszą podróż wybieramy się z całą rodziną.


Znaczący krok do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach

03-04-2015

Od wielu lat niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest najczęstszą przyczyną śmierci na polskich drogach. Pomimo licznych apeli policja wciąż zatrzymuje dziesiątki tysięcy kierujących pod wpływem alkoholu. Prezydent podpisał wczoraj odnoszące się do tych problemów zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym i Kodeksie karnym.


I znów Niemcy górą!

02-04-2015

W 11. edycji plebiscytu na Światowy Samochód Roku, w czterech z pięciu kategorii zwyciężyły samochody z niemieckich koncernów. Najwięcej powodów do zadowolenia ma Mercedes.


Dobry zwyczaj

02-04-2015

Większość kierowców uważa, że zmiana opon zimowych na letnie wyczerpuje temat wiosennego przeglądu auta. Niestety, to nie wszystko.


Znów niebezpiecznie na polskich drogach

01-04-2015

Wszystko wskazuje na to, że marzec był najniebezpieczniejszym miesiącem tego roku. Wstępna liczba wypadków i ofiar śmiertelnych wskazuje, że będzie też gorszy od marca 2014 roku.


Nadmiar zalet

31-03-2015

W naszych testach trafiają się samochody, w których jest więcej plusów niż minusów. Przy wyborze trzech zalet byłoby jeszcze więcej wahań, gdyby egzemplarz BMW serii 2 Active Tourer był w pełni wyposażony.


Prozaiczne przyczyny uszkodzeń amortyzatorów

30-03-2015

Lubimy narzekać na dziurawe i nierówne drogi, które w naszym mniemaniu niszczą zawieszenie samochodu. Ale o wiele częściej sami przyczyniamy się do szybszego zużycia jego elementów.


Dziecko w BMW serii 2 Active Tourer - foteliki i wózki

28-03-2015

Testowany egzemplarz BMW serii 2 Active Tourer nie miał możliwości przesuwania siedzeń kanapy. Z tyłu - jak w większości minivanów - zabrakło miejsca dla 3 trzeciej osoby, za to bagażnik zdał pozytywnie sprawdzian z wózkami dziecięcymi.


Dziecko w BMW serii 2 Active Tourer

27-03-2015

Zmiana napędu na przednią oś nie mogła mieć żadnego wpływu na bezpieczeństwo podróżujących dzieci. W BMW serii 2 Active Tourer znajdziemy wszystkie podstawowe dziś elementy w tym zakresie.


Nie taki diabeł straszny

24-03-2015

Zapowiedź nowego BMW z napędem na przednią oś i nadwoziu minivana przyprawiła o stan przedzawałowy zagorzałych fanów marki. Dolejmy więc oliwy do ognia stwierdzeniem, że to nie z myślą o nich powstał Active Tourer.


Dziecko w Renault Lagunie Grandtour - wyposażenie samochodu

19-03-2015

Od czasów debiutu tej generacji Laguny, 2007 rok, nie wprowadzono nowych rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo podróżujących samochodem dzieci. Ale w testowanym modelu zabrakło dodatkowego punktu kotwiczenia fotelików Isofix (top-tether).


Weteranka

18-03-2015

Obecna, III-generacja Laguny zadebiutowała na rynku 8 lat temu. Dziś to galaktyczna czasoprzestrzeń w świecie motoryzacji.


Startuje Kampania Społeczna "3 Kolory"

16-03-2015

Dziś rusza konkurs Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie z wiedzy dotyczącej zasad ruchu drogowego w ramach kampanii "3 Kolory". Konkurs prowadzony będzie na antenie Radia Kolor z udziałem Partnerów Konkursu, a zarazem Parnerów Kampanii.


Systematyczna kontrola amortyzatorów

14-03-2015

Wymiana opon zimowych na letnie powinna być pretekstem do sprawdzenia stanu technicznego auta. Nie ograniczajmy się przy tym do oświetlenia i płynów eksploatacyjnych.


Zadatki na hit sprzedaży

06-03-2015

Renault zaskakująco długo opierało się motoryzacyjnym trendom. Wreszcie zdecydowało na wprowadzenie do oferty małego crossovera, teraz nadszedł czas na dojrzałe auto.


Powrót do korzeni

05-03-2015

Hyundai Tucson obecny jest na rynku od ponad dekady. Przy wprowadzaniu II-generacji zmieniono jego nazwę na ix35, by w kolejnej powrócić do pierwotnej.


Gorąca premiera

04-03-2015

Hondy Civic nie trzeba nikomu przedstawiać. Po latach przerwy do obecnej generacji auta dołącza hot hatch Type-R.


Wiosna zawitała już do Europy

03-03-2015

Salon Samochodowy w Genewie już po raz 85. otworzył swoje podwoje. Pod jednym dachem prezentowane są zarówno modele popularne, luksusowe, jak i te wciąż budowane ręcznie.

Kolejny triumf Volkswagena

02-03-2015

W przeddzień 85. Salonu Samochodowego w Genewie ogłoszono wyniki europejskiego plebiscytu na Samochód Roku 2015. Został nim Volkswagen Passat.


Bezpieczniejszy luty

02-03-2015

Luty - choć są to dane wstępne - był zdecydowanie bezpieczniejszy od stycznia i analogicznego okresu 2014 roku. Policjanci wciąż ujawniają tysiące osób kierujących pod wpływem alkoholu.


Narażanie dziecka na utratę życia

18-02-2015

Miesiąc temu do Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które obejmują m.in. poziom bezpieczeństwa dziecka w czasie podróży samochodem. Jedna z nich budzi w nas zdecydowany sprzeciw.


Dziecko w Nissanie X-Trail - foteliki i wózki

17-02-2015

W 7-osobowym Nissanie X-Trail mocowania Isofix znajdziemy tylko na skrajnych miejscach II-rzędu siedzeń. Do bagażnika auta nie zmieściły się na raz testowane wózki dziecięce.


Dziecko w Nissanie X-Trail - wyposażenie samochodu

13-02-2015

X-Trail, w porównaniu z innymi modelami Nissana, nie wnosi niczego nowego pod względem bezpieczeństwa i komfortu podróży dzieci. Te same elementy znajdziemy zarówno w wersji pięcio-, jak i siedmioosobowej.


Więcej łagodności

12-02-2015

Nissan X-Trail nigdy nie był, co sugerowały sylwetki dwóch pierwszych generacji, autem terenowym. Najnowszemu nadwoziu dodano więcej płynnych linii i charakterystycznych elementów marki, przez co wyszedł... większy Qashqai.


Festiwal sto-dwudziestek-piątek

07-02-2015

Tegoroczna impreza oparta została na zmianach w Ustawie o kierujących. Wśród wystawców zdecydowanie dominują modele o pojemności do 125 cm3, którymi bez dodatkowych uprawnień może kierować większość posiadaczy prawa jazdy kategorii B.


Coraz większe wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego

03-02-2015

System płatnych dróg objętych systemem viaTOLL przyniósł w ubiegłym roku dochody rzędu 1,42 mld złotych. Kwota ta stanowi ponad 1/3 wszystkich wpływów uzyskanych od lipca 2011 roku.


Bezpieczny początek roku

02-02-2015

Styczeń, na tle całego roku, był zawsze jednym z bezpieczniejszych miesięcy na polskich drogach. Paradoksalnie przyczyniała się do tego zima, opady śniegu zdecydowanie zmniejszały natężenie ruchu.


Stabilna podróż na czterech kołach

30-01-2015

Hyundai ix35 zaskoczył możliwością zablokowania napędu na obie osie. Nasze uwagi skupiamy wokół montażu fotelika dla najstarszego dziecka.


Nowości 2015, część 4

29-01-2015

Początek roku to najlepszy czas na potwierdzenie nowości jakie pojawią się w salonach sprzedaży poszczególnych marek. Dziś czwarta, ostania, część prezentacji.


Wysyp nowości Mazdy

28-01-2015

Gama modeli Mazdy nie jest bogata, co nie przeszkadza, aby obecny rok obfitował w same nowości. Nadchodzące zmiany nie obejmą tylko "trójki".


Dziecko w Hyundaiu ix35 - foteliki i wózki

26-01-2015

W Hyundaiu ix35 mieliśmy problem przy zapinaniu pasa bezpieczeństwa z fotelikiem z grupy 2-3. W pozostałych próbach nie było żadnych zastrzeżeń.


Tymczasem w Ameryce, część 2

24-01-2015

W Detroit dobiega końca pierwszy w tym roku na świecie salon samochodowy. Najwyższy czas na drugą część przeglądu wybranych przez nas nowości.


Dziecko w Hyundaiu ix35 - wyposażenie samochodu

23-01-2015

W Hyundaiu ix35 znajdziemy standardowy zestaw elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci. Wyjątkiem jest bazowa wersja Classic, w której nie ma funkcji zablokowania działania elektrycznych szyb.


A co z dziećmi?

22-01-2015

Napęd 4x4 i zamontowany silnik to zdecydowanie największe atuty testowanej Dacii. Jednak do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom brakuje ważnych rozwiązań.


Pożegnanie

21-01-2015

Hyundai ix35 zadebiutował na rynku w 2009 roku. Wiosną, na salonie samochodowym w Genewie, zobaczymy gotową już do produkcji II-generację.


Dziecko w Dacii Duster 4x4 - foteliki i wózki

20-01-2015

Brak top-tethera ograniczył montaż jednego z fotelików. Bagażnik, jak na SUV-a przystało, spełnił nasze oczekiwania.


Dziecko w Dacii Duster 4x4 - wyposażenie samochodu

19-01-2015

Dacia dziedziczy wiele rozwiązań z modeli Renault. W Dusterze zabrakło jednak ostrzeżeń w języku polskim oraz górnego punktu mocowania fotelika dziecięcego.


Osobówka na trzy pary Isofiksów

17-01-2015

Insignia imponuje przestronnym wnętrzem, w którym znaleźliśmy kilka praktycznych rozwiązań. Ale są też elementy, które według nas, zmniejszają bezpieczeństwo.


Nowości 2015, część 3

15-01-2015

Tradyjnie już pod koniec grudnia zwróciliśmy się do przedstawicieli firm motoryzacyjnych z prośbą o przedstawienie swoich nowości w nadchodzącym roku. Dziś trzecia, ułożona alfabetycznie, część.


Tymczasem w Ameryce, część 1

14-01-2015

Mamy początek roku, a więc czas na otwarcie salonu samochodowego w Detroit. Jak zwykle wiele nowości, części z nich - niestety - nie zobaczymy w Europie.


Ulubiony SUV Polaków

13-01-2015

Dla tych co na bieżąco śledzą wyniki sprzedaży wygrana tego modelu nie jest zaskoczeniem. Ale gdyby zapytać o to przypadkowo spotkanych kierowców prawidłowa odpowiedź należałaby do rzadkości.


Dziecko w Oplu Insignia Country Tourer - foteliki i wózki

12-01-2015

Chwaliliśmy w Insigni montaż na kanapie 3 par mocowań Isofix, jednak praktyka pokazała, że nie zamontujemy jednocześnie 3 testowanych fotelików. Bagażnik, jak to w kombi segmentu D, pomieścił oba wózki dziecięce.


Najlepsze w swojej klasie - 2014

10-01-2015

Organizacja Euro NCAP podsumowała wyniki swoich testów zderzeniowych przeprowadzonych w 2014 roku. Na ich podstawie wyróżniono modele z najlepszymi wynikami w swojej klasie.


Nowości 2015, część 2

09-01-2015

Tradyjnie już pod koniec grudnia zwróciliśmy się do przedstawicieli firm motoryzacyjnych z prośbą o przedstawienie swoich nowości w nadchodzącym roku. Dziś druga, ułożona alfabetycznie, część.


Dziecko w Oplu Insignia Country Tourer - wyposażenia samochodu

08-01-2015

W Oplach Insignia na kanapie montowane są trzy pary mocowań do fotelików dziecięcych typu Isofix. Niestety, zabrakło informacji kiedy nie wolno z przodu ustawić fotelika odwróconego do kierunku jazdy.


Z drogi

07-01-2015

Zanim świat poznał SUV-y i crossovery, rolę auta rekreacyjnego pełniły osobówki z napędem na cztery koła. Także i dziś może nim być kombi w lekkim uzbrojeniu do jazdy w terenie.


Podsumowanie testów 2014

05-01-2015

W minionym roku w testach zderzeniowych Euro NCAP oceniono 40 modeli samochodów, z których mniej niż połowa otrzymała maksymalną liczbę 5 gwiazdek. Pojawiła się też nowa kategoria pojazdów - czterokołowce.


Nowości 2015, część 1

03-01-2015

Tradyjnie już pod koniec grudnia zwróciliśmy się do przedstawicieli firm motoryzacyjnych z prośbą o przedstawienie swoich nowości w nadchodzącym roku. Dziś ich pierwsza pierwsza część, każda będzie ułożona alfabetycznie.


Kolejny bezpieczniejszy rok na polskich drogach

02-01-2015

Według wstępnych danych policji w ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 3127 osób. To o 230 mniej niż w 2013 roku.


Mała kuracja odmładzająca

02-01-2015

CR-V to obecnie jeden z najpopularniejszym modeli Hondy. Wiosną do salonów sprzedaży trafi zmodernizowana odsłona IV-generacji.


Jedno auto zamiast dwóch

31-12-2014

Ford Tourneo Connect idealnie łączy funkcję auta rodzinnego i użytkowego. Chwalimy konstrukcję bocznych drzwi oraz możliwości wykorzystania przestrzeni bagażowej i jednocześnie mamy do nich praktyczne uwagi.


Dziecko w Fordzie Tourneo Connect - foteliki i wózki

30-12-2014

Test z fotelikami i wózkami potwierdził, że Tourneo Connect to pełnowartościowe auto rodzinne. Dużym zaskoczeniem, w porównaniu z dziesiątkami testowanych już modeli, była ilość miejsca na kanapie.


Dziecko w Fordzie Tourneo Connect - wyposażenie samochodu

29-12-2014

Pudełkowaty kształt nadwozia Tourneo może zmylić - to w pełni funkcjonalne auto rodzinne. Testowaną wersję wyróżniają rzadko spotykane elementy, nawet w minivanach.


Synonimy Volvo - bezpieczny i praktyczny

27-12-2014

Tylko wśród elementów podnoszących bezpieczeństwo znaleźlibyśmy więcej niż trzy plusy. Bagażnik sedana ma dla nas praktyczną i zaletę i wadę.Tourneo po raz pierwszy...

23-12-2014

Fordy Tourneo trudno jednoznacznie sklasyfikować. Mają one zarówno cechy auta dostawczego, jak i minivana.


Dziecko w Volvo S60 - foteliki i wózki

22-12-2014

W przypadku tego egzemplarza S60 foteliki montowaliśmy tylko na kanapie. Pojemny bagażnik zapewni duży komfort podróży dla 4 osobowej rodziny.


Dziecko w Volvo S60 - wyposażenie samochodu

20-12-2014

Jedynie podczas zamówienia nowego auta możemy wybrać montaż wyłącznika poduszek powietrznych pasażera. Większość rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci znajdziemy na liście dopłat i akcesoriów.


Pomyśl i nie bierz ze mnie przykładu

19-12-2014

Pod tym hasłem kryje się nowa formuła działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Twarzą w twarz przed społeczeństwem stają sprawcy wypadków na drodze, którzy bez ukrywania swojej tożsamości opowiadają swoje historie.


Z bezpieczeństwem w tle

17-12-2014

Ostatni model Volvo gościł w naszej redakcji blisko... dekadę temu. Od tego czasu kwestie związane z bezpieczeństwem w samochodach przebyły lata świetlne.


W jednym lepiej, w drugim gorzej

11-12-2014

Nowy Megane wnosi do gamy modeli Renault nowe rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo na drodze. Niestety, większość naszych zastrzeżeń odnosi się do bezpieczeństwa podróżujących nim dzieci.


Wisienka na torcie

09-12-2014

Ford kończy rok 2014 mocnym akcentem. Do salonów sprzedaży wjeżdża lider, odświeżony Focus.


W tej grze nie ma zwycięzców

05-12-2014

Centrum Nauki Kopernik zyskało nowy eksponat. To komputerowy symulator jazdy samochodem pod wpływem alkoholu.


Dziecko w Renault Megane III - foteliki i wózki

04-12-2014

Niestety, podczas montażu fotelików pojawiły się znaczące problemy. Za to bagażnik tej wersji Megane całkowicie zdał egzamin z wózkami.


Dziecko w Renault Megane III - wyposażenie samochodu

02-12-2014

Rozwiązanie Renault - jedna blokada możliwości otwierania szyb i drzwi - wyróżnia Megane na tle testowanych przez nas aut. Zabrakło jednak miejsca do przypięcia pasa top-teher i siatki zabezpieczającej przewożone przedmioty.


Bezpieczniejszy listopad

01-12-2014

W listopadzie doszło do mniejszej liczby wypadków, a tym samym spadła liczba zabitych. Podsumowanie 11 miesięcy tego roku wygląda optymistycznie.


Nie tylko dla melomanów

29-11-2014

Jeden ze sztandarowych modeli Renault oferowany jest obecnie w 3 wersjach nadwozia. Jako pierwszą do testów wybieramy najpopularniejszą w Polsce - hatchback - w topowym poziomie wyposażenia Bose.


Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

28-11-2014

Stowarzyszenie "Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego" już po raz 5. wyróżniło osoby i instytucje działające w tej dziedzinie. Przyznawane statuetki są dziś w Polsce jedną z niewielu form ich uhonorowania.


Sportowe emocje nie dla dzieci

27-11-2014

SEAT Ibiza to typowe auto miejskie, ale w wersji Cupra nabiera sportowego charakteru. Po tym teście wiemy, że zabranie nim dzieci może być problematyczne.


Trwałość na pół wieku

26-11-2014

W ostatnich latach Polska próbuje nadrobić stracony czas w rozwoju infrastruktury drogowej. Jest przy tym szansa, że wniesiemy do Europy nową jakość w jej budowaniu.


Dziecko w Seacie Ibiza SC Cupra - foteliki i wózki

24-11-2014

Okazuje się, że nie tylko brak wyłącznika poduszek powietrznych pasażera ogranicza nasze testy z fotelikami. Do bagażnika, tak jak liczyliśmy, nie zmieszczą się razem oba wózki.


Dziecko w Seacie Ibiza SC Cupra - wyposażenie samochodu

22-11-2014

3-drzwiowe nadwozie rządzi się swoimi prawami, ale w Ibizie Cupra brakuje jeszcze kilku elementów. Całą listę wyposażenia sprowadziliśmy do zaledwie 4 elementów.


Z większym bagażnikiem

21-11-2014

"Trójkę" - choć tylko w topowej wersji - wyposażono w kilka nowych elementów podnoszących bezpieczeństwo. Sedan zdecydowanie wyróżnia się przestrzenią bagażową, chociaż mamy kilka praktycznych uwag.


Mondeo w nowych odsłonach

20-11-2014

Flagowy - jeszcze - model Forda doczekał się kolejnego wcielenia. Po raz pierwszy do jego gamy dołącza model z napędem hybrydowym.


Mała zadziora

19-11-2014

Słowo Cupra w nazwie modelu SEAT-a jest gwarancją mocniejszych wrażeń z jazdy. W przypadku małej Ibizy zamontowano silnik o mocy 180 koni mechanicznych.


Dziecko w Maździe 3 sedan - foteliki i wózki

18-11-2014

Montaż fotelików przebiegł podobnie (poza wpięciem dodatkowego pasa fotelika z grupy 1), jak w wersji hatchback. Sedan zyskuje większym o 55 litrów bagażnikiem.


Jedź Bezpiecznie POLSKO!

17-11-2014

W tym roku przypadają szczególne rocznice związane z najnowszą historią Polski. 25 lat temu zmienił się ustrój polityczny i gospodarczy, a przed dekadą dołączyliśmy do Unii Europejskiej.


Dziecko w Maździe 3 sedan - wyposażenie samochodu

14-11-2014

Mazdę 3 wyposażono we wszystkie elementy podnoszące bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci. Poza jednym - w bagażniku zabrakło uchwytów do mocowania linek lub siatki zabezpieczającej przewożone w nim przedmioty.


Zbyt poprawny

13-11-2014

W Golfach wszelkiej maści zdecydowanie łatwiej wskazać plusy niż minusy. Podczas testu szukaliśmy, szukaliśmy i znaleźliśmy - choć dla niektórych pewnie się czepiamy.


W mniej popularnej wersji

12-11-2014

Hatchback to podstawowa wersja nadwozia w segmencie C, uzupełniana przeważnie modelem kombi. Inaczej jest w przypadku Mazdy 3, w której - podobnie jak w poprzednich generacjach - tą drugą i ostatnią jest sedan.


Dziecko w Volkswagenie Golfie Sportsvan - foteliki i wózki

10-11-2014

Po ustawieniu dwóch fotelików Isofix na kanapie minivan staje się autem 4-osobowym. Możliwość przesuwania tylnych siedzeń oraz podwójna podłoga podnoszą funkcjonalność bagażnika.


O bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów

08-11-2014

Najwyższa Izba Kontroli po raz kolejny przyjrzy się sytuacji na polskich drogach. Tym razem pod lupę trafi poziom bezpieczeństwa najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego.


Kilka słów samokrytyki

07-11-2014

Bycie czynnym kierowcą od ponad ćwierć wieku nie oznacza doskonałej znajomości przepisów ruchu drogowego. Zweryfikował to test na kartę rowerową przeznaczony dla... dzieci w wieku 10 lat.


Dziecko w Volkswagenie Golfie Sportsvan - wyposażenie samochodu

06-11-2014

Volkswagen wyposażył swojego minivana w składane stoliki w oparciach przednich foteli. Poza nimi znajdziemy komplet elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróżujących dzieci.


Jego wysokość Golf VII

04-11-2014

Nowy Golf zdobył tytuł Samochodu Roku 2013. Czy jego splendor pomoże pokrewnemu minivanowi w zdobyciu popularności?


Początek jesieni na polskich drogach

03-11-2014

Według wstępnych danych policji w październiku było mniej wypadków niż miesiąc wcześniej. Ale może to być najtragiczniejszy w tym roku okres pod względem ofiar śmiertelnych.


Ma być bezpieczniej na europejskich drogach

31-10-2014

Od 1 listopada powiększa się lista obowiązkowego wyposażenia nowych samochodów osobowych oferowanych na terenie Unii Europejskiej. Wszystkie elementy znacząco poprawią bezpieczeństwo.


Radość od samego początku

22-10-2014

Istnieją samochody, z których już po kilku przejechanych kilometrach nie chce się wysiadać. Bez żadnej kokieterii w stronę producenta, jednym z takich przykładów jest nowa Klasa C.


Świadomy wybór

21-10-2014

Nie jesteśmy wrogami alkoholu, pod warunkiem, że potrafimy używać go z głową. Jednym z takich przykładów jest wyjście do klubu na zabawę.


Podróż w daleką i bliższą przyszłość, część 2

20-10-2014

Na każdym salonie samochodowym pojawiają się tzw. concept-cars i prototypy. Część z nich pokazuje, w którą stronę podąża dana marka, część zapowiada seryjną produkcję.Podróż w daleką i bliższą przyszłość, część 1

18-10-2014

Na każdym salonie samochodowym pojawiają się tzw. concept-cars i prototypy. Część z nich pokazuje, w którą stronę podąża dana marka, część zapowiada seryjną produkcję.


Tylko 5 superaut z Paryża

17-10-2014

Narzekaliśmy na nudę na paryskim salonie. Potwierdzeniem tego niech będzie wybór superaut, z których trudno zestawić dziesiątkę najciekawszych.


Od ćwierć wieku na topie

16-10-2014

Przez 25 lat obecności na rynku MX-5 wypracowała sobie miano kultowego modelu. Do dziś żaden inny nie jest w stanie odebrać jej sukcesu wpisanego do Księgi Rekordów Guinessa.


Wzbudzający zainteresowanie

14-10-2014

O nowym XC 90 napisano już wiele, jednak mało kto miał okazję zobaczyć ten model na żywo. Nic dziwnego, że stanowisko Volvo było jednym z najbardziej obleganych w Paryżu.


Bogactwo wyboru

11-10-2014

Ford, na tle konkurencji w Paryżu, zdecydowanie pokazał najwięcej nowości. Co ważne, wszystkie to gotowe już do produkcji modele, spośród których trudno wskazać ten najważniejszy.


Drugie wcielenie i20

10-10-2014

Ostatnie modele Hyundaia potwierdziły, że wysokie aspiracje marki zostały wprowadzone w czyn. Ostatnio mieliśmy okazję przekonać się o tym w miejskim maluchu, a oto do salonów nadjeżdża nowy i20.


Zmieniona koncepcja Vitary

09-10-2014

Po nowym SX-4 czas na zmiany w kolejnym modelu Suzuki z możliwością napędu na obie osie. Póki co Vitara debiutuje jedynie w wersji 5-drzwiowej.


Wyczekiwany debiut

08-10-2014

Skoda odnowiła prawie całą swoją gamę samochodów. Swojej kolejki doczekała się w końcu i Fabia, a to jeden z najpopularniejszych modeli tej marki.


Mała rewolucja

06-10-2014

Rok temu, po wizycie we Frankfurcie, wśród dziesięciu propozycji aut przyszłości wyróżniliśmy Renault Initiale Paris. Już wtedy wiadomo było, że narodzi się z niego nowy Espace.


Wciąż niebezpiecznie na polskich drogach

02-10-2014

Lipiec i sierpień okazały się najtragiczniejszym miesiącem na polskich drogach. Niestety, informacje z września również nie są optymistyczne.


Zanim opadnie kurtyna

01-10-2014

Już jutro kolejna odsłona salonu samochodowego w Paryżu. Dziś w telegraficznym skrócie - bez zdjęć, bo od czego jest wyobraźnia - o kilku premierach.


Wzmocnienia na Ligę Mistrzów

27-09-2014

Od tego sezonu Nissan został oficjalnym sponsorem piłkarskiej Ligi Mistrzów. Drużyny, które realnie myślą o zdobyciu tego trofeum wzmacniają swój potencjał, podobnie czyni to japoński producent.


BMW Art Cars Collection

23-09-2014

Dziedziniec Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie zapełniła wyjątkowa kolekcja modeli BMW. Jak na miejsce prezentacji przystało, każdy z nich jest niepowtarzalną formą obrazu autorstwa światowej sławy artystów.


Bezpieczeństwo na wyższym poziomie

22-09-2014

Maluch Hyundaia zaskoczył nas ponad przeciętnym wyposażeniem. Oferowana paleta jednostek napędowych zawęża jego wykorzystanie do jazdy po mieście.


Dziecko w Hyundaiu i10 - foteliki i wózki

20-09-2014

Testy z fotelikami potwierdziły pojemność wnętrza kabiny pasażerskiej. Gorzej - przy dwuczęściowym wózku - wypadł bagażnik.


Dziecko w Hyundaiu i10 - wyposażenie samochodu

19-09-2014

Wszystkie poziomy wyposażenia i10 mają te same elementy podnoszące bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci. Minus za brak zaczepów w bagażniku, plus za seryjnie montowane przyciemniane szyby.


Kolejna kontra Hyundaia

18-09-2014

Modele i30 oraz i40 bez kompleksów rywalizują o klienta z markami europejskimi. Teraz czas na pojedynek w segmencie aut miejskich.


Bardzo mieszane uczucia

17-09-2014

Z początkiem ubiegłego roku na terenie Unii Europejskiej wprowadzono nową kategorię prawa jazdy AM. Dzięki niej już 14-latkowie mogą zasiąść za kierownicą namiastki samochodu.


Do znudzenia, stawiajmy na edukację dzieci!

16-09-2014

Z sezonu na sezon rowery zdobywają - i bardzo dobrze - coraz większą popularność. Niestety, wciąż niedoskonały jest sposób kształcenia ich użytkowników z przepisów ruchu drogowego.


Coraz ciaśniej w segmencie C

15-09-2014

Citroen powiększył właśnie rodzinę C4 o auto o dość nietuzinkowym wyglądzie. Pomijając ten fakt trudno powstrzymać się od pytania, czy jest jeszcze dla niego miejsce?


Czas szybkich decyzji

13-09-2014

Dziś przypada Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, a firma Opel zorganizowała pod tym hasłem dni otwarte. Zbieżność nieprzypadkowa, bo właśnie ta marka wsparła w działaniach Polski Czerwony Krzyż.


Subtelne, ale ważne różnice

04-09-2014

Choć nie było tego w planie, wakacje zaczęliśmy i kończymy testem SEAT-ów Mii. Drugiego z nich wyróżnia przede wszystkim limitowana wersja wyposażenia - by Mango.


Więcej optymizmu!

02-09-2014

Po raz czwarty nasza Fundacja "Jedź Bezpiecznie" zorganizowała panel "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie" podsumowujący wakacje na polskich drogach. Wbrew nie najlepszym statystykom wypadków były one zdecydowanie bezpieczniejsze od tych sprzed roku!


Znów niebezpieczne

01-09-2014

W I półroczu, w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, spadł poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Po bardziej optymistycznym lipcu, drugi miesiąc wakacji był znów tragiczniejszy.


Zmiany dotyczące ruchu pieszych

30-08-2014

Co trzecią ofiarą wypadków drogowych w Polsce jest pieszy. W poprawie jego bezpieczeństwa ma pomóc najnowsza zmiana w przepisach.


Nie bójmy się ćwiczyć

29-08-2014

Dynamiczny rozwój techniki w ostatnich latach niewątpliwie poprawił bezpieczeństwo na drogach. Wciąż jednak najważniejszym elementem tej układanki jest człowiek, w tym i jego zdrowie.


Nowelizacja Ustawy o kierujących pojazdami

25-08-2014

Z nowelizacji ustawy najbardziej ucieszyli się posiadacze prawa jazdy kategorii B. Ale to nie jedyne zmiany, a część z nich wejdzie w życie dopiero za kilka miesięcy.


Wypadki z udziałem motocyklistów

23-08-2014

Najbliższe dni zdominowane będą materiałami na temat motocyklistów, wszystko za sprawą zmian w Ustawie o kierujących, które zaczną obowiązywać od poniedziałku, 25 sierpnia. Jak wpłynie to na sytuację na polskich drogach?


Dziecko w Nissanie LEAF - foteliki i wózki

21-08-2014

Podobnie jak w przypadku wyposażenia podnoszącego bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci, tak i przy montażu fotelików dziecięcych elektryczne auto nie różni się od tych z tradycyjnym źródłem napędu. Wbrew wcześniejszym naszym obawom bagażnik Nissana LEAF okazał się pojemny.


Dziecko w Nissanie LEAF - wyposażenie samochodu

20-08-2014

W zakresie bezpieczeństwa i komfortu podróży dzieci wyposażenie elektrycznego auta nie różni się od modeli z tradycyjnym źródłem napędu. Na polskim rynku oferowany jest tylko jeden poziom wyposażenia Nissana LEAF, w którym brakuje m.in. przyciemnianych szyb z tyłu i uchwytów mocujących w bagażniku.


Ile dni jechał pan do Warszawy?

19-08-2014

Takie pytanie usłyszałem od przypadkowego przechodnia wysiadając po raz pierwszy z Nissana LEAF. Nie rozumiejąc jego sensu, no bo niby skąd taki wniosek, poprosiłem o rozwinięcie myśli.


Symptomy poprawy bezpieczeństwa?

18-08-2014

Dłuższy, sierpniowy weekend przyniósł zdecydowanie większe natężenie ruchu na polskich drogach. Pomimo to, statystycznie, było bezpiecznie.


Nadchodzi czas premier

11-08-2014

Wakacje w pełni, ale firmy motoryzacyjne nie poprzestają w publikacji zdjęć i informacji o przygotowywanych do debiutu modelach. Naturalnie okazją do ich pokazania będzie jesienny salon samochodowy, który w tym roku zagości w Paryżu.


Dziecko w Hondzie CR-V - foteliki i wózki

09-08-2014

Piąty uchwyt systemu Isofix daje większe możliwości w rozmieszczeniach fotelików Isofix. Bagażnik - co nie zawsze jest pewne w SUV-ach - pomieścił na raz testowane wózki dziecięce.


Dziecko w Hondzie CR-V - wyposażenie samochodu

08-08-2014

CR-V wyróżnia się układem 5 mocowań Isofix umieszczonych na kanapie. W cenie bogatszych wersji wyposażenia dodatkowo otrzymujemy lusterko do obserwacji dzieci oraz przyciemniane szyby z tyłu.


A jednak!

07-08-2014

Hondą CR-V mieliśmy już okazję jeździć podczas premiery w 2012 roku. Wrażenia wynieśliśmy z modelu 4x4, gdy zaskoczono nas stwierdzeniem, że to przednionapędowa cieszyć się będzie rosnącą popularnością.


Bieganie Może Wciągnąć

05-08-2014

Po projekcie "Miasto i Ogród", Półmaraton Praski jest kolejną inicjatywą, którą BMW wpisuje się w krajobraz Warszawy. Bawarski koncern motoryzacyjny ma w tym doświadczenie - od lat wspiera maratony m.in. w Berlinie i we Frankfurcie.


Jest niebezpiecznie!

04-08-2014

Z każdym kolejnym miesiącem tego roku zaobserwować można wahania poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach. W ostatecznym bilansie w I półroczu zginęło więcej osób niż w analogicznym okresie 2013 roku.


Dziecko w Seacie Mii - foteliki i wózki

02-08-2014

Mały, 3-drzwiowy SEAT swoimi możliwościami nie ustępuje autom z segmentu B. Duża w tym zasługa 251-litrowego bagażnika.


Bezpieczniejszy początek wakacji

01-08-2014

Miesiące wakacyjne to jeden z najniebezpieczniejszych okresów na polskich drogach. Na szczęście liczby zdarzeń z lipca tego roku odwracają tendencje z lat ubiegłych.

Dziecko w Seacie Mii - wyposażenie samochodu

30-07-2014

Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z 3-drzwiowym nadwoziem, w Mii nie brakuje żadnego elementu podnoszącego bezpieczeństwo dzieci. SEAT dziedziczy jednak pewną "przypadłość" z Volkswagena.


Ten trzeci

28-07-2014

Zawirowania na linii producent-importer wstrzymały na dłuższy czas sprzedaż SEAT-ów na polskim rynku. W międzyczasie zadebiutował malutki model Mii, który teraz musi nadrabiać względem "starszego" rodzeństwa.


Dzień Bezpiecznego Kierowcy

25-07-2014

25 lipca obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Z tej okazji towarzyszyliśmy patrolowi warszawskiej drogówki, którym przyglądali się ich koledzy z Niemiec.Kto ma chrapkę na tytuł europejskiego Samochodu Roku?

22-07-2014

58 jurorów z 22 europejskich krajów oceniać będzie kandydatów do tytułu Car of the Year 2015. Do walki o niego stają 33 modele samochodów.


Na wakacyjne podróże

21-07-2014

Fiat Panda nie należy do aut, które wyróżniają się na ulicy. Tym razem wyjechaliśmy nią za miasto mając w zestawie napęd na wszystkie koła.


Piknik bezpieczeństwa na Stacji Mercedes

12-07-2014

W swojej ponad 130-letniej historii Mercedes odgrywa znaczącą rolę w poprawie bezpieczeństwa na drodze. Dość wspomnieć, że w 1995 roku jako pierwszy producent zastosował seryjnie system ESP, a w 2002 roku Klasy C i E rozpoczęły erę 5-gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP.


Dziecko w Fiacie 500 - foteliki i wózki

11-07-2014

Czteroosobowa rodzina z małymi dziećmi nie powinna narzekać na brak miejsca w Fiacie 500. Pod warunkiem, że nie będzie musiała pakować do bagażnika wózków.


Dziecko w Fiacie 500 - wyposażenie samochodu

10-07-2014

Malucha Fiata wyposażono we wszystkie elementy podnoszące bezpieczeństwo dzieci, jakie można znaleźć w 3-drzwiowym aucie. Na wyróżnienie zasługuje sposób dezaktywacji przedniej poduszki powietrznej pasażera.


Aby zawsze dotrzeć bezpiecznie do celu

05-07-2014

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpoczęło kolejną edycję ogólnopolskiej kampanii "Rowerem bezpiecznie do celu". Inaugurujący piknik w warszawskim parku Agrykola połączony był z akcją "Lato w mieście".


Znów niebezpiecznie na polskich drogach

03-07-2014

Na tle poprzednich miesięcy, czerwiec był najtragiczniejszym w tym roku okresem na polskich drogach. Według wstępnych danych policji w wypadkach zginęło 238 osób.


Nowe zasady wydawania kart parkingowych dla niepełnosprawnych

01-07-2014

Od 1 lipca 2014 roku zmianie ulegają zasady wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Przyznane wcześniej zaświadczenia stracą ważność 30 listopada bieżącego roku, nowe będą wydawane maksymalnie na 5 lat.


Na bezpieczny początek wakacji

30-06-2014

Wakacje to okres wzmożonego ruchu na drogach, co pociąga za sobą wzrost wypadków, poszkodowanych i ofiar śmiertelnych. Według danych policji to najtragiczniejsze miesiące w całym roku.


SL na czerwonym dywanie

28-06-2014

Producenci samochodów szukają nietuzinkowych pomysłów na zainteresowanie swoją ofertą. Powoli niedoścignionym wzorem staje się letni pawilon warszawskiej Stacji Mercedes.

Ruszyły dwie e-usługi: Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus

23-06-2014

Zgodnie z zapowiedzią, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło dwie e-usługi, które pozwolą on-line sprawdzić informacje o pojazdach oraz autobusach. Obie udostępnione usługi są bezpłatne.


Bilans długiego, czerwcowego weekendu

23-06-2014

Przypadające w czwartek Boże Ciało dla wielu Polaków było okazją do przedłużenia sobie weekendu. W tym czasie doszło do większej niż przed rokiem liczby wypadków, ale zginęło w nich mniej osób.


Po raz szósty "Bądźmy Razem Bezpieczni"

14-06-2014

13 czerwca rozpoczęła się 6. edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej "Bądźmy Razem Bezpieczni". Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpieczeństwa i zmniejszenie liczby kolizji i wypadków.


Prze-segmentowanie

12-06-2014

Jednym z owoców aliansu Renault-Nissan był 5-drzwiowy minivan. Renault ze swoim Modusem pożegnał się w 2012 roku, Nissan dla Note'a wybrał inne rozwiązanie.


Dziecko w Skodzie Rapid Spaceback - foteliki i wózki

10-06-2014

Sposób montażu fotelików dziecięcych w Spacebacku nie różni się od wersji liftback. Zasadnicza zmiana to pojemność bagażnika, co ma znaczenie przy pakowaniu wózków.


Praktyczniejsza radość z jazdy

09-06-2014

BMW serii 4 to obecnie jeden z najładniejszych modeli tej marki. Ale, jak dla mnie, miał podstawową wadę - jedną parę drzwi.


Dziecko w Skodzie Rapid Spaceback

07-06-2014

Limitowana seria Style Plus wyróżnia się bogatszym wyposażeniem auta. Jednak w zakresie bezpieczeństwa i komfortu podróżujących dzieci różnic większych nie ma.


Oszczędny, praktyczny i ładny

06-06-2014

Większy i mocniejszy silnik TSI pozytywnie zaskoczył nas zużyciem paliwa. Największe zastrzeżenia budzą - błahe z pozoru - elementy podnoszące bezpieczeństwo dzieci, ale w Grupie Volkswagena tak już z nimi bywa.


Pomniejszona przestrzeń

03-06-2014

Spaceback wbrew nazwie nie oferuje więcej miejsca niż Rapid w nadwoziu liftback. Pomimo tego obie wersje mają zbliżoną cenę, dopiero w limitowanej serii Style Plus jej różnica jest znacząca.


Niebezpieczny maj na polskich drogach

02-06-2014

Niepełne dane policji z kwietnia nie pozwalają porównać ich do statystyk wypadków z maja. Pomimo tego można założyć, że w mijającym miesiącu pogorszyło się bezpieczeństwo na polskich drogach.


Dziecko w Seacie Leon - foteliki i wózki

30-05-2014

W Leonie FR bez problemu udało się zamontować wszystkie foteliki dziecięce. 380-litrowy bagażnik okazał się w praktyce bardzo pojemny.


Dziecko w Seacie Leon - wyposażenie samochodu

29-05-2014

SEAT Leon wyposażony jest we wszystkie, powszechnie dziś stosowane, elementy podnoszące bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci. Jedyne zastrzeżenie budzi brak opisu w języku polskim sytuacji, w której trzeba bezwzględnie odłączyć przednią poduszkę powietrzną pasażera.


Emocion Red

27-05-2014

Po A3, Golfie i Octavii do testów trafił kolejny model z rodziny, którą łączy płyta podłogowa MQB. Tym razem napędza go mocniejszy silnik TSI, a całość ubrano w usportowioną wersję FR.


Piknik Rodzinny "Więcej życzliwości"

22-05-2014

W najbliższą sobotę, 24 maja, zapraszamy na kolejny Piknik Rodzinny. Tym razem spotykamy się na warszawskim Bemowie, w Amfiteatrze przy ulicy Raginisa.

W programie m.in. Warsztaty Edukacyjne "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze", a na nich porady jak dobrać fotelik samochodowy dla dziecka i praktyczne ćwiczenia z jego montażu z wykorzystaniem fabrycznych elementów samochodu - do tego posłuży nam SEAT Leon FR.

Wstęp wolny - zapraszamy!


Crash-test motocykla z samochodem osobowym

18-05-2014

W ramach tegorocznej kampanii społecznej "Załóż odblask" przeprowadzony został crash-test motocykla z samochodem osobowym. Był to pierwszy publiczny tego rodzaju pokaz w Polsce.


Symulacja zderzenia motocykla z samochodem osobowym

17-05-2014

Prędkość testu 54 km/h, motocykl: Suzuki GSX750 Inazuma, rama stalowa, waga około 201 kg, manekin: Edward, wzrost 198 cm, waga 92 kg. Przeciążenie w trakcie zderzenia wynosiło około 420 g, co już samo w samo prowadzi do obrażeń wielonarządowych.


Autonostalgia 2014

17-05-2014

Dla niektórych ta wystawa jest wspomnieniem przeszłości, dla młodszych pasjonującą lekcją historii. Od jednośladów, poprzez trójkołowce, po samochody osobowe i użytkowe, polskie i zagraniczne.


2. Parada Motocyklowa "Świeć przykładem nocą"

9 maja, Warszawa, zbiórka: PKP Stadion, godz. 21:30. Zapraszamy!

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kierujących

09-05-2014

Na koniec 67. posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli nowelizację ustawy o kierujących. Dotyczy ona m.in. rozszerzenia uprawnień posiadaczy prawa jazdy kat. B i sposobu układania pytań egzaminacyjnych.


Kolejny bezpieczny rok na polskich drogach!

07-05-2014

Policja podsumowała zdarzenia na polskich drogach w 2013 roku. W sumie doszło na nich do 35 847 wypadków, w których rannych zostało 44 059 osób, a 3357 poniosło śmierć.

Dlugi majowy weekend na drogach

05-05-2014

Dobiegł końca majowy długi weekend. Od środy do niedzieli w 369 wypadkach zginęło 36 osób, a 457 odniosło obrażenia ciała.


Oświadczenie firmy Solaris w sprawie przetargu na dostawę autobusów elektrycznych dla Warszawy

28-04-2014

W piątek opublikowaliśmy informację o rozstrzygnięciu przetargu na dostawę 10 autobusów elektrycznych dla warszawskiego MZA. Dziś otrzymaliśmy w tej sprawie oświadczenie z firmy Solaris, bezpośredniego konkurenta zwycięzcy.


Motocykliści zbierają krew dla dzieci

27-04-2014

Już po raz 6. Kongres Polskich Klubów Motocyklowych zorganizował Ogólnopolską Akcję Krwiodawstwa Motoserce. Fundacja "Jedź Bezpiecznie" i portal jedz-bezpiecznie.pl wspierały warszawski finał tej cennej inicjatywy.


VI Finał Akcji Motoserce, 26.04.2014, Warszawa, Park Bródnowski


Pierwszy przetarg na dostawę autobusów elektrycznych dla Warszawy rozstrzygnięty

25-04-2014

31 stycznia 2014 roku warszawskie MZA ogłosiło przetarg na dostawę 10 autobusów elektrycznych. Ostatecznie do walki stanęły dwie firmy - BYD i Solaris, a dziś poznaliśmy zwycięzcę.


W tym przypadku sto lat to... za mało!

24-04-2014

Officine Alfieri Maserati to firma, która powstała w 1914 we włoskiej Bolonii. Od tego momentu Maserati odgrywa niezmiennie ważną rolę w historii i rozwoju kultury automobilizmu.


Niemcy biorą wszystko

17-04-2014

Angielski piłkarz Gary Lineker stwierdził kiedyś, że piłka nożna to taka gra, w której 22 mężczyzn biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy. Dzisiaj posłużymy się parafrazą - dziesiątki koncernów z całego świata wymyśla, konstruuje i produkuje samochody, a całą pulę nagród i tak zgarniają ci wyżej wymienieni.


Fabryka Gum Jezdnych - 75 lat historii

07-04-2014

4 kwietnia w Dębicy odsłonięto pomnik w hołdzie twórcom Centralnego Okręgu Przemysłowego i Fabryki Gum Jezdnych. Nastąpiło to równo w 75. rocznicę otwarcia fabryki.


Rewolucja w OC i kilka słów o "anglikach"

04-04-2014

Od dziś PZU wprowadza do swoich ubezpieczeń komunikacyjnych OC bezpośrednią likwidację szkody. W skrócie - to on wypłacać będzie odszkodowanie swojemu klientowi, a następnie wystąpi z regresem do ubezpieczyciela sprawcy.


Nowości na lato 2014

24-03-2014

Robi się coraz cieplej, czas szykować się na zmianę opon. Jak przed każdym sezonem ich producenci przygotowali kilka nowości.

Dziecko w Maździe 3 - foteliki i wózki

22-03-2014

Schowanie głęboko uchwytów Isofix utrudnia nieco wpięcie szyn fotelika. Bagażnik pomieścił oba wózki, ale nie było jak ich przymocować - zaczepy do siatki lub linki są opcją.

W 2013 roku na świecie w wypadkach drogowych zginęło 1,24 mln osób

21-03-2014

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport dotyczący bezpieczeństwa ruchu drogowego na świecie (Global Status Report On Road Safety 2013). W interesujący sposób zostały w nim zaprezentowane statystyki oraz właściwe dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego kierunki zmian.


Dziecko w Maździe 3 - wyposażenie samochodu

21-03-2014

Wyposażenie trójki nie wyróżnia na tle dzisiejszych standardów. Jeśli ma nam posłużyć za auto rodzinne warto spojrzeć na listę dostępnych akcesoriów.

Zauroczenie po raz trzeci

18-03-2014

Wydawać by się mogło, że po 2 latach obecności na rynku stylistyka KODO powinna się już opatrzyć. Nic bardziej mylnego, wygląd kolejnego modelu Mazdy uwodzi z tą samą siłą co dwa poprzednie.


Wspomnienia z dzieciństwa

14-03-2014

Jako dzieciak dorastający w czasach rozkwitu PRL-u światową motoryzację poznawałem na "resorakach". Jednym z moich ulubionych był Ford Mustang, do którego sentyment przetrwał do dziś.


Nowy segment w BMW

11-03-2014

Seria 2 to nieco rozciągnięta "jedynka" ubrana w eleganckie nadwozie coupe. Na tej samej bazie powstał Active Tourer, czyli pierwszy minivan BMW.